Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 5 (2011)

Alpský brakýř jezevčíkovitý – lovecký pes budoucnosti

Milan Vysoudil

Alpský brakýř jezevčíkovitý (ABJ) je robustní nízkonohý honič, typický lovecký pes horských vůdců. Dříve byl využíván hlavně při lovu zajíců a lišek, v současnosti se používá zejména k lovu černé zvěře na společných lovech a k dosledu veškeré spárkaté zvěře. Jde o vytrvalého a odolného psa hojně využívaného v drsných horských podmínkách. Řadíme jej do VI. skupiny FCI mezi honiče, barváře a plemena příbuzná.

Můj medvěd z rumunských Karpat

Z vyprávění Miloše Kašičky připravila redakce

Lov medvěda, největší evropské šelmy, mne vždy přitahoval. Rumunsko jako místo lovu mne zaujalo tím, že úspěšnost při lovu medvědů je velmi vysoká. Když se naskytla příležitost vydat se splnit si svůj lovecký sen, neváhal jsem. Byl jsem jedním z členů letošní lovecké výpravy do Sučeavy a se čtenáři Světa myslivosti se rád podělím o své zážitky.

Rumunsko – země, kde se medvědi loví stejně jako za dob Nikolaje Čaušeska

Ing. Petr Ziegrosser

Nabídka lovů na medvědy je dnes velmi pestrá, takže zájemci o lov mají možnost velkého výběru, a to jak co se týče ceny, tak země, kde chtějí lovit. Slovensko je pro nás nejblíže, ale pokud tam někdo chce lovit, není to administrativně jednoduché a velikost loveného medvěda je omezená hmotností do 100 kg. Ten, kdo chce velkého medvěda, musí cestovat daleko. Letecky do Ruska se každému nechce a hmotnostní limit leteckých společností pro zavazadlo (20 kg) neumožňuje vzít s sebou vše potřebné. Delší, ale někdy příjemnější je cesta autem, která je výhodná tím, že si lovec může vézt s sebou kromě dostatečného loveckého vybavení i dostatek jídla a pití. Lovci se cítí svobodní a nezávislí. Chcete-li ulovit starého, velkého medvěda, prožít lov v krásném prostředí Karpat, lovit s profesionálními lovci a jako za dob Nikolaje Čaušeska, doporučuji lov v Rumunsku a cestu na místo lovu vlastním autem.

Jaké jsou počty naší pernaté zvěře? (IV.) - Hrabaví ptáci – polní

Prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc.

V předchozích dílech seriálu o početnosti naší pernaté zvěře jsme představili 12 zástupců vodní pernaté zvěře z řádu vrubozobých a šest druhů ostatních vodních a mokřadních ptáků (Svět myslivosti 2, 3, 4/2011). Ve čtvrtém dílu se budeme věnovat nejznámějším představitelům z řádu hrabavých, přičemž se zaměříme na druhy polní.

Ještě k pojištění u ČMMJ

Ing. Vojtěch Poles

Myslivosti se aktivně věnuji od r. 1955, tedy 56 let, a po tu dobu jsem také členem ČMMJ. Za ta léta jsem spolu s ČMMJ prožil dost změn, zvratů, nadějí i zklamání, takže si myslím, že mám právo také se k něčemu vyjádřit.

MZe a ukončování nájemních smluv na pronájem honiteb

Ing. Martin Žižka, Ph.D.

Po 1. 7. 2012 bude docházet k postupnému ukončování nájemních smluv na pronájem honiteb, tak jak byly na dobu 10 let uzavírány. Je třeba zdůraznit, že nejde o novou tvorbu honiteb. S termínem ukončení nájemní smlouvy je také často spojována změna honiteb, a to zejména tam, kde došlo k významnějším změnám ve vlastnictví pozemků. Větší změny ve vlastnictví pozemků proběhly v katastrech, kde byly provedeny pozemkové úpravy, a také tam, kde došlo k prodeji pozemků Pozemkovým fondem ČR. Proces změny honiteb je však kontinuální a děje se plynule bez spojitosti s ukončením nájemních smluv a není nutně potřeba jej spojovat.

Metodický pokyn orgánům státní správy pro redukci početních stavů spárkaté zvěře na území ČR

Ministerstvo zemědělství ČR

MZe v rámci plnění svých úkolů na úseku myslivosti a na základě poznatků orgánů státní správy myslivosti, Myslivecké rady ministra zemědělství, jakož i myslivecké a ostatní veřejnosti zapojené do diskuse o škodách zvěří v souvislosti s vyššími početními stavy spárkaté zvěře na území ČR, které neodpovídají potřebám LH, zemědělství a ochrany přírody, vydává orgánům státní správy myslivosti a státní správy lesů následující doporučení jako metodický pokyn. Pokyn se týká jelena lesního, daňka evropského, siky japonského, muflona, srnce obecného a prasete divokého.

Přístup MZe ke snižování stavů spárkaté zvěře

Ing. Martin Žižka, Ph.D.

Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) jako ústřední orgán státní správy myslivosti a státní správy lesů pokračuje v podpoře aktivit směřujících k optimalizaci stavů spárkaté zvěře, jejíž počty jsou v některých částech ČR původcem významnějších škod na lesních porostech, polních plodinách nebo zemědělských pozemcích.

Konference „Zajac polný pred štvrťstoročím a dnes“

Doc. RNDr. Jakub Hruška, CSc.

Dne 24. března t. r. se v Nitře, na půdě Centra výzkumu živočišné výroby, uskutečnila první slovenská konference věnovaná výhradně zaječí zvěři. Odborným garantem konference s názvem „Zajac polný před štvrťstoročím a dnes“ byl doc. Ing. Jaroslav Slamečka, CSc., uznávaný středoevropský odborník na zaječí zvěř.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku