HORSKÝ HARVESTOR KONRAD GH 4000 SE PŘEDSTAVIL V JESENÍKÁCH

Redakce

Dne 15. srpna uspořádaly společnosti Konrad (Rakousko), LIEBHERR EXPORT AG, TESAS TOP, s. r. o., EP Kapital Group, a. s., a Hanušovická lesní, a. s., seminář, na němž předvedly horský harvestor Konrad GH 4000 pro těžce dostupné horské terény. Seminář, jehož se zúčastnilo asi 80 lesníků z celé republiky, se konal v lesních porostech na území Lesní správy Hanušovice, kterou stručně představil lesní správce Ing. Milan Doležal.

LESNÍ SPRÁVA HANUŠOVICE

Lesní správa Hanušovice byla vybrána proto, že spravuje lesy v těžko přístupných polohách na svazích Kralického Sněžníku a Hrubého Jeseníku, a to na celkové rozloze 19 500 ha. Nadmořská výška se pohybuje v rozpětí 390 až 1425 m. V dřevinné skladbě převládají jehličnany - 87 %, z toho 83 % smrk, listnáče zaujímají 11 %, z toho 5 % buk. Těžba se v posledních letech pohybuje v objemu kolem 77 tis. m3, prořezávky 450 ha, probírky 1200 ha, z toho 500 až 600 ha do 40 let. Zalesňování z počátku platnosti LHP dosahovalo ročně až 300 ha, postupně klesalo až na letošních 130 ha, včetně přirozené obnovy. Nahodilá těžba v důsledku kůrovcové kalamity činila až 93 % celkové těžby; letos asi 60 % díky větrným polomům. Snahou lesní správy je podíl nahodilých těžeb snížit a začít hospodařit podrostním způsobem. K tomu by mohl napomoci i prezentovaný horský harvestor. Konkrétní ukázka se konala na revíru Sklenné v porostu ve stáří 125 let (SM 95 %, BK 5 %), šlo o les v kategorii zvláštního určení s převažující funkcí půdoochrannou a vodohospodářskou, v nadm. výšce 900 až 1030 m. Způsob obnovy odpovídal půdoochranné funkci - clonnou pruhovou sečí od severu s předsunutými kotlíky pro MZD (JD, BK).

HORSKÝ HARVESTOR KONRAD GH 4000

Harvestor vlastně představuje kombinaci lanového systému, umístěného na podvozku nákladního automobilu s motorem o výkonu 350-400 koní (265 kW), a procesorové hlavice. Ukázka spočívala v tom, že tři pracovníci prováděli vyznačený zdravotní výběr, tj. jeden směrově kácel vyznačené stromy, druhý je upevňoval k lanu a vyklizoval k lince a třetí (operátor harvestoru) je přibližoval k cestě, kde je odvětvil, rozmanipuloval a jednotlivé sortimenty uložil na skládku.

Podle slov pana Libora Nováka, který zastupoval předvádějící firmy, je nasazení tohoto harvestoru na svazích, jejichž sklon přesahuje 40 %, nejefektivnějším způsobem těžby, který výrazně snižuje celkové náklady a současně je šetrný k přírodnímu prostředí. Délka vestavěného nosného lana činí ve standardním provedení 600 m (na přání je možné až 1200 m). Dosah výložníku je 9 m. Celý systém obsluhují tři pracovníci, kteří v probírce mohou dosáhnout za směnu výkonu až 80 m3, při holoseči 120 m3. Procesorová hlavice jednotlivé sortimenty změří a jejich parametry jsou zaznamenány do palubního počítače. Měření se provádí s přesností na 1-3 % z celkové délky sortimentu podle obsahu mízy. Montáž kompletního systému nepřesáhne v nejstrmějších terénech 120 minut. Veškeré úkony kromě upevňování kotvících lan jsou prováděny hydraulicky. Horský harvestor používá dva typy lanovek:

1. Dvoulanový systém - 1 nosné a 1 tažné lano, tažná síla 4 t, vlastní kočka je vybavena pomocným benzínovým motorem, který pohání přibližovací lano v délce 60 m, maximální dosah do stran z hlediska ekonomiky práce je 40 m na každou stranu kolmo od hlavního lana, nejefektivnější provoz je však do 20 m. Rychlost pojezdu lanovky činí 0-9 m/s. Lanovka je ovládaná ze dvou míst bezdrátovým systémem a je programovatelná ve smyslu nastavení délky automatického pojezdu. Používá se přibližování proti svahu. Váha kočky je 450 kg.

2. Jednolanový systém Woodliner 1000 a 2000 - je vybaven vlastním dieselmotorem o výkonu 70 koní s dálkovým ovládáním a programovacím systémem stejným jako u dvoulanové lanovky. Tažná síla činí 2 t, rychlost pojezdu 9 m/s, přibližovací lano v délce 50 m, naftová nádrž vydrží na 1,5 dne práce. Celková váha činí 900 kg.

Oba systémy jsou vybaveny automatickým odvíjením lana, které snižuje fyzickou námahu při stavbě lanovky. Díky tomuto systému bylo možné začít s obnovou lesů na svazích Alp, které byly pro dosavadní technologie naprosto nedostupné.

Horský harvestor je vybaven hydraulickým ramenem se zkracovací a odvětvovací procesorovou hlavicí Woody 50 nebo Woody 60: posuvná síla 4 t, rychlost posuvu 0-4 m/s, úřez podle typu 50 nebo 60 cm.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.