Bodování významných trofejí na Lesní správě Hluboká nad Vltavou

 

{mosimage}

00HON

Bodování významných trofejí na Lesní správě Hluboká nad Vltavou

Ing. Jan Zasadil

Z iniciativy Lesů České republiky, s. p., Lesní správy Hluboká nad Vltavou, proběhlo 4. února t. r. v oboře Poně-šice bodování významných trofejí spárkaté zvěře pocházející z honiteb ČR. Impulsem ke svolání mezinárodní komise CIC bylo ulovení silného jelena 12. 9. 2005 v Poněšicích.

Komise svolaná expertem CIC prof. Nino Ninovem pracovala ve složení: prof. Nino Ninov - předseda (Bulharsko), ing. Karl Maierhofer (Rakousko), doc. ing. Pavel Hell, CSc. (Slovensko), prof. ing. Josef Hromas, CSc. a ing. Josef Feuereisel, Ph.D. Za ČR se hodnocení zúčastnili ještě ing. Jan Kupka, ing. Josef Vlášek, ing. Zdeněk Mařík, František Řehoř, ing. Jan Zasadil, ing. Václav Zumr a ing. Jindřich Brožovský. Komise se sešla ke konzultacím již 3. února odpoledne. Následující den v 9:00 bylo po krátkém přivítání a představení členů komise zahájeno bodování před-ložených trofejí.

MUFLONÍ TROFEJE

Komise ohodnotila čtyři trofeje muflonů v bodových hodnotách 241,05 b. CIC (muflon z obory Termanec), 240,35 a 233,05 b. CIC (mufloni z honitby Zbraslav u Brna) a 226,70 b. CIC (muflon ze Staré Obory LS Hluboká nad Vltavou; jde o druhého nejsilnějšího muflona ze Staré Obory; dne 10. 7. 2005 ho ulovil pan Petrman).

DAŇČÍ TROFEJE

Dále bylo hodnoceno sedm trofejí daňka evropského. Již první trofej byla důvodem k radosti, protože její hodnota 230,07 b. CIC znamená nový český rekord! Samo-zřejmě následovala řada gratulací jak lovci, tak majiteli obory Chloumek (okr. Žďár nad Sázavou), kde byl daněk odchován. Šťastným lovcem je J. Lamoš, který daňka ulovil 31. 10. 2005. Další trofeje daňků dosáhly následujících bodových hodnot: 214,40 b. CIC (daněk z obory Poodří), 184,93, 185,12, 186,42, 192,08 a 198,49 b. CIC (daňci ze Staré Obory).

JELENÍ TROFEJE

Po ohodnocení daňčích trofejí a krátké přestávce přikročila komise k očekávanému bodování paroží jelena lesního. Byly hodnoceny dvě trofeje jelenů, ulovených v září loňského roku v oboře Poněšice. První trofeji bylo přisouzeno 222,34 b. CIC, druhé po pro nás, zaměstnance LS Hluboká nad Vltavou, na-pínavém měření a počítání 246,64 b. CIC. Jde tedy o druhého nejsilnějšího jelena uloveného v oboře Poněšice. Za národním rekordem z r. 2001 zaostává o pouhých 4,25 b. CIC. Po gratulacích a fotografování trofeje a šťastného lovce Jiřího Poletína následoval výborný oběd, který se svou manželkou a spolupracovníky připravil poněšický oborník František Řehoř.

ZBRANĚ ČERNÉ ZVĚŘE

V odpoledních hodinách bylo hodnoceno pět kolekcí zbraní prasete divokého. Nejvyšší bodové hodnoty dosáhla trofej z obory Bulhary: 126,70 b. CIC (kňour byl uloven v r. 2004). Další trofeje pocházely ze Staré Obory: 126,00, 116,95, 107,20 a 105,55 b. CIC. Nejsilnější trofej kňoura ze Staré Obory je současně nejsilnější trofejí černé zvěře z LS Hluboká nad Vltavou.

NÁVŠTĚVA MUZEA OHRADA

Ukončením bodování práce komise neskončila. Vyplnit a vytisknout 18 hodnotitelských tabulek, zvláště když ne vždy je technika přátelsky nakloněná, zabralo ještě poměrně dost času. Prohlídku zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou, plánovanou na odpoledne, bylo nutné odsunout až do pozdních hodin. I přes zpoždění se role průvodce ochotně ujal bývalý ředitel muzea ing. Václav Kasal, za což mu patří poděkování. Při prohlídce byla komise seznámena mimo jiné s trvalou expozicí LS Hluboká nad Vltavou, která je na Ohradě vystavena a ročně ji zhlédne více než 30 000 návštěvníků. Je to jistě dobrá prezentace chovu jelení, daňčí, mufloní a černé zvěře na LS Hluboká nad Vltavou. Nejzajímavějším exponátem je naše rekordní trofej jelena lesního, jehož v oboře Poněšice ulovil 14. 9. 2001 někdejší ministr zemědělství ing. Jan Fencl. Zajímavý je také výčet medailových trofejí pocházejících z obory Poněšice a ze Staré Obory za dobu existence LČR, s. p. Je smutné, že mnoho význačných trofejí zůstává v majetku lovce bez možnosti jejich prezentace na některé národní či mezinárodní výstavě. Chybí tak celkový přehled o úspěšnosti chovu zvěře v našich oborách a jeho porovnání s mezinárodní úrovní.

ZÁVĚREČNÉ PODĚKOVÁNÍ

Bodování význačných trofejí v oboře Poněšice proběhlo v přátelské a korektní atmosféře. Komise pracovala intenzivně a pokud se vyskytly rozdílné názory na měření některých parametrů, byli komisaři vždy schopni prodiskutovat věc tak, aby výsledná hodnota byla společným konsensem. Poděkování patří jak členům komise, tak oborníkovi Františku Řehořovi, který se svou rodinou a spolupracovníky zajistil dobré podmínky pro zdárné uspořádání hodnocení. Nezbývá než připomenout jeho zásluhu na tom, že obora Poněšice dlouhodobě produkuje trofeje, kvůli nimž stojí za to svolat mezinárodní hodnotitelskou komisi.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku