Shozy jelenů z Orlických hor

 

{mosimage}

00PRAX

Shozy jelenů z Orlických hor

Ing. Dalibor Pačes

V únorovém čísle Světa myslivosti byl zveřejněn příspěvek ing. Petra Ziegrossera o sbírání shozů. Na tento článek navazujeme informací o praktických poznatcích z oblasti Orlických hor. Myslivci z volných jeleních honiteb na Rychnovsku se již od r. 1987 věnují nejen sbírání shozů, ale též jejich prezentaci a hodnocení. O této zajímavé činnosti jsme hovořili s Josefem Brandejsem, pracovníkem Lesní společnosti Hradec Králové, a. s., polesí Rychnov nad Kněžnou. Josef Brandejs, který stál u počátků pořádání přehlídek shozů, je zkušený lesník, myslivec a dlouholetý předseda myslivecké komise Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Rychnov nad Kněžnou.

OHLÉDNUTÍ DO HISTORIE

Sběrem shozů se zabývá mnoho myslivců. Nalezení shozů, v lep-ším případě párových, bývá často přirovnáváno k získání lovecké trofeje. Osud nalezených shozů je různý. Často zůstanou ležet na půdě pod nánosem prachu, aniž by si je mohl kdokoliv - kromě nálezce nebo několika zasvěcených - prohlédnout. Skupinka myslivců z honiteb s jelení zvěří z Rychnovska, která se rozhodla pořádat přehlídky shozů, se zpočátku rovněž setkala s neochotou myslivců zapůjčit shozy.

První oficiální přehlídku jeleních shozů z honiteb někdejší oblasti chovu jelení zvěře Orlické hory se podařilo připravit v r. 1987. V r. 2007 se tedy bude konat jubilejní - 20. přehlídka. Původní jelení oblast Orlické hory měla výměru 20 721 ha. Z toho zaujímaly honitby bývalých Východočeských státních lesů, n. p., lesního závodu Rychnov nad Kněžnou, 15 300 ha. Normovaný stav jelení zvěře pro oblast byl stanoven na 177 kusů. Přesto se na první přehlídce sešly pouze čtyři shozy. Také v dalších letech to nebyla žádná sláva, většinou myslivci předložili pět až deset shozů nevalné kvality. Teprve od r. 1990 lze hovořit o přehlídce reprezentativnějšího množství shozů.

V r. 1993 vznikly nové honitby, přičemž na Rychnovsku zaujímají největší výměry volné honitby s jelení zvěří následujících vlastníků: Správa Kolowratských lesů Rychnov nad Kněžnou, Lesy Janeček, s. r. o., Správa Parishových lesů Žamberk, Kristýna Colloredo-Mannsfeld Opočno. Výměrou významná je též režijní honitba Lesů České republiky, s. p., lesní správy Rychnov nad Kněžnou a rovněž honitby některých mysliveckých sdružení (MS Rokytnice v Orlických horách a MS Liberk Hláska). Byl připraven návrh na obnovení oblasti chovu jelení zvěře v Orlických horách, v němž se objevily i honitby, v nichž pro tuto zvěř nebyly stanoveny mi-nimální a normované stavy (Bartošovice, Bystré, Deštné, Dobré, Olešnice v Orlických horách, Osečnice, Sedloňov, Skuhrov nad Bělou, Sněžné, Zdobnice). V těchto honitbách se však jelení zvěř pravidelně vyskytuje a pro jejich polohu by bylo vhodné je do oblasti zařadit.

Současná celková výměra honiteb s normovanými stavy jelení zvěře na Rychnovsku činí 20 695 ha, z toho lesy zaujímají 12 320 ha. Pro uvedenou výměru byly stanoveny minimální stavy 125 kusů a normované stavy 199 kusů jelení zvěře. Sčítané jarní stavy k 31. 3. 2005 byly následující: 78 jelenů, 73 laní a 41 kolouchů, celkem 192 kusů. V loňském roce bylo plánováno ulovit 243 kusů. Plán lovu se téměř podařilo splnit ve skladbě 87 jelenů a 145 kusů holé zvěře.

PŘEHLÍDKY JELENÍCH SHOZŮ

Přehlídky jeleních shozů se staly nepsaným svátkem jelenářů z uvedené oblasti. Od počátku je jejich garantem Josef Brandejs. Do r. 1993 byl hlavním pořadatelem přehlídek LZ Rychnov nad Kněžnou, následně převzal pořadatelství OMS ČMMJ Rychnov nad Kněžnou. Spolu-pořadateli jsou myslivci z místa konání přehlídky.

Vzhledem k období sběru shozů se přehlídky konají většinou první nebo druhý týden v květnu po okresní přehlídce trofejí. Místa konání přehlídek se střídají, zpravidla jde o lovecké chaty v Orlických horách. Během přehlídky do-stanou slovo myslivečtí hospodáři honiteb zmiňované oblasti. Každý představí a ohodnotí jednotlivé shozy, páry nebo vývojové řady ze „své“ honitby. Ne vždy se jednomu myslivci podaří najít párové shozy, mnohdy je kompletace možná díky spolupráci sousedních honiteb. Vývojové řady shozů se často během let doplňují a jsou průběžně vystavovány na po sobě jdoucích přehlídkách. Jelenáři z Rychnovska znají díky přehlídkám shozů většinu starších jelenů a sledují je více let. Současně mohou hodnotit nejen jejich migraci více honitbami, ale též vývoj paroží, chovnou hodnotu, zapojení do říje atd. Výměna těchto poznatků a konzultace problematiky chovu jelení zvěře ve volných honitbách patří k hlavním přínosům nejen pro účastníky přehlídky, ale pro všechny jelenáře hospodařící v honitbách Orlických hor.

ZAJÍMAVOSTI Z PŘEHLÍDEK

Jedna z nejzdařilejších přehlídek se uskutečnila v loňském roce v Orlickém Záhoří. Za účasti 160 zájemců z řad odborné i laické veřejnosti na ní bylo vystaveno celkem 127 jeleních shozů. Přehlídky se zúčastnili i polští myslivci z příhraničních honiteb, navazujících na jelení honitby na naší straně Orlických hor, kteří vystavili 12 shozů.

Za velmi zajímavou lze označit přehlídku uspořádanou v r. 1997. Její návštěvníci mohli zhlédnout nejen jednu z nejsilnějších jeleních trofejí oblasti, ale též kompletní vývojovou řadu shozů tohoto jelena (viz obrázek na předchozí straně). Jelen byl uloven jako devítiletý korunový dvanácterák v r. 1996. Mezinárodní hodnotitelská komise výstavy Natura viva v Lysé nad Labem 2000 trofej ohodnotila 210,06 b. CIC. Letošní přehlídku pořádá MS Liberk Hláska.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku