Byla založena Unie mysliveckých organizací České republiky

Ing. František Frola

Dne 21. června t. r. proběhla v Uhlířských Janovicích schůzka zástupců čtyř našich celostátních mysliveckých organizací, na níž byl dojednán vznik Unie mysliveckých organizací České republiky.


Dne 24. února t. r. se v Mysliveckém centru Artemis v Uhlířských Janovicích uskutečnilo první jednání zástupců Českomoravské myslivecké jednoty, Asociace profesionálních myslivců ČR, Safari Clubu International – Bohemia a Řádu sv. Huberta, týkající se vytvoření volného svazku těchto organizací, pod jehož hlavičkou by byla myslivost prezentována před veřejností jako důležitá aktivita člověka v přírodě a též jako významná hospodářská činnost. Uvažovaná společná platforma by byla také partnerem vrcholnému státnímu managementu na úseku myslivosti, konkrétně při jednání v environmentální oblasti, kde by mohly v budoucnu vzniknout „třecí plochy“. Dalším cílem vzniku platformy je poskytovat odborný názor zákonodárcům při projednávání právních norem na úseku myslivosti a souvisejících oborů (Svět myslivosti č. 5/2007).
Zástupci výše uvedených mysliveckých organizací měli následně informovat vedení svých organizací o otázkách projednávaných na schůzce a zjistit, zda jejich vrcholné orgány mají shodný názor na založení společné platformy. Na splnění tohoto „úkolu“ byly vymezeny přibližně čtyři měsíce. Po uplynutí této doby byla do Uhlířských Janovic svolána další schůzka pověřených zástupců výše uvedených organizací (z každé po čtyřech mandantech), a to na 21. června t. r. Cílem bylo projednat následující body:
1.    představit formu a systém budoucí spolupráce mysliveckých organizací,
2.    představit a projednat rámcový obsah statutu budoucího subjektu,
3.    stanovit plán činnosti na nejbližší období.
Zástupci ČMMJ na jednání vyslovili určitou obavu z toho, aby nevznikla jiná myslivecká organizace jako protiváha ČMMJ. Po ujištění, že nikoliv, se účastníci jednání shodli na následujících závěrech.
1. Z představených forem a názvů platformy byl přijat název Unie mysliveckých organizací České republiky (dále Unie). Jejími členy jsou výše uvedené myslivecké organizace s celostátní působností, které spolu řadu let komunikují a jejichž cíle, názory a prostředky k dosažení těchto cílů jsou všeobecně známé. Unie se do budoucna nebrání přijmout i další myslivecké organizace působící v ČR (např. Mezinárodní sdružení myslivců příhraničí).
Každou organizaci budou reprezentovat čtyři pověření zástupci s tím, že jednání Unie může ad hoc navštívit statutární zástupce organizace. Unie se rozhodla nepřijmout stanovy, neboť tento institut plně nevyhovuje sjednané formě platformy (nutnost registrace, placení členských příspěvků atd.). Unie je volným, dobrovolným svazkem členských organizací.
2. Nejvyšším orgánem Unie bude valná hromada složená ze čtyř zástupců z každé členské organizace. Vrcholným orgánem Unie bude prezídium tvořené statutárními zástupci organizací, z nichž jeden bude jmenován prezidentem na dvouleté funkční období (ve funkci prezidenta se budou postupně střídat zástupci jednotlivých organizací). Při prosazování svých stanovisek si Unie vytkla princip jednomyslnosti. Bude-li jedna z organizací proti projednávání konkrétní věci, tato nebude projednávána, nebude přijímán závěr ke konkrétní problematice atd.
Hlavními cíli Unie je pomoc:
-    vrcholnému státnímu mysliveckému managementu v prosazování správné politiky v otázkách myslivosti,
-    školství ve výchově budoucích mysliveckých odborníků (motto: Myslivost je vysoce environmentální činnost a správné zásahy v ekosystému, do něhož patří zvěř, jsou žádoucí.)
-    politikům v objasňování kauzality vztahu myslivosti k ostatním složkám v přírodě.
V rámci Unie budou pracovat odborné komise účelově sestavené podle povahy konkrétního projednávaného problému. Členy komisí budou odborníci z příslušných oblastí myslivosti. Výstupy komisí poslouží jak Unii, tak každému, kdo o ně požádá. Dosud nebylo rozhodnuto, zda tomu bude v případě jiných subjektů za úplatu, či bezplatně.
3. Prvním úkolem, který Unie na svém jednání řešila, bylo vyjádření se ke znění Evropské charty o myslivosti a biodiverzitě (dále Charta). Vzhledem ke krátkému termínu předložení na Ministerstvo zemědělství ČR (dva dny) však Unie nemohla zaujmout relevantní stanovisko. Proto byl tímto úkolem pověřen prezident APM ČR ing. Libor Řehák, Ph.D., jenž měl možnost seznámit se s textem Charty již dříve.  
Příští jednání Unie se uskuteční v září 2007. Bude se projednávat návrh statutu Unie a okruh nejožehavějších priorit v myslivosti, k nimž by měl být zaujat společný názor. Lze si jen přát, aby nově vznikající Unii nedošel dech, aby měla v pověřených zástupcích moudré a erudované osoby, které mají co říci k současnému stavu české myslivosti a k jejímu směřování ve sjednocené Evropě.

Přehled zástupců členských organizací v Unii:
- za ČMMJ: ing. Jan Staněk, ing. Josef Vlášek (zástupci na další dvě místa dosud nebyli nominováni),
- za APM ČR: ing. Libor Řehák, Ph.D., Pavel Kříž, ing. František Havránek, CSc., Petr Horák,
- za SCl-Bohemia: doc. ing. Miloslav Vach, CSc., JUDr. Vladimír Horký (zástupci na další dvě místa dosud nebyli nominováni)
- za Řád sv. Huberta: Jan František Votava, ing. František Josef Frola, ing. Zdeněk Navrátil, ing. Josef Vlášek.

Autor je kancléř Řádu sv. Huberta.   
      

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku