VÝROČNÍ ZPRÁVA s. p. LESY ČR ZA ROK 1999
Připravil Ing. Jan Duha
Výroční zpráva LČR, s. p., (dále jen LČR) za rok 1999 byla schválena počátkem července a její první výtisky se do rukou čtenářů dostaly ve třetí srpnové dekádě. Pro širokou obec čtenářů Lesnické práce uvádíme výtah z jednotlivých kapitol, který zejména v tabulkách dokumentuje dlouhodobé vývojové trendy podniku.
ORGANIZAČNÍ STRUKTURA
LČR zachovaly i v r. 1999 dvoustupňovou organizační strukturu, která plně vyhovuje potřebám řízení podniku. V r. 1999 nebyly připravovány významné změny v počtu organizačních jednotek druhého stupně řízení. V zájmu srovnatelnosti objemu a kvality práce revírníků proběhla optimalizace činností na revírech založená na zhodnocení jejich výměry, lesnatosti území a na výši objemu lesnických činností.
ZAMĚSTNANCI
V porovnání s r. 1998 došlo v r. 1999 k menšímu rozsahu personálních změn. K 1. 1. 1999 proběhla změna ve funkci lesního správce na pěti lesních správách, do funkce nastoupil jeden nový vedoucí OST a jeden ředitel lesního závodu. Na ředitelství podniku byl jmenován nový vedoucí odboru informatiky. Vývoj významných ukazatelů ekonomiky práce ukazují tabulky 2 a 3.
Průměrný měsíční výdělek vzrostl proti skutečnosti roku 1998 indexem 1,075 a dosáhl výše 12 955 Kč.
LESNICKÉ HOSPODAŘENÍ
LČR obhospodařovaly v r. 1999 přes 1,43 mil. ha porostní půdy v majetku státu. Představuje to více než 54 % lesů v ČR. Kvalita lesnického hospodaření LČR významně ovlivňuje kvalitu plnění všech funkcí lesů na území republiky. Prostředkem k naplnění strategie trvale udržitelného obhospodařování lesů v majetku státu je postupné vytváření stabilního, kvalitního, druhově, prostorově a věkově skupinovitě smíšeného lesa.
Z hlediska komplexního plnění funkcí lesa je důležité, že pozemky s právem hospodaření LČR jsou zahrnuty do území, která jsou předmětem veřejného zájmu z hlediska ochrany přírody. Jde např. o zachování krajinného rázu území formou vyhlášených přírodních parků (250 000 ha). Z kategorie zvlášť chráněných velkoplošných území jsou to chráněné krajinné oblasti (400 000 ha). V CHKO i mimo ně je na lesních pozemcích s právem hospodaření LČR evidováno celkem 902 maloplošných chráněných území o výměře 36 000 ha.
Zachování a obnova genofondu lesních dřevin a zvýšení druhové diverzity lesů je jednou z významných priorit trvale udržitelného lesního hospodářství, tedy i priorit LČR. V průběhu r. 1999 byla proto zpracována a předložena ke schválení “Koncepce zachování a reprodukce genových zdrojů lesních dřevin u LČR, s. p., pro období 2000-2010”, která navazuje na koncepci předchozí, zpracovanou v r. 1994.
Na trhu reprodukčního materiálu lesních dřevin pokračoval v některých regionech ČR přebytek nabídky nad poptávkou, který byl patrný již v roce předchozím. LČR ve vztahu k dodavatelským subjektům i pověřeným pěstitelům při jarních zalesňovacích pracích kontrolovaly kvalitu sadebního materiálu a manipulaci s ním s cílem snížit ztráty ze zalesnění. V rámci systému pověřených pěstitelů bylo závěrem roku provedeno jejich opětovné hodnocení. Počet pověřených pěstitelů LČR postupně klesá, na druhou stranu byla stanovena interní kritéria pro přijímání pěstitelů nových.
Z abiotických činitelů způsobil největší škody vítr (1,32 mil. m3), dále sucho (123 tis. m3), sníh (89 tis. m3), námraza (42 tis. m3). Exhalační těžby dosáhly výše 56 tis. m3 a ostatní příčiny (např. těžby v důsledku odumření po povodni, hynutí dřevin s tracheomykózními příznaky, aj.) 80 tis. m3.
V r. 1999 došlo k dalšímu snížení škod způsobených lýkožrouty na smrku. Asanováno bylo celkem 40 tis. m3 nastojato napadeného kůrovcového dříví a 9 tis. m3 druhotně napadeného (celkem 49 tis. m3, což představuje 46 % roku 1998). Pro dosažení tohoto stavu bylo položeno 87 tis. m3 lapáků a instalováno 43 tis. lapačů.
V oblasti Krušných hor se objevilo poškození smrku způsobené nedostatkem živin (tzv. žloutnutí smrku) na ploše cca 6 tis. ha. Na uvedené ploše bylo proto započato s leteckým hnojením na list. Celkem bylo ošetřeno 150 ha. S hnojením poškozené oblasti se počítá i v dalších letech.
Prioritou mysliveckého hospodaření LČR je dosažení únosných stavů spárkaté zvěře v režijních i pronajatých honitbách. Únosné stavy zvěře jsou takové stavy, při nichž je možno dosáhnout přirozené obnovy lesních dřevin včetně jedle a buku bez ochrany kultur a nárostů proti zvěři. Rozhodující podmínkou dosažení cílového stavu je plnění plánů lovu spárkaté zvěře (viz tab. 4).
Z hlediska pěstování lesa je možno rok 1999 považovat za další rok, ve kterém došlo k posunu v náhledu na způsob hospodaření a k dalšímu prosazování podrostního způsobu hospodaření. Změna způsobu hospodaření s sebou přináší pochopitelně i jisté těžkosti, ale nastoupená cesta se jeví jako správná z hledisek ekonomických i ekologických a jen stěží si lze představit situaci, že by v budoucnu mělo dojít k zásadnímu obratu.
Pokles nezdaru zalesňování je důsledkem sílícího tlaku LČR na kvalitu sadebního materiálu a provedené výsadby. Jeho přímým důsledkem je pokles holiny pro zalesnění, na jejímž poklesu se však odráží i pokles holiny z těžby, který je důkazem toho, že podnik LČR se úspěšně odklání od holosečného způsobu hospodaření směrem k jemnějším formám hospodaření. Tuto skutečnost lze dokladovat i na nárůstu mýtní těžby na jeden hektar holiny z těžby a snižování podílu nahodilých těžeb.
Hodnotíme-li podíl přirozené obnovy, je nutné zdůraznit, že stagnace podílu je pouze relativní. V současné době je prováděno rozpracování porostů a jejich příprava pro přirozenou obnovu, včetně případné přípravy půdy, a v následujících letech lze očekávat další nárůst podílu přirozené obnovy na obnově lesa.
Lesní hospodářské plány byly u LČR vypracovány podle nové metodiky na základě zákona o lesích 289/95 Sb. a navazujících vyhlášek MZe od roku 1997, tj. LHP s platností od 1. 1. 1998 a další. Za roky 1997-1999 byly zpracovány LHP na 31 lesních správách a závodech. LHP byly vypracovány ve spolupráci pracovníků LČR a taxačních firem, které zvítězily v obchodní veřejné soutěži na vyhotovení jednotlivých plánů. Byly vytvořeny v souladu se strategií trvale udržitelného hospodaření u LČR a mají až na výjimky platnost 10 let. Celkem je vyhotoveno 36 LHP s celkovou výměrou 438 950 ha (za rok 1999 11 LHP s výměrou 121 675 ha).
NAPLŇOVÁNÍ VEŘEJNÉHO ZÁJMU
V r. 1999 učinil podnik významný krok k praktickému naplnění ustanovení zákona o státním podniku č. 77/1997 Sb. Jedním z důvodů k založení státního podniku je přednostní zajišťování veřejných zájmů v jeho oboru činnosti. Od r. 1992, kdy byly LČR zřízeny, respektovaly ve svých zásadních dokumentech i v praktické činnosti veřejný zájem. Nejznámější aktivitou byla správa drobných vodních toků a s ní související hrazení bystřin a péče o břehové porosty. V r. 1999 byl schválen samostatný programový dokument nazvaný “Program 2000 - Zajištění cílů veřejného zájmu u LČR” (dále jen Program 2000). Dokument vychází ze Zásad státní lesnické politiky a z Lesnické politiky LČR. Významným předpokladem podmiňujícím reálnost Programu 2000 je praktické naplňování dříve přijatého zásadního dokumentu “Program trvale udržitelného hospodaření v lesích - výchova a obnova lesa”.
Program 2000 rozebírá ve dvanácti kapitolách současný potenciál lesních porostů spravovaných LČR pro plnění všech významných funkcí lesa. Dále stanovuje konkrétní opatření, kterými bude podnik usilovat o zachování a rozvoj potenciálu jednotlivých vybraných funkcí lesů. Ruku v ruce s tím se bude zvyšovat nabídka služeb, které LČR nabízejí veřejnosti. Součástí Programu 2000 je rovněž lesnická osvěta veřejnosti, podpora lesnického výzkumu a lesnického školství a podíl LČR na realizaci projektů, které budou svými výstupy sloužit odborné i laické veřejnosti.
Nové aktivity, vyplývající z Programu 2000 se začaly na organizačních jednotkách podniku uplatňovat v 2. pololetí r. 1999. Ve finančním vyjádření představují 10 mil. Kč. Největší objem prostředků, 4 mil Kč, byl věnován budování a opravám odpočinkových míst pro návštěvníky lesa. Bylo postaveno 33 nových altánů a přístřešků, 6 starších altánů bylo opraveno.
Vedle stavebně náročnějších zařízení byla rovněž postavena odpočinková místa z místního materiálu. Lesní správy obnovily, nebo vybudovaly 127 studánek a provedly úpravu jejich okolí, na což věnovaly 1,6 mil. Kč. Na údržbu 63 lesních objektů, které mají historickou nebo kulturní hodnotu, bylo věnováno 1,2 mil. Kč. Velmi potřebných a návštěvníky lesů vítaných parkovišť bylo v r. 1999 vybudováno 19 v hodnotě 0,6 mil. Kč.
LČR věnovaly pozornost budování a údržbě turistických chodníků, péči o vodní toky a vodní nádrže v lesích, které zvyšují rekreační potenciál lesa. Na tyto práce bylo vynaloženo 1,8 mil. Kč. Oblastní správy toků se v rámci Programu 2000 věnovaly také omezování výskytu invazních rostlin. Na tento účel vynaložily 0,8 mil. Kč.
Lesnická osvěta se soustředila v první řadě na děti a mládež. První konkrétní výstup přinesla spolupráce s ekologickým sdružením Tereza, navázaná již v r. 1998. K ověření byly na 200 základních školách v ČR předány materiály společného projektu “Les ve škole, škola v lese”. Sdružení ekologických center Pavučina provedlo ve svých zařízeních 349 lesnických osvětových programů pro 4100 dětí. Ve vztahu k dospělé populaci bylo nejvýznamnějším krokem navázání dlouhodobého smluvního vztahu mezi LČR a ČSOP. Náplní vzájemné spolupráce v r. 1999 byla činnost podporující především biologickou rozmanitost lesních ekosystémů (péče o ohrožené rostliny a živočichy). Ve finančním vyjádření představovala spolupráce s ČSOP v r. 1999 téměř 1,0 mil. Kč.
Rok 1999 byl rovněž prvním rokem platnosti smlouvy o spolupráci mezi LČR a Klubem českých turistů (KČT). První rok vzájemné spolupráce byl věnován převážně navázání kontaktů provozních jednotek LČR se značkaři KČT.
Nejvýznamnější a finančně nejnáročnější činností prováděnou ve veřejném zájmu je hrazení bystřin.
INVESTICE A VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ
Investiční činnost byla v roce 1999 - podobně jako v roce minulém - poznamenána přesunem finančních prostředků na odstranění povodňových škod z r. 1997 a 1998. Na rozdíl od předcházejících let se v r. 1999 soustředily investiční práce do realizace projektově, technicky i finančně náročnějších akcí z těchto přírodních katastrof. Některé akce jsou realizovány i s ohledem na budoucnost, na zabezpečení i plnění protipovodňových a protierozních opatření.
Objem investic u LČR dosáhl v r. 1999 hodnoty 859,6 mil. Kč, z toho vlastní zdroje představovaly 527,3 mil. Kč, zdroje z rozpočtu státu (MZe a MŽP) 330,2 mil. Kč, z jiných zdrojů (FKSP) bylo použito 2,1 mil. Kč. Z celkového objemu 859,6 mil. Kč činily hmotné investice 89,2 % a nehmotné 10,8 %. U nehmotných investic, jejichž objem činil 92,6 mil. Kč, představovaly náklady na pořízení LHP 88,7 %.
Finanční prostředky ve výši 330,2 mil. Kč, získané ze státního rozpočtu (náhrady, podpory, revitalizace), byly použity zejména na financování investičních akcí hrazení bystřin, které zajišťovaly OST LČR ve výši 242,5 mil. Kč, ostatní vodní hospodářství (sanace erozních rýh, retenční nádrže apod.) v hodnotě 9,5 mil. Kč, dopravní zpřístupnění po povodních 25,7 mil. Kč a tvorbu LHP 52,5 mil. Kč. Je potěšitelné, že nárůst finančních prostředků na odstranění povodňových škod z r. 1997 a 1998, čerpaný ze státního rozpočtu, si udržel trend z r. 1998. Tato výše účelově vložených prostředků podstatným způsobem zabezpečila uspokojivý průběh postupného odstraňování povodňových škod. Dalším faktorem zvýšení objemu investic v r. 1999 byla snaha podniku o změnu struktury a charakteru investic. Postupné změny ve struktuře byly umožněny v r. 1999 především dobrými hospodářskými výsledky podniku.
Nové investiční akce včetně nákupu pozemků tvoří více jak 70 % z celkového objemu hmotných investic.
Z celkových finančních výdajů LČR do vodního hospodářství, které dosáhly výše 464,4 mil. Kč, činily výdaje investičního charakteru 273,2 mil. Kč. Z tohoto objemu cca 30,2 mil. Kč představují vlastní prostředky. Investiční výdaje na odstraňování povodňových škod z r. 1997 a 1998 činily v hodnoceném roce 138,9 mil. Kč, z toho vlastní zdroje 20,6 mil Kč.
OBNOVA VLASTNICKÝCH VZTAHŮ K LESNÍM POZEMKŮM
V r. 1999 došlo oproti předchozím letům k většímu růstu počtu vyřízených případů i předané výměry při obnově vlastnických, a zejména užívacích práv fyzických osob k lesním pozemkům. Ke konci roku 1999 bylo vyřešeno 92,9 % počtu případů. Tomu odpovídá 84 % navráceného majetku v plošném vyjádření. Přechod vlastnických práv z majetku státu do majetku měst a obcí se uskutečnil v souladu s příslušnými ustanoveními zákona
č. 172/1991 Sb., O přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí. K přijetí očekávané novely tohoto zákona PS PČR, která by měla odstranit řadu rozporných názorů na výklad některých zákonných ustanovení, do konce roku 1999 nedošlo.
K 31. 12. 1999 byly uzavřeny smlouvy o převodu 24 271 ha řádně doložených lesních majetků lesních družstev obcí na základě Usnesení vlády ČR č. 168 z roku 1995, o postupu při převodech nemovitého majetku bývalých lesních družstev obcí do vlastnictví obcí. K 31. 12. bylo uzavřeno 85 512 dohod o vypořádání restitučních náhrad podle zákona č. 229/1991 Sb. v platném znění, což představuje objem náhrad ve výši 275 829 tis. Kč. Z tohoto objemu byly k 31. 12. 1999 již poskytnuty náhrady, představující ve finančním vyjádření 249 723 tis. Kč.
EKONOMIKA
Hodnota aktiv LČR činila k 31. 12. 1999 66,5 mld. Kč. Podíl hodnoty pozemků na celkové bilanční sumě činil necelých 84 %. Hodnota nehmotného investičního majetku vzrostla o 48 % vlivem zařazení nových LHP do této kategorie majetku. Pozitivně se vyvíjely pohledávky, jejichž celkový objem dosáhl nejnižší hodnoty za posledních pět let. Zkrátila se rovněž doba obratu pohledávek. Hodnota finančního majetku dosáhla historického maxima.
Po vyloučení finančních nákladů a tvorby rezerv došlo k poklesu nákladů o 1,1 %. Mzdové náklady vzrostly o 3,5 %. Mírně narostly náklady na opravy a údržby investičního majetku, kde lze registrovat posun od odstraňování následků povodňových škod k běžným opravám a údržbě majetku. Jemnější způsoby hospodaření ovlivnily mírný pokles nákladů pěstební činnosti.
Objem výnosů s vyloučením výnosů z finanční činnosti a použití rezerv poklesl ve srovnání s rokem 1998 o 1,9 %. Příčinou byl především nižší objem těžeb při srovnatelných cenách dříví. Ekonomickou stabilitu podniku charakterizuje dosažený hospodářský výsledek
LČR udržovaly v r. 1999 obchodní vztahy, jejichž předmětem jsou komplexní dodávky prací, se 154 podnikatelskými subjekty působícími na 315 územních jednotkách. V r. 1999 byl schválen návrh smlouvy na dobu neurčitou s dvouletou výpovědní lhůtou. Nový typ smlouvy byl uzavřen s 15 obchodními partnery. Objem dříví obchodovaného prostřednictvím dceřiné společnosti Hradecká dřevařská a lesní, a. s., v r. 1999 dosáhl 680 tis. m3.
PŘEDSTAVENÍ PODNIKU NA VEŘEJNOSTI
Osou reklamně osvětové kampaně LČR bylo v r. 1999 seznámení veřejnosti s hlavními funkcemi lesa. Informace byla šířena prostřednictvím televizního spotu a tiskové inzerce v celostátních magazínech. Osvětovou kampaň doplňovaly výstavní aktivity. Na výstavách byla navíc věnována pozornost dětem, pro které LČR připravily výtvarné a literární soutěže o lese. Jako každý rok, i v r. 1999, podpořily LČR nahrávku klasického hudebního díla, tentokrát Vivaldiho čtvero ročních dob. Podnikový měsíčník Lesu zdar vycházel již třetí rok v plnobarevné úpravě. LČR podporovaly odborné akce pořádané ČLS, ČJL, NLK, aktivně vystoupily na mezinárodní konferenci k certifikaci. Byly spolupořadateli Společného mistrovství České a Slovenské republiky v práci s motorovou pilou. V prosinci 1999 se podnik významně podílel na organizaci akce “Vánoční strom pro Vatikán”.
Tab. 1: Vývoj počtu organizačních jednotek k 31. 12.
organizační jednotka | počet v roce | ||||
1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | |
OI | 26 | 24 | 23 | 17 | 17 |
LS | 105 | 104 | 89 | 89 | 87 |
LZ, SZ | 12 | 12 | 8 | 6 | 6 |
OST | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Tab. 2: Vývoj počtu zaměstnanců LČR k 31. 12.
organizační jednotka | počet v roce | ||||
1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | |
celkem | 5675 | 5471 | 4393 | 4041 | 3935 |
LS, OST, OI, řed. LČR | 2536 | 2505 | 2362 | 2368 | 2335 |
LZ, SZ | 3139 | 2966 | 2031 | 1673 | 1600 |
Tab. 3: Struktura vzdělanosti personálu LČR v %
rok | zastoupení stupňů dosaženého vzdělání | ||
VŠ | ÚSO | SO + zákl. | |
1995 | 33,2 | 59,7 | 7,1 |
1996 | 32,7 | 57,8 | 9,5 |
1997 | 31,7 | 59,1 | 9,2 |
1998 | 33,4 (11,2) | 57,0 (0,6) | 9,6 |
1999 | 34,7 (21,3) | 55,6 (2,9) | 9,7 |
Tab. 4: Plnění plánu lovu spárkaté zvěře v režijních a vyhrazených honitbách LČR za loveckou sezónu 1999/2000
Druh zvěře | Plán lovu | Index | Skutečnost lovu | Index | % plnění plánu | ||
98/99 | 99/00 | 99/00 | 98/99 | 99/00 | 99/00 | 1999/2000 | |
Jelení | 2 068 | 2 537 | 1,23 | 2 121 | 2 594 | 1,22 | 102,2 |
Sika | 140 | 342 | 2,44 | 145 | 338 | 2,33 | 98,8 |
Mufloní | 981 | 1 285 | 1,31 | 965 | 1 258 | 1,3 | 97,9 |
Daňčí | 1 263 | 1 624 | 1,29 | 1 389 | 1 774 | 1,28 | 109,2 |
Srnčí | 2 557 | 2 913 | 1,14 | 2 574 | 3 014 | 1,17 | 103,5 |
Kamzičí | 10 | 9 | 0,9 | 4 | 13 | 3,25 | 144,4 |
Celkem | 7 019 | 8 710 | 1,24 | 7 198 | 8 991 | 1,25 | 103,2 |
Tab. 5: Vývoj holiny v porovnání s výměrou porostní půdy
| 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 |
výměra por. půdy v tis. ha | 1 471 | 1 467 | 1 446 | 1 435 | 1 429 |
holina k 31. 12. v ha | 19 996 | 14 481 | 13 822 | 13 392 | 11 962 |
% holina | 1,36 | 0,99 | 0,96 | 0,93 | 0,84 |
Tab. 6: Podíl jehličnatých a listnatých dřevin na umělé obnově lesa (ha)
| 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 |
Jehličnaté | 12 890 | 11 037 | 7 560 | 7 513 | 7 036 |
Listnaté | 4 939 | 5 249 | 4 572 | 4 974 | 4 703 |
% listnaté | 27,7 | 32,23 | 37,68 | 39,56 | 40,07 |
% MZD | 29,17 | 34,48 | 40,1 | 42,32 | 43,15 |
Tab 7: Vývoj přirozené obnovy (ha)
| 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 |
Přirozená obnova | 750 | 1 253 | 1 609 | 1 498 | 1 550 |
první obnova celkem | 9 952 | 11 061 | 10 077 | 10 922 | 10 843 |
% přirozené obnovy | 7,5 | 11,3 | 16 | 13,7 | 14,3 |
Tab. 8: Struktura vybraných aktiv k 31. 12. (mil. Kč)
| 1997 | 1998 | 1999 |
aktiva celkem | 10 815 | 11 478 | 11 700 |
stálá aktiva | 7 665 | 7 754 | 8 047 |
pohledávky | 1 568 | 1 383 | 1 112 |
finanční majetek | 1 388 | 2 147 | 2 321 |
Tab. 9: Vybrané úplné vlastní náklady jednotlivých činností (Kč na 1 ha lesní půdy)
| 1997 | 1998 | 1999 |
pěstební činnost | 1 889 | 1 794 | 1 772 |
opravy cest a svážnic | 346 | 516 | 521 |
údržby HIM | 115 | 244 | 299 |
Tab. 10: Vývoj hospodářských ukazatelů za období 1997-1999 (tis. Kč)
| 1997 | 1998 | 1999 |
HV za účetní období | 123 770 | 401 103 | 578 757 |
HV před zdaněním | 146 612 | 792 146 | 781 315 |
HV po zdanění | 578 912 | 525 109 | 393 813 |
rent. vlast. jmění (%) | 1,82 | 5,6 | 7,52 |
doba obr. pohl. (dny) | 113,4 | 93 | 81,4 |