PŘEHLED ODBORNÉ LITERATURY - II.
Tentokrát jsme pro vás vybrali několik článků z odborných lesnických periodik z německé jazykové oblasti. Všechna uvedená periodika jsou k dispozici v knihovně VÚLHM.
POHLED DO REGÁLŮ KNIHOVNY VÚLHM
NĚMECKO
- Hessische Landesanstalt für Forsteinrichtung, Waldforschung und Waldökologie in Giessen si koncem roku 1999 připomněl 50. výročí svého založení. Toto státní centrum zajišťuje výzkumnou a poradenskou činnost pro lesní hospodářství v problematice ochrany lesa, ochrany genových zdrojů, ekologie lesa, pěstování, správy lesních pozemků a mapování, ochrany lesního prostředí, zajišťuje informační servis, a další úkoly. O historii, poslání, úkolech i plánech této instituce si můžete přečíst v čísle 22/1999 časopisu Forst und Holz.
- V posledních letech vzrůstá zájem odborníků i veřejnosti o využívání obnovitelných zdrojů energie. Ochranářský spolek Schutzgemeinschaft Deutscher Wald uveřejnil v čísle Oktober 1999 časopisu Unser Wald několik statí zaměřených na tuto problematiku. Najdete zde jak základní informace o obnovitelných zdrojích energie, tak příklady jejich úspěšného využití.
- 19. století bylo nejen v našich zemích, ale v celé Evropě obdobím bouřlivého rozvoje lesního hospodářství. Nedostatečné znalosti ekologie a genetických závislostí vedly v minulosti k chybám zejména při zalesňování geneticky nevhodným sadebním materiálem. Řešení problémů, které vznikly v důsledku nesprávného zalesňování, je jedním z hlavních úkolů lesního hospodářství v celé Evropě. O zakládání lesních porostů smrku a borovice z nepůvodního osiva v pobaltských státech (dnešní Estonsko a Lotyšsko) se můžete dočíst v čísle 6/1999 časopisu Forstarchiv.
- Časopis AFZ/Der Wald se tradičně zaměřuje na sledování lesnické problematiky v jednotlivých spolkových zemích. V čísle 21/1999 vyšlo několik článků věnovaných problematice hospodaření v soukromých a družstevních lesích v bývalých východních spolkových zemích zejména v Sasku a Duryňsku. Dočtete se zde například o kůrovcové kalamitě v lesích Duryňska v letech 1946-1949, o příčinách, důsledcích a opatřeních, dále o využívání lesnické mechanizace soukromými vlastníky lesa v Sasku a Duryňsku. Najdete zde také statistické přehledy a charakteristiky hospodářských postupů využívaných v soukromých a družstevních lesích.
RAKOUSKO
- Časopis Österreichische Forstzeitung věnuje ve svém čísle 12/1999 několik článků projektu Natura 2000. Článek "Karten, Fakten und Kosten auf den Tisch" přináší reportáž ze sympozia, které mělo za cíl harmonizaci konfliktů zájmů mezi ochranou přírody a dalšími aktivitami. Ve stati "Natura 2000 - Gespräche mit Waldbesitzern intensivieren" najdete informace o rozvoji aktivit spojených s projektem Natura 2000 v Dolním Rakousku.
- O vztazích a konfliktech zájmů mezi myslivostí, lesnictvím a ochranou přírody se v poslední době diskutuje prakticky ve všech evropských zemích. Jsou myslivecké aktivity v lesích žádoucí a do jaké míry? Příspěvkem do této diskuse jsou i některé články v 11. a 12. čísle časopisu Österreichische Forstzeitung 1999. Řešení problémů souvisejících s ochranou volně žijící zvěře není jen v rukou myslivců a lesníků. Dočtete se o tom blíže v článku "Wissenschaftlich ist das Wald-/Wild- Problem aufgearbeitet" v Österreichische Forstzeitung 12/1999.
ŠVÝCARSKO
- Podpora rozvoje mimoprodukčních funkcí lesa je ve Švýcarsku považovaná za jeden ze základních principů národní lesnické politiky. V alpských oblastech Švýcarska se programy na podporu dalších funkcí lesa realizují již od poloviny minulého století. Podrobnosti o historických i současných aktivitách a jejich financování se dočtete v článku v čísle 11/1999 časopisu Schweizerische Zeitschrift für Forstwesen.
- Poslední dva články, na které vás chceme upozornit, jsou rovněž z 11. čísla časopisu Schweizerische Zeitschrift für Forstwesen. První z nich se zabývá rodem Salix - jeho biologií, ekologií a hodnocením jako významného činitele v ochraně přírody, rekultivacích a krajinném inženýrství. Druhý je poctou Heinrichovi Oberlimu, který je považován za největšího znalce rodu Salix v Evropě, a představuje jeho arboretum specializované na rod Salix ve Wattwil.
INFORMACE O ČLÁNCÍCH V PUBLIKACÍCH VÚLHM
V minulém čísle LP jsme vás seznámili s publikační činností našeho ústavu v celé její šíři. V tomto i v následujících příspěvcích bychom vám rádi přiblížili stručnými anotacemi obsahy článků, které si můžete přečíst v publikacích právě připravovaných pro tisk. V případě zájmu si publikaci můžete objednat na adrese: VÚLHM Jíloviště-Strnady, útvar VTEI (pí. D. Slancová) nebo e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
V tomto roce vyjde sborník Communicationes Instituti Forestalis Bohemicae/Práce VÚLHM, který předkládá ve svých článcích obsáhlé popisy výzkumné práce našeho ústavu. Sborník bude obsahovat část anglickou (a), kde celý článek bude v angličtině, pouze souhrn bude česky, a část s českými odbornými příspěvky s anglickým souhrnem (b).
Ad a)
- Malá, J.: The influence of PVP on rooting of oak microcuttings
V článku se popisuje výzkum vlivu polyvinylpyrolidonu (PVP) na vývoj kořenového systému dubových řízků, postup a metodika práce, a výsledky, které výzkum přinesl. Článek je doplněn 3 tabulkami a 2 grafy. - Šindelář, J.: New knowledge about variability of European larch (Larix decidua Mill.) within the territory of Czech Republic
Článek přináší zhodnocení růstu, produkce, jakosti a zdravotního stavu na výzkumných plochách různých typů. Speciální pozornost je věnována plochám I. a II. série IUFRO. V textu jsou 2 tabulky a 10 grafů, které přibližují výsledky hodnocení. - Beran, F. - Šindelář, J.: Further growth of provenances of European black pine (Pinus nigra Arnold) on the research plot 41 - Roblín (natural forest area 8A - Český Kras)
Článek představuje dřevinu, která by se měla více uplatňovat v lesním hospodářství ČR. Uvádí její zastoupení v našich lesích, její hospodářsky cenné vlastnosti, zdravotní stav, zabývá se odolností vůči imisím. Možnosti využití reprodukčního materiálu jsou zhodnoceny ve 13 tabulkách a v 1 grafu. - Hýsek, J.: The influence of soil microbes on elemental cycles in forest soils (Review)
Literární studie metabolismu uhlíku, dusíku, fosforu a těžkých kovů se zaměřuje na objasnění vlivu na biologické půdní ukazatele za použití nových metod i nových měřicích přístrojů. - Jura, S.: Vitality of trees and forest stand
Článek popisuje metody a přístroje pro určování vitality lesních porostů elektrofyziologickou metodou, předkládá novou definici vitality, představuje novou metodu hodnocení vitality lesních porostů. - Ivanek, O.: Genetic study of Norway spruce from the northern part of Czech Republic with using isoenzyme analyses
Tématem článku je působení imisí na lesní porosty smrku ztepilého v průmyslových
oblastech Krkonoš a Krušných horách. Isoenzymovou analýzou se stanovuje genetická struktura populací smrku, která je možnou základnou pro vztah mezi citlivostí populací lesních dřevin k znečištění ovzduší. K článku jsou připojeny 3 tabulky a 3 grafy.
Ad b)
- Novák, J. - Slodičák, M.: Opad ve smrkových porostech s různým režimem výchovy
Článek zachycuje výzkum smrku v Orlic-kých horách, kde byly od r. 1990 odebírány vzorky opadu a zjišťovala se kvalita a množství opadu v závislosti na použitém režimu výchovy. Je doplněn 1 tabulkou a 6 grafy. - Kriegel, H.: Ovlivnění ekologických poměrů a růstu kultur (podsadeb) v horských oblastech odumírajícím smrkovým porostem
Je sledován vývoj výsadeb různých druhů dřevin v horských oblastech Orlických hor pod odumírajícími smrkovými porosty (podsadby) a na holé seči a vliv odumírajících porostů na ekologické faktory. Článek doprovází 15 tabulek a 2 grafy. - Podrázský, V.: Vliv druhového složení porostů na stav lesních půd
Práce včetně 4 tabulek se zabývá vlivem druhového složení porostů na stav humusových forem, na dynamiku půdní organické hmoty a na hodnoty pedochemických vlastností lesních půd v nižších polohách středních Čech, na území ŠLP Kostelec n. Č. l. - Lochman, V.: Vliv depozice látek v porostech dubu a smrku (plochy Sulice) na chemické složení vody odtékající do zdrojů a na vývoj chemismu jejich půd
Je vyhodnocen vliv porostu dubu a smrku na kontaminaci podkorunových srážek imisními látkami, působení pokryvného humusu a půd pod těmito porosty na změny chemismu srážkové vody při jejím odtoku do půdy, tedy vliv ekosystémů na kvalitu vodních zdrojů. Výsledky jsou zhodnoceny v 7 tabulkách a 3 grafech. - Benedíková, M.: První výsledky hodnocení ověřovacích ploch uznaných jednotek dubu
Práce shrnuje výsledky prvního měření a hodnocení 28 proveniencí dubu letního a 17 proveniencí dubu zimního ve věku 8 let na 6 ověřovacích plochách, které jsou zachyceny ve 4 tabulkách, 12 grafech a v jedné mapce.
Připravili Ing. Robert Klán, Ing. Jarmila Cikánková, Mgr. Eva Krupičková
INFORMACE O FILMU
V návaznosti na téma tohoto čísla LP bychom vás rádi informovali o tom, že v minulém roce se rozrostla kolekce videofilmů z produkce Ministerstva zemědělství kromě jiného o titul
Hospodářská úprava lesů
"Lesnická Taxace"
Zhruba dvacetiminutový film, který za odborné spolupráce ÚHÚL Brandýs n. L., vyrobila firma Hartola, má za úkol seznámit laika s významem hospodářské úpravy lesů. Film v úvodu pojednává o významu lesa pro stabilitu přírodního prostředí, věnuje se typologii a nastiňuje i význam a poslání Oblastních plánů rozvoje lesů. Hlavní část filmu je o jednotlivých etapách lesnické taxace a o dnešních způsobech vyhotovování plánů pomocí nových technologií. Seznamuje diváka ve stručnosti s terénním šetřením i kancelářským zpracováním zjištěných údajů. Na filmu spolupracovali pracovníci státních i obecních lesů, taxační kanceláře, vlastníci lesů a jejich hospodáři.
Redakce