DŮVĚRYHODNOST JAKO PODNIKATELSKÁ NORMA

Redakce

Není to tak dávno, co se české lesní hospodářství transformovalo. Tento proces je stále předmětem hodnocení a úvah. Především u podnikatelských subjektů vzniklých v kuponové privatizaci dlouho trvalo než se stabilizovala vlastnická struktura a vykrystalizoval podnikatelský záměr. Po několika letech relativní prosperity, přišel hubený rok 1996 a krizový rok 1997, kdy se řada podniků dostala z různých důvodů do nezvladatelných potíží. Díky razantním zásahům se podařilo podnikatelský segment lesního hospodářství konsolidovat. Potvrzením toho mohou být i prestižní ocenění a vynikající "ratingová" hodnocení, které řada firem podnikající v lesním hospodářství získala od renomovaných agentur.

ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH

Již několik let pořádá panevropská společnost pro kulturu, vzdělávání a vědeckotechnickou spolupráci Comenius prestižní anketu Českých 100 nejlepších, v níž na základě dotazníkové akce vyhlašuje 100 nejlepších českých průmyslových podniků. Pro stanovení pořadí je rozhodující osobní názor dotázaných, kteří se do databáze "Českých 100 nejlepších" dostávají v souladu se svými funkcemi v orgánech státní správy, samosprávy, na vysokých školách či jako řídící pracovníci stovek českých firem a společností.

Za rok 1998 byly výsledky ankety vyhlášeny 27. listopadu ve Španělském sále Pražského hradu za účasti premiéra české vlády Miloše Zemana, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petry Buzkové a řady ministrů, poslanců a osobností veřejného a kulturního života. Kromě hlavní kategorie byly podniky posuzovány i v řadě oborových kategorií. Zemědělství tak bylo rozděleno na zemědělskou prvovýrobu, potravinářství a lesní hospodářství. A právě v této kategorii byla jako nejlepší již po druhé za sebou vyhodnocena společnost Lesy Mělník, a. s.

Nicméně kromě této ankety existují i jiná prestižní pořadí firem, sestavovaná podle jiných a možná objektivnějších hledisek, než je názor dotazovaného, byť odborníka.

VYHLÁŠENÍ ČEKIA-CRA RANKINGU

Již poměrně často můžeme v nějakých souvislostech slyšet pojem "rating". Informaci typu "České republice byl snížen rating", "Komerční bance byl snížen rating", vnímáme jako něco negativního, protože nám nejasně říká, že podle nějakého hodnocení v mezinárodním měřítku poklesla důvěryhodnost naší republiky. Ale o co nejlepší "rating" (česky hodnocení) podle nějakých objektivních kritérií usiluje dnes řada významnných i menších podniků, a jsou tak hodnocena celá odvětví. "Rating" totiž představuje významnou informaci o stavu podniku (odvětví) pro potenciální investory nebo pro banky, které pak jsou či nejsou ochotny poskytnout úvěr. "Rating" zpracovávají specializované ratingové agentury, které velmi dbají na svoji důvěryhodnost a nezávislost.

CO JE TO ČEKIA-CRA RANKING

  • Je to index hospodaření podniku, který výchází z pravidelného odvětvového investičního hodnocení.
  • Vytváří jej a publikuje Czech Ratingy Agency, a. s., (první česká ratingová agentura) na základě ekonomických dat dodávaných Českou kapitálovou informační agenturou, a. s., dceřinnou společností BCPP.
  • Vystihuje trendy hospodaření konkrétních v kontextu jednotlivých odvětví, a to již od roku 1993 (v roce 1997 bylo zpracováno 1004 českých podniků rozdělených do 17 odvětví).
  • Poskytuje managementu firmy porovnání hospodaření daného subjektu a jeho blízké konkurence a stává se tak pro vedené společnosti podkladem pro taktické a strategické rozhodování.
  • Uplatňuje se také jako první pomocné měřítko pro investory či potenciální obchodní partnery při výběru dobře hospodařících, solventních a investičně zajímavých podniků v ČR.
  • Hodnocení je založeno na porovnání 16 poměrových ukazatelů daného podniku v oblasti rentability, likvidity, kapitálové struktury a využívání majetku s mediány těchto poměrových ukazatelů vypočítaných pro všechny podniky v příslušném odvětví. Na základě tohoto srovnání je následně danému podniku udělen jeden z těchto rankingových stupňů:

Investiční pásmo odvětvového indexu

A-1 - excelentní v daném odvětví,
A-2 - velmi vhodný v daném odvětví,
A-3 - vhodný v daném odvětví,
A-4 - odvětvově silný,
A-5 - nadprůměrný v daném odvětví
A-6 - průměrný v daném odvětví.
Spekulační pásmo odvětvového indexu
B-1 - mírně podprůměrný v daném odvětví,
B-2 - méně vhodný v příslušném odvěví,
B-3 - slabý v rámci odvětví,
B-4 - rizikový v daném odvětví,
B-5 - odvětvově nevhodný,
B-6 - neinvestovat.

TOP 10 PODNIKŮ V ZEMĚDĚLSTVÍ A LESNICTVÍ ZA ROK 1997
(Tato odvětví jsou hodnocena společně)

1. - Hanušovická lesní, a. s., A-2,
2. - Forest lesní společnost Polička, a. s., A-2,
3. - Agroslužby, a. s., A-2
4. - Jihočeský chovatel, a. s., A-3,
5. - Valašské lesotechnické meliorace, a. s., A-3,
6. - Lesní společnost Plasy, a. s., A-3,
7. - Lesní spol. Nové Město na Moravě, a. s., A-3,
8. - Lesy Jindřichův Hradec, a. s., A-3,
9. - Lesní společnost Jaroměřice, a. s., A-3
10. - Lesy Vyšší Brod, a. s., A-3

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.