AKTUALITY ZE SVĚTA

BAVORSKÉ STÁTNÍ LESY NEBUDOU PRIVATIZOVAT SVÉ MECHANIZAČNÍ ZÁVODY

Správa státních lesů Bavorska má dlouhodobě ve své organizační struktuře začleněny čtyři specializované mechanizační závody, poskytující technické služby svým lesním závodům. Jejich pracovní zaměření se v průběhu let vyvíjelo. V poválečných letech to byla mechanizovaná příprava půdy, brzy na to výstavba a údržba lesních cest, později pak přibylo strojní odkorňování dříví. Na počátku 90. let započala éra orientace na vysoce mechanizované těžební technologie vlastními těžebními stroji. 23. května 2000 rozhodla bavorská ministerská rada, že lesní mechanizační závody nebudou privatizovány a zrušila tak své usnesení z roku 1995, které privatizaci předpokládalo. K tomuto rozhodnutí dospěla po ne příliš příznivých zkušenostech s ověřováním privatizace a na základě stanoviska bavorského ministerstva financí a jiných orgánů. Současně byla představena nová koncepce pro mechanizační závody státních lesů a argumenty pro jejich zachování:

  • Bavorské státní lesy, jako největší lesnický provoz Německa s 800 tis. ha lesa, se nesmí při nasazování nové techniky vydat do výlučné závislosti na cizích dodavatelích. Při tom se ale zdůrazňuje, že se nadále počítá s převahou dodavatelského zajišťování prací v lese a státní lesní mechanizační závody pokryjí jen menší díl potřeb lesních závodů.
  • Státní mechanizační závody mají působit i nadále jako vnitřní a vnější cenový korektiv vůči cizím dodavatelům služeb.
  • Státní mechanizační závody vytvářejí kvalitativní standard, na který se orientuje nejen vlastní lesnický personál, ale také všichni privátní dodavatelé služeb. To hraje svoji roli především při ekologickém využívání techniky, ale i při dalším rozvoji pracovních postupů a užívání biologicky odbouratelných olejů.
  • V posledních letech se ukázalo, že mechanizační závody, jestliže jsou vedeny jako ziskové organizace na principech privátního hospodaření, mohou dosáhnout pozitivní hospodářské výsledky. Od roku 1994 nahospodařily čtyři mechanizační závody celkem 1,46 mil. DM. To se podařilo přesto, že musí pracovat v soutěži se soukromými podnikateli v běžných tržních podmínkách.
  • Průzkum ukázal, že pracovníci lesnických provozů jsou se službami, které jim poskytují mechanizační závody, vysoce spokojeni.

Zvláštní důraz pro nejbližší budoucnost se klade na technologický rozvoj mechanizovaných těžeb v mladých i starých porostech s technologickými postupy, které jsou šetrné vůči porostům a půdě. Cílem je redukovat nejen těžební náklady, ale i podíl namáhavých, ergonomicky nevhodných a zdraví škodlivých prací. Nutným předpokladem je základní přestavba struktury strojového parku, která si v současné fázi vyžádá 3 mil. DM investičních prostředků. Z organizačního hlediska nebudou mechanizační závody běžnou součástí organizací lesní správy, ale budou vedeny jako samostatné, služby poskytující organizační jednotky i když s příslušností k určité lesní správě. Budou uspořádány na principech soukromého hospodaření jako ziskové organizace a hospodařit jako státní podniky podle obecných obchodních pravidel. Pro naplnění tohoto požadavku byly mechanizační závody již od počátku roku integrovány do nového účetního a informačního systému bavorských státních lesů (FORIS). Finanční prostředky pro restrukturalizaci strojního parku a pro nezbytnou výstavbu provozních budov musí závody nahospodařit samy v rámci svých rozpočtů. Důležitým úkolem pro budoucnost je předávat personálu lesnického provozu zkušenosti z nasazování vlastních strojů. Tak lze dosáhnout dobré přípravy porostů a pracovišť pro efektivní využití strojů a přinést nejen u státního sektoru další snižování výrobních nákladů.

Podle Forst & Technik 8/2000, šve

ČTVRTINOVÉ MANŽELSTVÍ: LESY - PILY

Zástupci Rakouských státních lesů, a. s., podepsali 11. června tr. s představitelem velkopily F. Mayr-Melnhof, s. r. o., vzájemně výhodnou dohodu o kooperaci a částečném splynutí. Pilařský závod přitom vstoupí do společné akciové společnosti se státními lesy jako holding, ředitelé obou částí zůstanou ve svých funkcích. Státní lesy získají v nové akciové společnosti 25% podíl akcií, jehož kupní cena zatím nebyla určena, ale předpokládá se řádově ve výši třímístné milionové částky rakouských šilinků. Dodávky surového dříví pro holding se zvýší na 250 000 m3 ročně. Pro dodávky se připravuje racionální koncept logistiky, kterým lze dosáhnout lukrativních synergických efektů. Získané stamilionové částky holding využije k další expanzi. V marketignové činnosti podpoří pilu státních lesů Guwerk, dosud specializovanou na modřín.

Stálý komentátor časopisu Österreichische Forstzeitschrift (publikující pod zn. “Saufeder”) k tomu poznamenává: “Konečně se něco děje!” Dodává však, že by pracovníci lesního hospodářství neměli k této novince jen udiveně a s nedůvěrou přihlížet, ale aktivně se zasazovat o její úspěch. Z odborných kruhů ostatně zaznívají hlasy, že je možno očekávat další podobné kooperační smlouvy.

Österreichische Forstzeitschrift, 8/2000, Čk

RAKOUSKÉ LESNICTVÍ NEPOTŘEBUJE BAKALÁŘE

Sjezd Rakouské lesnické jednoty (15. června tr., Bruck/Mur) se konal v areálu zdejší vyšší lesnické školy, která slavila stoleté jubileum svého založení. Byly tu projednány nejrůznější aktuální otázky, od lesnického školství až po zhodnocování dřeva. Rektor Zemědělské university ve Vídni Prof. Dr. März se zabýval otázkou aktuální potřeby lesnického bakalářského studia. Podle jeho názoru je úplné inženýrské vzdělání a inženýrská dovednost součástí evropské kulturní tradice. Součástí tohoto studia je široký všeobecný základ, který absolventům umožňuje pozdější přizpůsobení proměnlivým požadavkům hospodářské praxe.

Současnou diskusi o potřebě reformy studia však vyvolává především snaha přizpůsobit se situaci v Evropském hospodářském společenství, kde 11 z 15 členských států (včetně SRN) nabízí zkrácené bakalářské studium. Jeho smyslem je zkrácená příprava tzv. generalistů, na kterou může podle potřeby navázat specializace. Prof. März však varuje před okamžitým zaváděním tohoto studia - před ukončením důkladné diskuse - a zejména před neuváženým otvíráním nových tzv. odborných vysokých škol. Místo zdravého soutěžení v kvalitě přípravy, která se dá ověřit až po delší době, by mohlo dojít k okamžitým nezdravým projevům vzájemné konkurence, ke snahám o vzájemné potlačování. Podle názoru rektora rakouský vícestupňový systém lesnického vzdělání takovou reformu nepotřebuje.

Österreichische Forstzeitschrift, 8/2000, Čk

PŘIBLÍŽIT VZDĚLÁNÍ POTŘEBÁM PRAXE?

Současný systém lesnického vzdělání se stále častěji setkává s kritikou přílišné roztříštěnosti do mnoha oborů. Přitom toto odvětví zaměstnává poměrně malý počet pracovníků užšího odborného zaměření, kteří tak většinou v praxi nevyužívají část své náročné odborné průpravy. Kritika nejčastěji vyúsťuje v návrh zřídit tzv. odborné vysoké školy podle německého vzoru. Jako příklad se uvádí lesnický odbor Odborné vysoké školy Weihenstephan v Bavorsku v porovnání s Technickou universitou v Mnichově. Učební plán první z nich je zcela přizpůsoben praktické potřebě výkonu vedoucích polesí, popř. podnikání nebo zaměstnání v lesnickém oboru, v myslivosti, v ochraně přírody, v aplikovaném výzkumu. Jedním z předpokladů přijetí uchazečů o studium je šestitýdenní praxe v provozu uznávaných lesních závodů, ve studijním plánu jsou další dvě šestiměsíční praxe pod vedením zkušených odborníků - první opět v lesním provozu, druhá podle individuálních sklonů frekventantů zčásti (po dobu 2 měsíců) v příbuzných provozech (na pilách, v papírnách, v ochraně přírody). Studium je čtyřleté, končí závěrečnou diplomovou prací na téma podle vlastního výběru.

Univerzitní studium začíná šestiměsíční seznamovací praxí ve státních lesích. Náplní dalších čtyř semestrů tradičního základního studia jsou přípravné předměty, hlavní lesnické a jiné potřebné obory jsou soustředěny do posledních čtyř semestrů. Celková délka studia je čtyři a půl roku, na závěr je obhajoba diplomové práce a hlavní diplomová zkouška. Absolventi, kteří tak získají titul “diplomovaný lesní hospodář (Diplom-Forstwirt)”, se uplatní převážně ve státních lesích (postupně na různých úrovních), ve speciálních službách, ve vývoji, výzkumu, volném podnikání, zčásti i mimo obor.

Prozatím chybí i v Německu jakékoli podklady pro porovnání efektivnosti obou způsobů přípravy lesnických odborníků. Diskuse pokračuje v Německu i v Rakousku, potřeba přiblížení studia praxi se všeobecně uznává, vídeňská zemědělská universita mu vychází vstříc pořádáním různých specializačních a doplňovacích studijních běhů, navazujících na osvědčené inženýrské studium.

Österreichische Forstzeitschrift, 8/2000, Čk

ZLEPŠENÍ VLASTNOSTÍ OCHRANNÝCH OBLEKŮ

Na celém světě musí tisíce těžebních dělníků a pracovníků záchranných služeb nosit při práci s motorovými pilami neprořezné obleky. Ty jsou však jejich uživateli kritizovány i odmítány pro nízkou propustnost pro páry (špatně “dýchají”), a proto, že v teplém počasí přispívají ke kritickému přehřátí těla. Nošení neprořezných kalhot v teplém počasí vede totiž v relativně krátkém čase k dosažení tělesné teploty 38,2 °C, při které již průměrně trénovaná osoba přerušuje práci z důvodu fyzické vyčerpanosti. Proto se německý výzkumný ústav bezpečnosti práce a institut pro oděvní fyziologii zabývaly zlepšením vlastností textilního materiálu neprořezné vrstvy ochranných oděvů. Výsledkem výzkumu a vývoje je nová smíšená tkanina PES/CO 65/35, o plošné hmotnosti 215 g/m2, vložená mezi dvě vrstvy keprové tkaniny. Podélné prošití neprořezné tkaniny pak zvyšuje její neprořeznost při současném zvýšení propustnosti tkaniny pro plyny. Nežádoucí tepelně izolační vlastnosti neprořezných kalhot tak byly sníženy o 32 %, propustnost pro páry se zvýšila o 25 %, a index regulace vlhkosti se zlepšil o 10 %.

Podle FORWORKNET, November 1999, Sim

V NĚMECKÉM LESNICTVÍ PROBÍHAJÍ VÝZNAMNÉ ORGANIZAČNÍ ZMĚNY

V německém lesnictví probíhají významné organizační změny, mající za cíl zvýšit jeho mezinárodní konkurenční schopnost při stagnujících cenách za surové dříví a nárůstu výrobních nákladů, včetně zvýšení ceny pracovní síly. Snižování počtu pracovníků při současném výrazném nárůstu kvalifikačních požadavků přináší problémy, které již nejsou řešitelné konvenčními způsoby, jakými jsou například mechanizace a outsourcing (vyčleňování částí výrobní činnosti mimo hlavní podnikatelský subjekt). Jedním z řešení je organizace lesních dělníků do částečně nezávislých skupin (semi-autonomous group) podle koncepce vzniklé ve Švédsku koncem 80. let. Tyto skupiny sdružují několik dělníků do výrobní jednotky, která se podílí na určitém úkolu, pro který přebírá značný stupeň odpovědnosti. Částečně nezávislá skupina přijímá i vlastní opatření v organizaci práce a v koordinaci činností uvnitř skupiny. Typický člen skupiny by měl být schopen vykonávat více profesí, a členové skupiny by měli vzájemně “rotovat” na různých pracovních místech. To by mělo přispět k obohacení práce, zvýšení odpovědnosti za výsledek skupiny a k většímu ztotožnění s cíli podniku. Dosavadní zkušenosti ukazují, že nejdůležitější je otevřená informovanost členů skupiny o skutečných důvodech zavádění této formy organizace práce, protože jinak pracovníci důvod reorganizace nechápou, a nevidí důvod přijímat vyšší stupeň odpovědnosti za výsledek své práce. I když si změna v organizaci práce vyžádá ještě hodně času, je již zřejmé, že zavedení částečně nezávislých skupin do lesnické praxe může být jedním z opatření pro zlepšení ekonomické situace lesnicky hospodařících podniků v Německu. Ale vyžaduje to vysoce kvalifikované pracovní síly a stabilní podmínky pro jejich zaměstnávání. V neposlední míře jsou nezbytné změny v myšlení řídícího aparátu a jeho důvěra ve schopnosti dělníků.

Podle FORWORKNET, November 1999, Sim

MLADÉ LESNÍ POROSTY UVOLŇUJÍ VÍCE UHLÍKU, NEŽ KOLIK VÁŽÍ

Současné projevy globálního oteplování Země potvrzují hypotézu o funkci skleníkových plynů v atmosféře. Pro pochopení regionálních a globálních toků uhlíku, jako součásti CO2, se ve světě koná řada experimentů a na základě jejich výsledků se pak vytvářejí matematické modely, simulující procesy uvolňování a ukládání uhlíku v přírodě. Protože fotosyntézou dochází k významnému ukládání uhlíku do těla rostlin, jsou pochopitelně ve středu pozornosti výzkumu i lesní porosty. Z dosavadního výzkumu univerzity v Oregonu vyplynulo, že boreální lesní porosty do věku cca 20 let a do doby uzavření zápoje, uvolňují více uhlíku, než jsou schopny mladé stromy fotosyntézou vázat. Teprve v pozdějším věku převládá vázání uhlíku nad jeho uvolňováním z dekompozice těžebních zbytků z předcházejícího porostu.

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

PROBÍRKY PODPORUJÍ DRUHOVOU DIVERZITU ROSTLIN A ŽIVOČICHŮ

Snad až překvapivě vyzněl závěr výzkumu v Oregonu, že totiž probírky podporují druhovou diverzitu rostlin a živočichů. Rychlejší růst nadějných stromů údajně vytváří lepší podmínky pro hnízdění některých druhů ptactva, a v řidším porostu se tvoří bohatší bylinné a keřové patro. Vznikem víceetážového porostu se zlepšuje jeho úživnost pro živočichy a je jim též poskytován dokonalejší kryt. Probírky jsou proto doporučovány nejen jako lesnické opatření, ale i jako nástroj zlepšování životního prostředí divoce žijících živočichů a zvýšení druhové diverzity rostlin. Cílené obhospodařování lesů tedy není dáváno do protikladu s ochranou přírody, ale naopak je lesnické hospodaření považováno za její aktivní součást.

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

NASAZENÍ LANOVEK SPOŘÍ POHONNÉ HMOTY

Při soustřeďování dříví lanovkami je do porostu pro náklad dříví přepravován pouze vozík, zatímco při soustřeďování dříví kolovou technikou je do porostu nutno dopravit traktor nebo vyvážecí soupravu. Rozdíl hmotnosti traktoru a lanovkového vozíku pak v konečných důsledcích znamená menší spotřebu pohonných hmot na 1 m3 dříví soustředěného lanovkou, což je při neustálém nárůstu cen pohonných hmot významné. Proto byla v Oregonu ověřována neobvyklá technologická varianta: nasazení jednofázového harvestoru v probírce a v nahodilé těžbě, s následným soustřeďováním dříví krátkým lanovým systémem, přestože se jednalo o plochý terén bez překážek. V provozním experimentu tato varianta prokázala svoji životaschopnost nižší spotřebou pohonných hmot a minimálním poškozením povrchu půdy (tj. zlepšením růstových podmínek stromů zůstávajících v porostu po zásahu) ve srovnání s klasickou technologií s pozemním transportem vytěženého dříví.

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

SROVNÁVACÍ STUDIE HARVESTORU A HARWARDERU

Úskalí vzájemného srovnávání dvou a více technologií těžby a soustřeďování dříví spočívá v obtížnosti dodržení naprosté srovnatelnosti podmínek na experimentálních pracovištích. Proto bývá skutečné srovnávání technologií nahrazováno matematickým modelováním. V současné době je tak předmětem modelového porovnávání technologie předmýtní těžby harvestor + vyvážecí souprava, s technologií s použitím vyvážecí soupravy vybavené harvestorovou hlavicí. Tento prostředek, označovaný jako harwarder (zkrácením označení harvestor + forwarder), by měl docilovat teoreticky nejmenší možnou ujetou vzdálenost na vytěžení a přiblížení 1 m3 dříví, a vzhledem k pořizovací ceně (téměř poloviční oproti součtu pořizovacích nákladů na harvestor a vyvážecí soupravu) a teoretické výkonnosti by měl mít i příznivé přímé náklady na jednici výroby. Tyto předpoklady se proto nyní ověřují matematickou simulací s použitím modelovacího jazyka Promodel PC for Windows.

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

CHŘADNUTÍ STROMŮ NAPADENÝCH HNILOBOU MŮŽE BÝT ZPŮSOBENO I NIŽŠÍ HYDRAULICKOU VODIVOSTÍ JEJICH KOŘENŮ

Výzkumem bylo totiž zjištěno, že i u zdravých kořenů ze stromů napadených hnilobou (Leptographium wageneri a Heterobasidion annosum) vede vodu jen 8-12 % příčného průřezu xylému. Celková hydraulická vodivost zdravých kořenů ze stromů napadených hnilobou pak dosahuje jen 70 % vodivosti kořenů zdravých stromů, a u hnilobou napadených kořenů klesá hydraulická vodivost až na 33 % vodivosti kořenů ze zdravých stromů. Z tohoto zjištění se odvozuje, že strom infikovaný houbami omezuje vnitřní proudění tekutin, aby omezil rychlost šíření hniloby.

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

VELIKOST BORŮVEK SE ZMENŠUJE

Borůvka (Vaccinium myrtillus L.) se vyskytuje na 1/10 výměry polských lesů a pod porostem lesních dřevin se masivně objevuje (nad 10 % porostní plochy) ve věku porostu 50-60 let. Dorůstá výšek 50-60, výjimečně 75 cm, a doba od plného květu do zralosti plodů je obvykle 50 dní. V celém poválečném období představoval sběr borůvek průměrně 63 % z veškerého průmyslového sběru lesních plodů, a podíl borůvek na exportu lesních plodů dosahoval dokonce 95 %. Sběr borůvek však postupně klesá. V 60. letech se průměrně ročně získávalo 15,3 tis. tun borůvek, ale v současné době se dociluje jen průměrně 8 tis. tun. Historicky nejvyšší množství bylo získáno v roce 1966, a to 25 950 tun. Průměrná velikost plodu borůvky byla charakterizována v letech 1949-52 průměrem plodu 8,2 mm a jeho hmotností 0,39 g, zatímco v letech 1989-98 průměrem plodu 7,9 mm a hmotností 0,34 g. Pokles velikosti plodů je dáván do souvislosti s klimatickými změnami, zejména pak s narůstajícím vláhovým deficitem.

Podle Sylwan 1999, Nr. 6, Sim

PRO VÝROBU CELULÓZY JE DŮLEŽITÁ DÉLKA LIBRIFORMNÍCH VLÁKEN

Při výrobě celulózy je jedním z důležitých kvalitativních znaků dřeva délka libriformních vláken. Proto je z hlediska výrobce významné, zda má dřevo z rychle rostoucích stromů délku vláken srovnatelnou s délkou vláken ze stromů, rostoucích v průměrných podmínkách. Předmětem experimentu byly hybridní topoly, pěstované v různém sponu v krátkém obmýtí sedmi let. Prokázáno bylo, že až do šestého letokruhu neměla vyšší rychlost růstu, vyvolaná řidším sponem porostu, vliv na délku vláken. V sedmém letokruhu však již byl prokázán korelační vztah mezi rychlostí růstu a délkou libriformních vláken v tom smyslu, že čím byla rychlost růstu vyšší, tím delší byla libriformní vlákna.

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

NA VÝSLEDNÉ MECHANICKÉ VLASTNOSTI ŘEZIVA MÁ VLIV PODÍL TLAKOVÉHO A TAHOVÉHO DŘEVA

Proto je významné poznání, čím je v kmeni stromu vznik tlakového a tahového dřeva vyvoláván. Částečnou odpověď poskytl výzkum růstového napětí ve kmenovém dříví (které je jako nosná část koruny stromu mechanicky aktivní) a v kořenovém dříví (které bylo odejmuto z mechanicky neaktivní části kořenů). Růstové napětí, zjištěné v kmenovém dříví bylo 2-5x vyšší než v kořenovém dříví, což bylo podkladem k vyslovení hypotézy, že napětí a tlaky ve kmenovém dříví vznikají jako odezva na mechanické namáhání kmene v průběhu růstu stromu (např. větrem, excentrickou korunou, sesuvem půdy atd.).

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

KORELAČNÍ ANALÝZA VLIVŮ NA CELKOVOU ÚROVEŇ POŠKOZENÍ VYCHOVÁVANÉHO POROSTU

Vzít v úvahu všechny reálné vztahy při vyhodnocování škod působených těžbou a soustřeďováním dříví ve výchovných těžbách je obtížné. K objektivnějším výsledkům hodnocení by mělo přispět použití GIS (geografických informačních systémů) pro vytváření databáze prostorových, ale i dalších údajů o těženém porostu a použité technologii. V rámci takto vytvořené databáze se teprve provádí korelační analýza vlivů na celkovou úroveň poškození vychovávaného porostu.

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

NA INTERNETU VEŘEJNĚ PŘÍSTUPNÉ POČÍTAČOVÉ PROGRAMY MOHOU USNADŇOVAT ROZHODOVÁNÍ MALÝCH VLASTNÍKŮ LESA

V USA je na adrese www.joe.org přístupný program pro výpočet zásoby dříví v porostu, program pro výpočet přírůstu a program pro ekonomickou analýzu investic.

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

RADA LESNÍHO INŽENÝRSTVÍ

COFE (Council on Forest Engineering) - Rada lesního inženýrství byla založena v roce 1978 na Oregonské státní univerzitě, a v současné době je základní profesní organizací lesních inženýrů v Severní Americe, jejímž hlavním posláním je odborný růst jejích členů a výměna znalostí a zkušeností mezi nimi.

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

ČÍM JE TĚŽEBNÍ ZÁSAH “JEMNĚJŠÍ”, TÍM JSOU NÁKLADY NA JEHO PROVEDENÍ VYŠŠÍ

Obecně se traduje, že čím je těžební zásah “jemnější”, tím jsou náklady na jeho provedení vyšší. Tuto známou skutečnost jen potvrdil experiment v Oregonu, při kterém byly porovnávány náklady na plánování a provedení těžby a lanovkového soustřeďování dříví v porostu douglasky při holosečné těžbě, a v pěti variantách těžby skupinovitě výběrné. Nejnižší celkové náklady měla těžba holosečná, a jednotlivé varianty těžby skupinovitě výběrné dosahovaly nákladů vyšších o 7,3-31,5 %.

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

BIOLOGICKÁ OCHRANA PROTI POUZDROVNÍČKU MODŘÍNOVÉMU

Silný žír pouzdrovníčka modřínového (Coleophora laricella Hbn.) na modřínových porostech (Larix occidentalis Nuttall) v Blue Mountains v Oregonu a Washingtonu v 70. letech byl důvodem k zavedení biologické obrany proti němu. Použití introdukovaných parasitů Agathis pumila a Chrysocharis laricinella bylo úspěšné natolik, že se výskyt pouzdrovníčka modřínového od kalamity do současné doby snížil na pouhá cca 3 % kalamitního stavu.

Podle Oregon State University Biennial Bibliography 1996-98, Sim

NĚKOLIKA VĚTAMI Z LESNICKÉHO A DŘEVAŘSKÉHO SVĚTA

  • Hrozí nebezpečí kůrovcové kalamity? Vzhledem k neobvykle vysokým teplotám v měsíci květnu a červnu se očekává, že kůrovec dosáhne letos tří generací a objeví se i ve výškách nad 1000 m n. m. jako po větrné kalamitě v roce 1990. Největší nebezpečí hrozí pochopitelně v oblastech postižených orkánem “Lothar”. Mimořádně jsou však ohroženy i staré porosty (nad 350 let) v lesích kláštera Schlägl (Mühlviertl Plöckenstein), kam nalétá kůrovec z českého Národního parku Šumava. Škody se tam ročně pohybují okolo milionu šilinků a mají stoupající tendenci.

Holzkurier 26/2000, Proch

  • Les v Dolním Rakousku. V této spolkové zemi je 755 000 ha lesů, z toho polovina patří drobným majitelům, z čehož již 132 000 ha spravuje 50 lesních společenstev, která sdružují 2750 majitelů. Les umožňuje 41 000 lesozemědělců dodatkové příjmy a vytváří 23 100 pracovních míst. Listnáče tvoří 36 % celkové plochy (Rakousko 22 %), roční přírůst je 5,5 mil. m3, těžba dosahuje 4,1 mil. m3. Rozloha lesa se ročně zvětšuje o 290 ha. Uvedené údaje jsou obsaženy v brožuře, kterou vydala Kooperace Forst-Platte-Papier (FPP) ve spolupráci se Zemědělskou komorou Dolního Rakouska.

Holzkurier 26/2000, Proch

  • Těžby se v Rakouských spolkových lesích, a. s., v prvním pololetí příliš nesnížily. A to i přes větrnou kalamitu. Tohoto výsledku se dosáhlo vlivem dostatečného počtu stálých smluv, zpracování větrných polomů a škod způsobených sněhem a kůrovcem. Pro druhé pololetí se ale počítá s poklesem produkce o 100-150 mil. ATS. Zpracování větrné kalamity v Bádensko-Württembersku zatím nedosáhlo 100 000 m3.

Holzkurier 28/2000, Proch

  • lPlatební neschopnost rakouských firem se po dlouhé době snížila. V první polovině letošního roku insolventnost klesla o 12 %. Celkový úhrn pasív činil 16,3 mld. ATS (1. pololetí 1999 17,2 mld. ATS). Tradičně je na prvním místě insolventnosti stavebnictví (-3,7 mld. ATS). Z odvětví dřeva jsou na prvním místě Allhauer Holzwerke s 410 mil. ATS pasív. Počet insolventních firem od počátku roku do konce května však stoupl o 17 % - na 3144 - a prognózuje se, že do konce roku dosáhne 5300, což je nad průměrem posledních 10 let, který je 4500. I tak je Rakousko s 6,3 % insolventních firem pod průměrem EU - 10,8 %.

Holzkurier 28/2000, Proch

  • Několik údajů o evropském průmyslu aglomerovaných desek: počet pracovníků - 77 000, hodnota produkce - přes 13 mld. EUR/rok (tj. 10 % dřevařského průmyslu), celková produkce v roce 1999 - 45,6 mil. m3 (v roce 1998 - 43,6 mil. m3), z toho jednotlivé obory - dřevotřískové desky 32,9 mil. m3, MDF desky 7,1 mil. m3 (6,3), dýhy 2,9 mil. m3 (2,6), dřevovláknité desky 1,7 mil. m3 (1,7), OSB 1 mil. m3 (0,8), pro srovnání - řezivo 121,1 mil. m3 (120,3).

Holzkurier 26/2000, Proch

  • Evropský trh s okny. V roce 1999 měla v Rakousku dřevěná okna 36 % (mírné zvýšení), plastová okna 53 % (mírný pokles). V Německu dominovala rovněž plastová okna s 54 % před dřevěnými s 25 %. Ve Švýcarsku jsou plastová okna a kombinovaná okna (dřevo hliník) trvale na 40 %. V Itálii jsou plastová okna na 12 %. Celkový obchod s okny v roce 1999 v Rakousku a Itálii stagnoval, kdežto v Německu se prodalo o 16 % méně. Také v roce 2000 se v Německu předpokládá pokles o 3 %.

Holzkurier 29/2000, Proch

  • lPilařský průmysl v Japonsku. Zatímco v roce 1963 bylo v Japonsku 25 000 pilařských podniků, v současné době je to jen 12 000 se 78 000 pracovníky. Pouze polovina z toho zpracovává výhradně japonské dřevo. V roce 1999 dosahoval celkový pořez 27 mil. m3, což bylo o 2 % méně než v roce 1998; 86 % řeziva směřuje do stavebnictví.

Holzkurier 29/2000, Proch

  • Japonský import lepených produktů se v roce 1999 výrazně zvýšil. Proti roku 1998 z 215 000 m3 na 357 000 m3. Největší dodavatelé (v tis. m3): Rakousko 50 (v hodnotě 21 mil. USD), USA 42 (26 mil. USD), Švédsko 39, Finsko 33, Čína 26, Rusko 26, Kanada 25.

Holzkurier 28/2000

  • Čína je ve spotřebě dřeva, celulózy a papíru na předních místech. V roce 1999 byla v Číně zahájena výstavba 12,6 mil. bytových jednotek (1998: 11,4 mil.) a do roku 2003 se má výstavba bytů stabilizovat na 10,5 mil. Zatímco veřejná výstavba klesá, soukromá se výrazně zvyšuje. Produkce nábytku dosáhla hodnoty 11,9 mld. USD, import 1,7 mld. USD, export 1,9 mld. USD. Celkovou spotřebou dřeva 137 mil. m3/rok je Čína na 3. místě na světě. V deskách (19 mil. m3), celulóze a papíru je dokonce na 2. místě. (Pozn. red.: Při návštěvě francouzských lesů postižených větrnou kalamitou - viz zadní strana obálky LP 9/2000 - jsme měli možnost vidět skládky tamního kvalitního bukového dřeva, které nakoupily čínské firmy. Ty již v této oblasti po tři roky určují ceny bukové kulatiny.)

Holzkurier 26/2000, Proch

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.