ŠUMAVSKÝ POHÁR 2000 a něco navíc... 8. a 9. září 2000
Oto Lasák
Silná zahraniční účast. Proti loňsku naši zástupci se ctí. Rozhodly až technické disciplíny. Věčně druhý Strandell. Felderová překvapila. Velmi dobrá organizace. Dobrá návštěvnost. Netradiční disciplíny. Program pro děti.
MEZINÁRODNÍ ÚČAST
Ve Vimperku se již podruhé konal 8. ročník tradiční podzimní dřevorubecké soutěže Šumavský pohár s rekordní zahraniční účastí. Nechyběly ani naše reprezentační stálice Gerža - mistr ČR, Kostrůnek, Barták, Průša, Troják, Daňhel, Čech, letos úspěšný vícemistr ČR Anděl, Herzog a řada mladých - Komárek, Němec, Šafr, Kalenda. Mezi dvanácti českými zástupci mi chyběl pouze Karel Kříž. Největší zastoupení měli Němci spolu s Rakušany. Nechyběli ani Belgičané, Estonci, Holanďané, Slováci, Švédi - s na Šumavě věčně druhým Strandellem a Švýcaři letos s Yvonne Felderovou, která rozhodně dokázala umístěním v první polovině, že soutěžit s motorovou pilou mezi muži umí. Pro řadu závodníků to byla i poslední možnost přípravy týden před mistrovstvím světa dřevorubců v Norsku.
VÝROBCI PIL
Již tradičně se v našem časopise zabýváme zastoupením značek používaných pil. O to zajímavější je tento údaj v mezinárodním měřítku. Ze 49 závodníků jich používalo 16 Husqvarnu, 12 Stihl, 11 Jonsered, 8 Solo a 2 Dolmar. Nejpoužívanější pilou poháru byla Husqvarna 371XP (12x), Stihl 046 (9x) a Jonsered 2071 (9x). Generálním sponzorem poháru byla již tradičně firma Stihl.
KÁCENÍ
Pravděpodobně pro efektivnější průběh proběhlo kácení střídavě s technickými disciplínami. Jedna skupina kácela a druhá absolvovala technické disciplíny. Některým závodníkům chyběl výsledek z kácení, podle kterého více méně buď riskují, nebo řežou na jistotu. Nejlepšího výsledku dosáhl poslední tři roky výborný Jiří Kostrůnek (Jonsered) - 657 bodů. Pouze 1 bod za ním skončili Estonec Taavi Ehrpais (Jonsered), Němci Erhard Herwig (Stihl) a Wolfgang Heidemann (Husqvarna). V první polovině skončilo 7 našich závodníků - Barták, Gerža, Komárek, Anděl, Čech a Herzog. Všichni překročili hranici 600 bodů a až na jednoho závodníka všichni nespadli pod 500 bodů. To naznačovalo slibný začátek a potvrdilo vysokou úroveň poháru.
VÝMĚNA ŘETĚZU
Tato disciplína přinesla vynikající výkony - Hermann Stocker (Stihl) dosáhl nepředstavitelného výkonu 12,7 sec. Druhý náš Jan Průša (Stihl) si polepšil výkonem 13,9 sec. a na scénu s třetím místem vstoupila i jediná žena mistrovství Švýcarka Yvonne Felderová (Husqvarna) s parádním časem 14,2 sec. Opět čtvrtý se umístil Wolfgang Heidemann (Husqvarna) 14,8 sec. V první polovině startovního pole skončilo opět 7 našich. Pod 20 sec. se dostalo 19 závodníků.
KOMBINOVANÝ ŘEZ
Tato disciplína vyšla Jiřímu Kostrůnkovi (Jonsered, 189 bodů), který ji bezpečně vyhrál nejen díky výbornému času, ale i kvalitě řezu. V první polovině skončilo už jen 5 našich. Kombinovaný řez vyšel Švédům Kennethu Gabrielssonovi (Jonsered), Bengtu Raskovi (Jonsered) a Lars Strandelovi (Husqvarna).
PŘESNÝ ŘEZ
Řez na podložce byl kamenem úrazu pro většinu našich. Nejlepší Jan Daňhel (Husqvarna) byl desátý, Jan Průša (Stihl) dvanáctý. Zabodovali Němci. Disciplínu vyhrál Gottfried Schädlich (Husqvarna) před Christianem Thomou (Jonsered) a Švédem Lars Strandellem (Husqvarna) a opět čtvrtým Wolfgangem Heidemannem (Husqvarna).
ODVĚTVOVÁNÍ
Před závěrečnou disciplínou byl po součtu všech bodů na prvním místě Němec Wolfgang Heidemann (Husqvarna), kterému na Šumavě vycházela úplně každá disciplína. Po výborných výsledcích v kombinovaném i přesném řezu se na druhé místo posunul Švéd Lars Strandell (Husqvarna). Jiří Kostrůnek (Jonsered) obsadil 5. místo 6 bodů za 4. Kennethem Gabrielssonem (Jonsered) a 13 bodů za 3. Erhardem Herwigem (Stihl) a dokázal toho využít. Právě Gabrielsson a Herwig měli po dvou sucích, což je odsunulo na celkově 5. a 8. příčku. Kostrůnek s jedním sukem a výborným časem se posunul na vynikající 3. místo. Němec Heidemann (Husqvarna) předvedl neskutečné nervy a bezchybným odvětvováním i nejlepším časem obsadil zaslouženě první místo v této disciplíně a tedy i celkově. Lars Strandellovi (Husqvarna) stačilo 16. místo k zisku dalšího 2. místa na Šumavském poháru.
DALŠÍ VÝSLEDKY
V soutěži družstev zvítězila dvojice Německo 1 - Wilhelm Klopenhauer (Stihl) a Dirk Groteluschen (Stihl). Na druhém místě estonská dvojice Taavi Ehrpais (Jonsered) a Andres Olesk (Jonsered) a na třetím Švýcaři Thomas Gerber (Stihl) a Sven Frommelt (Husqvarna). Jediná žena Ivonne Felderová (Husqvarna) obsadila 24. místo. Z našich se dále umístili Gerža (Husqvarna) 10., Hubert Barták (Husqvarna) 12., Průša (Stihl) 15., Anděl (Dolmar) 16. a Jan Daňhel (Husqvarna) 23. místo. Tedy polovina Čechů v horní části startovního pole.
DOPROVODNÝ PROGRAM
Vedle očekávané prezentace výrobců motorových pil a nabídky mysliveckých oděvů připravili zástupci LČR LZ Boubín soutěž pro děti v malování. ISŠL Vimperk zvolila velmi zajímavou formu soutěží pro děti rodičů, kteří mezitím sledovali dřevorubecké klání. Skládaly slova s lesnickou tématikou, poznávaly lesní květenu, skládaly obrázky, házely kroužky, stavěly pyramidy ze dřeva, přiřazovaly k lesním živočichům potravní nároky a po hmatu hádaly, co je ukryto v krabici. Zájem byl nebývalý - spotřeba bonbónů za páteční odpoledne dosáhla 9 kg!
Divácky velmi úspěšná byla, na rozdíl od dívek v bahně, ukázka dřevorubeckých disciplín - hod sekerou, přesekávání polene sekerou a řez kaprovou pilou. Tyto v Evropě dobře známé disciplíny si získaly nebývalý divácký zájem.
Nezbývá než pochválit organizátory z ISŠL Vimperk pod vedením ředitele Ing. Slavomila Brandtla a poděkovat všem sponzorům za velmi pěkné a hodnotné dary.