Z našich honiteb 1/2008

Premiéra Hubertské mše ve Sloupnici

Myšlenka uspořádat v malé vesničce Sloupnice na Svitavsku Hubertskou mši se zrodila začátkem minulého roku. Tehdy ji ještě mnoho lidí nebralo vážně. Teprve koncem října, po vyvěšení propagačních plakátů, se začalo o akci mluvit nejen mezi myslivci. Na organizátorech bylo přesvědčit všechny o tom, že Hubertská mše je kulturní zážitek, při němž vnímavý člověk pochopí, že myslivost není jen lov, ale též tradice a etika. 

Ve spolupráci s místní školou probíhal nácvik zpěvu. Je třeba zmínit, že zpěvákům stačily tři zkoušky k tomu, aby finále zvládli „na jedničku“. Následovalo zajištění výroby plakátů, výzdoby kostela a v neposlední řadě to nejdůležitější, bez čeho se Hubertská mše neobejde: zajištění účasti trubačů. To však nebyl problém. Jeden ze členů místního mysliveckého sdružení, student Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, je trubačem a členem tamního trubačského kroužku.
První listopadovou neděli kolem půl osmé ráno se před kostel sv. Mikuláše ve Sloupnici začali sjíždět jak místní myslivci z MS Háje Sloupnice a sousedního MS Březina České Heřmanice, tak veřejnost. V rychlosti ještě proběhla „generálka“ a v osm hodin již zaznívaly před kostelem u sousoší Nejsvětější trojice první tóny. Začátek mše byl zahájen vábením sv. Huberta, jež doprovázelo slavnostní průvod v čele s patronem myslivců sv. Hubertem a patronkou lovu Dianou, následovanými myslivci, farářem a ministranty, směřujícími k oltáři. Mše mohla začít, kostel zaplněný posluchači a příjemně provoněný jedlovou chvojí se rozezvučel Introdukcí. Sled jednotlivých částí Hubertské mše probíhal podobně jako u klasické mše nedělní. Upraveny byly pouze hudební skladby a jejich názvy, které se hrají po jednotlivých obřadech mše svaté. Protože v kostele nebyli jen myslivci, ale i laická veřejnost, osvětlil farář ve svém kázání původ a význam patronů sv. Huberta a Diany. Mše proběhla v mysliveckém duchu a každý se tak mohl zamyslet nad svými prohřešky nejen vůči přírodě a zvěři, ale i vůči přátelům a svým bližním. Po závěrečné skladbě mše, při níž odcházel slavnostní průvod z kostela, následoval kratičký koncert trubačů před kostelem, jenž důstojně završil úspěšnou akci.  
Co říci na závěr? Snad jen poděkovat všem, kteří se na Hubertské mši ve Sloupnici podíleli, a doufat, že se tuto zdařilou akci povede zorganizovat i v r. 2008.
Petr Šejbl, Stanislava Šmídová

Jaroslav Palas míří opět do politiky

Někdejší ministr zemědělství a současný předseda Českomoravské myslivecké jednoty ing. Jaroslav Palas má vést moravskoslezskou kandidátku Československé strany sociálně demokratické v krajských volbách v příštím roce.
Redakce

Laň s parožím

Dne 22. 11. 2007 byla na území Národního parku Šumava (honitba Srní) ulovena Zdeňkem Petrem laň s parožím šesteráka. Pravý paroh měla ulomený. V minulosti se případ laně s parožím v dané oblasti již vyskytl. V r. 1993 byla v blízké lokalitě ulovena laň rovněž s parožím šesteráka (viz fotografie v knize Encyklopedie myslivosti, J. Červený a kol., str. 263). Věk laně ulovené vloni byl odhadnut na 10 let, výkupní hmotnost činila 72 kg (vyvržený kus bez hlavy a běhů). Podle předběžné prohlídky laň za svého života kladla a vodila kolouchy, a také byla v r. 2007 těžká. Pro získání přesných informací byla děloha, vzorky tkání a barvy předány výzkumnému pracovišti. Paroží laně není vytlučené, pravděpodobně ani nebylo shazováno. Trus měl tvar charakteristický pro jelena. V předloňské zimě byla jedna laň s parožím pozorována v přezimovací obůrce. Jakmile budou k dispozici podrobnější výsledky výzkumu, rádi s nimi čtenáře Světa myslivosti seznámíme.
Ing. Jiří Kec a ing. Adam Jirsa, Správa NP a CHKO Šumava

Je libo pekingskou kachnu?

Trojici Vietnamců zadržela policie v Plzni při pytlačení divokých kachen. Pytláci chytali kachny pomocí vlasce s háčkem na řece Radbuze u Papírenské lávky poblíž centra Plzně. Chycenou kachnu přitáhli ke břehu a zlomili jí vaz. „Úlovky“ zřejmě končily v některém z asijských bister jako oblíbená pekingská kachna. Pytláci, kteří pravděpodobně „nelovili“ kachny poprvé, byli zadrženi a obviněni z trestného činu pytláctví.
www.novinky.cz, 13. 12. 2007, red.

NEOBVYKLÝ ÚLOVEK SRNY

V září 2007 byla v režijní honitbě Lesů České republiky Brníčko-les (okr. Šumperk) ulovena srna se zajímavým nárůstkem na čele. Nárůstek byl osrstěný a volně se kýval. Srna, jejíž věk byl odhadnut na šest let, se chovala zcela normálně. Její hmotnost po vyvržení a odříznutí běhů byla 11 kg.
Text a foto ing. Jan Novák

Silná mufloní trofej ze severní Moravy

Dne 26. listopadu 2007 byl ve volné honitbě Horní Hoštice (okr. Jeseník) v Rychlebských horách uloven beran, jemuž hodnotitelská komise přisoudila bodovou hodnotu 226,30 b. CIC. Šťastným lovcem byl zahraniční host Norbert Stichlberger.
Zpracováno podle informace na http://myslivost.jesenicko.eu, red.

Srnčia zver

Josef Herz: Srnčia zver. V r. 2007 vydal autor vlastním nákladem. Rozsah 207 stran, bohatě ilustrováno. Prodejní cena 280 Kč.

Dlouholetý redaktor slovenského časopisu Poľovníctvo a rybárstvo, ing. Josef Herz, Ph.D., reagoval na poptávku po monografii o srnčí zvěři a uvedl na trh knihu, která shrnuje nejnovější poznatky. Rozdělil ji do deseti kapitol, z nichž jediná, pojednávající o jakostních třídách honiteb, se od našich podmínek liší. Všechny ostatní obsahují poznatky, které jsou pro našeho čtenáře zajímavé nebo ho nutí k porovnávání s našimi poměry.
Látka je podána přístupnou formou a český čtenář nebude mít potíže textu porozumět. Vzorná péče byla věnována grafické úpravě knihy.


 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku