VÝZNAM SOJKY OBECNÉ V PŘIROZENÉ OBNOVĚ DUBŮ
Ing. Vladimír Dolejský
Sojka, typicky lesní pták, udržuje s duby, zejména s dubem letním přednostní vazby. Strom dává ptákům potravu, na oplátku je šířen o několik metrů či kilometrů dál. Pokud je tento ptačí druh chráněn, je vliv na přirozenou obnovu ohromný. Stromy jsou nepohyblivé organismy, ale jejich geografické rozmístění se mění během století více než zřetelně. Duby zimní a letní za 6000 let rekolonizovaly Evropu od jižního Španělska, Itálie a Turecka (jejich útočiště z doby ledové) až do Skandinávie. To znamená rychlost přemísťování okolo 500 m za rok. Existuje takový činitel, jenž by byl schopen dopravovat zdravá semena na větší vzdálenosti, na příznivá místa a zajistil jim dobré vyklíčení?
Francouzští kolegové zpracovali přehled všech potenciálních druhů, které komzumují žaludy. Vyšlo najevo, že v úvahu přicházejí havranovití ptáci, zvl. sojka obecná. Podívejme se na sojčí potravu. Při vyšetření obsahu obsahu žaludků 390 ptáků (Bossema, 1979) bylo nalezeno 13 malých hlodavců, 14 ptáčat a 11 vajíček. Obratlovci tedy činí jen malý zlomek. Bezobratlí jsou požíráni po celý rok a podstatnou část tvoří hmyz (77 % jsou housenky listožravého hmyzu). Ovoce a různá semena se mění podle přírodních podmínek. Žaludy jsou požírány hojně téměř během celého roku. Jejich spotřeba je největší na podzim. Lesní biotopy nabízejí sojce bohatý výběr výživy, různá semena především. Výsledky dalšího lesnicko-etologického výzkumu říkají, že si sojky vybírají semena s jemným osemeněním (žalud, bukvice), zcela zavrhují lískové oříšky. Mají-li volit ze skupiny pro ni zajímavých semen, dají přednost žaludu dubu letního před žaludem dubu červeného, nebo bukvici. Nesbírají žaludy náhodně, ale třídí je podle velikosti, stáří a zdravotního stavu. Dopravují přednostně žaludy o váze větší než 2,5 g a preferují žaludy podlouhlé, štíhlé, hnědé a zralé. Jeden dospělý pták je schopen “uskladnit” v jícnu více žaludů (4-7) a ještě jeden nese často v zobáku. Sojka zastrkuje semena do země zobákem a potom je překrývá zeminou. Nepodaří-li se jí však najít vhodné místo, hledá nový úkryt, přičemž se řídí precizními pravidly.
Je zřejmé, že sojka má duby v mnohem větší oblibě než jiné dřeviny. Podle údajů výzkumů konaných v dalších zemích (Schuster, 1950) rozptýlí jeden pták ročně 4600 žaludů a nejméně 59 % žaludů vyklíčí v semenáčky (Bossema, 1979).