LITERÁRNÍ ROZHLEDY

HINZ R., WENSKE S., MILNIK A. A KOL:
S ODPOVĚDNOSTÍ K LESU (IN VERANTWORTUNG FÜR DEN WALD); HISTORIE LESNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ V SOVĚTSKÉ OKUPAČNÍ ZÓNĚ A V NDR

Minulé kriticky zhodnotit, dobré uchovat a dále rozvíjet ve prospěch lesů a lidí.

Knihu vydalo Ministerstvo výživy, zemědělství a lesnictví země Brandenburg v roce 1998. Stran 516 (recyklovaný papír), více než 600 odkazů na literaturu, obsáhlý rejstřík věcný, jmenný a místní. Téměř 300 obr. - černobílé fotografie, grafy tabulky, mapy. Cena 27,- DEM.

Kniha vyšla v březnu minulého roku. Jejím cílem je, jak je zřejmé již z podtitulku, popsat a kriticky zhodnotit vývoj lesního hospodářství v nynějších nových spolkových zemích (bývalé NDR) od konce 2. světové války až do r. 1990. Na zpracování rukopisu se od r. 1994 podílelo 10 autorů, na 50 konzultantů a odborných znalců, vesměs aktivních pracovníků lesnictví v uvedeném časovém úseku. Jejich snahou bylo, co nejvěrněji popsat a zdokumentovat celé období, se všemi problémy, chybami i dobrými výsledky tak, aby příští generace měly k dispozici solidní zdroj informací.

Ve všeobecných rámcových podmínkách lesního hospodářství je kromě jiného popsáno i politické členění státu, vliv strany, masových organizací a státní bezpečnosti. V dalších kapitolách je vylíčena personální politika, vývoj plánování, účetnictví a vlastnických poměrů. Pojednává se též o organizační struktuře a jejich změnách, o vývoji pěstování lesů, o problémech vztahu lesa a zvěře, o řízení lesní výroby, o přidružené výrobě, o ochraně lesů a ochraně přírody a krajiny. Pozornost je věnována též vzdělávání pracovníků a sociálním otázkám.

O knihu je značný zájem, jak vyplývá z toho, že náklad 5 tis. výtisků je již téměř rozebrán.

Proch

JOHN HOUGHTON: GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ

Jde o aktuální publikaci s podtitulem "Úvod do studie změn klimatu a prostředí", kterou vydala Academia Praha v r. 1998. Text na 228 stranách je doplněn 15 tabulkami a 81 obrázkem. Z anglického originálu (Oxford 1995) ji přeložili Květa a Jan Jeníkovi. Doslovem s 2 obrázky doprovodil Václav Cílek. Velmi obsáhlé prameny, hlavně zprávy mezivládního orgánu IPCC z r. 1990 a 1992, jsou zařazovány vždy na konci jednotlivých kapitol.

Cílem uváděné knihy je jasně vyložit současné vědecké názory na globální oteplování tak, abychom mohli na základě spolehlivých informací činit rozhodnutí. V první části (kap. 1-4) se autor zabývá změnami klimatu za posledních sto, tisíc a milión let. Rozebírá skleníkový efekt přirozený v protikladu se zvýšeným účinkem skleníkových plynů, vznikajících v rostoucí míře jako důsledek lidských aktivit od začátku průmyslové revoluce kolem r. 1750; zvlášť závažná jsou 80. léta našeho století. V další části (kap. 5-6) se hovoří o možnostech počítačového modelování klimatu se zřetelem na jeho další vývoj. Jde o změny vyjádřené teplotou a srážkami, které můžeme očekávat podle scénáře "dále jako doposud". Vytvořit takový model je však velmi složitý problém. Klima se chová jako chaotický systém, což spolu se zpětnými vazbami komplikuje jistotu předpovědí budoucích změn. Lze očekávat změny v četnosti, intenzitě a umístění klimatických extrémů - sucha, záplav, vichřic.

Z tohoto rámce poněkud vybočuje kap. 8, v níž autor zvažuje, zda máme či nemáme odpovědnost za naši planetu jako celek a za velkou rozmanitost života. Dále sleduje, jak současné vědecké poznatky odpovídají jiným názorům, např. náboženským. "Neseme odpovědnost sami - naším partnerem je Bůh".

Hodnocení dalších vlivů klimatické změny je spojeno se zmíněnými nejistotami v předpovědích budoucího vývoje. Možný je i hnojivý účinek CO2 (pozn.: i u nás je experimentálně ověřován v rámci mezinárodní spolupráce u smrku na objektu v Bílé v Beskydách). Náklady na dopady globálního oteplování (kap. 9), ať již na potřebnou adaptaci nebo na zmírnění účinků, lze očekávat ve výši kolem 1-2 % hrubého světového produktu, a to více v zemích rozvojových než rozvinutých. Pro zpomalení a stabilizaci klimatické změny (kap. 10-11) je nutno v příštím století v průmyslu, dopravě a domácnostech snižovat emise pod současnou úroveň úsporami energie a účinněji ji využívat. Zdroje energie třeba ochraňovat, hospodárně využívat a šířeji přecházet na obnovitelné zdroje. To vše je dlužno spojovat s předáváním rozvojovým zemím.

Globální oteplování není jediným z celosvětových problémů (kap. 12); jimi jsou růst lidské populace, problém chudoby a zvyšující se nerovnosti bohatství rozvinutého a rozvojového světa, spolu s degradací životního prostředí, nadměrná spotřeba zdrojů a problém globální bezpečnosti, včetně dalších možných migračních vln. Je to odpovědnost vědců, ekonomů, politiků a průmyslu, ale i jednotlivců. To vše autor dokládá fundovanými rozbory, argumenty i návrhy na řešení.

Václav Cílek v doslovu upozorňuje, že přirozená oscilace klimatu za poslední tisíciletí v určitých cyklech může překonávat i lidské působení. V každém případě nelze popřít, že člověk globálním činitelem je. A to vyžaduje v jeho vlastním zájmu osvícenou environmentální politiku.

Závěrem je dlužno poukázat na pozornost, jakou autor věnuje lesům. Nejen jako obnovitelnému zdroji, ale i pro jejich schopnost poutat oxid uhličitý i oxid dusný. Především v tropech je třeba snížit rozsah odlesňování, které nejen že podporuje globální oteplování, ale vede i k degradaci krajiny. Na druhé straně autor doporučuje podstatně zvýšit rozsah zalesňování, což doprovází kalkulacemi nákladů. Dále poukazuje na vzestup větrných katastrof, a to v nezvykle teplých 80. letech, většinou v severní Americe a západní Evropě. A tu se vtírá otázka: neměli bychom zvyšující se rozsah větrných kalamit nebo churavění dubu a dalších listnáčů přičítat kromě jiného i globálnímu oteplování?

Zdeněk Kadlus

ZAJÍMAVÉ PUBLIKACE O TRADICÍCH V MYSLIVOSTI, O HRABĚTI SPORCKOVI, JEHO ŘÁDU SVATÉHO HUBERTA A O BAROKNÍM KUKSU

Před 20 lety byl současný Řád svatého Huberta v Kuksu ilegálně obnoven dne 3. listopadu 1978 na svátek sv. Huberta. Řád však byl založen už v r. 1695 hrabětem Františkem Antonínem Sporckem. Po legalizování tohoto Řádu dne 16. 6. 1992 se naplno rozproudila mnohostranná užitečná a prospěšná činnost současných členů Řádu. Dnes bychom rádi připomněli jejich publikační aktivitu, která je velmi pozoruhodná a příkladná. V rámci tzv. Svatohubertské slavnosti v Kuksu obvykle první říjnovou sobotu se od r. 1995 pravidelně koná podnětný seminář se zahraniční účastí nazvaný Tradice v myslivosti. Při této příležitosti vyšly už v letech 1995-1997 tři sborníky referátů sponzorované spolupořadateli (hlavním pořadatelem a vydavatelem je pochopitelně Řád sv. Huberta v Kuksu) MZe ČR a Lesy ČR, s. p.

Sborníky obsahují původní studie zejména o barokních mysliveckých tradicích. Do prvního sborníku ze října 1995 (47 s.) přispěli RNDr. Josef Štych - František Antonín hrabě Sporck a obnovený Řád sv. Huberta; doc. MUDr. Jaromír Kovařík, CSc. - Hubert jako historická osobnost a svatohubertská legenda; univ. prof. ing. Josef Hromas, CSc. - Odkaz svatohubertské tradice dnešku; doc. dr. Pavel Preiss, DrSc. - Sporckův Kuks - názory, otázky a problémy; ing. Ctirad Rakušan - Historicky doložení členové Sporckova Řádu sv. Huberta. Za zahraniční hosty přednesl přednášku Kurt Häfliger-Blattler, reprezentant švýcarského Řádu svatého Huberta, a na závěr doc. dr. P. Preiss, DrSc., předestřel inspiraci přírodním tvarem v dílech M. B. Brauna a jeho dílny.

Ve druhém, útlejším sborníku referátů z října 1996 (21 s.) uvažoval doc. PhDr. Bohuslav Šalanda z Univerzity Karlovy v Praze O smyslu tradice, ing. Ct. Rakušan věnoval se historii mysliveckých zvyků a doc. MUDr. J. Kovařík, CSc., pojednal o mysliveckých zvycích a tradici dnes. Ing. Zdeněk Navrátil z Trutnova se zamyslel nad vztahem člověka a zvěře a konečně univ. prof. dr. P. Preiss, DrSc., uzavřel sborník úvahou Kuks jako bilance a výzva.

Ve třetím sborníku z října 1997 (25 s.) se zamyslel nad posvátným a každodenním doc. PhDr. Bohuslav Šalanda, CSc. Doc. J. Kovařík pojednal o legendě o svatém Eustachovi a o 300 letech kapličky sv. Eustacha u Křivoklátu. Prof. P. Preiss pojednal o Řádu orla s křížem hr. Ant. Šporka, jeho formě, původu a historii. Ing. C. Rakušan se zamyslel nad problémem "v čem tkví hodnota trofeje". Mgr. Emil Pokorný připomněl hraniční kameny a další památky na dobu F. A. Sporcka a ojedinělou barokní památku - kámen s jelenem. Sborníky jsou už dnes sběratelskou raritou, protože vyšly v omezeném nákladu, kdežto další publikace bude moci uspokojit na dvacet tisíc myslivců v ČR.

Vyvrcholením dosavadního bádání o uvedené tématice je osmdesátistránková významná a velmi přínosná publikace s výstižným názvem "František Antonín hrabě Sporck a jeho Řád svatého Huberta" známých historiků české myslivosti, a to ing. et ing. Františka Bezděka a doc. MUDr. Jaromíra Kovaříka, CSc., kterou v nákladu 20 tis. výtisků vydal začátkem ledna 1998 Řád svatého Huberta se sídlem v Kuksu. Knížka je zatím nejpřehlednější syntézou dosavadního bádání o svatohubertské, sporckovské a barokní myslivecké tradici. Jde o práci systematickou, důkladnou, přehlednou, historickou a bezesporu velmi přínosnou. Už autoři i samotní lektoři ing. Ct. Rakušan, Velmistr Řádu RNDr. Josef Štych, PhDr. Jiří Čoupek jsou zárukou kvality díla obsahujícího i na 60 dokumentárních obrázků i bohatý soupis použité literatury.

Z obsahu brožury uvádíme: Předmluva (sl. 3), Krátké vypravování o životě jeho Excelence hraběte Sporcka podle F. Rakovského (4-23), Kuks jako významná barokní památka (24-31), Vznik, vývoj a členění řádů (32-33), Přehled řádů v zemích koruny České (33-36), O loveckých řádech (37-41), Lov a zvěř ve starých českých písemnostech (42-44), Lovecká literatura doby baroka (45-47), Lovecké zákonodárství Sporckovy doby (48-50), Česká lovecká hudba 17. a 18. století (51-53), Svatohubertská legenda (53-56), Umělci ve Sporckových službách (56-57), Přijímání členů a řádový slib (58-59), Členové Řádu v době Sporckově (60-63), Přehled historicky doložených členů Řádu svatého Huberta (64-66), Obnovení Řádu v roce 1978 (67-68), Poslání Řádu sv. Huberta v současnosti (69), Obrazová část (70-76), plán Hospitál v Kuksu Použitá literatura (78-79).

Tato hodnotná, důkladná, historicky dokumentární a obrazová publikace stojí pouhých 49 Kč a můžete si ji objednat na adrese: RNDr. Josef Štych, Velmistr Řádu sv. Huberta a ředitel školy, Střední lesnická a Vyšší odborná škola lesnická Trutnov, Lesnická 9/10, 541 11 Trutnov

PhDr. Jiří Uhlíř

VÁCLAV VYSOKÝ: PŘEHLED TECHNICKY ŠKODÍCÍHO HMYZU NA DŘÍVÍ

(Muzeum města Ústí nad Labem, Ústí n. L., 1995, 296 s., 24 tab. v textu, Cena: 80,- Kč + poštovné)

Více než 130 druhů technicky škodícího hmyzu na dříví popisuje výše uvedená podrobná příručka. Autorem této publikace je zkušený vedoucí přírodovědného oddělení Muzea města Ústí nad Labem Václav Vysoký. Zúročil zde svou mnohaletou zkušenost entomologa a muzejníka. Vznikla tak u nás dosud ojedinělá publikace, která shrnuje prakticky všechny podstatné informace o technických škůdcích dřeva. Obsah publikace je rozdělen do krátkých kapitol k jednotlivým popisovaným druhům hmyzu. Každá z těchto kapitol je členěna do standardních odstavců - živná rostlina, stručný popis imága, biologie a bionomie, rozšíření a literatura. Pokud je znám, pak je samostatně uveden postup ochrany napadeného dřeva, případně některé další informace, jako jsou například predátoři, parazité nebo popis požerku. Samozřejmě nechybí klíče k určování čeledí, rodů a k rozlišení druhů. Text doprovází celkem 24 autorových celostránkových tabulí s kresbami ukázek stavby těla a požerky nejvýznamnějších druhů hmyzu škodícího na dříví. Vydáním tohoto titulu dostala široká veřejnost k dispozici praktickou příručku pro ochranu dřeva, která v dosud nejúplnější podobě shromažďuje všechny známé informace o technických škůdcích dřeva v českých zemích.

Václav Houfek

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.