MODERNÍ TECHNOLOGIE V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ

Lesnická práce pro lesní hospodářství

Redakce

Nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce, s. r. o., připravilo několik odborných seminářů z různých oblastí LH. Dne 11. 2. 1999 proběhl v Kostelci n. Č. l. první z cyklu těchto seminářů na téma Moderní technologie v lesním hospodářství.

Akce se zúčastnilo přibližně 80 odborníků z celé republiky, kteří vyslechli odborné příspěvky rozdělené do čtyř bloků: 1. Novinky výzkumu - ing. Milan Švestka, DrSc. (Perspektiva využití satelitní navigace letadel v ochraně lesa); 2. Pěstování obalených sazenic metodou Jiffy - ing. Antonín Jurásek, CSc. (Zásady pro biologicky nezávadné pěstování obalených sazenic. Vztah a porovnání stávajících předpisů v ČR a EU); doc. ing. Oldřich Mauer, DrSc. (Deformace kořenového systému při pěstování obalených sazenic); dr. ing. Dušan Vavříček (Receptura nového tabletovaného hnojiva pro krytokořennou sadbu); Asbjorn Stromberg (Produkty firmy Jiffy v oblasti technologie výroby obalených sazenic); 3. Regulace a hubení nežádoucí vegetace v LH herbicidy Roundup - ing. Petr Zahradník, CSc. (Systémy regulace a hubení buřeně v lesích); ing. Viktor Janauer (Zásady aplikace přípravků Roundup v lesním hospodářství; Ekologie a ekonomika.); ing. Karel Kovář (Zkušenosti s herbicidy Roundup při ochraně proti nežádoucí vegetaci); 4. Ochrana lesní dopravní sítě před erozí svodnicemi Reverdo - prof. ing. Jaroslav Herynek, CSc. (Ochrana lesní dopravní sítě před erozí, její údržba a rekonstrukce); doc. ing. Karel Hanák, CSc. (Renovace živičných vozovek); ing. Vlastimil Štefl, ing. Pavel Křížek (Praktické zkušenosti se svodnicemi Reverdo v podmínkách LH).

NOVINKY VÝZKUMU

Ing. Milan Švestka, DrSc. hovořil o perspektivách využití satelitní navigace letadel v ochraně lesa. Využití klasických metod signalizace a navigace letadel je v LH prakticky nemožné. Řešením pro místní podmínky může být satelitní naváděcí systém letadel, který umožňuje určit polohu letadla s přesností na 3 metry. V letech 1995-98 VÚLHM ve spolupráci s firmou Trimble (Nový Zéland) a kanadskou vládou testoval v podmínkách ČR (LS Telč) navigační systém TrimFlight používaný v zemědělství, lesnictví a fotogrammetrii. Systém funguje na principu zaměření vzdálenosti z několika satelitů vysílajících signál z výšky 20-23 000 m nad povrchem Země a následném výpočtu polohy určitého bodu. Pilot letadla se orientuje podle světelného ukazatele na palubní desce, který indikuje okamžitou pozici letadla vůči dráze letu. Technické zařízení pozemní základny tvoří GPS anténa, přijímač ke korekci signálu a vysílačka ke korigování signálu do letadla. Obdobné zařízení je v letadle. Dosah pozemní stanice je 50 km. Výstupní informace podávají přesný obraz o provedené aplikaci (časové parametry, rychlost letu, velikost pole, dávka prostředku apod.) a slouží jako doklad pilota zadavateli o provedené práci. Použitím této technologie lze předpokládat efektivnější využití letecky aplikovaných přípravků.

PĚSTOVÁNÍ OBALENÝCH SAZENIC METODOU JIFFY

Ing. Antonín Jurásek, CSc. uvedl přítomné do obecné problematiky pěstování obaleného sadebního materiálu a porovnal tuzemské a evropské normy sadebního materiálu.

Doc. ing. Oldřich Mauer, DrSc. se ve svém příspěvku zabýval deformacemi kořenového systému při pěstování obalených sazenic. Pěstování sadebního materiálu v rašelino-celulózových kelímcích (dále RCK) je v ČR značně rozšířené a s jejich vlastnostmi existují rozsáhlé zkušenosti. Mezi klady této technologie patří možnost prorůstání kořenového systému a minimalizace jeho deformací. Obal se při sadbě nesnímá a nevrací, čímž se zlepšuje ekonomika obnovy. Obal je relativně pevný a umožňuje použití mechanizace či automatizace výroby. Záporem je omezená doba pěstování rostlin (max. 18 měsíců - poté dochází k rozpadu kelímku) a nevhodnost pro pěstování rostlin s kůlovým kořenovým systémem. Faktem je, že i v porostech založených sadbou z RCK může dojít k vývratům v důsledku kořenových deformací.

Vznik deformace kořenového systému při použití RCK zjistíme podle toho, zda po stranách a na spodu kelímku prorůstají kořeny. Příčin vzniku deformace je celá řada (primární deformace při osazování obalu, rozdíl mezi kvalitou substrátu v kelímku a na zalesňované lokalitě, ohlazené stěny otvorů v půdě při výsadbě, nevhodná aplikace tabletových hnojiv po sadbě aj.). U RCK mohou být deformace způsobeny rovněž neprostupností obalu pro kořenový systém rostliny. Neprostupnost může být vadou přímo od výrobce, nebo ji může způsobit sám odběratel, pokud nechá kelímky zaschnout. Při použití sadby v RCK na extrémně suchých stanovištích může rovněž dojít k zaschnutí kelímku a v důsledku nedostatku mikroorganismů se kelímek nerozpadne. K deformacím může dále docházet v případě mechanizace výroby při osazování obalů. Kvalitu kelímků Jiffy pot lze orientačně vyzkoušet různými způsoby:

1. Zkouška prostupnosti kelímku pro kořeny: Prázdný kelímek napustíme po okraj vodou, která by měla do 10 minut zmizet, přičemž kelímek musí být vlhký z vnitřní i vnější strany. Jiným způsobem je postavení prázdného kelímku do nádoby s vodou (voda je v nádobě cca 1 cm od dna). Do 3 hodin musí být obal z obou stran zcela smočen.

2. Zkouška pevnosti obalu: Prázdný kelímek několikrát namočíme a necháme vyschnout. Po 2-3 namočeních a vyschnutích zkoušíme pevnost na průhyb a trh. Parametry by měly být stejné jako u nových obalů. Dalším způsobem zkoušky je osazení obalu asi 30 cm vysokým smrkem do rašelinového substrátu. Přibližně jeden týden smrk pěstujeme v obalu tak, aby substrát s kelímkem byly vlhké. Po týdnu obal se smrkem z výšky 10 cm pustíme na pevnou podložku (beton, asfalt). Obal se může deformovat, ale nesmí prasknout. Obal musí být homogenní. Rozdíl v tloušťce stěn všech kelímků v šarži by měl být max. 0,3 mm. Tloušťka stěny musí být stejná u dna i u vrcholu kelímku.

Nejvhodnějším způsobem sázení je jamková sadba. Při tomto způsobu je možné celý kelímek zapustit do země a vrchní část překrýt 2-3 cm půdy, čímž vzniknou podmínky pro tvorbu adventivních kořenů a zamezí se vypařování vody ze substrátu. V současné době jsou v prodeji kotouče z přírodních materiálů k nasunutí na vrchol kelímku, kterými lze výše popsaný stav navodit. V současné době dodává RCK více firem (Jiffy pot, Fin pot, Fertil pot, domácí výrobci aj.). Je tudíž nutné jednotlivé výrobce odlišovat.

S používáním tablet Jiffy pot zatím v ČR nejsou zkušenosti. Tableta po namočení zvětší svůj objem do výšky, do prohlubně ve vrcholové části je možné vysét semeno a vypěstovat krytokořenný semenáček. Z ekonomického hlediska se jedná o výhodnou technologii, protože se kupuje obal i substrát najednou. V lesnictví se používají různé velikosti tablet, které se umísťují do podnosů. Výrobce dodává rovněž plastikové palety s částečně perforovaným dnem, do kterých se tablety ukládají. Rostliny se pěstují normální skleníkovou technologií. Problémem tabletové technologie je prorůstání kořenů na paletách z jednoho obalu do druhého. Při odstraňování obalů se kořeny musí odstřihovat nebo odřezávat, protože při silnějším mechanickém zásahu dochází k porušování kořenového balu. U dna palet s částečně perforovaným dnem, ve kterých jsou umístěny tablety, může docházet ke stáčení kořenů do spirály na dně přepravky. Před sadbou je nutné tuto spirálu odstřihnout. Obaly firmy Jiffy pot mají své výhody i nevýhody, které je nutné při rozhodování o vhodném obalu zvážit.

Dr. ing. Dušan Vavříček referoval o odzkoušení receptury nového tabletovaného hnojiva pro krytokořennou sadbu lesních dřevin. Asbjorn Stromberg (obchodní zástupce firmy Jiffy) seznámil účastníky s výrobním programem a možnostmi a zásadami využití produktů firmy Jiffy.

REGULACE A HUBENÍ NEŽÁDOUCÍ VEGETACE V LH HERBICIDY ROUNDUP

Ing. Petr Zahradník, CSc. informoval o způsobech regulace buřeně a používaných herbicidech. Statistickým šetřením bylo zjištěno, že nejvyšší podíl ošetření se v současné době provádí mechanicky ručním způsobem, zatímco podíl využití chemických přípravků činí pouze 10 %, což je překvapivé. Ing. Viktor Janauer hovořil o možnostech a způsobech aplikace nejvíce používaného herbicidu v ochraně lesa - přípravku Roundup.

Ing. Karel Kovář se ve svém příspěvku zaměřil na zkušenosti s použitím herbicidu Roundup při ochraně proti nežádoucí vegetaci v podmínkách LS Orlík n. Vlt. Tato oblast se vyznačuje intenzivním zabuřeněním a roční spotřeba herbicidu Roundup (ve formulacích Klasik a Biaktiv) dosahuje 1000 l. Největší využití nachází Roundup při chemické přípravě půdy před zalesněním a v ochraně kultur proti buřeni. Při přípravě půdy připadá nejčastěji v úvahu pruhová forma s šířkou pruhu 1,2 m. Herbicid je aplikován ručními zádovými postřikovači CP 3 nebo CP 15 s nárazovými tryskami Polijet nebo Lurmark. Orientace pruhů a jejich rozteč se řídí vysazovanou dřevinou a sponem. Celoplošná chemická příprava půdy se používá před zalesněním listnáči a borovicí. Dávka herbicidu závisí na druhu buřeně a jeho vývojové fázi. Na plochách se střídavým zabuřeněním různými plevelnými druhy je nutné volit dávku podle buřeně s největší odolností. U buřeně charakteru keřů, výmladků a porostů ostřice třeslicovité je nutno doporučenou dávku zvýšit na 8 litrů herbicidu na 1 ha. Z hlediska odstranění buřeně při přípravě půdy je nejvhodnějším aplikačním obdobím červenec a srpen. Připravené plochy jsou zalesňovány na podzim téhož roku nebo na jaře roku příštího. K aplikaci herbicidu je možné použít i úsporné postřikovače Herbaflex a Herbi. V těchto případech se používá koncentrovaný Roundup (poměr 1:1-2 podle druhu buřeně) a odpadá dovoz většího množství vody na menší odloučené plochy.

Chemická ochrana kultur proti buřeni je v rámci LS Orlík n. Vlt. nejrozšířenější způsob péče o kultury. Ve smrkových kulturách se provádí meziřádkový postřik ručními postřikovači s krytými tryskami. U sazenic v řadách se provádí postřik podél vysazených řad v šířce 1,0-1,2 m, u nepravidelně uspořádaných výsadeb se ošetřují kruhové plošky (poloměr 0,4-0,6 m) okolo sazenic. Období bezpečného použití přípravku je omezené na 3-4 týdny v červnu. Meziřádkový postřik se musí provádět v době, kdy buřeň dosahuje výšky 15-20 cm (nesmí být stejně vysoká nebo vyšší než sazenice). Pokud se postřik nezvládne provést ve vhodném období, je účinné provedení 2-3 týdny po ožnutí kultury. Dalším používaným způsobem ochrany je postřik přes vrcholky smrkových sazenic v době ukončeného vyzrání letorostů. Použití tohoto způsobu je omezené z několika důvodů. Podmínkou je bezpečné vyzrání letorostů smrku po celé ošetřované ploše v období aplikace, které je závislé na průběhu počasí ve vegetačním období, rozsahu jánských výhonů a stupni poškození letorostů letním okusem zvěří.

V listnatých a borových kulturách a kulturách zahuštěných přirozeným náletem se aplikuje koncentrovaný roztok Roundupu (1:1-2) knotovými aplikátory s šířkou knotů 15-30 cm. Jedná se o výhodný způsob aplikace (kulturnost práce, menší namáhavost, výkon 1500-2000 ošetřených sazenic denně, účinnost i proti ostřici třeslicovité), který však vyžaduje pečlivost a odpovědnost pracovníků. Aplikátor musí být přesně seřízen aby nedocházelo k odkapávání přípravku a tím případnému poškození sazenic. Objem knotové hole je 0,6 l. Touto dávkou lze ošetřit plochu 600-800 m2 (na jednu směnu vystačí 2-3 náplně). Období provedení postřiku je shodné jako u meziřádkových postřiků. Náklady na ošetření jedné sazenice jsou 1,04 Kč v cenách roku 1998. Velmi rozsáhlé je použití Roundupu v lesních školkách meziřádkovou aplikací neseným postřikovačem Egedal a kombinací s meziřádkovým prstovým kypřičem od stejného výrobce. Postřik Roundupem lze rovněž aplikovat při odstraňování nežádoucí buřeně na krajnicích a příkopech lesních cest, k ošetření zvěřních políček před osetím plodinami a na úhorovaných plochách a v omezeném rozsahu na potlačení pomístného vlivu buřeně na plochách s uvažovaným přirozeným zmlazením.

Problematickou stránkou obecného používání herbicidů (včetně Roundupu) v lesním provozu je vlastní provádění aplikace, stanovení a dodržení předepsané dávky herbicidu a vody a rovnoměrné pokrytí ošetřované plochy. Zajištění kontroly rovnoměrného pokrytí plochy by mělo zajistit barvivo přidávané do roztoku. Ze strany distributorů přípravků a postřikovací techniky by bylo vhodné upřesnit některé technické parametry (údaje o pohybu pracovníka po ploše, typu trysky a jejím průtokovém množství, údaje o koncentraci přípravku v souvislosti se stanovením množství přípravku na jednotku plochy). Obecně chybí jednoduchý postup, jak správně stanovit požadované množství přípravku na objem postřikovače, správné množství vody a velikost ošetřené plochy. Přesto lze na základě zkušeností konstatovat, že herbicid Roundup Klasik i Biaktiv je velmi vhodným přípravkem s širokým použitím v LH.

OCHRANA LESNÍ DOPRAVNÍ SÍTĚ PŘED EROZÍ SVODNICEMI REVERDO

Prof. ing. Jaroslav Herynek, CSc. se zabýval problematikou protierozní a protipovodňové ochrany lesních půd a lesní dopravní sítě. Doc. ing. Karel Hanák, CSc. se věnoval renovaci živičných vozovek v lesní dopravní síti. Autor rozebral příčiny stávajícího stavu a možnosti jeho řešení (články na toto téma budou publikovány v některém z příštích čísel LP). Ing. Vlastimil Štefl referoval o obecné problematice používání svodnic v ČR a o svodnicích Reverdo ve srovnání s jinými ocelovými svodnicemi používanými v ČR.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.