Jedlovec kanadský

Hanuš Vavrčík, Vladimír Gryc, Aleš Zeidler

Smrk ztepilý, jedle bělokorá a borovice lesní jsou domácími druhy jehličnanů, které není potřeba zvlášť představovat. Ale co málo známé jehličnaté dřeviny Severní Ameriky, na které lze u nás občas také narazit? Borovice vejmutovka nebo douglaska tisolistá již pronikly do obecného povědomí, ale rod jedlovec asi každý nezná, o vlastnostech jeho dřeva ani nemluvě. Se zástupci tohoto rodu se u nás setkáme jen v arboretech a parcích. Nejčastěji pak s jedlovcem kanadským – Tsuga canadensis (L.) Carr. Český název jedlovec se příliš neuchytil, a dřevina tak bývá často označována jako tsuga.

Rozšíření a popis dřeviny

Domovem jedlovce kanadského jsou východní státy Spojených států amerických a jihovýchodní část Kanady. Na západ sahá areál až po Skalnaté hory. Nachází se v oblastech lesů Velkých jezer a řeky Sv. Vavřince a v lesích Nova Scotia, kde je často jedním z dominantních druhů. Do Evropy byla první semena dovezena roku 1736. Strom dorůstá výšky 18–21 m a výčetního průměru kmene 60–90 cm.

Popis dřeva a jeho vlastností

Jedná se o jehličnatou dřevinu, jejíž dřevo má běl a vyzrálé dřevo, tj. barevně neodlišené jádro, stejně jako smrk nebo jedle. Dřevo je žlutohnědé až světle hnědé. Letní dřevo v letokruzích má nádech do narůžovělé až červenohnědé barvy. Přechod z jarního dřeva do letního v rámci letokruhu je středně ostrý. Neobsahuje pryskyřičné kanálky. Dřevo je bez vůně. Od smrkového dřeva se liší především zmiňovanou absencí pryskyřičných kanálků, od jedlového je jednoznačné odlišení možné jen na základě mikroskopického pozorování struktury. Dřevo jedlovce je lehké a měkké. Z hlediska trvanlivosti se řadí mezi málo trvanlivá a málo odolná vůči napadení biotickými činiteli. Nepříjemnou vlastností tohoto dřeva je, že je značně odlupčivé, tj. často dochází k tvorbě odlupčivých trhlin na hranici letokruhu.

Možnosti využití dřeva

V našich lesních porostech se s jedlovcem prakticky nesetkáme. Jeho dřevo tedy není u nás běžně dostupné. Z hlediska možného využití by dřevo jedlovce našlo uplatnění pro výrobu řeziva a papíru. Toto řezivo by bylo možné použít pro lehké stavební konstrukce, střešní konstrukce, bednění a podlahy. V úvahu by přicházelo využití řeziva na výrobu krabic, beden, palet, ale také na stavebně truhlářské výrobky nebo konstrukci drážních vozidel. Jako další možnost využití se jeví speciální výrobky, jako jsou hračky nebo sportovní náčiní.

Autoři:

Ing. Hanuš Vavrčík, Ph.D.

Ústav nauky o dřevě

LDF, Mendelova univerzita v Brně

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Vladimír Gryc, Ph.D.

Ústav nauky o dřevě

LDF, Mendelova univerzita v Brně

Ing. Aleš Zeidler, Ph.D.

Katedra zpracování dřeva

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze

Foto: Hanuš Vavrčík

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.