Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 6 (2014)

Na lovu v Namibii (str. 60-63)

Josef Kratěna

Kdo touží po trofejích africké zvěře, může si vybrat z široké nabídky mnoha loveckých kanceláří. Naše skupina čtyř lovců z ČR se v červnu 2007 vypravila do Namibie, republiky na západním pobřeží jižní Afriky. Během téměř desetihodinového nočního letu z Mnichova nás udržovala v dobré náladě vidina zajímavých loveckých zážitků. Ráno nás na letišti ve Windhoeku, hlavním městě Namibie, přivítal farmář Richard z farmy Okuje.

Zakladatel myslivecké ilustrace Václav Leo Anderle (str. 56)

Ctirad Rakušan

Dne 27. června uplyne 70 let od úmrtí zakladatele myslivecké ilustrace ve střední Evropě, jímž byl Ing. Václav Leo Anderle. Na přelomu 19. a 20. století patřil k nejoblíbenějším ilustrátorům zdejších i zahraničních časopisů.

Maxmilián hrabě Arco Zinneberg a jeho sbírka paroží (str. 50-51)

David Vaca a Ctirad Rakušan

Mezi cenné sbírky paroží a loveckých trofejí patří ta, kterou v 19. století shromáždil vášnivý lovec a velký sběratel paroží Maxmilián hrabě Arco Zinneberg. Část pozoruhodné kolekce je k vidění v Německém muzeu myslivosti a rybářství v Mnichově.

Natura viva 2014: premiéra nové haly se vydařila (str. 48-49)

Redakce

Ve dnech 21.–25. května t. r. se v Lysé nad Labem konal 19. ročník mezinárodní výstavy myslivosti, rybářství a včelařství Natura viva. Letošní ročník byl pro naši největší prodejní mysliveckou výstavu a její budoucnost velmi důležitý, neboť při něm byla poprvé využita nová hala C.

Memoriály M. Bednaříka a B. Bechyňského (str. 46-47)

Petr Zvolánek

Na střelnici v Brně-Soběšicích se ve dnech 16.–18. května t. r. konal již 25. ročník Memoriálu Miloslava Bednaříka v disciplíně trap a 3. ročník Memoriálu Bronislava Bechyňského v disciplíně skeet. Jde o soutěže pořádané na počest dvou mimořádně úspěšných českých střelců, kteří tragicky zahynuli při dopravních nehodách.

Novinka „od Blasera“ – trojče BD 14 (str. 44-45)

Jiří Fencl

Firma Blaser letos představila po dlouhé době novou kombinovanou zbraň – trojče BD 14. Bez nadsázky lze říci, že revoluční koncepcí vdechla této kategorii loveckých zbraní doslova nový život. Zcela unikátní je vertikální blokový závěr (při zachování standardně sklopných hlavní) a uplatnilo se i moderní ruční napínání, avšak s dvojitým zámkem a přepínáním spouští.

Používání tlumičů na loveckých zbraních (str. 43)

PZ a JV

Je známé, že jeden jediný výstřel z kulovnice může natrvalo poškodit sluch člověka. Proto jsou na naháňkách stále častěji vidět různé chrániče sluchu, které tomu mají předcházet. Hluk výstřelu na ústí kulové hlavně dosahuje podle ráže a laborace náboje hodnoty 150–160 dB (decibelů). Přitom již hluk větší než 90 dB může způsobit poškození sluchu, náhlý hluk vyšší než 130 dB v blízkosti ucha vyvolá okamžité a trvalé poškození sluchu. V poslední době se v německém mysliveckém tisku stále více objevují pojednání o používání tlumičů hluku výstřelu (zkráceně o tlumičích) na loveckých zbraních.

Novinky ve zkouškách z norování očima odborníků (str. 40-42)

Redakce

Co si o novinkách při zkouškách z norování myslí odborníci? Oslovili jsme funkcionáře klubů sdružujících české chovatele jezevčíků a teriérů, a též zkušené cvičitele a vůdce norníků a položili jim následující otázku: Jak hodnotíte úpravy v nových zkušebních řádech pro zkoušky loveckých psů (ZŘ) týkající se norování – zkrácení zkoušky nováčků (ZN, bezkontaktní norování; kdy k hodnocení disciplíny „rychlost“ se nyní pes neodebírá od třetího kotle a znovu nevpouští vsukem do nory) a zavedení nové zkoušky z kontaktního norování v přírodních podmínkách (IZN)?

Nová zkouška z norování v přírodních podmínkách (str. 36-39)

Dalibor Pačes

Ve Světě myslivosti č. 1, 2 a 5/2014 byly zveřejněny příspěvky týkající se tvorby nových zkušebních řádů pro zkoušky loveckých psů (ZŘ), resp. jejich konečné podoby. Autoři článků věnovali pozornost především ohařům, ostatní plemena zůstala poněkud stranou zájmu, přestože pro norníky (jezevčíci a teriéři) byla zavedena nová zkouška z kontaktního norování a bezkontaktní norování doznalo určité změny. O přiblížení těchto významných novinek jsme požádali člena kynologické komise Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) a spolutvůrce nových ZŘ Jana Kesnera, který měl při jejich přípravě „patronát“ nad jezevčíky, teriéry, honiči a barváři.

Za tetřívky ze Šumavy do Ruska (str. 34-35)

Marek Drha

Tetřívek obecný (Tetrao tetrix) je středně velký hrabavý pták z čeledi tetřevovitých, vyznačující se výrazným pohlavním dimorfismem. Těžiště jeho výskytu leží ve Skandinávii a na Sibiři. Ve střední Evropě je rozšířen jen ostrůvkovitě – většinou pouze v horských oblastech. Naše republika spadá do západního okraje areálu jeho rozšíření a je u nás zařazen mezi zvláště chráněné druhy v kategorii silně ohrožených. Většina významných lokalit výskytu tetřívka v ČR leží v chráněných územích a omezuje se jen na některá pohraniční horstva – Krkonoše, Krušné hory, Jizerské hory a Šumavu.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku