Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 12/07

Poslanecká sněmovna projednává novelu veterinárního zákona

Ing. David Vaca, Ph.D.

Dne 7. listopadu t. r. uspořádal Středoevropský institut ekologie zvěře, o. p. s., a Institut ekologie zvěře Veterinární a farmaceutické univerzity Brno společně se Státní veterinární správou ČR pracovní schůzku věnovanou problematice hygieny zvěřiny a perspektivám souvisejícím s připravovanými změnami ve veterinární legislativě. Schůzka se konala v Praze v den, kdy zemědělský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zahájil projednávání vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon). Návrh zákona je pro myslivost důležitý tím, že podle něj bude moci uživatel honitby nebo oprávněný účastník lovu dodávat malé množství ulovené zvěře „přímo“ spotřebiteli nebo do maloobchodního prodeje.

Vznikla Unie mysliveckých organizací ČR

Ing. David Vaca, Ph.D.

V průběhu letošního roku Svět myslivosti informoval o schůzkách zástupců našich mysliveckých organizací s cílem diskutovat o založení společné otevřené platformy sloužící k projednávání důležitých otázek souvisejících s myslivostí a k zaujímání jednotných stanovisek. Ve čtvrtek 25. října t. r. se v zasedací místnosti Lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity v Praze sešli zástupci čtyř našich mysliveckých organizací (Asociace profesionálních myslivců ČR, Řád svatého Huberta, Safari Club International – Bohemia a Mezinárodní sdružení myslivců příhraničí), aby svými podpisy slavnostně potvrdili spolupráci pod hlavičkou Unie mysliveckých organizací ČR (dále Unie), jak byla založená platforma nazvána.

Unie mysliveckých organizací: nepřeceňovat, ale ani nepodceňovat!

Ing. David Vaca, Ph.D.

Zprávu o tom, že se více subjektů domluví na spolupráci, navíc deklarovanou podepsáním smlouvy, nelze vnímat jinak než pozitivně. Když se v r. 1999 takto sešly tehdejší špičky našich mysliveckých organizací, aby uzavřely dohodu o spolupráci, vypadalo to zprvu také dobře, ale jak se posléze ukázalo, tato schůzka pro reálnou spolupráci mnoho neznamenala. Možná proto lze pohlížet na vznik Unie mysliveckých organizací ČR poněkud skepticky. Od r. 1999 však uplynulo osm let a částečně se změnily „osoby a obsazení“ ve vedení organizací. Jsou tedy naše myslivecké organizace schopny efektivně spolupracovat a dokáže Unie za současných podmínek splnit velkolepé proklamace svých zakladatelů?  

Sika v Japonsku

Ing. Josef Suchomel, Ph.D., a RNDr. Marta Heroldová, CSc.

V listopadovém čísle Světa myslivosti byl zveřejněn článek o semináři věnovaném problematice siky japonského v západních Čechách a též rozhovor s prof. ing. Luďkem Bartošem, DrSc., o výzkumu siků. Díky pobytu v Japonsku, kde jsme se zúčastnili mezinárodního kongresu o savcích, jsme měli možnost seznámit se s problematikou výzkumu a managementu tamních populací siky. S některými zajímavostmi ze země, odkud pochází u nás žijící populace siky japonského, bychom rádi seznámili českou mysliveckou veřejnost. 

Původ jelena siky v Evropě

Prof. Ing. Luděk Bartoš, DrSc.

Historie siky japonského v Evropě začala přibližně před 150 lety. Bylo to v době módní vlny „obohacování“ domácí flóry a fauny importovanými druhy. Hlavním dovozcem siků do kontinentální Evropy byl obchodník se zvěří Carl Hagenbeck z Hamburku. Původ prvních dovezených siků dnes již bohužel asi nevypátráme, protože Hagenbeckův archív lehl popelem při náletech na Hamburk v průběhu druhé světové války. Existuje však dokumentace o osudech siků dovezených do Evropy.

Seminář o škodách působených zvěří v zemědělství a o ochraně proti nim

Ing. Jiří Kamler, Ph.D., a ing. Jan Dvořák, Ph.D.

Dne 18. října t. r. se v prostorách Slovenského centra poľnohospodárského výskumu v Nitře sešli zástupci myslivců, zemědělců, pracovníků státní správy a odborné veřejnosti na semináři nazvaném „Škody působené zvěří v zemědělství a ochrana proti nim“. Seminář byl pojat zejména jako představení zkušeností různých pracovišť v oblasti škod působených zvěří.

Vysokocenné plodiny ve vztahu k myslivosti

Rarita roku 2007 – vyhlášení výsledků

Redakce

 

Soutěž Rarita roku 2007 zná svého vítěze! Která trofej se nejvíce líbila porotě? Která zabodovala u vás, čtenářů? Přinášíme přehled hodnocení všech trofejí-finalistek od porotou a také výsledky čtenářského hlasování.

JUDr. Antonín Charvát a ing. Jan Mikulka, CSc.

Jak chápat pojem „vysokocenná plodina“ ve smyslu ustanovení § 54 odst. l  zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti? Tuto otázku si jistě položilo mnoho držitelů a uživatelů honiteb v souvislosti se škodami způsobenými zvěří na plodinách pěstovaných na honebních pozemcích a následným uplatňováním náhrady za jejich vznik. V následujícím příspěvku se pokusíme pojem vysokocenná plodina specifikovat.

Rarita roku 2007 – vyhlášení výsledků

Redakce

Soutěž Rarita roku 2007 zná svého vítěze! Která trofej se nejvíce líbila porotě? Která zabodovala u vás, čtenářů? Přinášíme přehled hodnocení všech trofejí-finalistek od porotou a také výsledky čtenářského hlasování.

Rarita roku 2007, aneb příčiny vzniku parožních abnormalit u srnčí zvěře

Pavel Scherer

V letošním květnovém čísle Světa myslivosti vyhlásila redakce zajímavou soutěž pro lovce srnčí zvěře. V klání nazvaném „Rarita roku 2007“ jsem měl čest být členem poroty. Spousty velmi zajímavých trofejových abnormalit, které byly přihlášeny do soutěže, mne přivedly k myšlence popsat s pomocí fotografického materiálu některé příčiny vzniku parožních deformací a anomálií.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku