Digiscoping od Swarovski Optik

 

{mosimage}

00PRED

Digiscoping od Swarovski Optik

Jak lze spojit pozorování s fotografováním

Ing. Oto Lasák

V sobotu 24. června t. r. proběhla na Hraničním zámku v Lednici předváděcí akce výrobků známé rakouské firmy Swarovski Optik. Vedle nabídky pozorovacích a zaměřovacích dalekohledů s vynikající světelností a ostrostí bylo hlavním tématem využití digitálních fotoaparátů či kamer v kombinaci s kvalitními teleskopy.

Technologie Digiscoping

Nejen v ornitologii, ale i v myslivosti existuje řada nadšenců, kteří pravidelně sledují výskyt a chování různých druhů živočichů. Velikým přáním mnohých z nich je pořídit fotografie, které by dokumentovaly pozorované změny. Pro dobré přiblížení objektu se nejčastěji používá kvalitní pozorovací monokulár (Swarovski ATS a STS). Donedávna umožňoval tento typ dalekohledu pouze pozorování.

Firma Swarovski Optik přišla s technologií, která spojuje pozorování a fotografování. Pomocí tří druhů adaptérů (DCB, DCA a TLS) se v okamžiku stává z monokuláru teleobjektiv, který si zachovává všechny přednosti pozorovacího dalekohledu, navíc s možností pořízení snímku. Adaptéry umožňují buď jedním pohybem ruky sklopit fotoaparát k okuláru a pořídit snímek, nebo využívají pevného spojení okuláru a fotoaparátu. Součástí technologie musí být samozřejmě stabilní stativ.

Jak upozornil zástupce firmy Swarovski Optik pro ČR Zdeněk Hlavačka, digiscoping není a nemíní být konkurencí pro klasické fotografování přírody. Tato metoda umožňuje lidem zabývajícím se pozorováním přírody získat poměrně jednoduše a rychle fotografie v dostatečné kvalitě pro archivaci a dokumentaci. Při dostatku času a dobrých podmínkách mohou získat snímky až tiskové kvality.

Adaptér DCB

Pomocí sklopného nástavce DCB (Digital Camera Basic, lze připojit běžný kompaktní fotoaparát, zespodu vybavený závitem pro upevnění na stativ. Podle typu pozorovacího dalekohledu se použije provedení DCB-A (pro modely ATS) nebo DCB-S (pro modely STS). Adaptér se jednoduše a rychle připojí dvěma upínacími sponami k tělu monokuláru. K druhé části adaptéru se připojí kompaktní fotoaparát přes závit pro upevnění na stativ. Po zaměření a zaostření pozorovaného objektu se jedním pohybem jednoduše sklopí fotoaparát k okuláru a nejlépe samospouští se zachytí snímek nebo série snímků.

Adaptér DCA

Druhý typ adaptéru DCA tvoří pevný mezičlen mezi digitálním fotoaparátem (se závitem pro objektiv) a okulárem. Práce se systémem přináší nutnost mít fotoaparát někde mimo (např. v kapse), což však může být i výhodou (např. při prolézání houštinami apod.). Připojit lze pouze fotoaparáty, které mají závit na objektiv.

Adaptér TLS

Třetí typ je teleskopický systém čoček (TeleLensSystem, obr. 4) pro klasické a digitální zrcadlovky s bajonetovým uzávěrem. Ohnisková vzdálenost je u klasických fotoaparátů 800 mm, u digitálních až 1300 mm.

Kvalita stativu

Pro Digiscoping je velmi důležitá kvalita používaného stativu a jeho hlavy. Na větší vzdálenosti je lepší používat těžší stativ se stabilní hlavou. Všechny ovládací prvky musí být snadno dostupné, nastavení a sevření obou os musí být umožněno jedním pohybem ruky, naklopení musí být plynulé.

Použití a výkony

Při vzdálenosti 300 m lze dosáhnout přiblížení až 68x, tj. ohniskovou vzdálenost 3420 mm. To nedokáže žádný teleobjektiv na světě. Extrémně lze použít přiblížení až na vzdálenost 5 km. Tato technologie se velmi často používá při pořizování makrosnímků z větší vzdálenosti (přibližně od 8 m).

Při použití objektivů s manuálním zaostřováním (MF) je potřeba použít výpočet uvedený na internetu a výslednou hodnotu nastavit na objektivu. U automatického zaostřování (AF) se pouze nastaví okulár pozorovacího dalekohledu tak, aby na snímku nezůstával černý rámeček. Objekt zaostřujeme na monokuláru.

U fotoaparátu, který hodláme využít, je předností velký displej, dálkové ovládání nebo alespoň samospoušť, které eliminují nechtěné rozechvění nebo posunutí pozorovaného objektu. Na fotografování stačí optický zoom 3-5x (cenová kategorie 3-6 tisíc Kč). Podmínkou je již zmíněný závit na stativ pro připojení k adaptéru. Při použití digitální kamery je podmínkou klidný obraz.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku