Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 2 (2009)

Na lov do Běloruska s cestovní kanceláří Zoja Ličková

Ing. Dalibor Pačes

V podloubí na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami najdeme novou prodejnu s loveckými potřebami. Společnost, která ji provozuje, stejně tak jako lovecká cestovní kancelář, nese jméno majitelky Zoji Ličkové. Na nabídku cestovní kanceláře a sortiment prodejny jsme se zeptali ředitele společnosti Miloše Lička.

Psi a psovodi na naháňkách na černou: života bído, přec tě máme rádi

Ing. Petr Ziegrosser

Sezóna naháněk na černou je za námi, můžeme bilancovat a také přemýšlet o tom, co bychom mohli do budoucna změnit k lepšímu. Jedním z témat k zamyšlení je podle mého názoru role psů a psovodů na společných lovech. Ti, bez jejichž účasti bývá lovecký úspěch přinejlepším poloviční, u nás totiž zpravidla nebývají spravedlivě doceňováni.

Ohlédnutí za akcemi Klubu chovatelů honičů v r. 2008

Jiří Nejedlý

Klub chovatelů honičů (KCHH) sdružuje převážně chovatele tzv. málopočetných plemen honičů. Plemena jsou rozdělena do pěti sekcí, každá z nich má svého poradce chovu. KCHH řídí pětičlenný výbor, který se podílí na organizaci klubové výstavy a zkoušek. Klubová výstava honičů se v loňském roce konala začátkem května v Brně. V tomto příspěvku si připomeneme pracovní akce – výcvikový den a klubové zkoušky: Memoriál dr. Urbana, mezinárodní barvářské zkoušky honičů (BzH) a mezinárodní zkoušky honičů (ZH).

Klubová honičská soutěž jezevčíků 2008

Ing. Dalibor Pačes

Poslední pracovní akcí uspořádanou středočeskou pobočkou Klubu chovatelů jezevčíků ČR (KCHJ) v loňském roce byla klubová honičská soutěž. Termín konání připadl na 15. a 16. listopadu, disciplíny proběhly v honitbách Školního lesního podniku České zemědělské univerzity Praha v Kostelci nad Černými lesy (okr. Praha – východ). Důstojné zázemí našli účastníci soutěže v prostorách černokosteleckého zámku.

Novinky firmy Browning pro rok 2009

Ing. Jiří Fencl
         
Novinkami, s nimiž letos přichází na trh belgická zbrojovka Browning, jsou brokový automat Phoenix Hunter, broková kozlice B525 v provedení Light Advance a kulový automat BAR Long Trac v limitované edici „One of 500“. Tyto zbraně, které byly připraveny k prodeji již na začátku roku, nám představil Jiří Studýnka, manažer českého dovozce značky Browning – horoušanské firmy Walter Trading, s. r. o.    

Příběhy loveckých obrazů – Bohumil Siegl

Petr Šeplavý

V úvodu dalšího pokračování našeho seriálu o malířích ztvárňujících zvěř a myslivost si dovoluji čtenářům představit kresbu jelena táhnoucího na říjiště. I když byla částečně poničena vodou z Berounky při povodni v r. 2002, je na ní patrná vyspělost a mistrovské zvládnutí techniky. Stala se jednou z posledních kreseb tužkou, kterou Bohumil Siegl, jemuž jsou věnovány následující řádky, nakreslil ve svých pětadvaceti letech. Proč jednou z posledních? Tehdy ji totiž akademický malíř Václav Rabas ohodnotil následovně: „Vážený příteli, v kresbě tužkou jste dosáhl maxima. Změňte materiál a věnujte se barvě!“ V životě každého člověka nastávají osudové okamžiky, které na dlouhou dobu určí jeho další cestu. Pojďme v následujícím příběhu poodhalit životní pouť grafika, malíře, lesníka a myslivce Bohumila Siegla.

Oborní chovy v Jihočeském kraji (II.)

Ing. Dalibor Pačes

V únorovém vydání Světa myslivosti zůstaneme při představování našich oborních chovů v jižních Čechách. Po devíti oborách českobudějovického okresu, s nimiž jsme vás seznámili v minulém čísle, dostane prostor dalších devět obor Jihočeského kraje. Čtyři z nich leží v okrese Strakonice, tři v okrese Tábor a po jedné v okresech Písek a Vimperk.

Jak dál se zvěří v oborách?

Ing. Ctirad Rakušan

Dne 8. listopadu minulého roku proběhlo v maďarské Šoproni zasedání CIC s velmi kontroverzním námětem, jímž byl chov zvěře v oborách. Podnětem byl případ bulharského „světového“ rekordu jelena, uloveného v r. 2005. Některé obory i ohrady farmových chovů zvěře jsou v okolních státech i u nás stále častěji v podezření, že se zaměřují na produkci kapitálních trofejí, slibujících vysoký finanční zisk. U nás na to upozornil např. doc. RNDr. Petr Koubek, CSc., článkem o daňčích trofejích na výstavě Natura viva v r. 2005 (Svět myslivosti č. 7/2005). Zmíněná situace je podnětem, aby se přesně stanovilo, co je ještě myslivost a co jí už není.

Vzpomínky na Černickou oboruJaroslav Šlechta: Vzpomínky na Černickou oboru. V r. 2008 vydalo nakladatelství Kopp v Českých Budějovicích. Rozsah 104 strany, 18 černobílých fotografií, tři mapky. Prodejní cena neuvedena.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku