SLUŽBY ZKUŠEBNÍ LABORATOŘE VÚLHM JÍLOVIŠTĚ-STRNADY

Zkušební laboratoř VÚLHM vznikala jako organická součást útvaru lesního prostředí (nyní ekologie lesa). Rozvoj laboratorních metodik byl spojen s potřebou přesných informací o vlastnostech lesních půd, stavu výživy lesních porostů a od druhé poloviny tohoto století také o působení imisí na lesní ekosystémy.


Pracovníci oddělení laboratoří se podíleli na vývoji laboratorních i odběrových metodik vhodných pro analýzy půd, rostlinného materiálu (hlavně listů a jehličí), srážkových a povrchových vod a měření znečištění ovzduší. Významným mezníkem byl vstup Výzkumného ústavu do "Mezinárodního programu pro sledování negativních účinků znečištěného ovzduší na lesy" (ICP Forests). Díky participaci na tomto projektu získala laboratoř přístup k metodikám platným při analýzách lesního prostředí ve státech EU. V rámci těchto metod je kladen důraz jak na špičkové technické vybavení (atomový absorpční spektrometr, iontový chromatograf, iontový emisní spektrometr), tak na vysokou kvalitu analytické činnosti, která je opakovaně prověřována sériemi národních i mezinárodních mezilaboratorních testů. V letošním roce se laboratoř připravuje také na akreditaci ČIA (Český institut pro akreditaci), která by měla zvýšit důvěryhodnost předávaných výsledků. V současné době se činnost zkušební laboratoře člení na několik základních činností:

  • Analýzy rostlinného materiálu - jedná se zejména o listy a jehličí, ale také houby, mechorosty, dřevo a další organický materiál, ve kterém se stanovuje obsah živin (N, K, Mg, Ca, P, S), mikroprvků (Fe, Al, Mn, Cu, Zn), zátěžových prvků (S ve vyšších koncentracích, chloridy, fluoridy), těžkých kovů (Cr, Ni, As, Cd, Pb).
  • Analýzy lesních půd, humusu i kompostů - poskytují údaje o sušině, výměnné aciditě, oxidovatelném uhlíku, pH ve vodním výluhu i v KCl (případně CaCl2), přístupném i celkovém obsahu živin i o zátěži antropogenními látkami a těžkými kovy.
  • Analýzy srážkových vod, okapové vody pod lesními porosty a povrchových vod - jsou prováděny zejména za účelem zjištění vstupu škodlivin a dalších látek do lesních ekosystémů. Stanovuje se pH, vodivost, koncentrace síranových, dusičnanových, chloridových, fluoridových a amonných iontů a obsah obdobného spektra prvků v iontové formě jako u předchozích typů analýz.
Dále laboratoř zajišťuje některé specializované činnosti, jako jsou např. rozbory sorpčních roztoků z manuálních stanic měřících koncentrace oxidu siřičitého a fluoru v ovzduší apod.

Kontakt ing. Zdena Sovová
tel: 02/57921643, l. 278,
fax: 02/57921276

V úzké spolupráci s útvarem ekologie lesa poskytuje zkušební laboratoř VÚLHM také komplexní poradenskou činnost, která je zaměřená na: metodologickou pomoc při odběru vzorků (počet vzorků, způsob odebrání vzorků, lokalizace vzorků, odeslání vzorků apod.) včetně zdůvodnění potřeby jejich odběru; zjišťování aktuálního stavu výživy lesních porostů, kvality lesních půd, dostupnosti a dostatečnosti živin pro konkrétní stanoviště; posouzení příčin poškození porostů ve vztahu k výživě, doporučení nápravných opatření, případně potřeby hnojení, a to jak pro dospělé porosty, tak pro mlaziny či lesní školky; prokázání konkrétních příčin poškození lesních porostů ve vztahu k antropogenním imisím, znečištění půdy či půdní vody, doporučení nápravných opatření, vypracování expertních a znaleckých posudků pro správní i soudní řízení.

Kontakt ing. Jan Ševčík
tel: 02/57921643, l. 273,
fax: 02/57921276

ing. Vít Šrámek
tel: 02/57921643, l. 232,
mob. 0602/260 808,
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,
fax: 02/57921276

Adresa: VÚLHM Jíloviště-Strnady,
156 04 Praha 5 - Zbraslav

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.