Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 11 (2012)

Slovenské sportovní střelkyně zazářily na olympiádě v Londýně

Dalibor Pačes

Zatímco našim brokovým střelcům Jiřímu Liptákovi, Jiřímu Gachovi a Janu Sychrovi, které jsme představili na stránkách Světa myslivosti vloni (č. 6, 7 a 8/2011), se na Letních olympijských hrách v Londýně příliš nedařilo, jejich slovenské kolegyně doslova zazářily. Zuzana Štefečeková vybojovala v náročné mezinárodní konkurenci stříbrnou medaili v trapu a Danka Barteková bronzovou medaili ve skeetu. Obě úspěšné olympioničky jsme požádali o krátký rozhovor.

Staffbull speciál 2012

Rudolf Slaba

Stafordšírský bulteriér je v současné době velmi populární společenské plemeno, které postupně získává oblibu i mezi myslivci. O víkendu 15. a 16. září t. r. proběhla v Poděbradech unikátní akce, představující tyto zajímavé psy nejen ve výstavním kruhu speciální klubové výstavy, ale i jako úžasné pracanty a sportovce v rámci výcvikově zaměřených aktivit.

XXV. Memoriál Mileny Štěrbové

Jan Horyna

Milena Štěrbová byla první kynoložkou, která u nás propagovala použití loveckého španěla v myslivosti. Řadu let působila jako rozhodčí z výkonu a exteriéru, byla všeobecně uznávána jako objektivní posuzovatel a významný odborník a napsala také první českou příručku o loveckých španělech. Na její počest se jednou za dva roky – střídavě v Čechách a na Moravě – pořádá mezinárodní všestranná soutěž slídičů, jež nese název Memoriál Mileny Štěrbové (MMŠ). Jubilejní XXV. ročník se konal ve dnech 14.–16. září t. r. na Chebsku.

Memoriál Františka Vojtěcha

Petr Volný

Ve dnech 14.–16. září t. r. proběhl na Frýdeckomístecku již 65. ročník Memoriálu Františka Vojtěcha (MFV). Všestrannou soutěž německých krátkosrstých ohařů (KO) pořádal Klub chovatelů německých krátkosrstých ohařů (KCHNKO) Praha. Memoriál absolvovalo 17 ohařů z ČR a čtyři ze Slovenska.

74. Memoriál Karla Podhajského

Iva Gregorová

Uspořádáním letošního Memoriálu Karla Podhajského (MKP) byl pověřen Okresní myslivecký spolek ČMMJ Plzeň. Vrcholná všestranná mezinárodní soutěž ohařů se konala ve dnech 28.–29. září a záštitu nad ní převzali ministr zemědělství Ing. Petr Bendl, hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec a starosta města Dobřany Bc. Marek Sýkora.

Zaklesnutí jeleni

Adam Jirsa

Honitby uznané státní správou myslivosti Ministerstva životního prostředí v Národním parku (NP) Šumava jsou vymezeny jako oblast chovu jelena evropského s názvem Šumava. Cílem „hospodaření“ s jelení zvěří je dosažení únosných stavů ve vyrovnaném poměru pohlaví a přirozené věkové struktuře. Rozdíl oproti honitbám mimo NP je patrný zejména v omezení lovu jelenů, které přispívá k jejich vyrovnanému počtu ve II. a především III. věkové třídě. Relativně nižší počet laní přináší v období říje více soubojů. Málokdy jsou u jelena více než dvě laně. Kdo byl někdy přítomen souboji jelenů, ví, že je to boj na život a na smrt. Obzvlášť, pokud jeden ze soků projeví jakékoli zaváhání nebo má nějaký hendikep. Ten se pravděpodobně stal osudným jelenovi poblíž Českých Žlebů.

Rok v životě šumavské jelení zvěře – listopad

Pavel Šustr

Listopad je na Šumavě skutečnou předzvěstí zimy. Teploty vzduchu se zpravidla dostávají již pod nulu a na horách padá první sníh. Jelení zvěř se po říji většinou zdržuje ve svých letních areálech, kde nachází ještě relativně dost potravy, byť již méně kvalitní. Někteří jedinci začínají sestupovat do středních poloh, k přezimovacím obůrkám, kde vyčkávají na člověkem nabízenou snadno dostupnou potravu. Většina migrující zvěře však setrvává na hřebenech Šumavy až do prosince a do obůrek se vrací v jeho průběhu. Popis těchto aktivit si necháme až do příštího čísla, v tomto pokračování se ještě jednou vrátíme do období říje.

Jsou u nás káně přemnožené?

Karel Šťastný

Řada myslivců zastává názor, že káně, hojně rozšířený a poměrně dobře známý dravec, patří k významným predátorům drobné zvěře a její stavy jsou značně vysoké. K druhé domněnce přispívá i skutečnost, že v zimním období lze v některých oblastech ČR pozorovat zvýšenou koncentraci kání. Jsou uvedené dohady oprávněné?

Rarita roku 2012 – VI. kolo a Velké finále

Redakce

Poslední základní kolo letošního ročníku soutěže Rarita roku bylo zcela výjimečné počtem přihlášených trofejí. Zatímco v předchozích kolech bojovalo o postup do Velkého finále okolo 20 trofejí, v závěrečném kole se jich střetlo 38! A jakých … S výsledky VI. kola současně přinášíme přehled trofejí, které se zúčastní Velkého finále.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku