PŘEHLED ODBORNÉ LITERATURY - III.
POHLED DO REGÁLŮ KNIHOVNY VÚLHM
Les
V čísle 11/99 informuje Ing. I. Michalík v článku “Problémy kriminality v lesnom hospodárstve a možnosti ich riešenia” o vypracování komplexního programu boje se zločinností v podmínkách resortu zemědělství. V lesním hospodářství se jedná zejména o problém nepovolené těžby dříví, pytláctví, lesních požárů, ekologických škod, ale také korupce a dalších problémů v obchodním styku. Časopis Les uveřejnil na konci minulého roku také několik zajímavých článků k problematice využívání lesní těžební mechanizace. V čísle 11/99 v článku “Legislatívne, technické a ekonomické aspekty uplatňovania ekologicky vhodnejšej techniky v ťažbovom procese lesného hospodárstva” autoři upozorňují na povinnosti, které lesním hospodářům vyplývají z ustanovení Zákona 287/1994 Z. z., o ochrane prírody a krajiny. Ve smyslu tohoto zákona jsou subjekty, provádějící těžební práce, povinny předcházet poškození a ničení lesních ekosystémů. Problém se týká především využívání těžkých mechanismů při těžbě a manipulaci se dřevem. Jsou zde prezentovány výsledky dílčích výzkumů poškození půdy a navrhovaná technická opatření sloužící k minimalizaci negativních vlivů těžební techniky na lesní porosty. V čísle 12/99 na uvedenou problematiku navazuje článek “Lesná technika v ťažbovom procese, smery a možnosti jej obnovenia”. Byly zde zveřejněny statistické a ekonomické ukazatele týkající se využívání lesních mechanizačních prostředků a jejich obnovy. LOS SR - Lesnícka ochranárska služba zveřejňuje své nejnovější poznatky a doporučení v pravidelné rubrice “Aktuálne problémy ochrany lesa”. V čísle 12/99 jsou to “Fungicidy a biopreparáty v ochrane a obrane lesa”. Příspěvek Ing. J. Fraňa “Dvadsať rokov od úmrtia Aloisa Zlatníka” je poctou jednomu z nejvýznamnějších odborníků v oblasti lesnické typologie nejen v bývalém Československu, ale v celé Evropě. V čísle 1/2000 můžete pod názvem “Do nového tisícročia s novým zákonom o lesoch” najít rozsáhlý materiál, týkající se přípravy nového zákona o lesích, který je současně výzvou k široké odborné diskusi nad návrhem legislativního záměru tohoto zákona.
Poľovníctvo a rybárstvo
V úvodníku čísla 12/99 uveřejnil časopis ostrou kritiku nové vyhlášky MŽP SR o chráněných rostlinách a živočiších. Autor článku se pozastavuje zejména nad soupisem ohrožených druhů živočichů, stanovením stupně ohrožení a společenským ohodnocením resp. seznamem živočichů s určenou dobou ochrany a lovu. V rybářské části tohoto čísla najdete zajímavý článek Ichtyofauna Štrbského plesa. Od 1. čísla 2000 vychází v časopise Poľovníctvo a rybárstvo nová rubrika nazvaná Do tretieho milénia. Významné osobnosti slovenské myslivosti se zde chtějí zamýšlet nad závažnými otázkami budoucnosti myslivosti. Jako první presentoval svou úvahu Prof. Ing. Jozef Sládek, CSc. z Technickej univerzity ve Zvolenu. Na podzim loňského roku se v Rakousku konala konference o srnčí zvěři, kterou organizoval rakouský Zelený kříž. Tato téměř 100 let působící organizace za své hlavní cíle považuje prosazování principů ochrany přírody, životního prostředí a tvorby biotopu. Neméně významná je také charitativní činnost a rovněž podpora vědeckovýzkumné činnosti. Podrobnou reportáž ze jmenované konference připravili J. Slamečka a P. Hell, pracovníci Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitře. O další zajímavé akci se dočtete v pravidelné rubrice “Výskum praxi”. V čísle 1/2000 najdete reportáž z mezinárodní konference “Problematika chovu a nemocí zvěře”, kterou organizovala Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně.
Životné prostredie
Časopis sestavuje část každého čísla z příspěvků věnovaných jednomu tématu. V čísle 5/1999 byla jako monotéma zvolena problematika trvale udržitelného rozvoje. Najdete zde články týkající se prosazování principů trvale udržitelného rozvoje na Slovensku i v Čechách a hodnocení úspěšnosti prosazování těchto principů v uplynulém desetiletí. Další příspěvky se týkají například environmentální politiky v zemích s transformující se ekonomikou nebo problematiky vzdělávání v oblasti ekologie a ochrany životního prostředí. V rubrice Regióny si přečtete o prosazování principů trvale udržitelného rozvoje na regionální úrovni a to na příkladu středních Čech.
Ekológia
Časopis vydává Ústav krajinnej ekológie SAV v Bratislavě a z obsahu ročníku 1999 vybíráme: Kalivodová-Feriancová-Masárová: Vtáčie spoločenstvá antropogénnych vodných biotopov juhozápadného Slovenska; Lapka-Cudlínová: Postoje súkromných roľníkov k pôde, práci a krajine: krajinno-ekologická interpretácia výsledkov prípadovej štúdie.
Na závěr tohoto přehledu upozorňujeme na Správu o lesnom hospodárstve v Slovenskej republike 1999 (Zelená správa), vydaná v Bratislavě v listopadu 1999.
PUBLIKAČNÍ ČINNOST VÚLHM
Dalším periodikem, které VÚLHM vydává, jsou Zprávy lesnického výzkumu. Tato ediční řada vychází od r. 1955, přináší informace o výsledcích práce pracovníků VÚLHM i lesníků jiných organizací, v současné době hlavně Lesníckého výskumného ústavu ve Zvolenu. Do budoucna doufáme, že se okruh našich přispěvatelů bude stále více rozšiřovat. Články této publikační řady jsou uváděny stručnou anglickou anotaci, která zaručuje možnost navázání pracovních kontaktů se zahraničními kolegy, kteří řeší podobnou problematiku. Na následujících řádcích vás chceme seznámit s obsahem Zpráv lesnického výzkumu, vol. 44, 1999, č. 1, 37 s.
Slodičák, M. - Novák, J.: Vlhkost půdy v borových porostech s různým režimem výchovy. Aktuální článek reaguje na problém očekávaného zvyšování teploty v souvislosti s globálními změnami klimatu. Cílem práce bylo sledovat vliv porostní výchovy na podkorunové srážky a vlhkost půdy v borovém porostu a vyhodnocovat závislost na délce trvání sledovaných efektů. Měření probíhalo v letech 1992-1998 na srovnávacích plochách experimentální série ve východních Čechách.
Pasuthová, J.: Poznatky z řízkování smrku v Jizerských horách a hodnocení řízkovanců. Na základě výsledků získaných řízkováním smrkových mlazin v Jizerských horách v r. 1979 je hodnocen vliv imisní zátěže na úspěšnost řízkování a vliv původu řízkovanců na jejich reakce na imise a experimentální fumigaci imisními plyny. Zdravotní stav byl hodnocen vizuálně, byla zjišťována pufrační kapacita a obsah síry v jehličí.
Uhlířová, H.: Hodnocení prosperity řízkovanců smrku v Jizerských horách. Článek představuje výsledky již výše zmíněného výzkumu řízkovanců smrkových mlazin v Jizerských horách. Po úspěšném zakořenění řízků byla počátkem 80. let podrobněji zkoumána vitalita a odolnost matečných stromů k imisím a mrazu. Po přesazení řízkovanců ze záhonů v prostorech VÚLHM ve Strnadech zpět do Jizerských hor na lokalitu Smrčí cesta na podzim 1987 byla sledována hlavně jejich vitalita a růst.
Švestka, M. - Wiesner, Ch.: Výsledky výzkumu vývoje a využití feromonu lýkožrouta vrcholkového ( Ips acuminatus) v ochraně lesa. Tříletý výzkumný projekt probíhal v rámci česko-kanadské spolupráce a byl důsledkem snahy řešit kalamitní přemnožení lýkožrouta vrcholkového v borových porostech na jihozápadní Moravě v r. 1995. V průběhu let 1996-1998 byly použity různé druhy feromonových pastí, monitorována letová aktivita lýkožrouta vrcholkového a testována účinnost jednotlivých feromonových směsí. Článek formuluje zásady ochrany lesa před l. vrcholkovým.
Šindelář, J.: Možnosti racionalizace pěstebních prací na úrovni celých produkčních systémů. Autor ve stručnosti představuje principy biologické racionalizace v lesním hospodářství při zohledňování ekologicky orientovaného pěstování lesů. Jsou rozvedeny dva základní principy, na jejichž základě lze docílit stanovených cílů - systémové racionalizace: princip biologické automatizace, tj. využívání přírodních produkčních sil, a princip koncentrace na schopné jedince. Jsou uvedeny příklady autoregulačních vztahů různých proveniencí smrku ztepilého.
Jančařík, V.: Štěpkování jako jedna z cest k hygieně lesa. Příspěvek přednesený na celostátním semináři s mezinárodní účastí “Využívání odpadového dříví” konaném v Praze dne 22. října 1996 byl doplněn a zaktualizován. Zabývá se ekonomickým a ekologickým využíváním odpadové dřevní hmoty a ochranou před šířením škodlivých činitelů, diskutuje problém ponechávání odumřelých stromů a dřeva v lese, uvádí štěpkování jako ekologickou cestu zpracování dřevního odpadu. Tabulka zachycuje obsah živin v dendromase smrku.
Císlerová, E. - Volf, B.: Vliv obranných zásahů na listnatých porostech a jejich dopad na zvěř. V oboře Březka, součásti VÚLHM, kde probíhá od r. 1995 ozdravovací program listnatých zejména dubových porostů, je analyzován zdravotní stav zvěře, chemismus povrchových půdních vrstev a výživa dřevin. Jsou prezentovány výsledky veterinárního šetření daňčí a mufloní zvěře, v tabulce je zpracován výskyt patomorfologických lézí u daňčí zvěře.
Kohán, Š.: Rast a produkcia topoľa “I-214” pri intenzívnom pestovaní v špeciálnych kultúrach na nezaplavovaných alúviách Dunaja. Autora hodnotí růst a objemovou produkci topolu “I-214” na trvalé výzkumné ploše po 12 letech. Je uvedena stručná charakteristika ekologických podmínek zainteresovaného území, vyhodnoceny výsledky výzkumu. K článku jsou připojeny 2 tabulky zachycující růstové údaje a objemovou produkci topolu “I-214”.
Kula, E.: Fauna slunéčkovitých v porostech břízy v imisní oblasti. Článek stručně představuje tři druhy slunéčkovitých Coccinellidae, které jsou stálou součástí fauny v imisních oblastech Krušných hor. Počet zimujících slunéček byl stanoven metodou fotoeklektorů, letová aktivita sledována pomocí žlutých misek, výskyt slunéčkovitých v korunách stromů byl určován sklepáváním na plachtu. Tabulka a dva grafy doplňují údaje o zachycených druzích čeledi Coccinellidae.
Simanov, V.: Současné trendy ve využívání odpadového dříví. Dřevu jako tradičnímu zdroji energie, po určitou dobu opomíjenému, se v současné době dostává pozornosti jako obnovitelnému zdroji energie. Článek zmiňuje pěstování energetických plodin, možnosti energetického využívání dříví, přeměnu dřevní hmoty na pohonné látky, problém výroby lesní štěpky a ekonomické stimulace při její výrobě.
Lesnické aktuality. Původně samostatná ediční řada byla z provozních důvodů přiřazena ke Zprávám lesnického výzkumu. Hlavním cílem této rubriky je stručně informovat o zajímavých článcích, akcích apod. publikovaných v různých zahraničních časopisech. V tomto čísle byly zpracovány tyto příspěvky: Zachování a reprodukce lesních genových zdrojů ve Spolkové zemi Sasko; Ergonomické nářadí pro výsadbu sazenic lesních dřevin (upozornění na tzv. bicyklický sazeč s vyobrazením postupu práce s ním); Úspora dřeva recyklací papíru (uvádí nejdůležitější údaje o recyklaci papíru a vztah k výrobě papíru se zaměřením na Švédsko); Hodnocení škod okusem na lesních porostech (představuje systém pro hodnocení škod okusem zvěří ve Švýcarsku).
Ing. Robert Klán, Ing. Jarmila Cikánová, Mgr.
RECENZE
Die Eichenschädlinge und ihre Feinde (Škůdci dubů a jejich přirození nepřátelé)
Editoři: Jan Patočka, Anton Krištín, Ján Kulfan, Peter Zach (pracovníci UEL SAV Zvolen); vydal Ústav ekologie lesa SAV Zvolen, 1999, počet stran 396, náklad 500 ks, doporučená cena 390 Sk, ISBN 80-967238-3-9.
Německy psaná kniha, na které se podílel početný kolektiv 15 předních slovenských odborníků, představuje velmi cenný příspěvek k dnes tak aktuální problematice zdravotního stavu dubových porostů. Přestože je téma pojato především z regionálního slovenského hlediska, lze v práci nalézt mnoho poznatků majících širokou platnost a využitelných pro podmínky ostatních zemí v rámci středoevropského prostoru.
Dílo je rozčleněno do několika kapitol, zabývajících se jednak obecnými otázkami druhového spektra dubů, jejich ekologickými nároky a vztahy mezi odumíráním dubů a výskytem hmyzu. V další části pak následuje v systematickém pořadí přehled členovců vázaných na duby, přičemž nejdůležitější skupiny (motýli a brouci) jsou zpracováni podrobněji, u motýlů včetně určovacích klíčů a krátkých popisů nejdůležitějších druhů. Následuje kapitola věnovaná integrované ochraně lesa ve vztahu k listožravému hmyzu a na ni navazuje část věnovaná přirozeným nepřátelům dubových škůdců (především z řad hmyzu a ptactva). Knihu uzavírá kapitola zabývající se otázkami obhospodařování doubrav ve vztahu k jejich rezistenci k hmyzím škůdcům, a nakonec je připojen obsáhlý seznam literatury. Text je doprovázen 199 vyobrazeními (včetně 28 barevných tabulí). Publikaci lze doporučit především všem lesníkům zabývajícím se problematikou ochrany lesa v dubových porostech, a samozřejmě i ostatním zájemcům z řad odborné veřejnosti.
Jan Liška
Ivo Stehlík: Dřevorubecké pohádky
Vydalo nakladatelství Stehlík ve Volarech roku 1999, ilustrace Slávka Štrbová, náklad 6000 výtisků, doporučená cena (včetně DPH) 87 Kč, ISBN 80-902707-0-0.
Na knihkupeckých pultech se objevila kniha, která ukazuje dětem les jako tajemný organismus, kde stromy a jeho další obyvatelé jsou svébytné bytosti a se kterými je proto nutno náležitě zacházet. Dřevorubecké pohádky, které napsal Ivo Stehlík ze šumavských Volar, odhalují a zpřístupňují mnohá tajemství lesa, ukazují i tvrdou nelehkou obživu lidí, kteří pracují v lese. Pohádkoví dřevorubci se dostávají do různých situací, které před ně život staví a buď obstávají, nebo podléhají, aby však i v tom podlehnutí našli něco povzbudivého. Život za dávných časů, kdy dřevorubci bývali na lese ve všem závislí, protože jim dával výdělek, materiál na stavbu obydlí, pastvu pro dobytek, potravu i otop, je pryč a je dobré ho dnešním lidem přiblížit. Tehdejší dřevorubci byli a museli být s lesem natolik srostlí, že se o tom jejich následovníkům ani nezdá. Střípky té moudrosti můžeme spatřit v očích některých starých lesáků, pro které byl les vždy přítelem a celoživotním učitelem.
Hlavním hrdinou všech Dřevorubeckých pohádek je ale les, prastarý organismus stále se obnovující, vládnoucí silami a schopnostmi, o kterých lidé doposud mnoho nevědí. Les oživený svými dětmi, červenkami, modřinkami, rysy, jeleny a hlavně stromy, věkovitými stromy, jaké dnes u nás těžko uvidíme. Nebyly by to ale pohádky, kdyby v nich nebyly hejkalové, vodníci, zakleté princezny, čarodějnice i ohniví mužíčkové. Myslím si, že autorovi se podařilo zobrazit duši lesa. Neméně se to podařilo ilustrátorce, ak. mal. Slávce Štrbové, která doplnila text nádhernými černobílými i barevnými ilustracemi. Dřevorubecké pohádky jsou krásným dárkem pro všechny milovníky lesa a živé přírody vůbec. Lze si je objednat přímo u autora na adrese: Ivo Stehlík, Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary, tel.: 0338/333 519.
Petr Čejka
Co napsal autor o vzniku Dřevorubeckých pohádek
Většina těchto pohádek vznikla, když jsem jezdil v r. 1996 na polesí Stožec za prací, psal jsem je v pauze mezi kácením na ještě horkém krytu svojí motorové pily, u večerních ohňů, při čekání na vlak i během cesty vlakem mezi Volary a Novým Údolím. Psal jsem je proto, abych svým dětem přivezl z lesa i něco jiného než borůvky a jahody a sebe živého a zdravého. Nakukal jsem jim tenkrát, že jsem se potkal s pohádkovým dědečkem, který se mnou pohádky vyměňoval za kus chleba nebo buchty. Byly to pohádky od pohádkového dědečka a líbily se. Líbily se i jiným dětem, proto jsem se nakonec rozhodl vydat je jako knížku. Poslední pohádku jsem dopsal v r. 1998 ve slabé probírce nad Novou Pecí. Všechny ty pohádky jsou holdem dřevorubcům denně riskujícím své životy a zdraví při těžké práci v lese. Jsou oslavou dvou nádherných krajin mého srdce: Žďárských vrchů, v jejichž lůně jsem se narodil a prožil větší část svého života, a Šumavy, kterou jsem si zvolil za svůj domov.