S Kornitolem proti ohryzu

Ing. Dalibor Pačes

Blíží se doba, kdy většinu pěstitelů ovoce a vinné révy bude trápit představa „nájezdů“ zvěře na jejich sady, ovocné plantáže a vinice. Přinášíme návod, jak účinně předejít škodám ohryzem s pomocí osvědčeného repelentního přípravku Kornitol.

KORNITOL ODPUZUJE SRNČÍ ZVĚŘ A ZAJÍCE
Repelentní přípravek Kornitol není v ochraně ovocných sadů a vinic novinkou. Objevil se u nás koncem r. 2005 a od té doby se o jeho účinnosti mohli přesvědčit nejen ovocnáři a pěstitelé vinné révy, ale také zemědělci a lesníci v různých oblastech republiky. Odpuzuje hlavně srnčí zvěř a zajíce, ale také ostatní spárkatou zvěř (černou, daňčí, jelení) z ovocných sadů, vinic, lesních porostů a zemědělských plodin.
Narozdíl od známějšího Hukinolu, jehož nezaměnitelný zápach imituje koncentrovaný lidský pot, lze aroma Kornitolu přirovnat k intenzivnímu zápachu spáleniště. Tak jako u každého repelentního přípravku dojde po čase k tomu, že si na něj zvěř „zvykne“. Z toho důvodu je aroma Kornitolu výrazně odlišné od Hukinolu. Uvedené přípravky lze vzájemně kombinovat.

APLIKACE PŘÍPRAVKU
Zásadním pravidlem pro úspěšné použití Kornitolu je jeho včasná aplikace. V ohrožených sadech a vinicích by se s ní mělo začít s předstihem v době, kdy škody ještě příliš nehrozí, a to na začátku zimy před napadnutím prvního sněhu. Jde o to, aby se zvěř vlivem nepříjemného intenzivního zápachu odnaučila ošetřené lokality navštěvovat. Podle vyzkoušeného a osvědčeného postupu lze doporučit zavěsit pruhy látky napuštěné repelentním přípravkem do výšky jeden metr nad zemí s rozestupem 3-4 metry. V případě pevně oplocených objektů (sady, zahrady, lesní školky apod.) je potřeba zaměřit se na „zavětření“ dočasných průchodů zvěře v místech, kde došlo k porušení plotu.
Vzhledem k intenzivnímu zápachu repelentu je nutné pracovat při jeho aplikaci v rukavicích. Pokud dojde k potřísnění, je velmi nesnadné zbavit se nepříjemného aroma.

PŮSOBENÍ REPELENTU
Reakce zvěře po ošetření ohrožených porostů a lokalit Kornitolem je podle dosavadních zkušeností okamžitá. Zvěř se vzdaluje z dosahu zavětřeného území a dlouhodobě se ošetřeným místům vyhýbá. Podle charakteru počasí a v závislosti na intenzitě aplikace působí odpuzující efekt přípravku tři až čtyři týdny. Poté je třeba aplikaci opakovat.
 
Kornitol je balený v plastovém obalu o objemu 1000 ml, cena jednoho balení je 700 Kč bez DPH.

Kontakt na distributora v ČR: Ivan Pfeifer, Zbelítov 101, 399 01 Milevsko, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel.: 608 759 975


Svět myslivosti na Facebooku