ODBORNÝ SEMINÁŘ PRO ŠKOLKAŘE

Dr. Ing. Pavel Kotrla - Sdružení lesních školkařů ČR

Ve dnech 17.-18. října 2000 uspořádalo Sdružení lesních školkařů ČR v Biskupicích u Hrotovic odborný školkařský seminář pro své členy. Dvoudenní akce byla zaměřena na dvě samostatná témata: prvním byla problematika ochrany v lesních školkách, druhým pak podrobné informace o náběhu na novou normu ČSN 482115 u Lesů ČR, s. p., od jara 2001. Součástí celé akce byla také prezentace firem nabízejících služby, zařízení a materiály pro lesní školky a dále pak večerní neformální posezení všech zúčastněných.

PROBLEMATIKA OCHRANY V LESNÍCH ŠKOLKÁCH

Odpoledne 17. října bylo věnováno problematice ochrany v lesních školkách. Již několik let se ukazuje, že tato problematika je do určité míry podceňována, především pak v oblasti houbových patogenů. Nelze nevzpomenout např. problémy se sypavkou, v jejichž důsledku bylo nutno v loňském roce v několika školkách oblasti jižní Moravy zlikvidovat řádově hektary semenáčků nebo sazenic borovice. Přesto, že je některými odborníky řadu let opakovaně apelováno na nutnost věnovat této problematice větší pozornost (Ing. V. Jančařík, CSc.), je nutno považovat současný stav úrovně poznání (tj. monitoring výskytu patogenů, možnosti obrany a to nejen za pomocí chemických preparátů) za neuspokojivý.

Jako první v tomto tematickém bloku vystoupil Ing. Michal Hnízdil, vedoucí odboru karantény Státní rostlinolékařské správy Praha. V úvodu vysvětlil postavení Státní rostlinolékařské správy v problematice karanténních chorob a škůdců ve smyslu zákona č. 147/1996 Sb., o rostlinolékařské péči, a vyhlášky č. 83/1997 Sb. ve znění novely č. 206/1999 Sb. a její vztah k pěstitelům sadebního materiálu lesních dřevin. Dále pak informoval o plánovaných novelách zákona o rostlinolékařské péči i navazující vyhlášky, která má za cíl sladit tuto oblast s předpisy Evropské unie. Pro lesní školkaře zde plyne povinnost registrace v průběhu roku 2001 (v případě, že pěstují dotčené rody dřevin), požadavek na tuto registraci s příslušným formulářem (v souvislosti s novelou zákona č. 147/1996 Sb.) je již dnes součástí žádosti o licenci pro nakládání se semeny a sazenicemi lesních dřevin formou jednotné registrace. V závěru svého vystoupení vyjádřil potěšení nad tím, že má možnost užšího kontaktu s lesními školkaři a nabídl Sdružení lesních školkařů ČR možnost konzultací a připomínek k nově připravované legislativě.

Druhým v pořadí vystoupil Dr. Ing. Libor Jankovský z Lesnické a dřevařské fakulty MZLU v Brně. Před vystoupením byl požádán, aby se pokusil nahradit Ing. Vlastislava Jančaříka, CSc., který svou účast ze zdravotních důvodů na poslední chvíli s lítostí omluvil.

Dr. Jankovský nejdříve zopakoval obecné důvody toho, proč se zabýváme chorobami lesních dřevin. Na konkrétních případech cestování chorob v čase a mezi světadíly a s popisem škod, které tyto choroby způsobily, pak dostatečně výmluvně nutnost ochrany zdůvodnil. Poté se vrátil k předchozímu referátu Ing. Hnízdila s upřesněním, že karanténních chorob a škůdců, kterých se opatření Státní rostlinolékařské správy týkají, není zase tak mnoho, aby to v nás vzbuzovalo pocit zoufalosti. Dále se již zabýval konkrétními houbovými chorobami, zjištěnými v posledních letech na území ČR. Celé své vystoupení měl bohatě dokladováno také celou řadou diapozitivů. Většinu posluchačů ve svém vystoupení utvrdil v tom, že oblast houbových patogenů je opravdu v rámci ČR nedostatečně monitorována, a odborníků, kteří se v této problematice vyznají, je poskrovnu.

Posledním v pořadí vystoupila RNDr. Zdena Procházková, CSc. z VÚLHM - VS Uherské Hradiště. Ve svém vystoupení se jednak zaměřila na aktuální informace o chorobách žaludů, jednak informovala o čerstvých výsledcích týkajících se sledování kvality bukvic v průběhu 90. let, které byly prezentovány v září na mezinárodním kolokviu v Brně.

NOVÁ NORMA ČSN 482115

Dopoledne 18. října bylo vyhrazeno tematickému bloku “náběh na novou normu ČSN 482115 - Sadební materiál lesních dřevin - u Lesů ČR, s. p.”. Tato norma byla zpracována v roce 1998 s cílem popsat standardy sadebního materiálu lesních dřevin se zřetelem na požadavky standardů Evropské unie, ale zároveň s respektováním národních specifik českého lesnictví. LČR v té době deklarovaly, že přechod na tuto normu odkládají až na počátek roku 2001, aby se školkaři měli možnost novým požadavkům z této normy vyplývajícím přizpůsobit. Setkání v rámci tohoto semináře pak bylo vyvrcholením řady jednání mezi Sdružením lesních školkařů ČR a ředitelstvím Lesů ČR, jichž se účastnili také tvůrci této normy (Doc. Ing. O. Mauer, DrSc. a Ing. A. Jurásek CSc.). Důkazem, že obě strany přikládají této oblasti velký důraz bylo také to, že dopoledního bloku semináře se zúčastnili pracovníci všech oblastních inspektorátů LČR.

Za školkaře si můžeme pouze postesknout, že ačkoliv v preambuli normy je uvedeno, že “norma upřesňuje na základě požadavků lesnické praxe, nových poznatků a požadavků směrnic ES rozměry sadebního materiálu uvedené v příloze č. 7 vyhlášky Mze č. 82/1996 Sb.”, ministerstvo zemědělství odmítlo požadavek, aby se od roku 2001 parametry sadebního materiálu pro účely dotací posuzovaly podle této normy. Je tak navozen stav, že školkaři budou v roce 2001 nuceni provádět dvojí třídění. Pro LČR, s. p., podle normy 482115, pro účely dotací pak podle přílohy č. 7 vyhlášky č. 82/1996. Přitom se předpokládá, že v rámci novely lesního zákona v souvislosti se zapracováním směrnice EU č. 99/105/ES bude tato norma převzata jako národní standard reprodukčního materiálu lesních dřevin.

Prvním referujícím v rámci dopoledního bloku byl Doc. Ing. Oldřich Mauer, DrSc. z Lesnické a dřevařské fakulty MZLU Brno. Ve svém vystoupení vyčerpávajícím způsobem zdůvodnil biologické a případně technické důvody, proč jsou ta která ustanovení formulována v normě tak, jak jsou. Svá tvrzení dokladoval celou řadou konkrétních výsledků měření a příkladů. Výmluvným dokladem o kvalitě jeho vystoupení byl spontánní potlesk na závěr.

Na vystoupení Doc. Mauera pak navázal Ing. Antonín Jurásek, CSc. z VÚLHM - VS Opočno. Zabýval se otázkami výkladu ČSN 482115, týkající se přesností měření jednotlivých parametrů, přípustnými tolerancemi morfologických znaků, vysvětlením a upřesněním některých článků normy. Cílem tohoto výkladu, který byl zpracován po dohodě mezi LČR a Sdružením lesních školkařů ČR, je předejít možným sporům při dodávkách sadebního materiálu pro zalesnění. Vzhledem k tomu, že některé skutečnosti tohoto výkladu nebyly dosud zcela precizovány (např. názorné nákresy nadzemní části u listnáčů - co je vidličnatost a co ještě boční větvení), bude tento souborný materiál dopracován do písemné podoby v průběhu zimy a poté dán k dispozici.

Poslední vystoupení v tomto bloku měl Ing. Vladimír Krchov z ředitelství Lesů ČR, s. p., Hradec Králové. Ve svém vystoupení zopakoval, že LČR ponechaly dostatečný časový prostor na přechod na novou normu až do roku 2001. Od nové normy si LČR slibují zvýšení kvality sadebního materiálu dodávaného pro zalesnění u státních lesů. Otázku náběhu na novou normu u venkovního personálu budou řešit interním systémem školení s tím, že na semináři zúčastnění inspektoři pro genetiku, pěstování a ochranu lesa budou v pozici určitých arbitrů na straně LČR v případě sporů. Na závěr vystoupení Ing. Krchova byl ponechán prostor pro dotazy jak na zástupce LČR, tak na tvůrce normy.

Účast na semináři první den v počtu 50 osob a druhý den v počtu 90 osob je dostatečně vypovídající o tom, že témata semináře byla zvolena dobře.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.