Lovecký, či myslivecký?
{mosimage}
00DISK
Lovecký, či myslivecký?
Ing. Ctirad Rakušan
Odborné myslivecké mluvě se u nás nevěnuje pozornost, jakou by si zasluhovala. Vždyť je to jedna z nejvýznamnějších součástí mysliveckých tradic.
{mosimage}
00DISK
Lovecký, či myslivecký?
Ing. Ctirad Rakušan
Odborné myslivecké mluvě se u nás nevěnuje pozornost, jakou by si zasluhovala. Vždyť je to jedna z nejvýznamnějších součástí mysliveckých tradic.
{mosimage}
00ZAJ
Hlasové projevy u jelence běloocasého
Jim Heffelfinger
Jelenovití mezi sebou komunikují kombinací optických, pachových a sluchových projevů. Ačkoliv primární komunikace probíhá pomocí pachových vjemů, hlasové projevy jsou velmi zajímavou součástí jejich sociálního života.
{mosimage}
00HON
Zlatá srnčí trofej 2005
Renata Coufalová
"Zlatá srnčí trofej" (ZST) je soutěž, kterou pro děti každoročně pořádá Kulturně-propagační oddělení ČMMJ. Začátek soutěže, tzv. místní kolo, probíhá v mysliveckých kroužcích. Pak již záleží na konkrétním okresním mysliveckém spolku, zda uspořádá okresní kolo a vyšle svého zástupce do národního kola. Je smutné, že takto pracuje s mládeží pouhá čtvrtina z 84 OMS.
{mosimage}
00HON
Dětský myslivecký den
Ing. Jiří Mlčoušek
Ne každé dítě má to štěstí, že některý z jeho rodičů je povoláním lesník (s myslivostí v popisu práce), nebo že se myslivosti věnuje jako svému koníčku a s kladným vztahem ke zvěři a přírodě seznamuje svou ratolest od jejího nejútlejšího věku. Významnou roli při výchově mladé generace ve vztahu k přírodě sehrávají myslivecké kroužky, vedené zkušenými myslivci.
{mosimage}
00PES
31. ročník Memoriálu Richarda Knolla
Ve dnech 20. - 21. srpna t. r. mělo hanácké město Olomouc poprvé čest přivítat národní mistrovství republiky ve výkonu ohařů nazvané po jedné z nejvýraznějších osobností naší kynologie 20. století - Richardu Knollovi. Uspořádáním Memoriálu Richarda Knolla (MRK) byl pověřen Okresní myslivecký spolek ČMMJ Olomouc, který má bohaté zkušenosti se zajišťováním vrcholných kynologických akcemi, neboť v nedávné minulosti zajišťoval dva ročníky Memoriálu Karla Podhajského.
{mosimage}
00PES
II. ročník kynologické soutěže O pohár Světa myslivosti
Ing. Jan Horyna
Ve dnech 20. - 21. srpna t. r. uspořádal Klub chovatelů loveckých slídičů (KCHLS) ve spolupráci s Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Kutná Hora v honitbě MS "Roháč" Malešov klubové podzimní zkoušky a klubové speciální zkoušky z vodní práce slídičů a retrívrů. Jejich výsledky se započítávaly do II. ročníku soutěže O pohár Světa myslivosti.
{mosimage}
00PES
Lymská borelióza - člověk a pes
Lam
Lymská borelióza se podle stadia projevuje u člověka kožními poruchami, celkovou únavou, bolestivostí kloubů, svalů, poškozením kloubních chrupavek, záněty centrálního nervového systému, poruchami srdce. Infekce se může přenést i na plod těhotné ženy. Neléčená borelióza může vést až k těžkému poškození zdraví.
{mosimage}
00PES
Podorlické lesní zkoušky malých plemen
Text a foto Ludvík Lesný
Dvanáct účastníků nastoupilo první srpnovou sobotu k lesním zkouškám malých plemen, pořádaným v honitbě vamberského Mysliveckého sdružení "Letná". Devět z nich zvládlo všechny náročné disciplíny.
V kategorii slídičů si nejlépe vedl německý křepelák Gabi Jezbořice Jiřího Zavackého z Potštejna s 350 body. V kategorii jezevčíků, teriérů a retrívrů dosáhl nejvíce bodů - 243 - hladkosrstý jezevčík Gilbert C. of Silvetta Origin vedený MVDr. Josefem Jansou z Rájce (na snímku). V I. ceně skončili čtyři, ve II. ceně dva a ve III. ceně tři psi.
Jak je již tradicí, lesní zkoušky byly pečlivě připravené a všestranně zabezpečené, včetně celodenního občerstvení.
{mosimage}
00OBOR
Obora Třebenice
Ing. Ondřej Kozub
V hloubi duše se přeneste do doby, kdy se romantické peřeje na Vltavě - Svatojánské proudy u Štěchovic - staly rájem milovníků přírody, trampů a turistů. Tehdy - začátkem 20. století - ve Štěchovicích kotvily parníky, divokými Svatojánskými proudy proplouvaly vory a naložené šífy a trampské osady ležící na Vltavě mezi Štěchovicemi a Třebenicemi prožívaly období největší slávy. Krása těchto míst sice zmizela v r. 1943 pod hladinou Štěchovické přehrady, ale obdivovatelé tamní přírody a nově i klidné hladiny Vltavy zůstali. Dnes se k nim řadí jistě většina návštěvníků obory Třebenice, do níž se podíváme v dalším
{mosimage}
00VYRO
Myslivecká výročí – říjen
Rš
Naše vzpomínka je v tomto měsíci věnována dvěma mysliveckým literátům.
Prvním je ing. František Fric, který zemřel před 30 lety 7. října 1975 v Hranicích na Moravě. Narodil se 22. července 1911 v Praze. Po studiích na reálce absolvoval v r. 1936 pražskou lesnickou fakultu a během druhé světové války byl zaměstnán jako lesní asistent na velkostatku Kunštát. Po osvobození v r. 1945 se stal profesorem Vyšší lesnické školy v Hranicích, odkud musel v r. 1948 odejít z politických důvodů. Nejprve pracoval u vojenských, pak u státních lesů, v lesnickém výzkumu a v letech 1964 až 1971 v přírodovědeckém oddělení Vlastivědného muzea v Přerově.
Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz
Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.
Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.