Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 7 (2010)

Srnčí krajina u „Balíkárny“

Štěpán Mikulka

Znám mnoho pěkných míst v okolí Bruntálu s bohatými stavy srnčí zvěře. Každé z nich je jedinečné, neboť má svoji srnčí historii, současnost, ale i svá srnčí tajemství. Jednotlivá místa navštěvuji vcelku rovnoměrně, avšak loňský rok mě to již od zimy stále táhlo do lokality nedaleko přehrady Slezská Harta. Pojmenoval jsem ji „Balíkárna“.

Barvář má vždy pravdu

Milan Janík

Vzhledem ke svému věku – v Klubu chovatelů barvářů jsem již čtyři desítky let – jsem měl čest potkat se jako mladý rozhodčí na hlavních zkouškách barvářů se vzácným člověkem Fridrichem Konrádem, nestorem chovu barvářů, dlouholetým členem výboru tehdejšího Klubu chovatelov farbiarov pri Ústrednom výbore Slovenskeho poľovníckeho zväzu a uznávaným rozhodčím z výkonu. Uvádím to proto, že pan Konrád titul mého článku v různých vhodných souvislostech rád používal. Na základě svých bohatých zkušeností jistě věděl proč.

Jan Brtník opět mistrem Evropy ve vábení jelenů

Redakce

Dne 15. května t. r. se na zámku Goraj v Polsku konalo XII. mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Vedle tří domácích vábičů se ho zúčastnilo po třech vábičích z Rakouska, Slovenska, Slovinska, Německa, Litvy a ČR. Vynikajícími výkony si o vítězství řekl absolvent Střední lesnické školy ve Šluknově Jan Brtník, jenž získal celkem 109 bodů a obhájil titul šampióna Evropy, který získal vloni v Dortmundu.

Natura viva 2010

Redakce

Ve dnech 19.–23. května se na výstavišti v Lysé nad Labem konal 15. ročník naší největší prodejní myslivecko-rybářské výstavy Natura viva. Akce se tradičně těšila vysoké návštěvnosti.

Myslivecké tradice v praxi

Ing. Jan Vícha

Společnost OPTYS, spol. s r. o., Opava, vydala v r. 2003 knihu Jaroslava Orlíka Myslivecké tradice v praxi. Kniha vznikla s cílem podporovat činnost myslivců, mysliveckých svazů a spolků a přátel přírody v oblasti popularizace a rozšiřování mysliveckých tradic. Vydání knihy záhy vyústilo v mnohem širší projekt.

Lov jelena v Maďarsku

Ing. Miroslav Jevočin

Podzimní lovecká sezóna se blíží mílovými kroky, a proto je nejvyšší čas se na ni připravit. Naše agentura vás zavede do špičkových honiteb na jihu Maďarska, kde máte možnost lovit jeleny, srnce, daňky a také černou zvěř.

Náboje GECO – německá kvalita za dostupnou cenu

Dr. Ing. Jiří Hanák

Jedním z nejdiskutovanějších témat v oblasti loveckého střelectví jsou náboje. Které jsou nejpřesnější? Které mají nejspolehlivější ranivý účinek a po kterých zvěř neodbíhá? Které způsobují co nejmenší poškození zvěřiny? Tyto a další otázky často trápí naše myslivce. A to je dobře, protože to svědčí o jejich lovecké zodpovědnosti. Jenže odpověď na ně není jednoduchá.

První půjčovna loveckých zbraní v ČR

Ing. David Vaca, Ph.D.

Na výstavě Natura viva 2010 v Lysé nad Labem představila firma ARMS-CZ, a. s., zajímavý projekt – komerční půjčovnu loveckých zbraní, která je první službou tohoto typu u nás. Naši myslivci tak nově získali možnost vypůjčit si a vyzkoušet špičkové lovecké zbraně renomovaných zahraničních značek osazené kvalitní optikou. O projektu jsme hovořili s ředitelem firmy ARMS-CZ, a. s., Tomášem Snížkem.

Novinka z Isny: opakovací kulovnice Blaser R8

Ing. Jiří Fencl

Po přibližně pěti letech vývoje a zkoušek představila firma Blaser oficiálně na výstavě IWA 2010 nástupkyni opakovací kulovnice Blaser R93, které se od r. 1993, kdy se začala vyrábět, prodalo údajně kolem 200 000 kusů. Kulovnice R8 je zcela nově koncipovaná zbraň, odlišná od své předchůdkyně, a – jak tvrdí výrobce – představuje nový standard. R8 je kompaktní a přitom elegantní a dynamická kulovnice, která odpovídá vysokým požadavkům na bezpečnost, ovladatelnost, přesnost a spolehlivost.

Francouzští honiči a jejich lovecké využití (IV.)

Slavomír Hanáček

Ve čtvrtém dílu seriálu o francouzských honičích po dvou krátkosrstých plemenech (velký a malý modrý gaskoňský honič) a dvou hrubosrstých zástupcích (velký a malý hrubosrstý vendéeský baset) představíme nejmenšího z modrých psů jihozápadní Francie – krátkosrstého modrého gaskoňského baseta, a také dalšího z „vysokonohých“ honičů – elegantního „porcelána“. Také obě posledně jmenovaná plemena honičů se chovají v ČR.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku