VYUŽÍVÁNÍ SYSTÉMU OECD U LESNÍHO REPRODUKČNÍHO MATERIÁLU V MAĎARSKU

Dr. Ferenc Zsombor

Systém OECD pro reprodukční materiál lesních dřevin je mezinárodní profesní úmluva, která upravuje a řídí sklizeň, produkci, pěstování, zajišťuje identitu sort a identitu původu reprodukčního materiálu lesních dřevin při jeho využívání a obchodování s ním. Maďarsko je členem systému OECD od r. 1989.

Kontrolní činnost v oblasti reprodukčního materiálu lesních dřevin se realizovala zpočátku v Maďarsku podle směrnic Evropského společenství a OECD, ale nebyl zde původně k tomuto účelu žádný zákon ani žádné nařízení. Pracovali jsme pouze na základě profesního doporučení. V r. 1996 byl schválen nový zákon CXXXI a na jeho základě bylo vydáno nové nařízení Ministerstva zemědělství o reprodukčním materiálu lesních dřevin z 28. 11. 1997 (91/1997/XI.28.) Toto nařízení je zcela konformní se směrnicí 66/404/EWG Rady ze 14. 6. 1966 o nakládání s reprodukčním materiálem lesních dřevin a Směrnicí rady 71/161/EWG z 30. 3. 1971 o normách pro vnější jakost reprodukčního materiálu a Směrnicí OECD C/74/29.

Náš institut - Zemský ústav pro zemědělskou kontrolu kvality (zkráceně dál v maďarštině OMMI) je činný jako kontrolní úřad a kontroluje systém kvality u reprodukčního materiálu lesních dřevin. Při použití systému OECD OMMI spolupracuje s jinými profesními úřady jako Lesní státní službou, institucemi lesnické vědy a vzdělávání a s Radou pro produkci reprodukčního materiálu lesních dřevin. Sklizeň, výroba, pěstování, skladování a použití, tzn. obecně řečeno, uvedení reprodukčního materiálu lesních dřevin do oběhu, je nyní v Maďarsku pod státní kontrolou. V Příloze č. 1 “Nařízení” o reprodukčním materiálu lesních dřevin je uveden seznam lesních dřevin, které tomuto “Nařízení” podléhají. V Maďarsku musely být pro druhy a skupiny druhů, které podléhají podle nařízení kontrole, vytvořeny oblasti původu. Příloha č. 2 “Nařízení” obsahuje mapy a seznamy kódů oblastí původu. Pro druhy dřevin, které nepodléhají tomuto “Nařízení”, je celé území Maďarska považováno za jednu oblast původu.

KATEGORIE REPRODUKČNÍHO MATERIÁLU LESNÍCH DŘEVIN

“Nařízení” rozlišuje 4 kategorie reprodukčního materiálu lesních dřevin:

Reprodukční materiál z identifikovaného zdroje

Osivo bylo prokazatelně sbíráno v oblasti původu a porost je registrován jako autochtonní, neautochtonní nebo s neznámým původem. Rostliny jsou pěstovány pod kontrolou OMMI.

Selektovaný reprodukční materiál

Reprodukční materiál se pěstuje z osiva porostu vybraného podle fenotypu. Zdroj reprodukčního materiálu je akceptován, kontrolován a registrován u OMMI.

Reprodukční materiál z neověřených semenných sadů

Reprodukční materiál pochází ze semenných sadů, které nebyly ověřeny. V sadu se nacházejí vybrané šlechtitelské stromy pocházející z porostu jedné oblasti původu. Zdroj reprodukčního materiálu je akceptován, kontrolován a registrován OMMI.

Ověřený (testovaný) reprodukční materiál

Jde o ověřený reprodukční materiál, tj. porosty, semenné sady, klony, u kterých byla genetická převaha zdroje reprodukčního materiálu demonstrována srovnávacími zkouškami. OMMI kontroluje produkci reprodukčního materiálu.

ODBYT A PRODEJ REPRODUKČNÍHO MATERIÁLU

Prodej reprodukčního materiálu je povolen pouze tehdy, když pochází z některé ze jmenovaných kategorií. Reprodukční materiál akátu (Robinia pseudoacacia) a borovice (Pinus sylvestris) smí být vzat do oběhu jenom jako selektovaný, z neověřených semenných sadů nebo jako ověřený reprodukční materiál. Vegetativně množené kultivary topolu (Populus cv.) a kultivary vrb (Salix cv.) smějí být uváděny do oběhu pouze jako ověřený reprodukční materiál.

Osivo druhů dřevin uvedených pod bodem 1.1 Přílohy 6 může být předmětem obchodu, pokud odpovídá požadavkům na vlastnosti osiva. Vegetativně množený reprodukční materiál a rostliny druhů jmenovaných v Příloze 6 mohou být obchodovány, pokud odpovídají vlastnostem maďarského standardu a standardu EU.

SEMENNÉ ZDROJE A STUPEŇ REPRODUKCE

Semenný zdroj: zdroj vyznačený nebo založený za účelem získávání osiva. Může to být porost, semenný sad nebo matečnice.

Stupeň reprodukce: vlastnost reprodukčního materiálu, která vyjadřuje úroveň vztahu k výchozímu materiálu v závislosti na počtu generací. Rozlišuje se superelitní, elitní a certifikovaný reprodukční materiál.

Selektovaný reprodukční materiál, materiál z neověřených semenných sadů a ověřený reprodukční materiál může být získáván a dáván do oběhu jen pokud pochází z těch porostů, příp. semenných sadů a jednotlivých klonů a klonových matečnic, jejichž výchozí materiál byl registrován OMMI. Výchozí materiál pro získávání reprodukčního materiálu lesních dřevin jsou tedy:

  • matečnice pro získávání reprodukčního materiálu vegetativním způsobem,
  • semenné sady pro získávání reprodukčního materiálu generativním způsobem,
  • porost pro získávání reprodukčního materiálu generativním způsobem (jde o porost vhodné velikosti, izolovaný od nežádoucího opylení, který ve srovnatelných ekologických podmínkách vykazuje lepší fenotypové nebo genetické vlastnosti než podobné porosty).

Jako matečnice jsou k dispozici

Kmenová matečnice - poskytuje “superelitní” vegetativní reprodukční materiál. Je to matečnice každoročně seřezávaná a udržovaná v juvenilním stavu.

Centrální matečnice - je založena ze superelitního reprodukčního materiálu kmenové matečnice. Poskytuje elitní materiál pro zakládání provozních matečnic.

Provozní matečnice - je založena z elitního reprodukčního materiálu centrální matečnice. Poskytuje certifikovaný vegetativní reprodukční materiál určený pro výsadbu.

Ze semenných sadů a semenných porostů, tzn. uznaných porostů se získává elitní generativní reprodukční materiál, tzn. “elitní” osivo. “Nařízení” upravuje zakládání, udržování a povolování porostů, semenných sadů a klonových matečnic k odběru reprodukčního materiálu.

OSVĚDČENÍ O PŮVODU OSIVA

Jak při vlastní spotřebě, tak i při prodeji musí být pro každý druh reprodukčního materiálu (semena, semenáčky, řízky) vystaveno osvědčení o původu, osvědčení o identitě klonu, bez ohledu na to, zda bude osivo použito pro lesnické účely v lese nebo pro další šlechtění. Osvědčení o původu pro osivo obsahuje následující údaje: dodavatel, příjemce, druh dřeviny/sorta, kategorie reprodukčního materiálu podle OECD, druh reprodukčního materiálu, jednotku množství, identifikační kód výchozího materiálu, účel použití, oblast původu, původ, u osiva rok zrání.

SKLIZEŇ OSIVA V POROSTECH

Právo sběru osiva v porostech náleží lesnímu podniku (majiteli lesa). Z toho plyne, že školkař může v porostech registrovaných OMMI sbírat, ale jen s povolením lesního podniku nebo majitele lesa. Ti, kdo osivo sbírají, musí informovat OMMI o sklizni 8 dní před započetím sběru. Nasbírané osivo se musí skladovat odděleně podle jednotky sklizně a registrovat. K prodeji osiva (např. žaludů) z místa sběru do školky nebo k výsevu do lesa musí být vyhotoveno osvědčení o původu.

PRODUKCE OSIVA V SEMENNÉM SADU

Selektovaný reprodukční materiál, reprodukční materiál z neověřených sadů a ověřený reprodukční materiál může být získáván jen v registrovaných porostech a semenných sadech. Pokud má být osivo dáno do oběhu, tj. použito pro produkci rostlin nebo přímo pro lesnické účely, musí být vystaveno osvědčení o původu.

PRODUKCE ROSTLIN VE ŠKOLCE

Školky, které produkují sadební materiál lesních dřevin musí mít povolení a musí být registrovány. Založení školky povoluje OMMI. Povolení je platné do odejmutí.

CERTIFIKACE REPRODUKČNÍHO MATERIÁLU

Ve školce musí být vedeny knihy o veškerém osivu a rostlinách, tj. o veškerém reprodukčním materiálu lesních dřevin a všech obchodních skutečnostech. OMMI certifikuje rostlinný materiál na základě osvědčení o původu osiva (osvědčení o identitě) klonu, na základě vedení knihy a roční provozní karty, na základě skutečných množství a stavu rostlinného materiálu, který je ve školce pěstován. Vrchní inspektoři OMMI, kteří provádějí kontrolu a certifikaci, vystavují na místě certifikační protokol.

Když opouští rostlinný materiál školku, musí být pro něj vystaveno osvědčení o původu (osvědčení o identitě) klonu, které obsahuje následující údaje: dodavatel a odběratel, druh dřeviny, sorta, název reprodukčního materiálu, měrná jednotka, množství, kategorie podle OECD, číslo osvědčení o původu pro použité (vyseté) osivo (!), číslo certifikačního protokolu (!), oblast původu nebo identifikační kód výchozího materiálu.

PŘÍPRAVA ROSTLINNÉHO MATERIÁLU K OBCHODOVÁNÍ

Když má být rostlinný materiál dán do oběhu nebo použit, musí jej školka roztřídit podle velikosti a kvality a označit etiketou. Příloha č. 6 “Nařízení” obsahuje kritéria k posuzování vnějších vlastností reprodukčního materiálu.

VEDENÍ KONTROLNÍ KNIHY (VEDENÍ EVIDENCE)

Všechny školky, registrovaná místa sběru a obchodníci s osivem a rostlinami jsou povinni vést kontrolní knihy, v nichž jsou sledovány zásoby a všechny vstupy a výstupy se všemi k tomu náležejícími osvědčeními.

OBCHODOVÁNÍ S REPRODUKČNÍM MATERIÁLEM

Veškerý pohyb reprodukčního materiálu lesních dřevin, který je sbírán nebo produkován doma nebo v zahraničí je kontrolován. Obchodníci musí svoje aktivity hlásit u OMMI. Obchodník smí nakoupené osivo a rostliny předávat dál pouze s osvědčením původu. V novém osvědčení o původu musí být opakovány údaje z původního osvědčení o původu a číslo výchozího osvědčení.

EXPORT A IMPORT REPRODUKČNÍHO MATERIÁLU

Reprodukční materiál lesních dřevin může být exportován jen s osvědčením o původu. Vrchní inspektor OMMI vyhotoví mezinárodní osvědčení o původu (osvědčení o identitě) klonu. Reprodukční materiál dubu letního (Quercus robur), dubu zimního (Quercus petraea) a buku (Fagus sylvatica) smí být exportován jen s předchozím povolením k exportu, vydaným OMMI.

Import reprodukčního materiálu do Maďarska je možný u všech druhů dřevin jen s předchozím povolením importu od OMMI. Vrchní inspektor OMMI vystaví k tomu nostrifikační osvědčení o původu (osvědčení o identitě) klonu pro osivo. Importovaný reprodukční materiál může být v Maďarsku obchodován a použit, pokud odpovídá rostlinolékařským požadavkům a je-li jeho původ nebo sortová (klonová) identita dokumentována osvědčením o původu vydaným kompetentním úřadem země původu. Vegetativně rozmnožené klony a sorty (v praxi hlavně různé sorty topolů a vrb) mohou být importovány do Maďarska, jen pokud jsou tyto sorty v Maďarsku státem uznané, registrované nebo byly povoleny pro množení. Na závěr specifikuje nařízení okolnosti kontroly a v případě porušení sankce a finanční pokuty.

NĚKTERÉ INFORMACE O PRAXI

Lesnické oddělení OMMI provádí inspekční službu na základě uvedeného nařízení o reprodukčním materiálu lesních dřevin. Oddělení má 10 odborníků, všichni jsou lesní inženýři. Tři osoby pracují v Budapešti (v centru) a 7 vrchních inspektorů pracuje v různých regionech Maďarska. Vrchní inspektor dohlíží na 2-3 regiony.

V Maďarsku je v současné době registrováno asi 1000 lesních školek s produkční plochou asi 4000 ha. Existuje 860 školkařů, tzn., že jeden školkař může mít více školek. Na ploše 2000 ha produkují státní lesní podniky a (v malém množství) družstevní školky. Na ostatních 2000 ha plochy produkují privátní školkaři, a to většinou jako individuální soukromí podnikatelé a částečně ve formě společenstev (G.m.b.H.). Asi 200 státních školek je relativně velkých, asi 800 privátních školek jsou typické malé podniky, tzn., že v Maďarsku hrají privátní školky nezanedbatelnou roli. K dynamickému rozšiřování privátních školek došlo po r. 1989. V r. 1989 bylo jen 20 a v r. 1999 je to již 800 soukromých školek. Počet státních školek se v těchto 10 letech příliš nezměnil (v r. 1989 to bylo 160 a v r. 1999 140). Družstevní a státní vlastnictví prošlo velkou transformací. Dnes máme v Maďarsku 3x více školek než v r. 1989 (v r. 1989 to bylo 300 a v r. 1999 je to asi 1000 školek).

To rovněž znamená, že úkoly inspekce reprodukčního materiálu lesních dřevin oproti minulosti narostly. Stav inspekce však zůstal nezměněn. Jeden vrchní inspektor kontroluje minimálně 50-100 školek, ale jsou i kolegové, kteří musí kontrolovat asi 300 školek. Inspektoři musí každou školku minimálně jednou ročně kontrolovat. Dělají to na podzim, kdy je inspekční sezóna. Vzhledem k velkému rozsahu využíváme techniku. Všichni inspektoři mají přenosný osobní počítač, s jehož pomocí zachycují údaje o školce, registrují a vystavují certifikační protokoly. Všechny údaje a data o dané školce jsou na místě při ruce.

Před několika lety představovala osvědčení o původu (doma i v mezinárodním styku) velký problém. Školkaři žádné osvědčení o původu nevystavovali, protože odběratelé je nevyžadovali. Odběratel vysvětloval pak často absenci osvědčení o původu tím, že školkař ho nevystavil. Pohyb reprodukčního materiálu byl za těchto okolností jen obtížně sledovatelný. Dnes lze v oblasti disciplíny s osvědčením o původu pozorovat potěšitelné zlepšení. Chtěl bych zdůraznit, že se snažíme také o dobrou spolupráci a soulad s našimi sousedními zeměmi jako profesními a obchodními partnery, kam náš reprodukční materiál z Maďarska odchází a odkud do Maďarska může přicházet. Vedle profesních a oficiálních vztahů považujeme za důležité také upevňování, rozvíjení a podporu mezinárodního lesnického společenství.

Pozn.: Příspěvek byl přednesen na mezinárodní konferenci
“Lesní semenářství a šlechtění lesních dřevin”
ve Křtinách 3. - 4. března 1999;
překlad RNDr. ing. Eva Palátová.
Kontakt: Dr. Zsombor Ferenc, Landesinstitut für Landwirtschftliche Qualitätskontrolle,
Keleti Karoly u. 24, Budapest, Ungarn

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.