Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 12/05

Řád sv. Huberta má internetové stránky (www.radsvatehohuberta.cz)

 

{mosimage}

00INT

Řád sv. Huberta má internetové stránky (www.radsvatehohuberta.cz)

 

Ing. David Vaca, Ph.D.

 

Informace o našich mysliveckých organizacích na internetu jsou zase o něco komplexnější – nedávno spustil svou prezentaci Řád sv. Huberta (dále Řád), a to na adrese www.radsvatehohuberta.cz.

Jelení obora Loučná

 

{mosimage}

00OBOR

Jelení obora Loučná

 

Ing. Dalibor Pačes

 

Obornictví v Čechách a na Moravě má několikasetletou tradici. O chovatelském úsilí majitelů obor a oborního personálu svědčí především existující historické obory. Než získaly dnešní uznání, prošly fázemi nákladného budování, rozkvětu, ale často také útlumu. Některé zcela zanikly. Jelení obora Loučná ležící severovýchodně od Šumperka má za sebou nedlouhou historii, během níž zažila vzestup i úpadek. Ještě před dvěma lety to vypadalo, že bude dokonce zrušena. Nyní se však nadechuje k dalšímu životu. Pojďme se společně podívat na její osud.

Jak jsem potkal Kanadu

 

{mosimage}

00PUBL

Jak jsem potkal Kanadu

 

Petr Kadlec: Jak jsem potkal Kanadu. Vydal nakladatel MJF, rok vydání není uveden. Kniha má 228 stran a obsahuje velké množství barevných fotografií. Prodejní cena je 250,- Kč.

 

LOV EXPO 2006 – nafouknutá bublina

 

{mosimage}

00HON

 

LOV EXPO 2006 – nafouknutá bublina

 

Ve dnech 22. – 26. února t. r. proběhl na výstavišti v Praze – Letňanech zavedený veletrh sportovních potřeb Sport Prague. Pořadatelská firma Terinvest se rozhodla rozšířit nomenklaturu tohoto veletrhu o myslivost a od loňska zvala vystavovatele a návštěvníky na „LOV EXPO 2006 - mezinárodní veletrh rybářských a loveckých potřeb“, který se konal od 23. do 25. února. Ten, kdo se nechal nalákat na atraktivně znějící podtitul, musel být po návštěvě výstavní haly velmi zklamán. Ačkoliv organizátor sliboval „sportovní zbraně, lovecké zbraně, krátké zbraně, komponenty zbraní, střelivo, příslušenství zbraní atd.“, v malé výstavní hale nebyl jediný vystavovatel s tímto sortimentem! Podle oficiální tiskové zprávy se akce zúčastnilo 39 vystavovatelů. Z nich však měla s myslivostí něco společného sotva polovina. Několik stánků obsadili prodejci oblečení pro pobyt v přírodě, jedna firma nabízela pozorovací dalekohledy. Za zmínku stojí již jen prezentace České zemědělské univerzity s informacemi o studiu na lesnické fakultě, malá laserová střelnice, výstavka fotografií s náměty přírody od Jaroslava Tichého a snad chorvatský prodejce videokazet s loveckou tématikou. To bylo vše. Vrcholem doprovodného programu byla autogramiáda „slavného hledače Štěchovického pokladu Jaroslava Mužíka“. Stejně jako on nenašel legendární poklad, nenašli návštěvníci to, co jim organizátor výstavy sliboval v reklamních materiálech. Nezbývá než konstatovat, že Praha stále nemá reprezentativní mysliveckou výstavu.

Ing. David Vaca, Ph.D.

Sovice sněžní měla štěstí v neštěstí

 

{mosimage}

00HON

 

Sovice sněžní měla štěstí v neštěstí

 

I v době, kdy se šíří obavy z ptačí chřipky, se našlo dost lidí, kteří se dokázali postarat o poraněnou sovici sněžní. Pták byl nalezen před Vánocemi zubožený a takřka polomrtvý v lese u Polanky.

Myslivecká výročí – duben

 

{mosimage}

00VYRO

Myslivecká výročí – duben

 

Dne 14. dubna uplyne 200 let, co se v Jindřichově Hradci narodil Jiří Ferdinand Wachtel, znamenitý lesník a myslivec, pocházející z rodiny, která po čtyři generace působila v černínských službách. Jiří Ferdinand se jako mladý muž zúčastnil pověstných parforsních honů v jemčinské oboře, ukončených v létě 1822 větrnou smrští, která rozvrátila lesní porosty obory. Převážnou část své služební dráhy prožil Wachtel na Jindřichohradecku. Po 52 letech služby odešel do důchodu a věnoval se studiu vrchnostenského archivu: zachytil dějiny jemčinského loveckého zámku a pořídil sbírku pověstí z okolí. Některé jeho práce zůstaly nevydány.

Zemřel 23. ledna 1884 v Jindřichově Hradci.

Vysoké Tatry: předloňská kalamita otevřela nové možnosti pro zvěř

 

{mosimage}

00ZAHR

 

Vysoké Tatry: předloňská kalamita otevřela nové možnosti pro zvěř

 

Větrná kalamita, která poničila v r. 2004 lesy ve Vysokých Tatrách, významně změnila potravní možnosti zvěře, a to nejen na postiženém území, ale též v jeho bezprostředním okolí. Tatranští lesníci předpokládají, že kalamitní holiny procházející sukcesí „nasají“ větší množství jelení zvěře, která bude spásat nárosty dřevin a keřů.

Výstava „1. zahraniční lovecké dny“

 

{mosimage}

00ZAHR

 

Výstava „1. zahraniční lovecké dny“

 

Ve dnech 27. - 29. ledna t. r. pořádala bavorská pobočka Safari Clubu International akci nazvanou „1. zahraniční lovecké dny“. Setkání vystavovatelů a lovců se konalo v komorním prostředí výstavní haly Paulaner am Nockherberg v centru Mnichova. Organizátoři zajistili účast několika loveckých kanceláří z Německa i z ciziny. Hlavní zastoupení měly lovecké kanceláře a firmy nabízející lovy v Namibii a v Jihoafrické republice, ale mezi vystavovateli bylo možné zaznamenat i kanceláře organizující lovy na Novém Zélandu, v Argentině a Ruské federaci. Poměrně rozsáhlou expozici měla slovenská lovecká kancelář „Tatralov“, která nabízela kromě loveckých akcí také vcelku zdařilý nábytek z paroží. Návštěvnost výstavy nebyla vysoká. O to více času však mohli vystavovatelé věnovat zájemcům o lovy v zahraničí. PZ

Rakousko: na černou se světlometem

 

{mosimage}

00ZAHR

 

Rakousko: na černou se světlometem

 

Od 1. ledna letošního roku je v Dolních Rakousích povolen lov na černou zvěř za pomoci světlometu. Myslivci a zemědělci si od toho slibují snížení stavu černé zvěře. Naproti tomu je nadále zakázáno při lovu používat noktovizory.

Jäger, 2/2006, Rš

Namibie: nárůst lovecké turistiky

 

{mosimage}

00ZAHR

 

Namibie: nárůst lovecké turistiky

 

Lovecká turistika zaujímá v hospodářství Namibie stále větší význam. Statistiky ukazují neustále stoupající roční počty zahraničních lovců. V posledních jedenácti letech (1994 - 2004) navštívilo tento africký stát 41 814 lovců, kteří ulovili celkem 154 667 kusů zvěře. To je v průměru 3,7 kusu zvěře na jednoho loveckého hosta. V r. 2004 navštívilo Namibii 5363 lovců ze 72 států celého světa. Nejvíce jich bylo z Německa (35 %), USA (21 %) a Rakouska (8 %). Ze 41 druhů zvěře určených k poplatkovému odstřelu je největší zájem o oryxe, kudu, prase bradavičnaté, antilopu skákavou a buvolce stepního. Tyto druhy tvořily 66 % (14 921 ks) výřadu za rok 2004.

Wild und Hund, 24/2005, PZ

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku