Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 8 (2010)

Historicky první setkání domácích psovodů proběhlo na Domažlicku

Ing. Petr Ziegrosser

Ve dnech 16.–18. července t. r. proběhlo v Caparticích na Domažlicku historicky první setkání psovodů. Zúčastnili se ho jak zástupci smeček honičů, tak jejich zatím neorganizovaní kolegové – psovodi. Celá akce byla velice dobře a zodpovědně připravena. Většina účastníků přijela již v pátek, ostatní v sobotu, kdy byl v dopoledních hodinách zahájen hlavní přednáškový program.

Francouzští honiči a jejich lovecké využití (V.)

Slavomír Hanáček

V předchozích čtyřech číslech Světa myslivosti jsme se podrobněji seznámili se šesti plemeny francouzských honičů, která se chovají také v ČR. Z nepřeberného množství francouzských honičů různé velikosti a druhu srsti si v závěrečném dílu seriálu krátce představíme dalších 11 plemen. Je možné, že některé z nich zaujme lovce či kynology, a postará se tak v budoucnu o rozšíření řady honičů chovaných u nás.

Medvěd hnědý v Japonsku

Doc. Ing. Josef Suchomel, Ph.D.

Japonsko je zemí se svébytnou kulturou a životním stylem. Jako ostrovní stát se vyznačuje unikátní a zajímavou faunou s druhy a jejich formami, které se jinde na světě nevyskytují. Řada živočichů patří k lovné zvěři, přičemž zvláštní postavení mezi nimi zaujímají medvědi. V Japonsku žijí dva druhy – medvěd hnědý (Ursus arctos), který obývá pouze nejsevernější ostrov Hokkaido a některé přilehlé ostrovy, a menší medvěd ušatý (Ursus tibethanus), žijící na jižněji položených velkých ostrovech Honšú a Šikoku. Během svého pobytu na ostrově Hokkaido jsem získal řadu informací o tamní populaci medvěda hnědého a navštívil i jeho přirozené biotopy. O nabyté poznatky bych se rád podělil se čtenáři Světa myslivosti.

Osud nejsilnější trofeje z Vogtovy obory

Ing. David Vaca, Ph.D.

Před 75 lety, 21. srpna 1935, byl v oboře na Děčínském Sněžníku uloven majitelem obory Franzem Vogtem kapitální nerovný dvaadvacaterák. Jak se později ukázalo, byl to nejsilnější jelen, který byl v tomto chovu uloven. Po slavné trofeji vystavované na předválečných přehlídkách a výstavách se slehla zem. Teprve později se potvrdilo, že ji Franz Vogt převezl do Rakouska.

Kam na jelení říji, aneb malé porovnání cen za odstřel dobrého jelena

Ing. Petr Ziegrosser

Měsíc uplyne jako voda, rána budou chladnější a v jeleních oblastech se začne ozývat troubení. Lovci zneklidní a nebudou se moci dočkat dne, kdy vyrazí na lov jelena v říji. Jelení zvěř a její lov mne vždy velmi zajímal, a tak mne napadlo vytvořit si orientační cenovou mapu odstřelu dobrého jelena (počítal jsem s bodovou hodnotou 200 b. CIC, resp. hmotností paroží 8 kg) u nás, ale i v zahraničí.

Dva případy postřelení jelení zvěře zdokumentované pomocí GPS

Prof. RNDr. Jiří Lamka, CSc., a Mgr. Pavel Šustr, Ph.D.

Ke studiu prostorové a časové aktivity přežvýkavé spárkaté zvěře se již několik let v různých oblastech ČR využívá technika GPS (Global Positioning System). O technologii metody, ale hlavně o dosahovaných výsledcích studií jsme již čtenáře informovali ve Světě myslivosti č. 3, 4, 5/2008. Během námi prováděných sledování aktivit jelení zvěře se zatím ve dvou případech stalo, že jedinec vybavený obojkem s GPS byl postřelen a jeho zařízení poskytlo unikátní data ke zdokumentování období před poraněním a po něm.

Rarita roku 2010 – III. kolo

Redakce

Ve III. kole soutěže Rarita roku 2010 o nejzajímavější abnormální srnčí trofej, pořádané redakcí Světa myslivosti, se střetlo stejně jako v kole předchozím 22 trofejí (20 z ČR a dvě ze Slovenska). První místo získala zcela suverénně trofej srnce z Náchodska.

Jak účinně snížit stav černé zvěře

Ing. Ctirad Rakušan

Vysoké stavy černé zvěře jsou dnes problémem celé střední Evropy. Působí obtíže v zemědělství, ale stále také častěji v okrajových oblastech měst. A nedaří se je řešit.

Ceny zvěřiny v lovecké sezóně 2010/2011

Redakce

Srpen je měsíc, v němž začíná doba lovu většiny spárkaté zvěře. Také letos jsme oslovili zástupce tuzemských firem zabývajících se výkupem zvěřiny, abychom zjistili, s jakými výkupními cenami mohou uživatelé honiteb v tomto roce počítat. Položili jsme jim jedinou otázku: s jakými výkupními cenami zvěřiny jednotlivých druhů zvěře vstupuje vaše společnost do hlavní lovecké sezóny 2010/2011? Ze zjištěných údajů jsme pro přehlednost sestavili tabulku.

Myslivecká konference na Liberecku posedmé

Jiří Černý

Dne 12. června t. r. se v multifunkčním sále Krajského úřadu Libereckého kraje konala letošní myslivecká konference. V pořadí již sedmá konference proběhla pod patronací Ing. Jaroslava Podzimka, radního pro resort životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje. Spolupořadateli byla Asociace profesionálních myslivců ČR a Okresní agrární komora pro Jablonec nad Nisou a Liberec.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku