MINISTR ZEMĚDĚLSTVÍ ČR ING. JAN FENCL MEZI PRACOVNÍKY LČR

Jiří Junek

V konferenčním centru Lesů ČR, s. p., SILVIA v Hradci Králové se 11. prosince loňského roku konala pravidelná každoroční porada vedoucích pracovníků tohoto podniku. Zúčastnili se jí členové vedení, oblastní inspektoři, lesní správci, vedoucí oblastních správ toků a ředitelé lesních závodů.

Stalo se již tradicí, že hostem tohoto setkání je ministr zemědělství ČR. Letos tedy pracovníky LČR navštívil ministr ing. Jan Fencl. Po úvodním projevu generálního ředitele LČR ing. Jiřího Olivy se pan ministr ujal slova: "Je pro mne milé setkat se s vedoucími pracovníky Lesů ČR jako se zástupci jednoho z největších podniků v této republice. Uvědomuji si, že ani lesnímu hospodářství (dále v textu LH; pozn. red.) se nevyhnuly problémy a potíže vyplývající z přechodu od centrálně řízené ekonomiky k ekonomice založené na tržních principech. Chtěl bych proto ocenit, že LH jako celek se s těmito problémy vyrovnalo a v současné době představuje poměrně stabilizovaný sektor národního hospodářství. Od počátku transformace hospodaříte v tak zvaných černých číslech. Což je pro zemědělce zatím nedostižnou metou. Přesto při obrovském objemu kapitálového vybavení je ziskovost LH všeobecně nízká. Ekonomický růst je podmínkou dalšího rozvoje podniku. Tento rozvoj musí podle mého názoru pružně reagovat na vnější podmínky ekonomického prostředí. Byl bych velice rád, aby vedení podniku velmi obezřetně vážilo svoje investiční záměry, vazby na dřevozpracující průmysl a podnikovou obchodní politiku. Jen uvážlivé racionální kroky mohou přispět ke stabilitě celého LH.

Vím, že jste v nedávné době udělali řadu organizačních kroků směřujících k vyšší racionalitě hospodaření se státním majetkem. Tato bolestná a tím i nepopulární opatření však přinášejí plody v podobě růstu ukazatelů vykazujících rentabilitu mezd, pasiv, ale i výnosů. Chtěl bych zvlášť ocenit především to, jakým způsobem státní podnik Lesy ČR pomáhal v loňském a letošním roce při odstraňování následků povodňové katastrofy. Vím, že pracujete na venkově, kde je ekonomická a sociální situace nelehká. Jsem rád, že LH přispívá spolu s navazujícími zpracovatelskými obory k rozvoji venkova vytvářením pracovních příležitostí zejména v oblastech s jejich nedostatkem.

Podmínky výběrových řízení na dodavatelské práce musí být podle mého názoru pod jakousi veřejnou kontrolou ze strany LČR ve vztahu ke svým obchodním partnerům. Je nutné vyloučit vytvoření stavu nežádoucí závislosti LČR na dodavatelsko odběratelských společnostech. Jsem pevně rozhodnut věnovat těmto možným negativním, velice rozporuplně diskutovaným jevům velkou pozornost.

K některým dalším problémům: Nedořešené otázky, související s vlastnictvím a užíváním lesních cest a ekonomická úsporná opatření vyplývající z negativních ekonomických prognóz v minulých obdobích vedly ke snížení výdajů na jejich opravy a údržbu. Tento negativní trend způsobuje vnitřní zadluženost LH. Hlásíme se k přírodě blízkému způsobu hospodaření v lesích, ale podíl přirozené obnovy je stále nízký a nepředstavuje z celkové obnovy lesních porostů významné procento. Z důvodu skladby dřevin byla před rozdělením Československa převážná část kapacit na zpracování listnatého dříví dislokována na Slovensko. Poptávka po jehličnatém dříví, především po kulatinových sortimentech, je určena velkými zpracovatelskými kapacitami, které byly naopak budovány převážně na území ČR. Po roce 1990 byly vybudovány další, převážně drobné pořezové kapacity na zpracování jehličnaté kulatiny. Zvlášť v posledním období zaznamenáváme projev nedostatku jehličnaté kulatiny, který je způsoben přebytkem těchto kapacit ve srovnání s výší těžby. Spotřeba jehličnatého řeziva v ČR je ve srovnání s vyspělými evropskými státy stále nízká, přitom se exportuje více než 40 % této komodity. Domácí poptávka po výrobcích ze dřeva je trvale uspokojována převážně z vlastních zdrojů, neboť dovoz dříví je minimální.

S čím nemůžeme být spokojeni je to, že na LH navazuje dřevozpracující průmysl, který se v současné době potýká s mnoha problémy. Je to především jeho morální i fyzická opotřebovanost a z toho vyplývající nízká konkurenceschopnost a platební neschopnost. Reakce lesníků i podnikatelů v LH na nízkou spotřebu dřeva ve společnosti je stále nedostatečná. Měli bychom stále více propagovat používání dřeva jako ekologicky čisté suroviny. Celkový objem dříví, které můžeme v lesích vytěžit, je limitován. Co ovšem limitováno není, je způsob a kvalita jeho využití. Naším cílem je zpracovat domácí surovinu, vložit do ní co nejvíce přidané hodnoty a tudíž prodávat především svoji práci. Používání dřeva v životě společnosti má nesporně pozitivní dopad na životní prostředí, zvlášť když si uvědomíme, že jde o zdroj obnovitelný a energeticky nenáročný. Zde existuje příležitost propagovat význam LH v souvislosti s principem trvale udržitelného života. Této příležitosti málo využíváme.

Příští rok ukrajuje poslední zbytky času z přelomu tisíciletí. Jistě vás zajímá jaké požadavky bude mít na váš podnik stát. Očekávám od státního podniku Lesy ČR, že bude vlajkovou lodí českého LH. To znamená především: při obhospodařování státních lesů zajistit důsledné naplňování lesního zákona; zachovat státní lesy jako součást národního bohatství pro budoucí generace; zabezpečit kladný hospodářský výsledek a stabilitu ekonomických ukazatelů; uplatnit přírodě blízké hospodaření v lesích a s tím související snižování nákladů na pěstební činnost; zabezpečit mimoprodukční funkce lesů; trvale zvyšovat prestiž a odbornou úroveň lesníků; propagovat LH ve veřejnosti; vyvážit vztah zvěře a lesa. V závěru mi dovolte, abych Vám poděkoval za dosažené výsledky v minulém období, abych vyjádřil své přesvědčení, že naplníte naše očekávání i v roce příštím. Přeji Vám mnoho úspěchů ve Vašem profesionálním i osobním životě."

Po projevu ministr odpověděl na několik dotazů a potom se na tiskové konferenci věnoval hradeckým novinářům. Nejvíce otázek se týkalo dodavatelsko odběratelských vztahů, snah lesníků i zpracovatelů dřeva o jeho větší využívání a vstupu LČR do obchodu se dřevem.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.