LESY A SPOLEČNOST: ÚLOHA VÝZKUMU

XXI. světový kongres IUFRO - Mezinárodního svazu lesnických výzkumných ústavů

Doc. Ing. Luděk Šišák, CSc. - Lesnická fakulta ČZU Brno, zástupce ČR v mezinárodním výboru IUFRO

Ve dnech 6. 8.-12. 8. 2000 se odehrála v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru nejvýznamnější světová lesnická odborná a politická událost posledních pěti let - XXI. světový kongres Mezinárodního svazu lesnických výzkumných ústavů (International Union of Forest Research Organisations - IUFRO). Kongres se konal v ultramoderním komplexu budov světového obchodního centra v Kuala Lumpuru “Putra World Trade Center” a byl největší akcí, která se v Malajsii kdy konala. Poprvé byl světový kongres organizován v rozvojové zemi a ta se takového úkolu zhostila se ctí.

LESNICKO POLITICKÝ VÝZNAM KONGRESU

Samotný lesnicko politický význam kongresu podtrhlo i téma kongresu “Lesy a společnost: úloha výzkumu”. Jednání kongresu bylo zaměřeno jak na postavení lesů a lesnictví ve společnosti, na jeho dosavadní vývoj, stav a zejména perspektivy v rámci světa a jednotlivých oblastí, tak na postavení a roli široce pojaté interdisciplinární lesnické vědy a výzkumu. Z jednání vyplývalo, že lesnická věda a výzkum musí být problémově orientovány a zaměřeny tak, aby jejich výstupy byly principiálním a neopomenutelným podkladem pro lesnicko politická rozhodování na všech úrovních od globální až po místní. Zvláště globální a regionální lesnicko politická rozhodování se musí opírat o výstupy poskytované lesnickým výzkumem, jinak jsou nekvalifikovaná a ztrácejí objektivitu. Zaměření kongresu je vyjádřeno v rámci usnesení, které bylo na kongresu vypracováno a přijato a je připojeno na konci článku.

SVĚTOVÉ KONGRESY IUFRO

Světové kongresy IUFRO, který má historii delší než 100 let, se v posledních desetiletích opakují v pravidelných pětiletých intervalech a jsou nejvýznamnějšími světovými - globálními lesnicko politickými akcemi vůbec. Lze je považovat za významnější než světové lesnické kongresy nejen proto, že mají podstatně delší historii, ale zejména proto, že IUFRO systematicky sdružuje po celém světě nejdůležitější lesnické výzkumné organizace. Kongresy IUFRO nejsou nezávaznými jednáními bez vzájemné věcné a časové kontinuity s kongresy předcházejícími a následujícími.

Na kongresech je prakticky hodnocena úspěšnost dosavadní práce organizace, úroveň plnění úkolů a cílů z předchozího kongresu (mimochodem ten poslední se konal v r. 1995 v Tampere ve Finsku) a jsou určovány směry dalšího vývoje lesnictví a lesnické politiky ve světě a v jednotlivých regionech, z toho vyplývající další úkoly a cíle pro organizaci na příští období. Tato jediná globální světová lesnická organizace takového významu pracuje nepřetržitě po celou dobu mezi jednotlivými kongresy s voleným předsednictvem (výkonnou radou v čele s prezidentem a dvěma viceprezidenty) a svým způsobem aktivně pracovně sjednocuje světové lesnické dění.

CO JE TO IUFRO

IUFRO patří ve světovém rámci mezi velmi vlivné organizace odborně politického charakteru. K roku 2000 má 684 členských organizací, které jsou ve svých zemích rozhodujícími lesnickými organizacemi zabývajícími se na nejvyšší úrovni výzkumem a výukou a tím zásadně formující lesnickou profesi, názory a postoje, samozřejmě včetně lesopolitických. Tyto organizace mají 12 858 pracovníků. Členy IUFRO je 117 zemí světa!

Bohatá komplexní činnost IUFRO je členěna v zásadě do osmi divizí s tématy: pěstování lesa; fyziologie a genetika; těžební operace a technologie; inventarizace, růst, výnos, kvantitativní a hospodářské vědy; lesní produkty; sociální, ekonomické, informační a politické vědy; zdravotní stav lesa; lesní prostředí. Divize jsou členěny podle specializací v současné době celkem do 65 výzkumných a 203 pracovních skupin, sdružujících bez ohledu na hranice zemí a kontinenty pracovníky příslušných zaměření, kteří jsou schopni si navzájem velmi účinně, kvalitně a rychle vyměňovat potřebné informace prakticky k jakémukoliv problému - dnes při existenci elektronických přenosových cest - v podstatě v reálném čase.

ZASTOUPENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

Ze 736 funkcionářů IUFRO (zejména koordinátoři a jejich zástupci v divizích, výzkumných a pracovních skupinách) jich bylo podle údajů z roku 2000 celkem 8 z České republiky, což nás řadí na úroveň takových zemí, jako např. Maďarsko (7), Dánsko (10), Jižní Afrika (8), ale jiná je např. úroveň Rakouska (21), Polska (15), Norska (12), Švýcarska (13), Švédska (31) a Finska dokonce (36). Na druhé straně má nižší úroveň např. Rusko (5), Ukrajina (1), Slovensko (5), Slovinsko (4), Rumunsko (1). Navíc má Česká republika svého zástupce v několikačlenném užším výkonném výboru IUFRO a rovněž v mezinárodním výboru IUFRO.

Na XXI. světovém kongresu IUFRO bylo přítomno více než 2300 účastníků z 95 zemí. Do čela organizace byl pro období příštích pěti let zvolen mezinárodním výborem organizace (International Council) Risto Seppälä z Finska, místoprezidenty se stali Eric Teissier du Cross z Francie a Don Koo Lee z Koreje. Jako místo konání příštího XXII. Světového kongresu IUFRO v srpnu r. 2005 bylo odhlasováno mezinárodním výborem město Brisbane v Austrálii.

Pokud jde o prezentaci ČR na kongresu, původně bylo přihlášeno 18 účastníků, avšak přítomno bylo nakonec z administrativních příčin pouze 16, z nichž navíc jeden mohl být přítomen jen soukromě - shodou okolností člen výkonné rady - vrcholného řídícího orgánu IUFRO složeného z 22 členů ze všech světadílů. Tak se stalo, že na kongresovém jednání, pravidelně se opakujícím po pětiletých periodách, poprvé za mnoho posledních desítek let nemohl být přítomen žádný zástupce našeho lesnického výzkumného ústavu (který je nejstarší členskou organizací IUFRO v ČR) a oficiálně nebyl přítomen ani žádný zástupce ministerstva zemědělství jako řídícího lesnicko politického orgánu v zemi. Takový přístup zainteresovaných orgánů je naprosto neadekvátní a ve světě zcela nevídaný i u skutečně rozvojových zemí.

Proto reprezentovaly české lesnictví, českou lesnickou politiku a výzkum, pouze obě lesnické fakulty - Brno a Praha a Ústav pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse n. L. Zástupci VÚLHM se po neadekvátním administrativním rozhodnutí kongresu nezúčastnili, ale i jejich prostřednictvím se zastoupení ČR v řídících strukturách pracovních skupin IUFRO v tomto období rozšířilo. Za takovýto zodpovědný, kvalifikovaný a aktivní přístup je nutno výše uvedeným institucím poděkovat a veřejně jim vyslovit vysoké uznání. Jen díky jim se stalo, že se Česká republika nepropadla na tomto kongresu mezi nevýznamné země, že udržela pozice a že její zástupce (i když se kongresu mohl zúčastnit de facto jen jako soukromá osoba) je po volbách i pro další období nadále plnoprávným členem jejího nejvyššího orgánu - rady IUFRO, v podstatě za region střední Evropa, přičemž zastupuje nejen Českou republiku, ale rovněž takové země jako Francie, Německo, Rakousko, Nizozemí, a další!

Účastníci z České republiky byli přítomni na plenárních zasedáních a podle možností navštívili podstatná subplenární jednání a vybraná jednání jednotlivých sekcí, organizovaná pracovními a výzkumnými skupinami. Prezentovali se jedenácti aktivními vystoupeními - postery nebo referáty, které byly po posouzení příslušnými komisemi přijaty k prezentaci. Individuální jednání byla využita pro rozšíření osobních kontaktů, posílení institucionálních a osobních vztahů se zřetelem na zintenzivnění vzájemné spolupráce při řešení výzkumných projektů a úkolů zvláště v rámci Evropské unie.

ZÁVĚR

Závěrem bych chtěl říci, že pokud chtějí lesnické sektory v jednotlivých zemích držet krok a trendy se světovým lesnickým vývojem a úspěšně se podílet na financování různých aktivit z mezinárodních zdrojů, musí být jejich rozhodující lesnické organizace členy tohoto organizačně jednotného seskupení významných lesnických výzkumných a výukových pracovišť univerzitní úrovně a zejména tam aktivně vystupovat. Na tuto činnost musí najít potřebné finanční prostředky. IUFRO zajišťuje a pořádá drtivou většinu mezinárodních lesnických symposií a dalších jednání. Proto je životně důležité umožnit jednotlivým organizacím účast na těchto akcích daleko přesahujících pouze odborný výzkumný a vědecký rámec. Není možné považovat tato setkání za “pouze vědecká”, neboť velmi důležitým cílem účasti je dnes v oblasti výzkumu rovněž proniknout do mezinárodních týmů řešících výzkumné lesnické úkoly a projekty s podporou či plným financováním z mezinárodních zdrojů - v Evropě zejména prostřednictvím 5. a v blízké budoucnosti 6. rámcového programu Evropské unie, přičemž mnohé projekty jsou orientovány nejen na otázky základního výzkumu, ale rovněž na praktickou lesnickou politiku a ekonomiku.

Bez dostatečných aktivních osobních kontaktů, podložených mezinárodně známou vlastní prací - publikacemi, vystoupeními na konferencích a vlastním organizováním konferencí a symposií - není prakticky vůbec možné do mezinárodních týmů úspěšně připravujících a řešících mezinárodní projekty proniknout, začlenit se do nich, upozornit a zohlednit i naši problematiku. Je nutností, aby se takovýchto jednání účastnili pracovníci profesně, jazykově a společensky zdatní, a zvláště aby se účastnili aktivně - tj. referáty, postery a zejména osobními jednáními o otázkách, které jsou pro naše lesnictví a organizace našeho lesnického sektoru důležité.

Účast zástupců českých organizací, přítomných na kongresu, lze hodnotit jako vysoce významnou a přínosnou. Důležité bylo nejen ověření si informací o postavení lesnictví a lesnického výzkumu ve společnosti a o cestách jejich dalšího rozvoje, ale zejména posílení kontaktů s dalším institucemi, zvláště z Evropy.

USNESENÍ XXI. KONGRESU IUFRO

Prospěšnost lesů a stromů pro člověka

S ohledem na značný podíl lesů, stromů, průmyslu a lesnictví na zajišťování ekologického, ekonomického a socio-kulturního blaha lidstva; s ohledem na důležitost kulturní různorodosti; dále s ohledem na podíl v boji proti chudobě, stimulaci rozvoje a odvracení zhoršování životního prostředí a s ohledem na skutečnost, že výzkum probíhá s různou intenzitou v závislosti na geografickém rozsahu problému, významnost, která je mu přikládána, a vzájemných vztazích s jinými problémy, by se základní i aplikovaný výzkum lesů měl ve větší míře zaměřovat na hlavní globální, regionální a místní problémy s cílem získávat poznatky nezbytné k zajištění souladu poptávky po široké škále užitků a dosažení udržitelného lesního hospodářství v rámci různých fyzických i sociálních možností krajiny. Přitom by také mělo být využíváno příslušných vědomostí zejména původních obyvatel.

Pozornost ze strany těch, kteří rozhodují

Vzhledem k vzrůstající pozornosti, kterou lesům věnují mezinárodní a národní agentury, mezinárodní nevládní organizace, obchodní společnosti a akademické instituce, a vzhledem k tomu, že lidé, kteří v těchto organizacích rozhodují, potřebují informace, by měl být výzkum ve větší míře zaměřován na politiku vztahující se k problematice lesů ve většině oblastí týkajících se podmínek životního prostředí i podmínek sociálních, včetně městského a horského prostředí i suchých oblastí. IUFRO hraje důležitou roli při zlepšování komunikace a vzájemných vztahů mezi vědou, politikou a průmyslem.

Role v mezivládních procesech

S ohledem na významné postavení lesnictví při zvažování a posuzování různých mezivládních procesů, jakož i na jedinečnou schopnost IUFRO mobilizovat individuální i kolektivní odborné znalosti a zkušenosti, by mělo IUFRO usilovat o vyšší podíl na mezinárodních debatách a politických procesech, zejména na těch, které se týkají genetických zdrojů a biotechnologií, biologické různorodosti, trvale udržitelného obhospodařování lesů, klimatických změn a schopnosti zadržování uhlíku, půdy, vod, požárů, odlesňování, ničení a degradace lesů a rozšiřování pouští. IUFRO by mělo podporovat přenos sociálně přijatelných a ekologicky správných postupů a technik.

Výzkum a vliv lesnických aktivit

Vzhledem k veřejnému zájmu o možný vliv lesního hospodářství na celosvětové i místní životní prostředí, sociální blahobyt a biologickou rozmanitost a při vědomí toho, že výzkum prováděný IUFRO se tradičně zaměřuje na hlavní obory, měl by být výzkum v jednotlivých disciplínách intenzivnější a současně se posunout k multi-disciplinárnímu přístupu řešení problémů. IUFRO by se měl snažit o těsnější spolupráci s dalšími výzkumnými organizacemi, v rámci níž může předávat své zkušenosti a umožnit využití rozsáhlé kapacity své sítě jiným výzkumným sítím a konsorciím.

Informace

Při uznání výzkumu a lesnických technologií a technologií lesních produktů realizovaných, resp. vyvinutých zejména členskými institucemi IUFRO a jednotlivými vědci, vzhledem k tomu, že řada těchto informací je dostupná z různých zdrojů a v nejednotné formě, a při vědomí rychlého rozvoje a dostupnosti informačních technologií, by měly stávající informace být poskytovány v přístupné a vhodné podobě širokému spektru uživatelů. Instituce zabývající se lesnickým výzkumem by si měly sdělovat výsledky svých výzkumů; rozvoj Globální informační služby o lesích, vedený IUFRO, by měl být intenzivnější a jednotlivé výzkumné jednotky IUFRO by měly i nadále rozšiřovat informace o aktuálním stavu poznatků v oblastech, na něž se zaměřují.

Kapacita výzkumu

S přesvědčením, že rozsah lesnického výzkumu v rozvojových zemích a zemích se vznikající tržní ekonomikou je malý a že rovněž zastoupení žen v lesnickém výzkumu je malé a není dostatečně podporováno, by mělo IUFRO i nadále spolupracovat s dalšími organizacemi, které se snaží rozšířit rozsah výzkumu v rozvojových zemích a zemích se vznikající tržní ekonomikou a podpořit roli žen a handicapovaných vědců v lesnictví.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.