VALTEK PŘEDSTAVIL NA ŠUMAVĚ VALMET

Oto Lasák

Pražská akciová společnost Valtek, která je oficiálním obchodním zastoupením finsko-švédské společnosti Partek Forest Oy AB, se specializuje na prodej a servis těžebně-dopravních strojů Valmet pro Českou a Slovenskou republiku. Ve čtvrtek 26. října letošního roku připravila pro lesnickou odbornou veřejnost a novináře předváděcí akci na školním polesí ISŠL Vimperk.

VALMET VE SVĚTĚ

O tom, že letošní rok je opravdovým zlomem v nástupu harvestorových technologií v České republice, jsme na stránkách Lesnické práce upozorňovali několikrát. Informovanost výrobců těchto strojů o situaci v České republice je tradičně dobrá, proto není divu, že se této předváděcí akce zúčastnili z finského Tampere ředitel společnosti pan Alahuhtala a jeho zástupce pan Kaloinen, kteří mají oblast střední a východní Evropy na starosti.

Z jejich úvodního výstupu vyplynulo, že Valmet patří ke světové špičce výrobců harvestorů a vyvážecích souprav - co do kvality, množství vyrobených a prodaných kusů, v zajištění odpovídajícího servisu, včetně zaškolování operátorů. Roční produkce TDS vyráběných skupinou Partek Forest se zvýšila na 1000 strojů a tvoří 40% podíl z 2500 prodaných harvestorů a vyvážecích souprav na světě. V posledním období společnost Partek Forest investovala nemalé prostředky jednak do vývoje, ale také do nového výrobního závodu ve Švédsku. V současné době nabízí 3 nové harvestory a 4 vyvážecí soupravy vhodné pro práce od výchovných zásahů, až po mýtní porosty a zpracování kalamit. Výrazným rozdílem od konkurence je skutečnost, že veškeré základní komponenty - jeřáb, harvestorové hlavice, kabinu, motor a řídící systém pro TDS Valmet - si Partek Forest vyrábí sám, ve vlastních závodech. Trend využívání harvestorových technologií v celosvětovém měřítku je rostoucí. Počet pracovníků potřebných ke zpracování 1 mil. m3 dřeva neustále klesá.

VALMET V ČR

Jako projev významnosti českého trhu je i letošní podíl finské strany na investici do zpracování veškeré dokumentace v českém jazyce o rozsahu přesahujícím tisíc stran. Zákazník tak získá srozumitelné a dobře graficky podané návody na obsluhu a údržbu harvestoru, vyvážecí soupravy, kácecí hlavice, motoru a řídícího počítačového systému pro výrobu sortimentů a informací o celém stroji s označením Maxi Control. Novinkou bude i spolupráce se SOUL ve Svobodě nad Úpou, kde bude za podpory Lesů České republiky, s. p., v prosinci umístěn simulátor sloužící k výuce operátorů z řad vybraných učňů, ale i k rekvalifikaci dospělých. Pro praktickou výuku hodlá SOUL pořídit probírkový harvestor.

V České republice zatím pracuje 7 TDS se značkou Valmet. Na tuto předváděcí akci poskytla stroje společnost LESS, a. s., Bohdaneč, která používá již 2 uzly - harvestory Valmet 921 a vyvážecí soupravy Valmet 860 určené především do mýtní těžby. Na přelomu roku je hodlá doplnit o třetí uzel pro výchovné zásahy složený z harvestoru Valmet 911.1 a vyvážecí soupravy Valmet 840.1. Se zkušenostmi s provozem za prvního půl roku přítomné seznámil zástupce společnosti Ing. Jan Mičánek. Konstatoval, že tyto nové technologie si oprávněně získávají místo i ve středoevropských podmínkách, a že naší republice se tento trend v žádném případě nevyhne. Tato technologie nemá jinou alternativu a do budoucna tady bude výrazně zastoupena. Naši lesníci se ji musí naučit využívat. Zdůraznil, že na prvním místě v poskytování služeb jejich klientům je šetrnost k porostu. Přiznal, že společnost letos především získává zkušenosti s prací těchto strojů. Klíčovým momentem pro zvýšení produktivity práce jsou zkušení operátoři. Nejnepříjemnější pro zavedení těchto moderních a bezpečných technologií je relativně vysoká pořizovací hodnota strojů. Co považuje za velmi pozitivní je výrazný vzestup zpeněžení dřeva, který mimo jiné souvisí i s čistotou dřevní suroviny. Díky vyvážení sortimentů z lesa po ose, je dříví připravené na prodej čisté a odběratelé snížili potřebu broušení až o 50 %! Nepřekonatelná je bezpečnost práce a pracovní podmínky, ve kterých operátoři pracují. Velký důraz firma klade na výběr operátorů.

Ředitel akciové společnosti Valtek Ing. Jiří Doskočil přítomné informoval o nabízených produktech a službách. Novinkou je možnost volby zákazníka mezi teleskopickým a paralelním jeřábem. Upozornil i na velmi výkonné, ale zároveň velice úsporné motory Valmet se spotřebou pouhých 10 až 12 litrů nafty za 1 mth. Moderní klimatizovaná kabina zajišťuje výborný výhled a při práci ve svahu je vybavena automatickým vyrovnáváním platformy kabiny ve vodorovné poloze bez ohledu na náklon stroje. Hydraulický manipulátor je umístěný na boku kabiny a otáčí se spolu s ní. Operátor tak v každé situaci velmi dobře kontroluje pohyb manipulátoru s harvestorovou hlavicí, což zamezuje vzniku škod na stromech v porostu.

Následovala praktická ukázka práce harvestoru Valmet 921 s úřezem 65 cm a vyvážecí soupravy Valmet 860 s nosností 14 000 kg a prohlídka již hotových pracovišť. Předváděcí akce se zúčastnilo více než 60 pozvaných odborníků z celé republiky.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.