PROFESOR JAROSLAV BENEŠ PĚTASEDMDESÁTILETÝ

Prof. Ing. Jaroslav Herynek, CSc.,jménem spolupracovníků a žáků

Pan Prof. Ing. Jaroslav Beneš, DrSc. se narodil 26. března 1925 v Budči na Českomoravské vrchovině. Reálné gymnázium navštěvoval v Novém Městě na Moravě a úspěšně jej ukončil maturitou v r. 1944. Vysokoškolské studium absolvoval na bývalé VŠZ v Brně na oboru lesnickém, kde složil státní závěrečnou zkoušku v r. 1950. Zde působil jako odborný asistent na bývalé Katedře inženýrských staveb lesnických a hrazení bystřin pod vedením Prof. L. Skatuly. Zde také absolvoval vědeckou aspiranturu v letech 1951-1954. Odborně a vědecky se věnoval závažnému a rozsáhlému oboru zpřístupňování lesů, včetně všech objektů a účelových staveb a zařízení. Svoji kandidátskou disertační práci na téma “Návrh směrnic pro projektování lesních skladů” úspěšně obhájil před vědeckou radou Lesnické fakulty v Praze.

Jako odborný asistent pokračoval poté ve svém působení na Lesnické fakultě v Brně až do r. 1966. V této době také předložil a obhájil před Vědeckou radou LF VŠZ v Brně svoji habilitační práci - “Vliv nové techniky na výstavbu lesní dopravní sítě”. Jako pedagogicko-vědecký pracovník působil ve funkci docenta na LF v Brně v období 1966-1983. Intenzivně vědecky pracoval v oblasti technicko-ekonomických kritérií plánování a výstavby lesní dopravní sítě. Na tuto tématiku také předložil svoji doktorskou práci a po její obhajobě v r. 1980 získal vědeckou hodnost doktora technických věd. Profesorem byl jmenován v r. 1983 a jako profesor také odborně, vědecky a pedagogicky působil na katedře s odborným zaměřením na lesnické stavby, meliorace a hrazení bystřin až do svého odchodu do důchodu v r. 1990.

Po celou dobu svého pedagogického, vědeckého, odborného a praktického působení na bývalé VŠZ v Brně (nyní MZLU v Brně) aktivně pracoval v oboru lesnických účelových staveb, zpřístupňovacích tras, lesních cest a objektů včetně příbuzných oblastí lesnických inženýrských činností a aktivit. Byl téměř 30 let (1961-1990) aktivním členem vědecké rady fakulty a v letech 1972-1986 zastával funkci vedoucího Katedry lesnických staveb a meliorací. Působil též jako předseda komise pro obhajoby kandidátských prací v oboru lesnických meliorací (1971-1990) na VŠZ v Brně a člen celostátní komise pro obhajoby doktorských prací v oboru zemědělská a lesní technika (1983-1990). Řešil jako samostatný a odpovědný řešitel i jako koordinátor celou řadu odborných a vědeckých problémů a úkolů výzkumných programů všech úrovní z oblasti základního i aplikovaného výzkumu. Z nejzávažnějších je možno uvést: Použití stabilizovaných vozovek při stavbě lesních cest (1962); Použití přírodních materiálů pro stavbu vozovek lesních cest (1963); Určení projekčních prvků a technologie stavby objektů na dřevoskladech (1971); Výzkum základních přírodních faktorů ovlivňujících tvorbu lesní dopravní sítě (1972); Použití počítačů při projektování lesních cest (1972); Výzkum přírodních faktorů ovlivňujících tvorbu lesních dopravních sítí (1978); Určení optimálních prvků lesní dopravní sítě ve specifických přírodních a hospodářských poměrech (1980); Teoretické základy optimalizace lesní dopravní sítě (1985).

Jako garant a koordinátor vedl celý odborný a vědeckovýzkumný tým při řešení komplexně pojatých úkolů vědeckovýzkumného programu v oboru lesnické a zemědělské vědy i programu vědeckotechnického rozvoje - v letech 1981-1985 zaměřený na optimalizaci řešení lesních dopravních sítí a v letech 1986-1990 směrovaný na složky dlouhodobé přípravy výroby dříví v lesním hospodářství.

Intenzivní byla i spolupráce Prof. Beneše se zahraničím, i když poplatná časově daným předpokladům a možnostem. Dlouhodobě spolupracoval s Lesnickým výzkumným ústavem v Bělehradě (Jugoslávie) ve svém oboru zpřístupňování lesů. Společně s Prof. Doležalem propracovali a navrhli vzorové zpřístupňování lesních území prakticky ve všech bývalých svazových republikách SRFJ (bývalé Jugoslávie). Účastnil se zde několika odborných seminářů, konferencí a sympozií k problematice a řešení zpřístupňování lesů. Nyní již do oblasti zahraničních styků nepochybně náleží také dlouholetá spolupráce s Lesnickou fakultou a Lesnickým výzkumným ústavem ve Zvolenu ve Slovenské republice.

Prof. Beneš navázal na odborné tradice Prof. Skatuly a pokračoval v soustavné spolupráci v celé oblasti působnosti ŠLP “Masarykův les” ve Křtinách u Brna při hodnoceních, opravách, údržbách a rekonstrukcích i navrhování a budování zpřístupňovacích tras a objektů. Se svými spolupracovníky se aktivně podílel i na samotné realizaci vybraných tras a objektů na tomto účelovém zařízení MZLU v Brně. Prof. Beneš byl také odborným a realizačním garantem studie a projektu vzorového zpřístupnění gravitačního celku Vilčok v oblasti bývalého LZ Ostravice v povodí Vodního díla Šance s ohledem na zájmy dlouhodobě Chráněné oblasti přirozené akumulace povrchových a podzemních vod Beskydy při naplňování snah o integraci zájmů lesního a vodního hospodářství. Svoje bohaté teoretické i praktické zkušenosti využíval a aplikoval prakticky ve všech horských, podhorských, pahorkatinných i nížinných oblastech naší republiky. Svoje zkušenosti a poznatky jak z pohledů vědeckovýzkumných, tak i praktických, dokázal jasně a přesvědčivě prezentovat na celé řadě odborných školení, seminářů, konferencí a sympozií v tuzemsku i v zahraničí (Jugoslávie, Polsko, Německo, Slovensko).

Velmi bohatý a široký je výčet publikačních aktivit Prof. Beneše. Spolupracoval rozsáhle při vydání 3 celostátních učebnic a je spoluautorem 4 knižních publikací z oboru lesních cest a lesnických staveb. Zveřejnil za dobu svého aktivního působení celkem 26 původních vědeckých prací a publikací a téměř 40 dalších publikačních titulů pro odbornou i laickou veřejnost v odborných lesnických časopisech a periodikách. Za období svého dlouhodobého vědeckého, pedagogického i odborného a praktického působení vydal 16 studijních textů z oborů lesních cest a dřevoskladů.

Během svého dlouholetého působení na LF VŠZ, nyní MZLU v Brně, vychoval nebo spolupůsobil při výchově řady ročníků absolventů denního, dálkového i postgraduálních studií. K zodpovědnému a pečlivému řešení problémů dovedl celé desítky diplomantů ústavu (katedry) i vědeckých aspirantů. Vždycky velmi dbal na organické propojení vysoké teoretické úrovně s praktickou provozní činností a komplexem realizačních aspektů v úzkých vazbách na krajinné a lesní prostředí. O tomto přístupu se měli možnost trvale přesvědčovat nejen všichni spolupracovníci a studenti, ale i pracovníci všech úrovní lesnického provozu. Byl velmi zkušený a zdatný při vytyčování a trasování zpřístupňovacích tras v náročných terénech, což názorně dokumentoval v nejrůznějších terénních a hospodářských podmínkách našich domácích a také zahraničních lesních celků a komplexů.

Zvláštní pozornost zasluhuje jeho vztah k lesnímu provozu a všem kategoriím absolventů lesnických středních i vysokých škol. Rádi se k němu vraceli absolventi lesnického školství a vždy v něm našli nejen ochotu a porozumění, ale i rady a pomoc při řešení odborných a pracovních problémů. Jako odborný garant organizoval pravidelně podle potřeb a zájmů absolventů a pracovníků lesnického provozu 6 běhů postgraduálních studií pro všechny organizační úrovně provozních pracovníků i specialisty z projekce a realizační sféry. I po svém odchodu do důchodu patří stále k aktivním příslušníkům ústavu, který je nejen schopen, ale také ochoten poradit fakultním i mimofakultním zájemcům při řešení odborných problémů z oboru zpřístupňování a lesnických staveb.

Jsem přesvědčen, že jak jménem všech jeho žáků, spolupracovníků a absolventů, tak i pracovníků lesnického provozu, jsme povinni vyjádřit panu Prof. Ing. Jaroslavu Benešovi, DrSc. srdečná a upřímná poděkování a uznání. Vždyť právem náleží k okruhu odborníků, vážených a zasloužilých pracovníků Lesnické a dřevařské fakulty MZLU v Brně ve své generaci. Využíváme také této vzácné příležitosti k upřímným blahopřáním stálého a pevného zdraví i tvůrčích sil pro další léta života uprostřed všech blízkých. Neskromně si přejeme, aby jubilující pan profesor Beneš náležel trvale ke vzácným osobnostem svého oboru, lesnických věd a vysokého školství v naší vlasti.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.