LITERÁRNÍ ROZHLEDY

WALDÖKOLOGIE (Ekologie lesa)
H.-J. Otto, Verlag Eugen Ulmer, GmbH & Co, Wollgrasweg 41, 70599 Stuttgart (Hohenheim), 1994, 392 pp., 19 tab., 140 obr., ISBN 3-8252-8077-2.

Prakticky ve všech oblastech hospodářství, vědy i denního života se již řadu let objevuje postupná orientace na ekologii. To platí bezpochyby i pro lesní hospodářství, které tak stojí - zejména na úseku pěstování lesů - před významnou změnou své orientace. Je to celá řada příčin, vzájemně mezi sebou propojených, které nutí lesníky k této změně v celkovém pojetí lesního hospodářství a v navazujícím obhospodařování lesů. K nejvýznamnějším patří změny v požadavcích společnosti na funkce a účinky lesa, dále pak vědecký pokrok v biologii, objasňující funkci lesních ekosystémů a jejich vzájemnou vazbu s ostatními ekosystémy v krajině, nejistota o budoucím vývoji klimatu a konečně i vědomí zodpovědnosti za dnešní nepříznivý stav lesů (zejména ve střední Evropě) a dvojnásob pak za stav zítřejší. Všechny tyto skutečnosti vedou k cílevědomé aktivitě, označované nejčastěji jako hospodaření na ekologickém základě.

V tomto základním pojetí mají již lesníci většinou jasno. Složitější je uvedení této teoretické koncepce do praktického života. Ekosystém lesa je sice z různých ekologických hledisek projednáván a hodnocen v dílech obecné ekologie, často i v úvodních kapitolách učebnic různých lesnických disciplín i dalších lesnických publikací. Komplexní práce o ekologii lesa však u nás dosud chybí. O mnoho lépe na tom nejsou ani lesníci v zahraničí. První výjimku tvoří kniha "Waldökologie", která představuje takové souborné dílo o lesnické ekologii, na bázi obecných ekologických koncepcí, principů a praktických poznatků, po jakém lesnická praxe již řadu let volá.

V úvodu tohoto vynikajícího díla je poukázáno na postavení vědní disciplíny ekologie lesa v poli přírodních věd. Jsou zde podrobně popsány metodické postupy ekologie lesa a koncepce lesa jako ekosystému. V dalších kapitolách je proveden rozbor neživého prostředí lesa a jeho vliv na les a jednotlivé jeho složky. Podrobně je také rozvedeno, jak se les přizpůsobuje těmto podmínkám prostředí a jak naopak zpětně les ovlivňuje své prostředí.

Další kapitola se zabývá prostorovou výstavbou a vnitřní organizací lesních ekosystémů. Je zde poukázáno na zvláštnosti těchto systémů ve srovnání s jinými ekosystémy a na ekologické působení jednotlivých struktur lesa. Závěrečnou kapitolu tvoří pohled do vývoje lesa v čase, zhodnocení hnacích sil dynamiky lesa a současně probíhajících změn ve stavu lesů.

Zvláštní půvab knihy spočívá v četných praktických příkladech ze současných lesů a ve skutečnosti, že v lese nejsou představovány pouze nenarušené ekologické vlivy, ale i určité nepravidelnosti vývoje a poruchy.

K lepšímu pochopení této ne právě jednoduché ekologické problematiky přispívá srozumitelná forma vyjadřování, kterou je schopen zvládnout i český čtenář se základními znalostmi v biologických vědních oborech a s přiměřenou znalostí německého jazyka. K správnému pochopení problematiky přispívá i 140 názorných vyobrazení a v textu na každé stránce několik tučně vytištěných základních poznatků či definic. K lepší orientaci v celém díle přispívá bohaté členění na krátké kapitoly a oddíly.

V předmluvě autor zdůrazňuje, že tato kniha vychází z lesa a pro les je také určena. Chce tím vyjádřit svou naději, že kniha najde cestu nejen ke studentům, pedagogům a vědeckým pracovníkům, ale i ke všem, kdo v lese pracují a za jeho stav nesou zodpovědnost.

Vzhledem k tomu, že jazyková bariéra dosud znemožňuje většině našich lesníků (včetně vysokoškolských studentů) přímou četbu knihy (svou roli může hrát i její cena - 78 DM), jsem přesvědčen, že by si toto vpravdě průkopnické dílo na poli lesnické ekologie zasloužilo kvalitní překlad do češtiny (spíš než některé kontroverzní publikace okrajového významu).

Autor publikace profesor Dr. Hans-Jürgen Otto má vysokoškolské lesnické vzdělání, dlouhá léta pracoval jako referent pro ekologické podklady pěstování lesů, ochrany lesů, plánování a výzkumu na zemském ministerstvu pro výživu, zemědělství a lesy v Hannoveru (Dolní Sasko). Od roku 1984 je činný jako pedagog, pověřený výukou ekologie lesa nejprve na Univerzitě v Göttingenu, od roku 1992 na Technické univerzitě v Drážďanech/Tharandtu a v současnosti na Vysoké škole zemědělských věd, vod a lesů v Nancy (Francie). Při četných pracovních pobytech se zabýval otázkami ekologie lesa, zejména ve Francii, Švédsku, Finsku, USA, Kanadě a Malajsii, což mu umožňuje, aby se na vysoké úrovni mohl vyjadřovat k různým formacím a typům lesa.

Prof. ing. Zdeněk Poleno, CSc.

UŽITEČNÁ KNIHA

Do rukou čtenářů se konečně dostává kniha, na kterou mnozí již dlouho čekali. Brněnští vysokoškolští učitelé prof. ing. Jiří Bartuněk, DrSc. a JuDr. Hana Kelblová vydali v písecké Matici lesnické publikaci, kterou jsme v našich odborných knihovnách postrádali - odbornou příručku Obchodování s dřívím.

Od nepaměti se říká, že lesník sice umí obvykle dříví dobře vypěstovat, méně už se mu ale daří ho dobře tržně zhodnotit - prodat. Tím více by to mohlo platit v současné době, kdy po letech působení systému direktivního centralistického plánování, který tržní vztahy ekonomických subjektů v nejlepším případě jen simuloval, se v období přechodu k tržní ekonomice obchodovat znovu učíme.

Autoři v předmluvě ke knize, s poněkud nadsazenou skromností tvrdí, že "její obsah není ani úplný, ani dokonalý" a očekávají, že až "následující tituly tohoto zaměření nedostatky zmenší". Dovoluji si s tímto přehnaným tvrzením nesouhlasit a vyslovit poněkud odlišný názor. Praktickými hledisky limitovaný rozsah publikace samozřejmě nutí k úspornému přístupu při volbě zpracovávaných témat. Přesto se podařilo nesmírně složitou a náročnou problematiku obchodování s dřívím v nejdůležitějších rysech postihnout.

Před sebou máme ucelený výklad nejdůležitějších problémů, s nimiž se účastník dřevařského trhu setká. Spolu s vysvětlením nejdůležitějších teoretických základů fungování trhu a s výkladem právních základů obchodování se autoři zabývají charakteristikou sortimentů dřevařské produkce, která je v daném případě předmětem tržní směny, specifiky prodeje a odbytu, tvorbou cen dřeva a dřevařských výrobků, mezinárodním obchodem se dřívím, dopravou dříví a prognózou vývoje dřevařského trhu. Čtenář v knize najde i aktuální informaci o problémech certifikace dříví a samostatnou kapitolu o finanční politice podniku, zabývajícího se obchodování s dřívím. Z praktického hlediska je cenný přehled dřevařských technických norem, vzory kupních smluv, údaje o fyzikálních vlastnostech a další informace uvedené v příloze.

Předpokládám, že publikace Obchodování s dřívím bude užitečná nejen pro studenty a učitele odborných lesnických a dřevařských škol, ale také pro všechny pracovníky lesnických a dřevařských provozů, kteří mají zájem na dobrém zhodnocení produkce, která je výsledkem činnosti několika předchozích generací.

Přitom si neodpustím malou poznámku: příjmy z realizované produkce dříví jsou pro vlastníky lesa a pro jejich management v podstatě jediným zdrojem, z něhož jsou financovány všechny aktivity lesního hospodářství, včetně péče o zvelebování lesů a rozvoj jejich veřejně prospěšných funkcí. Prospěšnost nové knihy spočívá také v tom, že poskytuje řadu námětů na zvýšení těchto zdrojů.

Doc. ing. Zdeněk Bluďovský, DrSc.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.