OBCHODNÍ SPOLEČNOST ALLWOOD, a.s.
David Vaca
Allwood, a. s., je obchodní společnost, která působí na trhu se dřevem od června 1998 jako společný obchodník pro 13 lesních akciových společností z ČR. Společnost obchoduje se dřívím získaným zejména od svých akcionářů a jeho partnery jsou významné firmy dřevo-zpracujícího a papírenského průmyslu z tuzemska i zahraničí. Bližší charakteristiku společnosti podali ředitel společnosti ing. Jiří Doležel a obchodní ředitel pro tuzemsko ing. Stanislav Navrátil, kteří rovněž odpověděli na několik našich otázek.
FILOSOFIE SPOLEČNOSTI
Současnost v podnikatelské sféře LH lze pro většinu oblastí obecně charakterizovat jako období fúzí společností a vytváření silných uskupení vzájemně finančně provázaných se společnými podnikatelskými záměry a dlouhodobými cíli. Tržní prostředí v ČR poznamenané nedostatkem finančních prostředků trpí špatnou platební morálkou velké části firem v něm působících. Tato skutečnost dává perspektivu ekonomicky silným společnostem, které budou schopny snáze překlenout výkyvy na trhu i vliv konkurence. Již zmíněný proces se nevyhnul ani obchodu se dřívím. Také v této oblasti nastává období vzniku nových subjektů zastřešujících společné zájmy samostatných podnikatelských jednotek. Společnost Allwood lze přiřadit k jednomu z nich. K jejím hlavním cílům patří sjednocení politiky v obchodě s dřevní surovinou jednotlivých lesních akciových společností z řad jejích akcionářů a zajištění odbytu dříví na principu dlouhodobých a stabilních obchodních vazeb. Neopomenutelným aspektem rovněž zůstává minimalizace vzniku pohledávek po lhůtě splatnosti a řešení již vzniklých rizikových pohledávek u svých dodavatelů. Vytvořením pozice významného obchodníka na trhu se dřívím v ČR se tak Allwood, stává jedním z nepřehlédnutelných partnerů nejen pro papírenské a dřevozpracující firmy, ale také pro producenty dříví z řad lesních společností i drobných vlastníků lesů.
HISTORIE
Společnost byla založena Hanušovickou lesní, a. s., dne 21. 5. 1998. Základní jmění bylo v první fázi 1 mil. Kč. Na přelomu listopadu a prosince bylo rozhodnuto o jeho navýšení o 21 mil. Kč s cílem posílit finanční zdroje určené k realizaci podnikatelského záměru společnosti a expanzi jejích obchodních aktivit v rámci předmětu podnikání. Úpisu akcií se zúčastnili lesní akciové společnosti (dále LAS): Šternberské lesy, Vítkovské lesy, TILIA-LDS, Frenštátská lesní, Lesní společnost Jaroměřice, Lesy Spálené Poříčí, Foresta, Lesy Mělník, LDP Vltava, Lesní společnost Jihomoravské lesy, Lesy Frýdek-Místek a Lesy Krnov. Předmětem podnikání společnosti je: koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej; zprostředkovatelská a obstaravatelská činnost; manažerská a marketingová činnost; činnost účetních, organizačních a marketingových poradců; vedení účetnictví.
STRUKTURA SPOLEČNOSTI A JEJÍ GEOGRAFICKÉ TERITORIUM
Struktura společnosti byla vytvořena v souladu se základní koncepcí, ke které patří osobní a pravidelný kontakt s obchodními partnery, přímý vliv na výrobu, manipulaci a expedici realizovaných dodávek za účelem dosažení jejich maximálního zpeněžení. Na základě tohoto předpokladu byla zvolena struktura v podobě řídící centrály a regionálních poboček. Jejich rozmístění je dáno regionem působnosti hlavních dodavatelů, kterými jsou LAS ve skupině kolem vlastníka EP Kapitál Group, a. s. Sídlo centrály společnosti se nachází ve Zlíně, kde pracuje vrcholový management. Společnost tvoří od 1. 1. 1999 šest poboček, z toho čtyři na Moravě: Rožnov pod Radhoštěm (pro spádovou oblast LAS Foresta Velké Karlovice), Slavkov u Brna (Jihomoravské lesy Brno, Lesní společnost Jaroměřice), Litovel (Hanušovická lesní, TILIA-LDS, Šternberské lesy, Lesy Krnov) a Frýdek-Místek (Lesy Frýdek-Místek, Vítkovské lesy), a dvě v Čechách: Sedlčany (LDP Vltava, Lesy Spálené Poříčí) a Praha (Lesy Mělník). Každá pobočka má svého ředitele, obchodníky a účetní. Centrála zajišťuje kvalifikovaný výběr bonitních odběratelů a uzavírání kontraktů nad 1 mil. Kč. Pobočky zajišťují jejich realizaci a hledají odběratele pro zdroje doposud neumístěné dřevní hmoty. Pro personální obsazení firmy byli využiti ve většině případů zkušení pracovníci s dosavadní působností ve výrobně-obchodních odděleních LAS. Tito pracovníci jsou přímo zainteresováni na plnění kontraktů a zpeněžení prodávaného dříví. Společnost je nyní plně připravena realizovat obchod se surovými dřívím v obratu 1,5-2 mld. Kč ročně.
OBCHODNÍ STRATEGIE
Od svého vzniku si společnost vytvořila skupinu stabilních odběratelů dříví, pro které je díky objemu dodávek jedním z nejvýznamnějších dodavatelů. Pro naplnění svých rozvojových záměrů s dalšími potenciálními odběrateli vyhledává dodavatele různých sortimentů dříví v tuzemsku i zahraničí. Objem zdrojů pro Allwood je stanoven na základě bilance dodávek LAS. Tato bilance obsahuje předpokládaný objem dříví k obchodování v členění podle dřevin a jednotlivých sortimentů. Podobným způsobem je na základě stávajících kontaktů a obchodů zpracována bilance odbytu podle poptávky zpracovatelů a exportérů. Obě bilance jsou sledovány v informačním systému společnosti. Allwood nakupuje zdroje od LAS podle podmínek specifikovaných rámcovou smlouvou, na jejímž základě jsou čtvrtletně uzavírány kupní smlouvy s konkrétními podmínkami obchodu. Dohodnutá cena a splatnosti jednotlivých obchodů se řídí ceníkem, který je vydáván pro každé čtvrtletí.
ZÁKLADNÍ HOSPODÁŘSKÁ A EKONOMICKÁ CHARAKTERISTIKA
Za období od července do prosince 1998 společnost zobchodovala celkem 80 770 m3 dříví. Z tohoto množství činil podíl jehličnaté dřevní hmoty 88,6 % a listnaté 11,4 %. Exportní dodávky byly realizovány v celkové výši 5289 m3, což představuje 7 % z celkového množství. Z důvodu zvýšených nákladů v závěru roku, spojených s pořízením technického a materiálového vybavení svých poboček, skončila společnost se záporným hospodářským výsledkem běžného účetního období. Kromě krátkodobých obchodních závazků společnost neměla jiné závazky vůči ostatním subjektům.
Pro rok 1999 společnost předpokládá, že bude obchodovat s přibližně 1,5 mil. m3 dříví (jehličnaté cca 1,1 mil. m3, listnaté cca 0,4 mil. m3). V 1. pololetí roku 1999 bylo dosaženo tržeb 1,2 mld. Kč, přičemž hlavní obchodní komoditou bylo surové dříví. V objemových jednotkách to představuje 560 tis. m3 jehličnatého a 210 tis. m3 listnatého dříví. Tento objem je v souladu s celoročním předpokladem výše obchodovaného dříví. Podíl exportních dodávek dosahuje 18 %. Předmětem exportu se stávají zejména listnaté vlákninové sortimenty, pro které schází tuzemské zpracovatelské kapacity.
Výše krátkodobých polhůtních pohledávek se pohybuje v intervalu mezi 40-60 mil. Kč, což představuje přibližně 3-4 % finančního obratu firmy. Polhůtní pohledávky jsou v převážné většině tvořeny dodávkami listnatých sortimentů k tuzemským zpracovatelům, kteří potřebují pro svou výrobu delší obrátku zásob a toto období nejsou schopni plně překrýt ze svých finančních zdrojů. Do konce roku je očekávána klesající tendence pohledávek po lhůtě splatnosti. Společnost pracuje bez úvěrového zatížení, v termínech plní své závazky vůči dodavatelům a předpokládá vytvoření hospodářského výsledku okolo 10 mil. Kč.
BUDOUCNOST
Pro rok 1999 předpokládá vedení firmy obrat ve výši blížící se 2 mld. korun. Prioritní skupinou odběratelů i následující období budou odběratelé ve vlastnictví skupiny kolem EP Kapitál Group, a. s., k nimž patří společnost Javořice, a. s., ZPD Hodonín, a. s., a Foresta Wood, a. s., Halenkov. Další skupinu odběratelů budou tvořit stávající odběratelé společnosti, kteří zaujímají významný podíl ve zpracovatelských kapacitách v ČR a jsou průběžně analyzováni z hlediska jejich platební schopnosti a výsledků hospodaření. Do okruhu těchto firem je možné zařadit Biocel Paskov, AssiDomän Sepap Štětí, Jihomoravské dřevařské závody Brno, České dřevařské závody Praha, Dřevozpracující družstvo Lukavec, MSK Velké Karlovice a další. Vývoz v předpokládané výši 15 % celkových dodávek směřuje převážně do Rakouska, částečně na Slovensko a do Slovinska. Mezi hlavní zahraniční odběratele lze zařadit firmy Lenzing AG, Holzbau Maresch, Robert Placzek AG a AssiDomän Štůrovo, a. s.
Společnost Allwood hodlá usilovat o vytvoření dlouhodobých partnerských vztahů se svými odběrateli. Zvláštní pozornost bude rovněž věnována zpracovatelům listnatého dříví, které je charakterizováno současným přebytkem na trhu. Společnost se hodlá výhledově orientovat na další vlastníky dřevní hmoty a pozornost věnovat rovněž zahraničním zdrojům. Možnosti obchodních kontaktů se naskýtají především na Slovensku a Ukrajině.
Pro zlepšení informovanosti svých obchodních partnerů společnost využívá internetu, na němž má vlastní webové stránky (www.allwood.cz), kde uvádí aktuální data o své činnosti. Pomocí elektronické pošty je možno zaslat nabídku či poptávku dříví.
ZÁVĚR
V závěru našeho setkání jsme položili řediteli společnosti ing. Doleželovi několik otázek.
Jaký předpokládáte vývoj cen dříví na tuzemském a evropském trhu?
Kupní síla tuzemského trhu je v poměru k produkci dříví v ČR a jeho spotřebě, případně k výrobkům, pro které je dříví základní surovinou, poměrně slabá. Významný vliv na úroveň cen bude bezesporu mít pohyb na evropských trzích. Zde zatím nedochází k očekávanému oživení, naopak svou krizi v první polovině roku prožívali producenti překližek a dřevotřísek. Pozvolný nárůst cen lze spatřit v cenách celulózy, ale ani zde nejde o vliv, který by se měl v blízkém časovém horizontu projevit v cenách vlákninového dříví. V současné době jsou ceny dříví v ČR na evropské úrovni, rozdíly jsou víceméně dány vyššími nároky na technické parametry dříví a odlišnou klasifikací exportních dodávek od stávajících českých norem. U listnatých kulatinových sortimentů lze pozorovat zvyšující se nároky na technické parametry dříví při stagnaci prodejní ceny, z čehož vyplývá snížení celkového zpeněžení. Z dlouhodobějšího hlediska lze očekávat stagnaci nebo mírný pokles cen díky levnějším zdrojům suroviny a prvotních výrobků z východní Evropy. Pozitivní roli by mohla sehrát širší podpora uplatnění dříví jako stavebního materiálu v českém stavebnictví.
Jak hodnotíte současnou situaci v obchodu se dřevem na českém trhu?
Současný stav na trhu se dřívím lze hodnotit jako počátek období budování dlouhodobějších vazeb mezi producenty a zpracovateli dříví, přičemž se stává zřetelnější jejich vzájemná sounáležitost. Nad dřívější prioritou maximalizace zpeněžení s rizikem nezajištěných obchodů začíná převažovat výhodnost dlouhodobých obchodních vazeb se zabezpečeným financováním. Snižující se prostor pro obchodní rozpětí je vyrovnáván objemem obchodů.
Omezuje vaše obchodní aktivity zavedený tzv. zpětný odkup dříví ze strany LČR, s. p.?
Zpětný odkup znamená pro Allwood částečné snížení zdrojů pro obchodování, nicméně při vzniku sítě poboček bylo již s tímto opatřením částečně počítáno. Myslím si, že výrazněji může tento krok zasáhnout menší podnikatelské subjekty, kteří se tak díky nízkým objemům nabízených sortimentů mohou stát méně atraktivními pro zpracovatele. Zavedením zpětného odkupu dostává tržní prostředí s dřívím poněkud specifický charakter. Zřejmě by se jevilo přijatelnější procento zpětného odkupu ve finanční výši blízké objemu pěstebních prací. Hodnocení případných přínosů a negativ zpětných odkupů je zatím předčasné.
Považujete současné vlastnické struktury ovládající lesní akciové společnosti již za stabilizované, nebo můžeme očekávat ještě nějaké výraznější změny?
Vlastnické pozice v lesních akciových společnostech lze považovat za stabilizované a někde i za vzájemně se respektující. Drobnějším změnám se samozřejmě nevyhneme. Myslím si, že do budoucna lze zajisté očekávat zájem ze strany silných zpracovatelských společností a zahraničního kapitálu.
Co považujete ze nejrizikovější ve vztahu producent dřeva - obchodník - zpracovatel?
Za jeden z rizikových faktorů, který může ovlivnit tento řetězec považuji absenci dlouhodobějších smluv LAS se státním podnikem LČR. Výrazné změny při rozdělování státní zakázky mají zajisté vliv na následné toky dříví. Dalším vážným faktorem zůstává řešení financování obchodů, zejména listnatého dříví, kde nastavená lhůta splatnosti od LČR vůči podnikatelským subjektům neodpovídá splatnostem zpracovatelů tohoto sortimentu. Důležitým faktorem je rovněž udržení cenové hladiny sortimentů dřevní hmoty umožňující prostor pro investice a tvorbu zisku z podnikatelské činnosti všem zmíněným zainteresovaným stranám.
Děkuji za rozhovor, David Vaca