VÝVOJ A FILOSOFIE INFORMAČNÍHO SYSTÉMU LESŮ ČESKÉ REPUBLIKY, s. p.

Ing. Josef Vojáček - Lesy ČR, s. p., Hradec Králové

Informační systém (IS) podniku tvoří základnu pro vyhodnocování a zpracování informací vznikajících v procesu výroby ve všech jeho fázích a na základě těchto informací jsou prováděna strategická, ale i operativní rozhodnutí nutná k řízení podniku. Stejný informační systém pak poskytuje údaje k vyhodnocení těchto rozhodnutí a poskytuje tak cennou zpětnou informační vazbu. Implementace a používání moderního a výkonného informačního systému je předpokladem ke zvyšování produktivity práce. V tomto článku bych rád nastínil filosofii a postup budování takového systému, tak jak je v současné době realizován podnikem Lesy České republiky, s. p. (LČR).

PROČ MODERNIZOVAT INFORMAČNÍ SYSTÉM

Informační technologie prošly v posledních letech obrovským vývojem a v dnešní době poskytují nesrovnatelně větší možnosti než např. před deseti lety. Revoluce, která v této oblasti proběhla, postupně nutí firmy, které chtějí jít s dobou a plně využívat vymožeností techniky, k restrukturalizaci a k modernizaci svých informačních technologií. Vlastnictví kvalitních, ověřených a lehce dostupných informací je vnímáno celosvětově jako konkurenční výhoda. Také LČR nestojí v tomto trendu stranou a aktivně modernizují a přestavují svůj informační systém. Při této modernizaci je kladen důraz na tyto body:

- připravit ověřené, pravdivé a efektivně členěné informace pro jejich zpracovatele,

- zpřístupnit informace uživatelům v jimi definované podobě a čase,

- zrychlit, zkvalitnit a zefektivnit přenosy informací k řízení i zpětné vazbě,

- vytvořit jednotné a jednoduché uživatelské rozhraní softwaru,

- vzájemné on-line propojení všech agend,

- sjednocení datové struktury a základny podniku, odstranění duplicitních údajů a procesů,

- zjednodušení a zefektivnění nástrojů pro tvorbu a obsluhu datové základny,

- snížení množství chyb a možností vzniku chyby,

- zařazení moderních technologií pro sběr a zpracování informací,

- unifikace, zjednodušení a zefektivnění informačního systému LČR,

- dvoustranné otevření a flexibilita informačního systému LČR.

INFORMAČNÍ SYSTÉMY V LESNICKÉ VÝROBĚ

Informační systémy v lesnické výrobě mají spoustu specifik spočívajících ve vazbě na lesní hospodářskou evidenci (LHE), v nutnosti zachycení velmi širokého spektra informací a udržení a provázání těchto informací v rámci celého zpracovatelského postupu. Proto není možné aplikovat standardizovaná řešení průmyslových podniků a robustních systémů, ale je třeba věnovat zvýšené analytické úsilí k popsání všech procesů a datových toků probíhajících systémem lesní výroby, sociálně-ekonomických agend a nejrůznějších podnikových evidencí.

Proces implementace nového informačního systému je náročný jak pro uživatele, tak pro pracovníky IT, kteří systém zavádějí. Zejména v počátečních fázích “ladění” systému je nutné se smířit s výskytem chyb, či nesrovnalostí, které odhalí až konkrétní praxe v celé šíři nasazení systému. Problém neřeší ani nasazování pilotních programů, dosavadní systém se vyvíjel postupně asi 10 let a nový systém na něj chce navázat a umožnit využití nových technologií a odstranit staré a známé nedostatky. Je naší maximální snahou do systému zahrnout co nejvíce uživatelského pohodlí a zároveň udržet obsahovou a vypovídací schopnost systému na vysoké úrovni.

POPIS NOVÉHO INFORMAČNÍHO SYSTÉMU

Vývoj nového systému probíhá za plného provozu a přechod na něj je realizován postupnými kroky a jejich plánovaným finálním vzájemným propojením. Jsou aplikovány nové technologie a jejich možnosti. Jako nosnou databází byla naším podnikem vybrána databáze ORACLE na platformě Windows NT. Nad touto databází, představující centrální zdroj dat, jsou dodavatelsky řešeny jednotlivé agendy. V rámci aplikačního SW mají prioritu intranetoví klienti aplikačních serverů, ale na koncových pracovištích - jednotlivých revírech, kde není možnost přímé konektivity, jsou jako off-line klienti používány standardní aplikace nad klasickými databázovými produkty a předávající svá data v dávkovém režimu zpracování. Celá restrukturalizace a obměna IS LČR je naplánována pro lesní správy a oblastní inspektoráty do 31. 12. 2001, pro lesní závody do 30. 6. 2002 a v praxi sestává z těchto kroků:

1. nahrazení současných MS-DOS programů komplexním systémem ve Windows, unifikace používaných databázových prostředí a forem,

2. propojení veškerého nového software do unifikovaného jednotného systému,

3. vybudování a provozování plnohodnotného podnikového intranetu jako portálu a centrálního jednotného zdroje informací (umístění nástroje pro uživatelskou práci se všemi vznikajícími daty, tzn. práce nad datovým skladem, manažerský informační systém, pořizovací formuláře aplikačních serverů) intranet jako standardní prostředek dostupný všem, bez nároků na správu instalací, údržbu,

4. zavedení komplexní elektronické komunikace mezi organizačními jednotkami, ale i vně podniku, v rámci zákona o elektronickém

podpisu,

5. zavedení a používání standardních komunikačních a plánovacích prvků (MS Exchange, MS Outlook, MS Project),

6. vybudování lokálních počítačových sítí na všech organizačních jednotkách (LAN),

7. propojení lokálních sítí do jedné velké podnikové sítě (WAN) a vytvoření a provozování kompletní elektronické infrastruktury s jednotnou a centrální správou a dohledem.

Zavádění nového systému doprovází řada školení, konzultací a připomínkových řízení, tak aby hotové dílo přinášelo od počátku kvalitní informace. Během vývoje nového SW klademe velký důraz na připomínky z řad uživatelů, které se snažíme v maximální míře zapracovat do systému a koordinovat s ostatními požadavky. To je jeden z důvodů, proč je nový SW nasazován postupně a kdy konečná uživatelská tvář vzniká z praktických připomínek uživatelů a nikoliv z intuice programátora. Autory je navrhováno rámcové řešení, které je na základě požadavku uživatelů konečným způsobem parametrizováno, cílem je tuto parametrizaci provádět uživatelsky, dokonce je možné definovat nadstandardní obsahy jednotlivých typů vět, se kterými potom sami uživatelé řeší jednotlivé regionální specifické problémy. Vzhledem k počtu organizačních jednotek a různorodosti požadavků samozřejmě nelze vyhovět všem, ale je snaha o nejlépe vyhovující řešení. Filosofie: “Uživatel potřebuje nástroj na efektivní a rychlé pořízení správných dat a nástroj pro jednoduché rozhraní k těmto datům”.

Role IT odborníků je v tomto případě jasná. Koordinují mnohdy protichůdné požadavky budoucích uživatelů systému a převádějí je na obecně uchopitelné algorytmizovatelné procesy, které jsou zachyceny v datových modelech a v popisu datových toků. Na konečnou “tvář” softwaru je zapsáno povinné minimum údajů a dokončení vzhledu a ovládání této “tváře” je prováděno v přímé spolupráci s jeho uživateli.

První kroky zavádění nového IS jsou již dnes vytvořeny - je změněna metodika a obsah seznamu číselných znaků použitého pro rok 2001, v testovacím provozu je beta verze výrobního SW, na oblastních inspektorátech jsou vybudovány lokální počítačové sítě, je zprovozněn intranet, datový sklad a manažerský informační systém, jsou provozovány nové úlohy pracující na nové a jednotné platformě. Všechny tyto dílčí kroky předcházejí jejich propojení a vytvoření komplexního funkčního informačního systému jako celku, poskytujícího “správné a ověřené informace, ve správném čase, formátu a místě” - a tímto místem je intranetový portál.

OBNOVA INFORMAČNÍHO SYSTÉMU O LESE

Nyní bych se rád blíže věnoval projektu, který byl snad z nedostatku (nebo přebytku) invence nazván originálně LES. LČR v letošním roce přistoupily k zásadní obnově informačního systému o lese, tzn. systému, který popisuje stav lesa, vývoj jeho změn a eviduje projektované a posléze skutečně prováděné činnosti v lese. Jedná se o rozsáhlou inovaci, která je srovnatelná s převodem agend provozovaných v 70. a 80. letech centrálně ve výpočetních střediscích na sálových počítačích na programy na PC obsluhované koncovými uživateli na konci 80. let.

Výsledkem projektu je nový software, který v sobě slučuje pořizování výrobních dat a tvorbu nápočtů a tvorbu a bilanci projektů, lesní hospodářskou evidenci, výpočet škod a oceňování lesních porostů a ke všem těmto agendám odpovídající grafickou prezentaci, ať už kartografické nebo klasické GIS provedení. V projektu jsou zohledněny metodické požadavky provozních pracovníků, které v současném řešení byly nerealizovatelné, ať už z technologických nebo jiných důvodů (evidence skutečného stáří holiny, a to i jejích jednotlivých parciálních ploch, sledování operativy zajištění kultur). Současně jsou také provedeny změny v metodice - např. podvýkon je rozšířen na tři místa a je odbourána současná konverze na činnost a technologii pro konstrukci ceníkového kódu. Nová evidence pracuje s kombinací výkonu a podvýkonu jako jednoznačně identifikujícím výkaznickým prvkem, ceníkovým kódem a klíčem k výkonu LHE.

Prvotním dokladem systému je “Doklad realizace projektu”, tento doklad slouží k pořízení pěstebních i těžebních dat výroby i projektů. Jeho základním prvkem je věta dokladu. Jednotlivé věty dokladů pořizují revírníci nebo pracovníci k tomu pověření. Vstup dat do systému je realizován těmito způsoby:

1. ručně - natypováním z ručně pořízeného dokladu,

2. ručně - s následným tiskem dokladu,

3. automatizovaně z případných speciálních HW zařízení,

4. automatizovaně importem ze systému dodavatele/odběratele.

Okamžitě (on-line) při typování (resp. importu) dat je provedeno ocenění příslušných vykazovaných činností, jejich odbilancování v projektech a zápis do LHE. Položky, podléhající ocenění a bilancím a současně LHE nebo jen některým procesům, jsou identifikovány pomocí tabulek a kombinacemi údajů doklad-typ věty. Ihned po natypování respektive sehrání dokladů je možné vytisknout sestavy, případně provádět exporty dat, kontrolu na projekty, bilance holin atd., není třeba vyčkávat až do uzávěrek. Jakákoliv oprava skutečnosti se ihned opraví ve všech ostatních navazujících agendách. Systém uchovává data bez ohledu na období zpracování (technické), je tedy možné kdykoliv (nikoliv však kdokoliv a jakkoliv) zasáhnout do kteréhokoliv období a roku a provést změny, které se automaticky sesynchronizují s ostatními agendami a upozorní na sebe informačními boxy.

Pravidla pro využívání tohoto uživatelského komfortu jsou řízena metodikou a platnou legislativou - např. není možné měnit uzavřený rok (z hlediska metodiky), po opravě v předchozím měsíci je třeba aktualizovat nápočet a vystavit opravné doklady atd. - tyto metodické pokyny jsou kontrolními mechanismy úlohy hlídány a při jejich porušení avizovány a automatizovaně opravovány.

Výstupy ze systému jsou realizovány pomocí generátoru výstupů, a to jak tiskových dat, tak různých datových formátů. V systému jsou obsaženy povinné výstupy, které se automaticky tvoří vždy a generátor umožňuje vytvořit a uložit si své vlastní výstupy tvořené na požádání jednotlivých uživatelů.

Komunikace a předávání dat na podnik je plně automatizována. V okamžiku vyplnění příznaku ukončení měsíčního zpracování je databáze samostatně replikována, nové a změněné věty se přenášejí do celopodnikové databáze - datového skladu (DS) a jsou okamžitě připraveny pro použití v manažerském informačním systému (MIS), případně je umožněno dávkové zpracování spočívající v odeslání kompletního balíčku dat, obsahujícího všechna potřebná data k centrálnímu zpracování. Dávkové zpracování bude používáno do doby zprovoznění WAN LČR, poté se přejde na řízené on-line-replikace v přednastavených cyklech.

ZÁVĚR

Důraz při budování nového systému je kladen na jeho centralizaci a zastřešení robustním databázovým strojem umožňujícím odpovídat na nejrůznější požadavky v budoucích letech. Pomocí jednoduchých nástrojů standardního browserového rozhraní interpretovat data a v alfanumerických i grafických formátech tato data analyzovat, prokládat do časových řad a provádět nad nimi nejrůznější analytické operace bez nutnosti pracného typování a pořizování datových zdrojů.

Aplikace nového informačního systému přinese větší efektivitu a využití sbíraných dat, umožní snížit chybovost v navazujících agendách, optimalizuje proces sběru a zpracování informací do jednotné roviny s centrální správou a neomezeným decentralizovaným využitím. V konečném důsledku přinese úspory jak materiálního, tak personálního charakteru (vzdálená správa, snížení nakupovaného počtu a verzí SW, snížení tlaku na výkonnost PC terminal services). Je třeba mít na paměti všechna rizika i příležitosti, které sebou zavádění takového systému přináší, ale na příkladu společností celého světa je vidět jednoznačný trend k centralizaci a unifikaci informačních systémů, přístupu a využití informací. Centrální informační systém zastřešený velkou databází, nad kterou je možné pracovat uživatelskými dotazovacími a analytickými nástroji, je standardní řešení, které je nutné k zachování reálného a správného fungování IS podniku v náporu technologie zpracování informací dnešní doby.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.