Ještě jednou k veletrhu Silva Regina 2008

Vladimír Paulišta

Již více povolaných odborníků se o letošním jubilejním brněnském veletrhu Silva Regina vyjádřilo téměř v superlativech. Dokonalá organizace, do posledního místa zaplněný rozlehlý pavilon Z, rekordní návštěva, účast významných osobností i příjemné jarní počasí; to je jen letmý výčet okolností, které přispěly ke zdárnému průběhu mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu. Na hodnocení veletrhu jsme se zeptali člena výstavního výboru dr. ing. Jaroslava Pospíšila.

Dr. Pospíšil patří díky svým podnikatelským a společenským aktivitám k významným osobnostem současného veřejného života. Jeho firma Silvajagd, v níž působí manželka i oba synové, je zaměřená na vývoj, výrobu a velkoobchod lesnických a mysliveckých oděvů, obuvi, doplňků a potřeb pro myslivost a vždy měla a má na Silva Regině nepřehlédnutelné zastoupení.


V čem vidíte hlavní důvod úspěšného průběhu letošní Silva Reginy?
Těch důvodů je víc, za hlavní však považuji skutečnost, že se podařilo získat a do posledního místa obsadit impozantní pavilon Z, což podstatně ovlivnilo celkovou organizační úroveň výstavy i pohodlí rekordního počtu návštěvníků.

Můžete porovnat brněnský veletrh s podobnými podniky v cizině?
Srovnání Silva Reginy co do rozsahu a dnešní rozmanitosti náplně je velmi obtížné. Je pravda, že třeba v Rakousku, Německu nebo ve Francii probíhají každoročně obdobné výstavní podniky, ovšem pokud jde o rozsah a úroveň lesnického veletrhu a jeho mysliveckou část, nelze Silva Regině upřít světové prvenství.

Které exponáty se podle Vás těšily největšímu zájmu návštěvníků?
To je další otázka, na niž obtížně hledám nestrannou odpověď, abych nebyl podezříván ze zaujatosti nebo osobního zájmu. Kdykoliv trubači ohlásili módní přehlídku oděvů pro lesníky a myslivce (a ta byla několikrát denně), nebylo v přilehlých ochozech k hnutí; obdobně jako když na podiu dvojice lesníků předváděla ukázky vábení zvěře, nebo když byly v přednáškových sálech na programu odborné myslivecké semináře. Zájemci každý den tvořili fronty u laserové střelnice, kde si mohli bezplatně ověřit zdatnost při improvizované střelbě na spárkatou a pernatou zvěř. V „sokolnickém sektoru“ rovněž nechyběli zvídaví návštěvníci. V této souvislosti musím ocenit trpělivost a obětavost amatérských sokolníků, kteří byli se svými dravci k dispozici několik hodin denně.

Zmínil jste doprovodné akce zajišťované odborníky z mysliveckého nebo lesnického cechu.  Kdybyste však měl zhodnotit vystavované exponáty?
Stanovit pořadí exponátů podle zájmu návštěvníků je velmi obtížné. Za zmínku snad jistě stojí výsledek dlouholeté spolupráce společnosti Škoda Auto Mladá Boleslav a firmy Silvajagd, jejímž výsledkem je vystavené vozidlo Škoda Octavia Scout 4x4 v úpravě Silvajagd. V současné době nachází uplatnění v obtížných terénních podmínkách u nás, v budoucnu jistě uspokojí i nároky myslivců a lesníků v zahraničí. A proč se nezastavit u expozice nožíře ing. Alexandra Pospíšila. Kolekce uměleckých nožů s loveckými motivy letos získala cenu časopisu Svět myslivosti.

Máte zjištěno, kolik návštěvníků přijelo letos do Brna na agrární veletrhy?
Bylo to 92 588 platících návštěvníků, což představuje dosavadní rekord v historii veletrhů. Rekordní byl také počet vystavovatelů.

Mohl byste se vyjádřit k závadám a reklamacím, bez nichž se tak významný podnik určitě neobešel?
Tak rozsáhlý a různorodý výstavní podnik, jakým je brněnská Silva Regina, se samozřejmě nemůže obejít zcela bez problémů. Jedním příkladem za všechny je sektor vystavených loveckých trofejí. Šlo o stovky trofejí zvěře z celé republiky, každá s vyplněnou bodovací tabulkou a jménem lovce. Jen ze znojemského okresu došla rovná stovka srnčích trofejí. Lze si snadno představit, kolik úsilí a obětavé práce bez nároku na finanční odměnu pro zainteresované pracovníky představovala instalace této velmi sledované, rozsáhlé kolekce trofejí. Že došlo k nějakým problémům a reklamacím, než se všechny vystavené trofeje dostaly zpět do rukou majitelů, je nasnadě …

Děkuji za rozhovor, Vladimír Paulišta

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku