Grillenburg - malé muzeum lesnictví a myslivosti

 

{mosimage}

00VYLE

Grillenburg - malé muzeum lesnictví a myslivosti

Ing. David Vaca, Ph.D.

Jihozápadně od Drážďan se rozkládá jedno z nejhezčích přírodních území Saska - Tharandtský les. Kromě lesnické fakulty sídlící v městečku Tharandt, které dalo oblasti jméno, najdeme v Tharandtském lese mimo jiné také lovecký zámek Grillenburg s muzeem lesnictví a myslivosti.

V letech 1554-1558 byl na místě někdejší lovecké chaty postaven lovecký zámeček Grüllenburgk, sloužící potřebám loveckého personálu. Od r. 1780 budovu využívala lesní správa, která se do ní přestěhovala po přestavbě v letech 1855-1860. V r. 1936 prošel zámek rekonstrukcí, jež mu dala dnešní podobu. Po druhé světové válce, v r. 1953, se Grillenburg dostal pod správu Technické univerzity Drážďany, resp. její lesnické fakulty v Tharandtu. V r. 1966 v něm bylo zřízeno lesnicko-myslivecké muzeum.

Muzeum na Grillenburgu je malé, ale o to příjemnější. Přízemí zámku je věnováno historii lesnického školství v Tharandtu a jeho významným osobnostem. Myslivecká expozice je k vidění v prvním patře zámku. Ve stylově zařízeném loveckém sálu najdeme přitažlivou formou uspořádané informace o nejdůležitějších druzích zvěře a jejím lovu. Na tuto, řekněme hlavní "mysliveckou" část muzea, navazují místnosti s různými exponáty. Nejzajímavější je bezesporu výstavka historických loveckých zbraní. Do druhého patra vystoupáme k lesnické expozici po schodišti kolem sbírky přibližně 100 raritních srnčích trofejí. V části věnované lesnictví se návštěvník seznámí s vývojem lesní techniky, lesní těžbou v historii a dnes, přibližováním dříví atd. Vše je pečlivě a zřetelně popsáno.

Na Grillenburg je možné vyrazit s celou rodinou. Koho nebaví prohlídka muzea, může se projet na loďce po rybníce pod okny zámku. Toho, kdo má raději živou přírodu než muzejní sbírky, jistě přiláká Tharandtský les.

Muzeum má otevřeno každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé stojí dvě eura, pro děti polovic.

Svět myslivosti na Facebooku