AKTUALITY Z DOMOVA
KONCEPCE UCELENÉHO KRAJINNÉHO PLÁNOVÁNÍ
Ve dnech 19.-21. června t.r. uspořádala Česká společnost krajinných inženýrů v Lednici na Zahradnické fakultě MZLU Brno a ve spolupráci s ČSSI, ČKAIT, MŽP ČR a Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, konferenci, doplněnou dvěma exkurzemi, Koncepce uceleného krajinného plánování. Ke zdárnému průběhu konference přispěla účast a diskuse 99 účastníků ze státní správy, vysokých škol, výzkumu, projekčních i realizačních podniků, při sponzorské podpoře těchto firem: GZ - SAND, s. r. o., Otrokovice, Agroprojekt PSO, s. r. o., Brno, K + S, s. r. o., lisovna umělých hmot Pozořice a Školní zemědělský podnik Žabčice.1. Konstatuje se potřeba přijmout novou dokonalejší legislativu krajinného plánování a ucelené správy krajiny.
2. Kvalitní podklady krajinného plánování mohou vznikat pouze ve víceoborových pracovních týmech a měly by být zařazeny do závazné části dokumentace územního plánování.
3. K zajištění erudovaného přístupu v oblasti krajinného plánování doporučuje se zajistit autorizaci.
4. Závěry, vyplývající z konference, včetně podnětných diskusních příspěvků, výbor ČSKI zpracuje a předá kompetentním ministrům a odbornému tisku.
5. S politováním účastníci konference konstatují neúčast předem dohodnutých a v programu uvedených referujících MZe ČR, MMR ČR a částečně MŽP ČR.
Referáty jsou uvedeny na e-mailové adrese: www.env.cebin.cz.
Eva Dýrová, Jaroslav Herynek, František Kulhavý
EVROPA A PRÁCE V LESE - LEONARDO DA VINCI - PROJEKT EVROPSKÉ UNIE
Ve dnech 10-11. října 2000 proběhla v Abertamech konference učitelů lesnických učilišť k projektu QUASIST. Název vznikl ze začátečních písmen slov Qualitaets - Sicherheits - Standard, trochu krkolomný český překlad zní: “Vývoj tréninkových programů pro kvalitní a bezpečnostní standardy při motomanuální práci v lese”. Pro schválení projektu Evropskou unií byla nutná účast tří partnerů, z toho jeden musel být z bývalého “východního bloku”. Tak se zrodila spolupráce mezi Waldarbeitsschule Itzelberg (Německo), Forstliche Ausbildungsstaette Ort (Rakousko) a SOU lesnickým, OU a U Abertamy. Projekt byl schválen pro sektor LH, jeho délka stanovena na 24 měsíců, cílem je vytvoření programů, které umožní kvalitní, bezpečnou a hygienicky nezávadnou práci v těžbě dříví.
Všichni víme, že vymyslet něco nového v technologii těžby, technice práce atd. je velmi těžké, v případě bezpečnosti práce i nemožné. Proto jsme se v projektu soustředili na sjednocení obsahu jednotlivých kapitol a tím sjednocení výstupů. Druhým důležitým bodem pak bylo sjednocení a nasazení moderní informační technologie k rozšíření vytvořených standardů. K praktickému ověření hotových kapitol jsme svolali již zmíněnou konferenci. Na zahájení se sešlo 33 osob, zastoupení mělo MZe ČR, IVV MZe ČR, OS DLV, IBP, ŠÚ K. Vary, lesnické organizace, u kterých provádíme odborný výcvik. Střední lesnické školy přijely téměř všechny, ze strany SOU - pro které je program především určen - byl bohužel zájem velmi malý. Zde jsou ty, které své zástupce poslaly - SOU Fláje, Rokycany, Šternberk, Písek a Nové Město.
V první části konference seznámili partneři z Německa a Rakouska účastníky se systémem lesnického vzdělávání ve svých zemích a představili jim své školy, jejich pracovní zaměření, vybavení, využití atd. Vzájemným srovnáním vynikly rozdíly dané jednak jejich duálním systémem vzdělávání, jednak tím, pro koho jsou určeny. V druhé části pak byly představeny již hotové kapitoly projektu, který je členěn do čtyř částí (kurzívou jsou vyznačeny již hotové části): 1. Technologický postup; 2. Technika kácení - normálně rostlé stromy, nakloněné stromy, listnaté stromy, vyhnilé stromy; 3. Bezpečnost práce - rozdíly v jednotlivých zemích, OOPP, nástroje a nářadí, bezpečné postupy, nepředvídatelné události; 4. Vzdělávání - nácvik řezů na trenažerech, didaktika, výukové metody kontrola úspěšnosti, učební pomůcky.
Předvádění se uskutečnilo pomocí moderní techniky - spojení počítače s promítacím přístrojem. Současně jsme předvedli i jiné možnosti - textové zpracování, černobílé i barevné fólie. Všechny základní podklady - včetně demonstračního CD - jsme účastníkům předali. Prezentaci kapitol zajistili zástupci všech tří škol. Ohlasy byly většinou pozitivní, kritické připomínky se pokusíme do projektu zahrnout. Závěrem chci poděkovat všem, kteří pro zdar konference a projektu udělali, co mohli, všem, kteří k nám přijeli, i těm, kteří k nám cestu teprve najdou. Kompletně zpracovaný projekt vytvoří dobrou učební pomůcku, která přispěje k vyšší odborné úrovni našich absolventů, případně i dospělých pracovníků. Bude-li náš projekt schválen EU (a já pevně věřím že ano), dojde k vyrovnání vzdělání v členských zemích EU a tím i k možnosti vydávání a uznávání certifikátů a osvědčení pro jednotlivé práce.
Rudolf Kokrhel
POD RADHOŠTĚM STOJÍ PAMÁTNÍK PROFESORA JOSEFA KONŠELA
Na severním úpatí Radhoště, v lese u horské bystřiny a u cesty z Trojanovic k lanovce na Pustevny, byla 2. listopadu slavnostně odhalena pamětní deska lesníkovi a lesnickému pedagogovi Prof. Ing. dr. h. c. Josefu Konšelovi (1875-1958). Pamětní deska je vložena do přírodního kamenného bloku uprostřed lesů, v nichž Prof. Konšel dlouhá léta pracoval jako lesník a ředitel lesů arcibiskupství olomouckého. V roce 1922 přešel na Vysokou školu zemědělskou v Brně jako profesor lesní tvorby a nauky o lesních stanovištích. Po dva roky byl děkanem lesnické fakulty a rok i rektorem VŠZ. Patří k předním tvůrcům moderního českého lesnictví, jehož práce neztratily platnost až do dnešní doby. Platí to o jeho pěstebních zásadách, ale především o jeho vrcholném životním díle Naučném slovníku lesnickém. Z ostatní Konšelovy publikační činnosti je možno uvést Nauku o lesních stanovištích, Lesnické pokusnictví a Stručný nástin tvorby a pěstění lesů v biologickém ponětí. Slavnostního aktu odhalení pamětní desky se zúčastnilo na třicet významných hostů z oboru lesnictví, lesnického školství a státní správy v čele s předsedou zemědělského výboru poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Jaroslavem Palasem. O životě a lesnickém odkazu Prof. Konšela hovořili generální ředitel LČR, s. p., Ing. Jiří Oliva a Doc. Ing. Ladislav Slonek, CSc. z FLD MZLU Brno. Autorem námětu je akademický sochař Rostislav Ilík ze Zlína, stavbu realizovaly Lesostavby Frýdek-Místek.
Jiří Junek
VALNÁ HROMADA SDRUŽENÍ PĚSTITELŮ VÁNOČNÍCH STROMKŮ
V sobotu 11. listopadu se na zámku v Kostelci n. Č. l. uskutečnila výroční Valná hromada Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Pěstitelé z celé republiky se sešli, aby zhodnotili činnost za uplynulé období a dohodli se na aktivitách v dalším roce. Členové se shodli, že hlavní aktivity budou směřovat k informování veřejnosti o přednostech vánočních stromků pěstovaných na plantážích. Velká pozornost byla v této souvislosti věnována certifikaci vánočních stromků vypěstovaných na plantážích. Certifikační štítky zavěšené na vrcholový kryt by měly usnadnit zákazníkům identifikaci vánočních stromků vypěstovaných na speciálně pro tento účel založené plantáži. Mohla by také usnadnit rozhodování těm zákazníkům, kteří se domnívají, že při těžbě vánočních stromků jsou poškozovány lesní kultury. Stále častější požadavky obchodních firem na poskytnutí informací o pěstitelích vánočních stromků, jakož např. i časté požadavky na poskytnutí informací o pěstování a cenách vánočních stromků z různých masmédií, zejména pak řady deníků, podnítily rozhodnutí valné hromady o nutnosti rychlého vytvoření internetové stránky sdružení a její umístění na některém známém lesnickém serveru. Mimoto bylo rozhodnuto o uspořádání velmi populární terénní ukázky tvarování a řezu vánočních stromků na plantáži jednoho z členů sdružení. Sdružení má v současné době 41 členů, kteří pěstují vánoční stromky na ploše asi 108 ha.
Karel Michalík
ZVĚŘ V MORAVSKÉM KRASU VERSUS KLÍČIVOST SEMEN JEDLE
Ve své diplomové práci jsem se zabývala problematikou zmlazování jedle v Suchém žlebu v NPR Vývěry Punkvy. Při studiu populační ekologie jsem zaznamenala nízký počet semenáčků. Vzhledem k výskytu srnčí zvěře v této oblasti se za hlavního viníka považovala zvěř. Proto jsem se rozhodla pro výzkum problematiky z jiného úhlu a provedla rozbor semen pocházejících přímo ze Suchého žlebu. Výsledek byl víc než překvapující. Na úvod musím poznamenat, že mým cílem bylo zjištění klíčivosti in natura. Proto byla semena sbírána ze země a nebyla ošetřena chemickými látkami. Pokud by mělo být osivo určeno pro výsev do školky, postupovalo by se tak, jak určuje ČSN 481211.
Jedlová semena byla sbírána ze země 25. 9. 1999, byla zvážena a podle normy stratifikována. Poté byla uložena na klíčidla a počet vyklíčených semen se průběžně sledoval. Po měsíci byla odstraněna semena poškozená hnilobou, svěží semena byla podrobena zkoušce životnosti barvením. Vzhledem k tomu, že klíčivost semen ze Suchého žlebu byla pouze 5%, rozhodla jsem se pro opakování pokusu. Osivo ze Suchého žlebu však už nebylo k dispozici, proto jsem požádala Semenářský závod Týniště n. O., LČR, s. p., o zaslání 0,5 kg30 a 3. LVS, podobně jsem získala osivo z porostu u Bílovic n. S. Oba oddíly osiva byly z minulého roku. U oddílu z Týniště byla stanovená klíčivost minulý rok 35 %, po roce klesla na 12 %, ale to je údaj mírně zkreslený, neboť semena nebyla ošetřena proti plísni. U oddílu z Bílovic vyšla klíčivost 10 %. Všechny tři oddíly osiva se vyznačují velmi nízkou energií klíčení. Poškození hmyzem bylo minimální - pouze 2 případy v oddílu semen ze Suchého žlebu. Tento oddíl se dále vyznačoval výrazně nižší hmotností, než stanovuje norma - 40,7 g oproti 47,4 g a víc jak 1/3 semen byla prázdná. Tento fakt mohl být ovšem zapříčiněn nízkými srážkami v roce 1999. Ve všech oddílech podlehla semena plísni, čemuž by se dalo částečně předejít použitím chemických látek před stratifikací. osiva z PLO
Příčinou špatné klíčivosti by mohlo být předčasné fyziologické stáří dospělých jedinců, kteří v důsledku špatných pěstebních zásahů směřujících do podúrovně zkrátili svou korunu, což je u jedle považováno za prvotní znak chřadnutí. Takové stromy produkují semena s malou energií klíčení a náchylná k houbovým chorobám. Je možné, že výsledek mohl být ovlivněn selektivitou sběru. Nízkou klíčivost to ale v žádném případě nezpochybní. Z rozboru semen vyplývá, že příčinou nedostatečného zmlazování nemusí být vždy zvěř. Na druhé straně je obtížné při klíčivosti 5 % udržet jedli v žádoucím zastoupení v porostu, pokud i ta malá část semenáčků je, s výjimkou nepřístupných skalních ostrohů, zlikvidována. Proto nemá jedle v Suchém žlebu šanci. Vzhledem k této situaci jsem v podmínkách Suchého žlebu navrhla individuální ochranu a mimo NPR i založení podokapové školky pro zvýšení zastoupení jedle (event. tisu a buku) v porostu.
Ing. Ivana Tomášková
ZPRÁVA EU: VÍCE NEŽ POLOVINA NAŠICH JEHLIČNANŮ JE PONIČENÝCH
Stav lesů v ČR patří k nejhorším v Evropě, hůře je na tom již jen Ukrajina. V loňském roce bylo na našem území zdravých pouze 11,7 % jehličnanů, stav 37,9 % byl varující a 50,4 % se řadilo mezi poškozené. Vyplývá to z pravidelné zprávy o stavu lesů v Evropě, kterou společně vydává Evropská komise a Hospodářská komise OSN pro Evropu. Zdraví stromů je určováno podle stavu korun. Pokud stromy neztratily téměř žádné jehličí či listy, pak jsou klasifikovány jako “zdravé”. Takových stromů je v Evropě 36 %. Stav 41 % je “varující” a 23 % je “poškozených”, tj. defoliace činí 25 %. Stav lesů je tradičně dobrý v severských státech. Naopak největší počet nemocných stromů mají Ukrajina, ČR a Bulharsko.
Podle Hospodářských novin, 16. 10. 2000, red.