ZÁKLADNÍ PRINCIPY LESNÍHO PRÁVA V SOUSEDNÍCH ZEMÍCH - IV.
Mgr. dr. ing. Martin Flora - Lesnická fakulta MZLU Brno
Les plní ve vztahu k lidské společnosti celou řadu funkcí. V závislosti na nejrůznějších faktorech se přitom potřeba plnění konkrétních funkcí lesa mění podle oblasti a místa, na němž se les nachází. Tato skutečnost našla vyjádření i v lesním právu, které pravidelně zařazuje lesy podle převážně poptávaných funkcí do různých kategorií. V rámci těchto kategorií pak bývá vlastníkům a koneckonců i všem ostatním konzumentům přínosů lesa ukládána rozdílná míra povinností. To se sice vzdáleně podobá rozlišování lesů podle vlastnictví, opírá se ovšem o zcela jiná východiska.
SPOLKOVÁ REPUBLIKA NĚMECKO
Německé lesní zákony se v oblasti kategorizace lesa podobají obdobným ustanovením českého lesního zákona. Rámcově je problematika kategorizace upravena ve spolkovém lesním zákoně, ovšem podrobnější záběr obsahují až jednotlivé zákony zemské. Nejvýznamnějším rozdílem mezi naší a německými právními úpravami je skutečnost, že kategorizace u nás postihuje všechny lesy, tj. každý les v ČR patří do některé z kategorií, kdežto v SRN je les, který nemá zvláštní statut, lesem bez přívlastků. "Sběrná kategorie" lesa hospodářského tudíž není německým předpisům známa.
Ve všech čtyřech německých lesních zákonech se lze setkat s pojmy "les ochranný" (Schutzwald) a "les rekreační" (Erholungswald). Zemské právní úpravy pak navíc rozlišují v Bavorsku "les chráněný" (Bannwald), v Bádensku-Würtembersku "chráněné oblasti lesa" (Waldschutzgebiete) a v Sasku "les poškozený imisemi" (Immissionsgeschädigter Wald). V německých předpisech se nesetkáme s kategorií lesa zvláštního určení. Lesy, které jsou do této kategorie zařazeny v ČR, jsou v SRN zčásti lesem ochranným popř. lesem chráněným, zčásti lesem rekreačním a ve zbytku nejsou zařazeny do žádné z kategorií.
Les ochranný v německém chápání je obecně buď les chránící něco jiného (např. jiný les, půdu, čistotu ovzduší, životní prostředí obecně), nebo les na mimořádně nepříznivých stanovištích (např. prudké svahy, hřebenové partie vysokých hor, skalnatá či krasová území). V Bádensku-Würtembersku rozlišují navíc tři subkategorie lesa ochranného: les chránící půdu (Bodenschutzwald), les chránící biotop (Biotopschutzwald) a les chránící proti vlivům škodícím životnímu prostředí (Schutzwald gegen schädliche Umwelteinwirkungen). Lze konstatovat, že německý les ochranný (ve srovnání s charakteristikou jednotlivých kategorií lesa u nás) naplňuje pojmové znaky jak lesa ochranného tak, v některých případech, lesa zvláštního určení.
Pokud jde o les rekreační, je podle všech tří zemských zákonů možné za takový les vyhláškou prohlásit každý les se značným významem rekreační funkce. Majitel lesa prohlášeného za rekreační je povinen strpět na svém pozemku odlišný způsob hospodaření a stavbu a údržbu cest, laviček, ochranných přístřešků a podobných rekreačních zařízení.
Les chráněný (Bavorsko) je les, který je, zjednodušeně řečeno, na daném místě nenahraditelný a který má významný vliv na klima, vodní hospodářství nebo čistotu ovzduší, popř. ve zvláštní míře slouží ochraně před působením imisí. Do této kategorie je les zařazován prostřednictvím vyhlášky. Rovněž les chráněný v mnoha ohledech naplňuje znaky lesa zvláštního určení v našem pojetí.
Chráněné oblasti lesa (Bádensko-Würtembersko) jsou lesy, v nichž je z důvodu zabezpečení nerušeného vývoje lesních společenstev s jejich rostlinnými a živočišnými druhy nutno od provádění hospodářských opatření upustit nebo naopak určitá zvláštní opatření provádět. Existují dva typy chráněných oblastí lesa, les chráněný (Bannwald) a les hájený (Schonwald). Les chráněný je ovšem v Bádensku-Würtembersku definován a chápán jinak než v Bavorsku. V Bádensku-Würtembersku je chráněným lesem "lesní rezervace ponechaná sama sobě", přičemž jen výjimečně (rozsáhlé kalamity, ohrožující i sousední lesy) je přípustný hospodářský zásah. V hájeném lese je hospodářská opatření možno provádět ve větším rozsahu. Chráněné oblasti lesa se ustavují vyhláškou vyššího lesního úřadu se souhlasem držitele lesa. Les poškozený imisemi (Sasko) je les, který je buď imisemi přímo poškozen, nebo je zařazen do některého z pásem imisních škod. Tato pásma vymezuje saské ministerstvo zemědělství, výživy a lesů.
Majitelům lesů ochranných a rekreačních přísluší v Sasku a Bádensku-Würtembersku odškodnění, jelikož z odlišného způsobu hospodaření v těchto lesích pramení jednak zvýšené náklady, jednak přímé ztráty. V Bavorsku se tento institut nazývá vyrovnávací platbou popř. výpomocí. Osobou povinnou vyplatit příslušný obnos je vždy buď stát, nebo osoba, v jejíž prospěch bylo omezení provedeno.
RAKOUSKÁ REPUBLIKA
Kategorie lesa rozlišuje rovněž rakouský spolkový lesní zákon. Přístup zákonodárce se zde podobá přístupu německému, neboť ani zde nejde o kategorizaci všeobecnou, nýbrž o stanovení zvláštních povinností při hospodaření v lesích s určitými zvláštními vlastnostmi. Tyto lesy jsou označeny za lesy se zvláštním způsobem hospodaření a zahrnují lesy ochranné (Schutzwald) a lesy chráněné (Bannwald). Vedle toho je rovněž možné v případě zvýšeného veřejného zájmu na rekreačním využití lesa vyhlásit les za rekreační (Erholungswald).
Les ochranný je les, jehož stanoviště je ohroženo unášecími silami větru, vody či gravitace (lesy na vátých píscích, územích se sklonem ke zkrasovění, lesy ohrožené erozí, lesy na strmých svazích, porosty v tzv. bojové zóně lesa a v pásu, který na bojovou zónu bezprostředně navazuje) a které tudíž vyžadují zvláštní způsob hospodaření směřující zejména k ochraně půdy a porostu. Majitel ochranného lesa je povinen hospodařit tak, aby s přihlédnutím k místním podmínkám zachoval stabilní a stanovišti odpovídající porost s pevnou vnitřní strukturou. Podrobnosti o hospodaření a využívání ochranných lesů jsou stanoveny v prováděcí vyhlášce. Pro bojovou zónu lesa a ochranné lesní pásy jako zvláštní skupiny lesů ochranných platí zvláštní pravidla týkající se těžby dřeva, přičemž jednotlivé spolkové země mohou vydat podrobnější předpisy o hospodaření v bojové zóně lesa.
Les chráněný slouží k ochraně lidí, jejich obydlí, zařízení a obdělávané půdy před nebezpečím. Do této kategorie lze zařadit též ty lesy, jejichž mimoprodukční funkce převyšují nad funkcí produkční. Jde především o lesy chránící před lavinami, padáním kamenů, sesuvy, povodněmi, větrem, před důsledky působení imisí, o lesy chránící vodní zdroje a zdroje léčivých vod, rekreační a obytná území, dopravní zařízení, energetické rozvody, o lesy chránící zařízení sloužící k obraně státu apod. Při vyhlášení chráněných lesů je možné předepsat nezbytná hospodářská opatření k zabezpečení cíle, pro který byl chráněný les vyhlášen (způsob hospodaření, způsob těžby a dopravy dřeva, vybudování určitých zařízení). Zvláštní ustanovení platí pro chráněné lesy vyhlášené v zájmu dopravy a dopravních zařízení.
O zařazení do kategorie lesa ochranného a chráněného rozhoduje příslušný okresní správní úřad. Majitel lesa chráněného má nárok na odškodnění újmy, která mu z vyhlášení lesa za ochranný případně vznikla, odškodnění se přitom vyplácí buď jednorázově, nebo ve formě renty.
Les rekreační je vyhlašován na základě žádosti, kterou může okresnímu úřadu podat země, obec, turistická nebo sportovní organizace nebo majitel lesa. O prohlášení za les rekreační rozhodne okresní správní úřad výměrem pouze v případě, že prohlášením nebudou ohroženy žádoucí funkce tohoto lesa. Majitel rekreačního lesa je povinen strpět na svém pozemku kromě odlišného způsobu hospodaření též zřízení, stavbu a údržbu cest, laviček, ochranných přístřešků a podobných zařízení. Na náhradu nákladů na tato opatření a zařízení a na odškodnění vzniklé újmy náleží majiteli lesa rekreačního odškodné, které hradí částečně organizace, jež mají z vyhlášení rekreačního lesa prospěch, a částečně (do 40 % projektovaných nákladů) i stát.
SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Kategorizace lesů na Slovensku je téměř shodná s úpravou známou z českého lesního zákona. Základní principy rozdělení lesů do jednotlivých kategorií (lesy hospodářské, ochranné a zvláštního určení) obsahuje zákon o lesích, bližší podrobnosti jsou pak upraveny ve vyhlášce o HÚL. Za les ochranný se tak vyhlašují lesy na mimořádně nepříznivých stanovištích, vysokohorské lesy pod hranicí stromové vegetace, lesy v pásmu kosodřeviny a lesy s převažující půdoochrannou funkcí. Kategorie lesa zvláštního určení je svým obsahem téměř shodná s obdobnou kategorií známou z českého lesního zákona, navíc do ní patří lesy pod vlivem imisí zařazené do pásem ohrožení podle přílohy vyhlášky o HÚL. V případě, že je tutéž část lesa možné vyhlásit za les ochranný i les zvláštního určení, se tak jako v ČR považuje za prioritní ochranná funkce.
Všechny lesy jsou primárně zařazeny do kategorie lesa hospodářského, takže k zařazení do kategorie jiné je třeba úředního rozhodnutí, které činí příslušný orgán státní správy na návrh vlastníka, správce nebo uživatele lesa a v případě lesů ochranných a zvláštního určení pod vlivem imisí na návrh zhotovovatele LHP. Les ochranný a les zvláštního určení se zpravidla vyhlašuje od výměry 1 ha.
POLSKÁ REPUBLIKA
Ani polské lesní právo nevybočuje z tendencí typických pro již zmíněné státy. Jeho lesní zákon definuje kategorii lesů zvláště chráněných, které nazývá lesy ochrannými. Za lesy ochranné mohou být uznány lesy, které chrání půdu před erozí a neplodností, brání sesuvům, padání skal a lavin, chrání zásoby povrchových i podzemních vod, omezují vznik nebo rozšiřování vátých písků, jsou tvořeny porosty poškozenými v důsledku průmyslové činnosti, jde o semenné porosty nebo o lesy představující útočiště chráněných druhů zvířat, dále lesy, které mají zvláštní význam pro obranu a bezpečnost státu nebo jsou významnými přírodními památkami, lesy v administrativních hranicích měst a ve vzdálenosti do 10 km od těchto hranic, pokud jde o město s počtem obyvatel vyšším než 50 000, lesy v ochranném pásmu okolo sanatorií a lázní a lesy v pásmu horní hranice lesa. Kategorie lesů ochranných tedy v Polsku zahrnuje jak lesy, zařazované u nás rovněž mezi ochranné, tak i lesy, spadající v ČR do kategorie lesa zvláštního určení.
Zařazování (resp. vyjímání) lesů do (resp. z) kategorie lesa ochranného provádí ministr ochrany životního prostředí, přírodních zásob a lesního hospodářství. Procesní postup se přitom liší pro lesy státní a ostatní. U státních lesů podává návrh na zařazení lesa do lesa ochranného generální ředitel Státních lesů, u lesů ostatních podává návrh vojvoda se souhlasem vlastníka. V obou případech musí být návrh doložen vyjádřením příslušného obecního úřadu.
SHRNUTÍ
Kategorizace lesů je právní nástroj používaný ve všech s ČR sousedících státech. Lze rozlišit mezi kategorizací úplnou, kdy je každý les zařazen do některé z kategorií, a kategorizací částečnou, kdy je do kategorií zařazena pouze část lesů a zbytek je lesem bez přívlastků. První model, používaný i u nás, je znám na Slovensku, s druhým se lze setkat v SRN, Rakousku a Polsku.