PŘEHLED ODBORNÉ LITERATURY - IX.

Navzdory měnícímu se pohledu na funkce a význam lesů pro společnost přetrvává nejvýznamnější funkce hospodářská, totiž produkce dřeva. V této souvislosti je pro lesní hospodářství klíčová otázka využití dřevní suroviny v průmyslu. V mnoha případech je však dřevo jako surovina v současnosti nahrazováno jinými materiály, zejména plasty a kovy.

POHLED DO REGÁLŮ KNIHOVNY VÚLHM

Pod hlavičkou FAO/ECE byla v roce 1998 vypracována zajímavá studie pod názvem: The Competitive Climate for Wood Products and Paper Packaging, the Factors Causing Substitution with Emphasis on Environmental Promotions. (Konkurenční prostředí pro produkty ze dřeva a papírové obaly, faktory způsobující jejich nahrazování s důrazem na podporu životního prostředí.) Autorem studie je skupina specialistů pro Public Relations v lesnictví a dřevařském průmyslu při ECE/FAO. Cílem studie je poskytnout pohled do prostředí představujícího konkurenci pro dřevařský průmysl, což je zejména průmysl zpracovávající plasty, hliník, ocel, beton a sádru s ohledem na podporu životního prostředí. Zpráva srovnává dřevařský průmysl s jeho konkurenty.

Zpracování dřeva má značný vliv na své okolí, ale dřevo má mnoho výhod oproti konkurenčním materiálům. Je surovinou obnovitelnou, při zpracování jsou využívány výhodné výrobní postupy, produkty jsou recyklovatelné a mají malý vliv na životní prostředí. Pokud jde o možnosti recyklace, jsou ocel a hliník srovnatelnými materiály s papírem. V souvislosti s otázkami globálních klimatických změn je dřevo jednoznačně lepší volbou než jiné materiály.

Spotřebitelé většinou vnímají vztah mezi lesní těžbou a produkcí výrobků ze dřeva, většina z nich však bohužel nespojuje produkci plastů s těžbou ropy, výrobu hliníku s těžbou bauxitu, nebo ocelářskou výrobu s důlní těžbou.

Zmíněná práce se snaží osvětlit faktory způsobující nahrazování dřeva jinými materiály v souvislosti s povědomím spotřebitelů o výhodách ve vztahu k otázkám životního prostředí.

Ze zprávy vyplývá, že hlavní roli při výběru materiálu hraje jeho cena, stejně jako kvalita. Jen málo spotřebitelů je ochotno platit víc za produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Faktor životního prostředí se stává klíčovým při rozhodování pouze, pokud jsou ceny produktů srovnatelné. Důležitými faktory jsou dále kulturní preference, otázky ohnivzdornosti materiálů a v případě využívání materiálů v architektuře nebo v inženýrské praxi hraje velkou roli také vzdělání.

V 90. letech vzrůstá zájem spotřebitelů o otázky životního prostředí v mnoha částech světa. V USA a Kanadě nabývají na významu otázky ochrany krajiny, ochrany původních lesních porostů (old growth forests) a ochrany jednotlivých druhů fauny a flóry. Negativní vliv na veřejné mínění mají také holosečné způsoby hospodaření v lesích. V Evropě má hnutí za ochranu životního prostředí vzrůstající vliv již od 70. let. Vrchol své aktivity zaznamenalo někdy kolem roku 1992. Nejpalčivějšími otázkami pro Evropany jsou znečištění ovzduší a vody průmyslovými odpady. V posledních letech významně vzrostl zájem také o využití přírodních materiálů. Každá z Evropských krajin má navíc své vlastní lokální problémy. V letech 1992-1995 klesl v Evropě počet lidí, kteří považují otázky znečištění životního prostředí za klíčové. Otázky ochrany životního prostředí byly zastíněny jinými problémy jako nezaměstnanost a recese. Několik studií ukázalo, že i když je dřevo a papír považováno za materiál nejšetrnější k životnímu prostředí, veřejnost v Evropě a Severní Americe se soustřeďuje na otázky zalesnění a trvalé udržitelnosti zdrojů.

Studie ukazuje, že značný vliv na využití či nahrazování dřeva jako materiálu má vládní politika a také nevládní ekologické organizace. Nahrazování dřeva jinými materiály je často způsobeno zveřejňováním informací o “potřebách životního prostředí”, které jsou nesprávné, neúplné nebo neověřené. V konkurenčních průmyslových odvětvích je patrná tendence k centralizaci vlastnictví a spolupráce v oblasti komunikace s veřejností. V dřevařském průmyslu je naproti tomu vlastnictví velmi roztříštěné a ve srovnání s jinými odvětvími průmyslu je otázkám komunikace s veřejností věnována jen malá pozornost. Potřeba širší mezinárodní spolupráce a aktivity je nezbytná, protože se zvyšujícím se zájmem o otázky životního prostředí dochází k odmítání lesnického a dřevařského sektoru veřejností, a zájem se soustřeďuje na ekologické organizace. Mezinárodní spolupráce by se měla podle uvedené studie soustředit na přípravu vzdělávací kampaně, která objasní potřebu využití dřeva jako materiálu obnovitelného a šetrného k životnímu prostředí. Tyto snahy musí být v souladu s procesem mezivládní spolupráce a v koordinaci s dalšími mezinárodními i regionálními aktivitami.

PUBLIKAČNÍ ČINNOST

Poslední číslo ročníku 44 periodika Zpráv lesnického výzkumu (44, 1999, č. 4) přináší tyto články:

Martincová, J.: Kvalita sadebního materiálu borovice lesní a optimální způsoby pěstování v lesních školkách

Článek se zabývá kvalitou sadebního materiálu borovice lesní v souvislosti se špatným zdravotním stavem mladých borových porostů a častým výskytem tvarových deformací v kulturách. Rozebírá možnosti ovlivnění kvality sadebního materiálu pěstebními technologiemi, např. závlahou, hnojením, podřezáváním kořenů, apod., popisuje zásady správné manipulace se sadebním materiálem, kritéria hodnocení kvality sadebního materiálu.

Malá, J., Cvrčková, H., Máchová, P., Šíma, P.: Využití mikropropagace při záchraně cenných populací ušlechtilých listnatých dřevin

Příspěvek představuje novou metodu záchrany cenných populací ušlechtilých listnatých dřevin, jejichž zachování je podmínkou pro udržení druhové diverzity lesa. Touto metodou je organogeneze, nejúspěšnější metoda, která se osvědčila při klonovém množení zejména listnatých dřevin. Výzkum byl prováděn na rostlinném materiálu jeřábu (Sorbus sudetica, S. eximia, S. bohemica, S. domestica, S. torminalis), břízy trpasličí (Betula nana), třešně ptačí (Prunus avium), jabloně lesní (Malus sylvestris) a hrušky polničky (Pyrus pyraster). Je popisováno zakořeňování v agarových médiích, výsadba na venkovní plochy.

Šindelář, J.: Možnosti využívání síjí jako racionalizačního opatření při obnově lesních porostů a zalesňování

Autor se zabývá síjí - metodou obnovy lesních porostů a zalesňování, která patří k málo používaným pracovním postupům. Řeší problémy spojené v současné době s realizací této metody, zmiňuje použití mechanizace (technologický systém firmy Arbor Seda Forst GmbH, SRN). Krátce seznamuje s využíváním síjí lesních dřevin pro obnovu lesních porostů a zalesňování v ČR a představuje možnosti využívání síjí jako racionalizačního opatření na základě zahraničních zkušeností. Tabulka podává přehled o podílu různých způsobů obnovy lesních porostů a zalesňování v České republice.

Kohán, Š.: Rastové charakteristiky nových klonov topoľov v oblasti Laborca v podmienkach východného Slovenska

Práce hodnotí výsledky výzkumu růstu a zdravotního stavu topolů pěstovaných na středně těžkých nezaplavovaných aluviálních půdách Laborce ve Východoslovenské nížině ve věku 10 let. Bylo sledováno 22 klonů, z toho 16 klonů patřilo do skupiny Aigeiros, 2 klony byly ze skupiny Tacamahaca a 4 klony tzv. interamerické. Bylo uskutečněno biometrické měření všech jedinců, hodnoceny přírodní podmínky, zdravotní stav, výškový a tloušťkový růst, objemová produkce. Hodnocení výzkumu je zachyceno ve 4 tabulkách.

Holuša, J.: Bionomie pilatky smrkové (Hymenoptera: Tenthredinidae) na severní Moravě a ve Slezsku v letech 1998-1999

Článek se zabývá výskytem pilatky smrkové (Pristiphora abietina) na našem území. Autor sledoval vývoj pilatek, sezónní dynamiku tohoto druhu, výzkum byl doplněn poznatky z laboratorního chovu. Studijní plochy se nacházely na 8 plochách Ostravské pánve a Podbeskydské pahorkatiny, kde byl sledován průběh rojení dospělců pilatek, jejich líhnutí a rojení, poměr pohlaví, délka života, larvální vývoj. Výsledky výzkumu byly zpracovány do 8 tabulek a 9 grafů.

Bluďovský, Z.: Těžba dřeva v České republice

Příspěvek podává stručný přehled vývoje těžby dřeva na území České republiky v průběhu 20. století a určuje faktory, které těžbu ovlivňují - možnosti příslušné hospodářské jednotky, úroveň poptávky a mimořádné vlivy. Článek je doplněn grafem, který názorně zachycuje těžbu dřeva v českých zemích v letech 1900-1997.

Cikánková, J.: Impact factor - klady a zápory využití citační analýzy

Článek seznamuje s citační analýzou - s jednou z metod, jak se orientovat v informační záplavě tohoto století. Autorka vysvětluje podstatu této metody na příkladech, představuje postup hodnocení informačních pramenů na základě citační analýzy, všímá si kladných i záporných stránek tohoto způsobu zpracovávání citací a upozorňuje na úskalí při hodnocení časopisů podle kritéria frekvence citací.

Cikánková, J.: Přehled publikační činnosti Ing. Jana Materny, CSc., za období 1954 až 1994 (Rešerše)

V příspěvku je uveden přehled odborných článků a závěrečných zpráv Ing. Jana Materny, CSc., publikovaných v tuzemsku i v zahraničí za období, kdy působil ve VÚLHM, tedy za léta 1954-1994. Sestavená publikační činnosti je odrazem jeho vědeckovýzkumné činnosti opírající se o široké znalosti mnoha vědních oborů. Neméně významnou pro publikační činnost byla jeho angažovanost v mezinárodní spolupráci, jak o tom svědčí názvy publikovaných prací. Také jejich obsah ukazuje, že autor využil výsledky své práce a získané informace v odborných pracích a výzkumných zprávách, ve kterých hodnotí nejen příčiny poškození lesů, ale také navrhuje doporučení k eliminaci škod. Přehled publikační činnosti slouží i nyní k posouzení vývoje imisního zatížení lesů (lesních ekosystémů) a vhodnosti opatření pro odstranění jejich působení.

Stříbrná, S.: Náměty pro práci s odbornou literaturou

Článek stručně představuje proces práce s odbornou literaturou, od prvotní orientace - rozdělení písemných pramenů, a to jak z hlediska obsahu primárních informací (prameny primární, sekundární, terciární), tak z hlediska obsahu původních informací (prameny původní, odvozené, kompilační) - po výběr a záznam dokumentu. Krátce je zmíněn postup při excerpci odborné literatury.

Lesnické aktuality

Do této části byla tentokráte zpracována tato témata ze zahraničních odborných publikací:

- Vodní prameny v lese - stručně informuje o typech pramenů, životním prostředí pramenů a ohrožení pramenů.

- Nová lesnická politika a privatizace lesů v Rusku - článek se zabývá přechodem od plánovaného lesního hospodářství Sovětského svazu k tržnímu hospodářství Ruska na základě nového zákonodárství, jeho problémy, pozitivními i negativními stránkami.

- Houbové choroby a parazitismus u sosnokaza borového v roce 1998: změny diversity a vliv přírodních nepřátel na lesní hmyz - krátký výtah z článku o škodách způsobených sosnokazem borovým v severním Skotsku.

- Vliv zápoje a dalších činitelů na regeneraci borovice lesní a příslušející zemní flóru v národní přírodní rezervaci Glen Tanar - poznatky z národní přírodní rezervace Glen Tanar v severozápadním Skotsku.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.