RAKOUSKÁ VÝSTAVA AUSTROFOMA ‘99

Šetrná a racionální těžba v horských terénech, Admont, 12.-14. října 1999

Oto Lasák

Zhruba 450 km od Prahy v blízkosti městečka Admont jsme se vyšplhali do malebného alpského údolí v nadmořské výšce 1125 m n. m., kde nás čekal zhruba 5 km dlouhý okruh s výškovým převýšením přes 100 m, které musel každý návštěvník absolvovat samozřejmě pěšky a v přilbě. Vstupné 500 ATS. Výstava byla rozdělena na stroje pracující v terénu, podobně jako na Elmia Wood, a na vystavovatele nabízející své výrobky a služby na venkovní výstavní ploše.

Austrofoma je jediná rakouská prezentace lesnických strojů a zařízení, při které stroje pracují v podmínkách běžné praxe. Austrofoma se specializuje na lanovkové technologie. Pořádá se jednou za tři roky a navštíví ji cca 6000 návštěvníků z celého světa. Pořadateli jsou Zemská komora pro zemědělství a lesnictví ve Štýrsku ve spolupráci s lesnickým oddělením Presidentské Konference Zemědělské komory v Pichlu. Téměř 100 převážně rakouských firem prezentovalo své produkty v dobře připraveném areálu Admont - Kaiserau, Lesní správy Admont, Benediktinského kláštera Admont ve Štýrsku.

CO NÁS ZAUJALO NEJVÍCE

Lanovky a lanové systémy

Hned na prvním náhorním stanovišti vystavovala firma KONRAD FORSTTECHNIK stožárový lanový systém Mounty 4000 (12 m) na automobilovém podvozku Man 6x6, kombinovaný s hydraulickým manipulátorem (dosah 9,6 m) s novou procesorovou hlavicí Woody 60, která bez problému odebírala jednotlivé kusy soustředěné lanovým systémem. Stromy odvětvila a krátila na standardní délky a ukládala do hromad k odvozu. Tuto hlavici si bylo možné prohlédnout i v Prachaticích. I na dalších stanovištích byla velmi často používána v kombinacích s různými nosiči. Určitě zaujaly i lanovkové kočky SHERPA-U svojí jednoduchou konstrukcí a rychlostí pohybu s lanovým systémem Syncro Falke. SHERPA MOT měla vlastní motorový pohon jako součást lanovkové kočky pojíždějící po nosném laně.

UKT s nástavbami

Velmi funkčně vypadající univerzální kolové traktory STEYR a LINDNER s nepřebernou řadou typů nástaveb - horských vzpěr a bubnových navijáků SEILWINDEN Tiger, dále vyvážecích souprav za UKT s hydraulickým manipulátorem. Širokou nabídku měla firma FARMI. U nás oblíbené malotraktory Holder nahradila na Austrofomě italská firma CARRARO s výstrojí pro LH. Ke konci trasy nás zaujal “ořezávač” porostních stěn podél lesních komunikací nesený na hydraulickém manipulátoru traktoru.

Harvestery a vyvážecí soupravy

Nechyběl nikdo ze světové špičky výrobců těžebně-dopravních strojů - Timberjack, Valmet, Ponsse. Všichni se prezentovali v obtížném horském terénu při výchovném zásahu i při vyvážení dřevní hmoty z porostu na OM. Četné zastoupení měly i harvestery na pásovém podvozku - např. svými rozměry velmi sympatický NEUSON. Nechyběly ani různé typy vyvážecích souprav od 8 tun do 15 tun. Poprvé jsme viděli na evropské výstavě TDS od firmy CAT ZEPPELIN.

Kráčející stroje

Dva vystavovatelé nabízeli stroje s kráčejícími kolovými podvozky, které mohou pracovat v opravdu velmi členitém terénu s různými nástavci - od lžíce až po harvesterovou nebo procesorovou hlavici.

Příslušenství a doplňky

V dolní části na volném prostranství bylo možné shlédnout pásové a kotoučové pily na pořez kulatiny, štípačky na dřevo - i nesené na čelním rampovači traktoru, dále aplikátory používané při ochraně kultur, drobné lesnické pomůcky, vybavení, oblečení, boty, lesnické řetězy, lana, úvazky. Nechyběly ani instituce pro další vzdělávání dospělých, pojišťovny s programy na prevenci proti pracovním úrazům a další profesní organizace.

ZÁVĚR

Výstava Austrofoma určitě nezklamala návštěvníky z České republiky, kteří mají blízko k soustřeďování dříví v lanovkových terénech. Otázkou zůstává pořizovací cena těchto prostředků a doba jejich návratnosti. Předvádění exponátů při práci více výrobců na jednom místě umožňuje okamžité srovnání, včetně posouzení případného výsledného poškození porostu či půdního povrchu. Tříletý cyklus navíc umožňuje výrobcům prezentovat řadu novinek, které určitě přilákají intenzivní zájem lesnické veřejnosti.

Z Rakouska Oto Lasák

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.