KONTROLNÍ SYSTÉM REPRODUKČNÍHO MATERIÁLU LESNÍCH DŘEVIN V MAĎARSKU
Ing. Miroslav Řešátko, CSc. - Ministerstvo zemědělství, sekce lesního hospodářství
Kontrolní systém reprodukčního materiálu lesních dřevin je v Maďarsku již od r. 1989 zajišťován Státním zemědělským zkušebním ústavem kvality řízení v rámci Ministerstva zemědělství, se sídlem v Budapešti. V roce 1996 byl schválen zákon CXXXI a na jeho základě byla vydána vyhláška Ministerstva zemědělství, ze dne 28. listopadu o reprodukčním materiálu lesních dřevin. Tato vyhláška plně zohledňuje ustanovení směrnic EU v oblasti reprodukčního materiálu lesních dřevin i Systém OECD. Na vyhlášku navazují metodické pokyny, které jsou součástí vyhlášky.
ORGANIZACE KONTROLY
Zkušební kontrolní ústav řídí generální ředitel. Kontrola reprodukčního materiálu lesních dřevin je zajišťována náměstkem ředitele pro biologii. Při provádění kontroly kvality reprodukčního materiálu spolupracuje zkušební kontrolní ústav s Lesní státní službou, Výzkumným ústavem lesního hospodářství, Lesnickou fakultou a Radou pro produkci reprodukčního materiálu lesních dřevin. Vlastní kontrolu kvality reprodukčního materiálu lesních dřevin zajišťuje lesnické oddělení, které má 10 pracovníků. Jednoho vedoucího oddělení, jednu sekretářku, vedoucího laboratoří a sedm inspektorů, zajišťujících vlastní provádění kontroly reprodukčního materiálu lesních dřevin.
V Maďarsku je 1050 lesních školek, rozdělených podle velikosti do pěti skupin, s celkovou produkční plochou asi 4000 ha, z toho je asi 2000 ha ve státních školkách. Každý inspektor navštíví během roku všechny přidělené lesní školky. Jeden inspektor provádí kontrolu na stejném území zpravidla o velikosti 2-3 žup u 50-100 lesních školek. Při kontrole se prokazuje průkazem s fotografií. Při kontrole postupují inspektoři podle schválených pracovních postupů. Kvalifikačním předpokladem pro výkon funkce inspektora kontroly kvality reprodukčního materiálu lesních dřevin je vysokoškolské vzdělání a minimálně pět let odborné lesnické praxe. Každý rok zaniká 50-60 lesních školek a asi stejný počet je uváděn do provozu.
V Maďarsku může založit lesní školku každý občan, který prokáže vlastnictví půdy listem o vlastnictví, odbornou způsobilost, vhodnost půdy pro pěstování sadebního materiálu lesních dřevin a členství ve svazu školkařů. Členství ve svazu školkařů je výhodné vzhledem k odvádění nižších daní. Ke zřízení a provozu lesní školky je nutné mít i písemné doporučení příslušného inspektora. Na základě uvedených dokladů je provozovateli školky vydáno časově neomezené osvědčení.
Kontrola v lesní školce je hlášena vždy 7-14 dní předem. Ke kontrole jsou vyžadovány doklady o původu osiva, sadby a řízků podle jednotlivých druhů lesních dřevin a grafická evidence lesní školky, vedená podle jednotlivých záhonů a jednotlivých oddílů reprodukčního materiálu. Výmět je evidován inspektorem a je zapsán v protokolu z kontroly. O kontrole se sepisuje protokol s předepsanými údaji, které jsou následně centrálně evidovány z disket zasílaných jednotlivými inspektory na ústředí ústavu. V protokolu jsou uváděny údaje o identifikaci pěstitele, místo školky (plánek), identifikační číslo lesní školky, výměra, identifikační kód dřeviny, botanický název, způsob pěstování, osvědčení o původu, kategorie, plocha záhonu, počet sazenic, množství použitého osiva při výsevech, případně i údaje o dělených zásilkách. Za provedení kontroly je vybírán poplatek, jehož výše je odvozena od množství zkontrolovaného reprodukčního materiálu. Při zjištění porušení předpisů jsou předepisovány pokuty, jejichž výše může dosáhnout až desetinásobku hodnoty sadebního materiálu, u kterého byly nedostatky zjištěny. To znamená, že sběr, pěstování, skladování a použití reprodukčního materiálu lesních dřevin včetně dovozu a vývozu je v Maďarsku pod stálou kontrolou státu.
ZÍSKÁVÁNÍ REPRODUKČNÍHO MATERIÁLU
Pro jednotlivé druhy lesních dřevin byla provedena semenářská rajonizace. Celkem pro 24 druhů lesních dřevin byly navrženy a schváleny oblasti původu, včetně jejich číselných kódů a slovních názvů, a ty jsou považovány za základní množitelský materiál. Pro druhy lesních dřevin, které nepodléhají kontrolnímu systému je za oblast původu považováno celé území Maďarska. Pro získání reprodukčního materiálu jsou využívány matečnice, semenné sady a lesní porosty vhodné velikosti, které vykazují ve srovnatelných stanovištních podmínkách nadprůměrné fenotypové nebo genetické vlastnosti. Kontrola v matečnicích je prováděna každý rok, v semenném sadu každý rok a v uznaných porostech pro sběr osiva jednou ze pět let.
Pro vegetativní množení reprodukčního materiálu jsou využívány matečnice kmenové - z nich je získáván elitní sadební materiál. Tato matečnice je každoročně seřezávaná a udržovaná v juvenilním stavu. Centrální matečnice je založena z elitního reprodukčního materiálu kmenové matečnice. Je využívána k získávání sadebního materiálu pro zakládání provozních matečnic. Provozní matečnice jsou zakládány z elitního sadebního materiálu centrálních matečnic a poskytují certifikovaný reprodukční materiál určený pro provozní výsadby. Ze semenných sadů a uznaných lesních porostů se získává osivo pro provozní výsadby. Navrhování, zakládání, schvalování a udržování jednotlivých zdrojů reprodukčního materiálu je upraveno legislativním předpisem.
EVIDENCE PŮVODU
Každý druh reprodukčního materiálu lesních dřevin uvedený do oběhu musí mít osvědčení o původu bez ohledu na to, zda bude reprodukční materiál použit v lesním hospodářství nebo jiným způsobem, případně pro další šlechtění. Listy o původu se vyhotovují ve čtyřech výtiscích a jsou přísně zúčtovatelnými doklady s průběžným číslováním stránek. Sešity s listy o původu jsou vydávány inspektory se záznamem o odběrateli.
Osvědčení o původu reprodukčního materiálu lesních dřevin obsahuje: identifikaci dodavatele, identifikaci odběratele, druh dřeviny, kategorii reprodukčního materiálu (identifikovaný, selektovaný, kvalifikovaný a testovaný), druh reprodukčního materiálu, množství, identifikační kód výchozího materiálu, účel použití, oblast původu, původ a rok zrání u osiva popřípadě číslo udělené certifikace.
Právo sběru osiva v uznaných porostech má vlastník porostu. Provozovatel lesní školky má právo sbírat osivo jen s písemným souhlasem vlastníka. Před vlastním sběrem osiva musí každý, kdo sběr provádí, informovat Kontrolní úřad osm dní předem o datu sběru. Sesbírané osivo se musí skladovat odděleně podle zdroje, ze kterého bylo sbíráno a evidovat. Při prodeji osiva se vždy vystavuje osvědčení o původu.
Sadební materiál vypěstovaný ze zdrojů kategorie selektovaný, kvalifikovaný a testovaný je původu ze semenných sadů a uznaných porostů a při jeho uvedení do oběhu musí být vždy vystaveno osvědčení o původu. Lesní školky, které uvedený sadební materiál pěstují, musí být vždy registrovány a musí mít k této činnosti písemné povolení. Založení lesní školky povoluje Státní zemědělský zkušební ústav.
Certifikaci reprodukčního materiálu lesních dřevin provádí Státní zemědělský zkušební ústav na základě osvědčení o původu osiva s ohledem na skutečně ověřené množství a stav, vždy je označen etiketou. Sadební materiál je certifikován po jeho vyzvednutí a roztřídění podle velikosti a kvality a vždy je označen etiketou. Kvalita je posuzována na základě souboru vnějších vlastností, uvedených v legislativním předpisu.
Všechny lesní školky, registrovaná místa sběru a obchodníci s reprodukčním materiálem lesních dřevin jsou povinni vést kontrolní knihy s průkaznými údaji o zásobách, nákupech a prodejích, včetně příslušných osvědčení o původu. Celý proces nakládání s reprodukčním materiálem lesních dřevin je v celém průběhu kontrolován, včetně dovozů a vývozů. Obchodníci mohou prodávat reprodukční materiál vždy jen s osvědčením o původu. Při vydání nového osvědčení o původu při dělení zásilek je nutno uvádět vždy všechny údaje původního osvědčení. Při vývozu reprodukčního materiálu lesních dřevin musí být přiloženo osvědčení o původu a vrchní inspektor vyhotoví mezinárodní osvědčení o původu.
Dovoz všech druhů lesních dřevin do Maďarska je povolován jen s předchozím písemným povolením vrchního inspektora, který zároveň s povolením vystaví i osvědčení o původu. Vzory předepsaných tiskopisů jsou k dispozici na všech celních vstupních místech. Dovezený reprodukční materiál může být v Maďarsku obchodován jen, když odpovídá rostlinolékařským požadavkům a jen v případě, že jeho původ je uveden v osvědčení o původu vydaným kompetentním úřadem země, odkud je dovážen.
Vegetativně namnožený reprodukční materiál může být v Maďarsku využíván, jen pokud se jedná o klony státem uznané, registrované nebo byly povoleny pro množení. Zkušební ústav provádí i testování reprodukčního materiálu. Při testování akátu jsou zakládány matečnice v klasické nebo i stromové podobě. Šlechtění nebo testování je prováděno částečně i soukromými pěstiteli, kteří dostávají státní příspěvky.
LESNÍ POROSTY AKÁTU
V Maďarsku je asi 333 000 ha akátových výsadeb. Akát je považován za zdomácnělou dřevinu. Lehce se množí, je rychlerostoucí dřevinou s obmýtím 30-40 let a hektarovou zásobou 300-320 m3/ha. Dřevo akátu je všestranně využitelné. Ročně se vytěží 6-7 mil. m3 dřeva, z toho je 50 % palivo. Lesní porosty se zakládají jen z uznaných zdrojů. Semenné sady se zakládají ve sponu 5x5 m. Osivo je možno dlouhodobě skladovat 10-20 let. Jeden kg osiva stojí 6-7000 forintů. Akát se vysazuje ve formě jednoletých sazenic s výškou nadzemní části 80-100 cm. Po výsadbě jsou sazenice seřezávány ve výšce + až 2 cm nad zemí s tím, že se koncem vegetačního období ponechávají jen nejsilnější výhony. Roční výškový přírůst akátu je 1 m a kulminuje v pátém roce. V Maďarsku se ročně vysazuje 5-7000 ha nových porostů.