Podaří se udržet tradici brněnské zbrojovky?

Tomu, kdo se zajímá o lovecké zbraně, jistě v uplynulých letech neunikly zprávy o špatné ekonomické situaci Zbrojovky Brno, o konkurzním řízení podaném na tuto společnost a o její nejisté budoucnosti. V únoru letošního roku byl prodán tovární areál, v němž měla firma několik desetiletí své výrobní haly. Zajímali jsme se o to, zda výroba zbraní v Brně definitivně končí, nebo jestli ještě existuje naděje na její zachování.

Kdysi významná česká firma fakticky zanikla, její aktivity převzala brněnská společnost BRNO RIFLES, s. r. o. Většinovým vlastníkem této společnosti, stejně jako České zbrojovky Uherský Brod, je akciová společnost EXIMAT se sídlem v Praze. Areál brněnské Zbrojovky o rozloze 22,5 ha byl koncem ledna vydražen za rekordní částku 707 milionů korun. Získala jej slovenská holdingová společnost J&T, která však nemá s výrobou zbraní nic společného. Tento stav vyvolal mnoho otazníků. Na aktuální situaci a výhled ve výrobě loveckých a sportovních zbraní jsme se zeptali jednatele společnosti BRNO RIFLES ing. Kamila Ružáka, MBA.

Kdy a za jakým účelem vznikla společnost BRNO RIFLES, s. r. o.?
Společnost byla založena v dubnu r. 2004 účelově ke vstupu do Zbrojovky Brno. Krátce po vypsání konkurzu na její majetek jsme se ucházeli o pronájem nebo prodej bývalých divizí výroby zbraní. Uspěli jsme ale až ve veřejné dražbě začátkem září 2006, poté, co byla ve zbrojovce zastavena veškerá výroba.

S jakým záměrem jste do dražby vstupovali?
Chtěli jsme pokračovat ve výrobě kozlic, které v té době ČZ Uherský Brod ve svém výrobním programu neměla. Měli jsme zájem vydražit obráběcí centra a stroje a zařízení na povrchovou úpravu zbraní, což se podařilo. Záměrně jsme nekoupili stroje na výrobu hlavní a pažeb, v tomto směru úspěšně kooperujeme se zbrojovkou v Uherském Brodě.

Začátky jistě nebyly lehké ...
To mohu potvrdit. Základem úspěchu bylo zaměstnání 29 bývalých zbrojováků z divize zbraní včetně výrobního ředitele Miroslava Machovce a konstruktéra ing. Michala Koutného. Klíčové bylo přesvědčit je o tom, že máme skutečný zájem pokračovat v Brně ve výrobě zbraní. Přestože jsme pracovali za ztížených podmínek na podstatně menší výrobní ploše než dříve, v lednu letošního roku se nám podařilo splnit první zakázku ČZ Uherský Brod na 110 kozlic z celkové roční objednávky přibližně 1600 zbraní.

Výroba již zavedených značek zboží se neobejde bez průmyslových práv. Na které zbraně jste je získali?
V dražbě jsme koupili výrobní dokumentaci a práva k modelové řadě kozlic Brno 801, 802 a 803 a k jednoranné zlamovací kulovnici Brno Effect. Měli jsme zájem i o koupi značky, známého „Z“. Cena však převýšila naše možnosti, a tak vyrábíme zbraně pod vlastní značkou BRNO RIFLES.  

Pokud to dobře chápu, došlo ve výrobě loveckých zbraní u firem vlastněných společností Eximat k určitému rozdělení rolí ...
Ano, v Brně se zaměřujeme na výrobu a kompletaci zlamovacích zbraní, v Uherském Brodě je cílem vyrábět kulovnice. Obchodní záležitosti za obě firmy se řeší v ČZ Uherský Brod.

Je o vaše zbraně po různých změnách zájem?
Zájem je, a to u nás i v zahraničí. Daří se nám uspět zejména na evropských trzích, a to v Rusku, ve státech bývalé Jugoslávie, ve Francii a Německu. Po dohodě s obchodním a propagačním oddělením ČZ Uherský Brod jsme naše výrobky společně představili v březnu na 34. ročníku veletrhu IWA v Norimberku. Zastihnout nás můžete také na mezinárodní výstavě Natura viva v Lysé nad Labem.

Chystáte nějakou novinku?
Každá zbraň má svého fanouška. Jde tedy o to trefit se do vlny zájmu o určitý typ zbraně. Jsme přesvědčeni o tom, že kulobrok se stále „nosí“, a tak se i nadále budeme držet výroby zlamovacích zbraní. Uvažujeme o rozšíření spektra vyráběných ráží

Jak citelně zasáhne vaši firmu prodej areálu brněnské Zbrojovky?
Máme uzavřenu nájemní smlouvu, rádi bychom ji s novým majitelem prodloužili a pokračovali ve výrobě v pronajatých prostorách. Nutno však konstatovat, že tovární areál v současném stavu a podobě nemá do budoucna šanci na přežití. Je zřejmé, že bude mít jiné využití než doposud. Proto musíme být připraveni i na případné stěhování výroby. Každopádně však chceme zůstat v Brně a pokračovat v místní tradici výroby loveckých zbraní.

Děkuji za rozhovor, ing. Dalibor Pačes.
Foto archiv redakce


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku