Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 12 (2010)

Přikrmujete v zimě ptáky?

Ing. Libor Dostál

Naši krajinu opanovala zima. Mrazivá příroda svým obyvatelům v tuto dobu neposkytuje mnoho přirozené potravy. Většina běžných ptačích druhů, s nimiž jsme se v honitbě setkávali v průběhu léta, dávno odlétla za teplem. Mnozí, např. čápi, kukačky, vlaštovky, rákosníci, ťuhýci či některé pěnice až do jižní Afriky. Vzácný obyvatel rozsáhlejších horských bučin lejsek malý dokonce až do daleké Indie.

Rarita roku 2010 – vyhlášení výsledků

Redakce

Rok se sešel s rokem a je čas vyhlásit vítěznou trofej dalšího ročníku populární soutěže Rarita roku. Šesti základními koly letos prošlo celkem 114 trofejí, z nichž 11 postoupilo do Velkého finále. Před porotou stál nelehký úkol – vybrat nejzajímavější trofej IV. ročníku klání abnormálních srnčích trofejí, které pořádá redakce Světa myslivosti. Svou raritní trofej roku vybírali i čtenáři.

Sokolníci z celého světa se sešli na Slovensku

Tomáš Krivjanský a Ing. Alojz Kaššák

Slovenský klub sokolníků při Slovenském mysliveckém svazu hostil ve dnech 15.–24. října t. r. sokolníky z 20 států celého světa. Letošní ročník Slovenského setkání sokolníků (s pořadovým číslem 39), byl významný tím, že se v jeho průběhu historicky poprvé na Slovensku uskutečnila konference I.A.F. (International Association for Falconry and Conservation of Birds of Prey – Mezinárodní asociace pro sokolnictví a ochranu dravců).

Sokolnictví patří na seznam nehmotného dědictví UNESCO!

Ing. David Vaca, Ph.D.

16. listopad 2010 se zapíše jako významný den sokolnictví: mezinárodní výbor Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) rozhodl na svém zasedání v keňském Nairobi zařadit sokolnictví na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Návrh na zápis podalo 11 států včetně ČR. Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví jsou zařazovány tradice, jimž hrozí úpadek či zánik a které skupina obyvatel pokládá za součást svého kulturního dědictví. Kandidující státy se musí zavázat, že toto dědictví budou zhodnocovat a podporovat jeho přenášení z generace na generaci. O tom, co této události předcházelo a jaký význam pro sokolnictví bude mít, jsme hovořili s Mgr. Marcelou Medkovou z Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty.

Mezinárodní sympózium o tetřevovitých

Mgr. Zdeňka Chmelová

V obci Mauth na německé straně Šumavy se v polovině října t. r. konalo sympózium o tetřevovitých, jehož cílem bylo upozornit na aktuální situaci těchto ohrožených ptáků. Při této příležitosti se sešli odborníci ze tří států – ČR, Rakouska a Německa, představili výsledky své dosavadní práce, vyměnili si zkušenosti a diskutovali o dalších projektech záchrany tetřevovitých na Šumavě a v Bavorském lese. Role pořadatele se v rámci přeshraničního projektu „Síť biodiverzita/lov“ zhostil Bavorský zemský myslivecký svaz (BZMS).

Je pro naši myslivost důležité, jak dopadly volby v ČMMJ?

Ing. David Vaca, Ph.D.

Když jsem si před pěti lety dovolil otevřeně diskutovat o volbách do vrcholných orgánů naší největší myslivecké organizace a o jejím dalším směřování (Svět myslivosti č. 11/2005), tehdejšího jednatele ČMMJ Vladimíra Broukala to natolik rozlítilo, že mi zakázal vstup na volební sjezd, stěžoval si na mne u majitele nakladatelství, hrozil soudy a v časopisu Myslivost zveřejnil pomlouvačný článek, na který mi nebylo umožněno reagovat. Tyto způsoby jednání jsou snad již minulostí. Některé vnitřní problémy se ČMMJ podařilo v uplynulých pěti letech vyřešit, jiné však přetrvávají, ale nemluví se o nich.

Výsledky voleb v ČMMJ: staronové vedení, předsedou opět Ing. Jaroslav Palas

Ing. David Vaca, Ph.D.

V sobotu 20. listopadu t. r. proběhl v Národním domě v Praze na Vinohradech IV. sjezd Českomoravské myslivecké jednoty. Hlavním bodem programu byly volby nové Myslivecké rady (MR), která povede naši největší mysliveckou organizaci v příštích pěti letech, a též Dozorčí rady (DR).

Úvodník 12/2010

Prof. RNDr. Petr Koubek, CSc.

Vážení čtenáři

plískanice, vlezlá zima, krátký den, depresivní nálada, blížící se konec roku a s tím spojené problémy v práci kombinované s hektickou předvánoční atmosférou – to jsou pro většinu „normálních“ lidí hlavní atributy těchto dnů. Ne tak pro myslivce! Pro nás je závěr kalendářního roku vrcholem lovecké sezóny na drobnou i spárkatou zvěř. Množství loveckých zážitků, kontakt s kamarády a pravidelný pobyt v přírodě snadno převýší všechny deprese a frustrace z blížícího se konce roku i nálady zimního počasí. Ve většině z nás vyvolává toto období také snahy o bilancování končícího roku. Bohatost výřadů i kvalita trofejí nám leccos napoví o naší péči o zvěř a honitbu. Častěji než kdy jindy jsme konfrontováni drobnohledem nemyslivecké veřejnosti, která, jak dobře víme, o nás nemá valné mínění.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku