Rarita roku 2008 - vyhlášení výsledků

Redakce

Již jen pověstný krůček chybí k zakončení letošního ročního soutěže Rarita roku. Oním krůčkem je vyhlášení výsledků. Porotci obodovali všech deset finálových trofejí, čtenáři poslali hlasovací lístky. Jako to vše dopadlo?

Do šesti základních kol bylo přihlášeno celkem 123 trofejí, z nichž se do Velkého finále dostalo deset.

HLASOVÁNÍ POROTY
Systém bodování trofejí porotou se ve Velkém finále nelišil od systému bodování v základních kolech. Všech deset trofejí znovu prošlo hodnocením, při němž jim porotci přidělovali body v rozmezí 0–10. Přehled bodových hodnocení jednotlivých porotců přinášíme v připojené tabulce.
Nejvíce „desítek“, podle čehož se dal předjímat úspěch ve finále, od porotců obdržela
trofej srnce uloveného Čestmírem Peterem v honitbě Mysliveckého sdružení Karpaty Oskava (okr. Šumperk). Díky dalším vysokým známkám (pouze jeden z porotců udělil „sedmičku“) získala tato trofej celkem 63 bodů, což jí zajistilo absolutní prvenství! Trofej čtyřletého nerovného dvanácteráka s bodovou hodnotou 138,9 b. CIC, která do finále postoupila z V. kola, se tak stala vítězkou soutěže Rarita roku 2008 a její lovec se může těšit na lov kamzíka v r. 2009 v jedné z rakouských honiteb Swarovski Optik. Blahopřejeme!
O druhé místo byl sveden velmi vyrovnaný boj, v němž se symbolicky střetly trofeje srnců ulovených Stanislavem Kuciánem (honitba MS Dubina Netčice, okr. Kroměříž) a Karlem Mojžíšem (honitba Budiměřice-Šlotava, okr. Nymburk). Jak se při sčítání bodů ukázalo, obě měly stejný celkový bodový součet – 61. Podle soutěžních pravidel (viz bod 7) rozhoduje v případě bodové shody počet bodů získaných v základním kole. V tomto ohledu na tom byla lépe prvně jmenovaná trofej, která získala ve II. kole 62 bodů, zatímco druhá z trofejí postoupila ze VI. kola s 52 body. Druhé místo v soutěži tedy obsadila trofej Stanislava Kuciána, jemuž bude předána povolenka k lovu srnce II. nebo III. věkové třídy v atraktivní honitbě Ralsko, kterou spravují Vojenské lesy a statky ČR, s. p., divize Mimoň. Karel Mojžíš, jehož trofej se umístila na třetím místě, získává krásnou loveckou dýku od známého českého výrobce nožů – firmy Mikov, s. r. o., z Mikulášovic.

HLASOVÁNÍ ČTENÁŘŮ

Rovněž finálové hlasování čtenářů probíhalo stejnou metodou jako vloni – vyplněním kupónu z listopadového čísla Světa myslivosti a jeho zasláním do redakce. Kupón byl letos o něco delší než vloni, neboť v tomto roce bylo finálových trofejí deset na rozdíl od šesti loňských. Body byly trofejím přidělovány podle pořadí, které jste uvedli na hlasovacích kupónech. Trofej na 1. místě získala 10 bodů, trofej na 10. bod jeden. Odpovědi bylo možné posílat do 12. listopadu.
Stejně v minulém roce nedošlo při výběru nejlepší trofeje mezi porotou a čtenáři ke shodě. Zatímco vítězem poroty se stala trofej Čestmíra Petera, u čtenářů tato trofej skončila se ziskem 413 bodů až na 5. místě. Čtenáře totiž zcela jednoznačně nejvíce zaujala trofej Karla Mojžíše, která získala bezkonkurenčních 521 bodů. Za vítězství v této části soutěže získává Karel Mojžíš cenu redakce – reprezentativní knihu Lovu zdar! Půvab starých mysliveckých pohlednic. Druhé místo přisoudili čtenáři stejně jako porota trofeji Stanislava Kuciána (458 bodů). Bronzovou příčku obsadila trofej Jana Černoška (442 bodů). Pořadí na dalších místech zjistíte pohledem do připojené tabulky.
Z došlých kupónů jsme vylosovali deset čtenářů, jimž budou zaslány ceny věnované partnery soutěže – firmami Mikov, ZÁHOŘÍ Rudel a Ing. Michal Zubíček. Jsou to: Miloslav Absolon, Libníkovice; Roman Franc, Horní Palava; František Korbel, Stříbro; Tereza Lhotová, Branice; Jaroslav Mazal, Březinky; Alena Moučková, Radoškov; Bohuslava Procházková, Tetčiněves; Jan Svoboda, Chacholice; František Štroblík, Zdounky; Bronislav Wolf, Hradec Králové.

ZÁVĚREČNÉ PODĚKOVÁNÍ
Letošní soutěžní ročník byl stejně jako ten loňský velmi zajímavý. Atraktivitu soutěže dělají trofeje, takže tímto děkujeme všem čtenářům, kteří se neostýchali, vyfotografovali některou ze svých trofejí a přihlásili ji do soutěže. Lovcům trofejí, které se probojovaly do Velkého finále, gratulujeme. S těmi, jejichž trofeje se umístily na stupních vítězů, se setkáme při slavnostním předání cen, o němž přineseme informace v lednovém Světě myslivosti.
Rovněž chceme poděkovat naší porotě ve složení prof. Ing. Josef Hromas, CSc., Ing. Jiří Špunar, Pavel Scherer, Ing. Jaroslav Syrový, Oldřich Sedlář, Ing. Roman Urbanec, Ph.D., Ing. Karel Lankaš a náhradníkům Ing. Petru Ziegrosserovi a Jindřichu Pechovi za hodnocení trofejí.
Zvláštní dík zaslouží firmy, které hodnotnými cenami naši soutěž podpořili: Swarovski Optik, Vojenské lesy a statky ČR, s. p., Mikov, s. r. o., ZÁHOŘÍ Rudel a Ing. Michal Zubíček.
Soutěž Rarita roku patří po dvou letech existence k čtenářsky nejoblíbenějším částem Světa myslivosti. Jak jinak zakončit její druhý ročník než oznámením, že příští rok v květnu bude zahájen ročník třetí. Již nyní se těšíme na zajímavé srnčí trofeje, které spolu budou zápolit o prvenství v soutěži Rarita roku 2009!

Finále – výsledky podle bodování poroty
1.    místo: Čestmír Peter, 19. 8. 2008, 4 roky, MS Karpaty Oskava (okr. Šumperk), 63 bodů
2.    místo: Stanislav Kucián, 20. 5. 2008, 3 roky, MS Dubina Netčice (okr. Kroměříž), 61 bodů
3.    místo: Karel Mojžíš, 6. 8. 2006, 5 let, Budiměřice-Šlotava (okr. Nymburk), 61 bodů
4.    místo: Jan Černošek, 21. 5. 1996, 3 roky, MS Pravčice (okr. Kroměříž), 58 bodů
5.    místo: Jaroslav Mička, 14. 8. 2007, 8+ let, MS Vojšice Hrubá Vrbka (okr. Hodonín), 56 bodů
6.    místo: Ing. Vladimír Velický, 9. 6. 1986, 5 let, Tovačov (okr. Přerov), 54 bodů
7.    místo: František Říha, 28. 6. 2007, 1 rok, MS Uhersko (okr. Pardubice), 51 bodů
8.    místo: Jiří Novák ml., 26. 6. 1999, 4 roky, MS Králova Lhota (okr. Hradec Králové), 49 bodů
9.    místo: Karel Nemeškal, 1975, 4 roky, Loubí (okr. Děčín), 46 bodů
10.    místo: Peter Haleš, 12. 8. 2007, 5 let, Borský Svätý Jur (okr. Senica, Slovensko), 43 bodů