PROGRAM ZALESŇOVÁNÍ AND V ROCE 1999

Ing. Hubert Čížek, CSc.

V LP 8/99 byla lesnická veřejnost informována o zahájení konkrétní pomoci ČR těmto zemím v rámci programu zalesňování And. Pod přímou garancí Ministerstva zemědělství ČR a se schváleným objemem finančních prostředků ve výši 3,5 mil. Kč, rozdělených do dvou let, byla realizací pověřena Lesní společnost Jaroměřice n. R., a. s. Na základě první pracovní cesty uskutečněné v dubnu a květnu 1999, kdy se ověřovaly podmínky a současný stav pro uvedení technologie pěstování obalených sazenic kontejnerovým způsobem Patrik, bylo rozhodnuto odeslat technologická zařízení k zahájení poloprovozních zkoušek ve vybraných lesních školkách Ekvádoru a Chile.

V průběhu července byly ve školce Budišov, LS Jaroměřice, připraveny dva kontejnery pro uvedené země. V každém byly dva kompletní systémy PATRIK s 8 tis. kazetami pro Ekvádor a 5 tis. pro Chile. Současně byly vybaveny vzorky pesticidů pro zajištění ochrany pěstovaného sadebního obalovaného materiálu. Pro Chile byla přibalena minipila JVS-B. Zajištěním příslušné dokumentace a vlastní dopravou byla pověřena dopravní společnost ČECHOFRACHT. Oba kontejnery byly odeslány v takovém časovém předstihu, aby byly na místě určení v době plánované další cesty.

EKVÁDOR

Kontejnerová zásilka byla do přístavu Guayaquil dopravena lodí švýcarské společnosti PANALPINA přesně v den našeho příjezdu do Quita, tj. 24. srpna 1999. Během plánovaného osmidenního pobytu měly být technologie uvedeny do zkušebního provozu ve školce Výzkumného a školícího ústavu Ministerstva životního prostředí v Conocotu a ve vybrané školce Ministerstva obrany. Situaci však zkomplikovala ekvádorská ústřední celní správa. Kontejner nebyl odbaven, naopak došlo k jeho zadržení v přístavu a uložení technologií na celním skladě. Program pobytu se tak, bohužel, změnil ve velmi byrokratické procedury na celní správě v Quitu. Nepomáhala ani opakovaná jednání za přímé účasti ředitele DINICE podporovaná žádostmi ministryně ŽP. Hlavním důvodem zadržení byla skutečnost, že zásilka určená jako dar měla být předem úředně ověřena zastupitelským ekvádorským úřadem v Bonnu. Možnost dodatečného obstarání tohoto dokumentu byla zamítnuta s tím, že hlavním důvodem zadržení kontejneru je chybějící povolení k dovozu, které mělo být vydáno ještě před zahájením expedice z ČR. Nepomohly ani námitky, že ekvádorská strana o darování technologií věděla na základě vzájemné smlouvy a že odeslání kontejneru bylo předem avizováno! Jelikož podle platných ekvádorských celních zákonů nelze chybějící povolení nahradit ani dodatečně, musel být náklad uložen na celní sklad. Plánovaná montáž obou souprav se tedy neuskutečnila. Zbývající čas jsme využili k ověření některých dalších školek pro možné umístění technologie PATRIK na jihu Ekvádoru v provinciích Oro a Loja. V současné době je zásilka, podle dostupných informací, stále na celním skladě. Ministerstvo ŽP požádalo o její vydání. Celou situaci komplikuje i politická a ekonomická situace v Ekvádoru. Nezbývá než čekat na zprávu o uvolnění zásilky, která je základním předpokladem pro pokračování smluvně dohodnutého programu.

CHILE

Také do přístavu Valparaíso byla zásilka dopravena v den našeho příjezdu 1. září 1999. Plánovaný desetidenní pobyt měl dostatečně stačit na uvedení plniček do provozu ve školce v VI. regionu a připravit druhou pro ostrov Robinsona Crusoe. I zde naše úsilí ztroskotalo na neuvěřitelně komplikovaných celních odbaveních. Navíc i vzorky chemických přípravků mohou být uvolněny k testování až po provedené registraci. Kontejner se za naší přímé asistence podařilo sice vyložit, ale organizace vlastní dopravy na místo určení během našeho pobytu byla nad síly CONAFu. Realizovala se přes veškeré úsilí až den před naším odletem. Pozitivním momentem této cesty bylo konečné odsouhlasení a podepsání smlouvy o spolupráci mezi Ministerstvy zemědělství ČR a Chile, a to nejen v oblasti pěstování sazenic technologií Patrik, ale i v rozvoji lesního hospodářství. Smlouvu za chilskou stranu podepsal výkonný ředitel Ing. Cristian Palma Arancibia a za českou stranu byl pověřen k podpisu Ing. Josef Střítecký.

Chilská strana však na rozdíl od ekvádorské vytvořila v následujícím období vše potřebné pro to, aby se v listopadu 1999 uvedl systém PATRIK do provozu. Technici LS Jaroměřice Ing. Josef Cafourek a Ing. Josef Hladík provedli montáž v lesní školce Chomadahue (provincie San Fernando, Region VI). Ve školce byl pro to vybudován nový přístřešek. Po montáži bylo ihned provedeno zkušební osázení kazet semenáčky dřevin Pinus radiata, Eucalyptus globosa a Quillaja saponaria. Všichni zaměstnanci školky byli proškoleni v obsluze plničky tak, aby mohli osázet celé množství dodaných kazet. Jako podmínka úspěšného růstu sazenic v kontejnerech byla zdůrazněna nutnost rozšíření zavlažovacího systému a stínění z již provozované části školky na připravené úložiště. Současně byla zkompletována i plnička určená pro pěstování sazenic na obnovu narušených ekosystémů na ostrově Robinsona Crusoe v Národním parku Juana Fernandeze, kam byla odeslána k ověřovacím testům v prosinci 1999. Pracovní skupina dále uvedla do provozu minipilu JVS-B v experimentálním středisku Tanumé. Jejími přednostmi jsou jednoduchá přeprava, konstrukce, montáž a přesný řez při zpracování krátkých výřezů přímo v porostech. Po skončení montážních prací odjeli jaroměřičtí technici domů.

Ve zbývajících 10 dnech jsem navštívil dřevařsko-lesnický mezinárodní veletrh v Concepcionu EXPOCORMA 99. Výstava především prezentovala těžkou mechanizaci pro těžbu a přibližování dřeva a technologie pro dřevozpracovatelský průmysl. Téměř chyběla nabídka pro pěstování a ochranu lesa. Až na malé výjimky zde nebyly vystavovány technologie a jednoduchá aplikační zařízení, které by měly pomáhat drobným vlastníkům lesů. Při přednášce a prezentaci našich technologií na Lesnické fakultě University ve Valdivii, výzkumném středisku a školkařském provozu byl projeven zájem o další spolupráci. Zavedení některých technologií do provozu v zařízeních sloužících výuce by mohlo sloužit nejen studiu, ale prostřednictvím absolventů školy i k rozšíření do lesního hospodářství celé země. Překvapující bylo zjištění, že univerzita nespolupracuje s CONAFem.

Na ostrově Robinsona Crusoe jsem provedl instruktáž obsluhy technologie PATRIK pomocí videonahrávek, vzhledem k odeslání zkompletované plničky až v prosinci. Současně jsem názorně předvedl naplnění několika kazet substrátem a osázení semenáčky původních dřevin Myrceugenia schulzei a Chenopodium fernandezianum. Technologie byla vedením národního parku přijata jako významná pomoc při pěstování původních dřevin. K vypracovanému projektu na obnovu narušených ekosystémů se uskutečnilo společné jednání i za přítomnosti holandského lesního experta, který zde dohlíží na plnění holandského programu. pracovníci NP dodávku a uvedení technologie PATRIK do provozu považují za zahájení pomoci ČR v ochraně lesních ekosystémů jedinečného území, které soustroví Juana Fernandeze představuje. Plnou podporu a příslib spolupráce vyjádřil i holandský zástupce.

V eucalyptových porostech zemědělského družstva Santa Gabriela v Regionu VI. byly založeny pokusy s aplikací vybraných insekticidů pomocí technologie ECOPLUG v jejich ochraně proti tesaříku Phoracantha semipunctata. Technologie byla blíže popsána v LP 8/99.

Při plnění úkolů vyplývajících z programu pomoci při zalesňování And jsem zjistil tyto možnosti uplatnění našich technologií a zkušeností v pomoci LH Chile: kompostování odpadu lesních pil, nahrazení ručního stahování klestu a čištění pasek po těžbě pomocí stahovačů a drtičů klestu, nahrazení ochrany proti buřeni, prováděné ručním okopáváním sazenic, ochranou pomocí postřikovačů s šetrnou aplikací (Microfit Herbi). Školkování semenáčků se provádí ručním pikýrováním do předznačených otvorů železným dvoumetrovým rámem ve školce, která má stometrové záhony. Zavedení vhodného školkovacího stroje se přímo nabízí. O jednoduchých aplikačních technologiích na ochranu lesa jsem psal již v minulých článcích.

NÁVRH ČINNOSTI V ROCE 2000

CHILE

V květnu a červnu vyhodnotit kvalitu obalovaných sazenic vypěstovaných technologií PATRIK. Současně těmito sazenicemi založit ověřovací plochy. Uskutečnit odborné lesnické semináře ve spolupráci s CONAFem pro vlastníky lesů v lesnicky významných regionech se zaměřením na praktické ukázky dovezených technologií. V říjnu a listopadu vyhodnotit zalesnění ověřovacích ploch a vypracovat komplexní zhodnocení výsledků PATRIK a jeho přínos pro chilské lesnictví s návrhem komerčního využití. Nadále pokračovat v plnění programu vypracovaného na obnovu původních ekosystémů ostrova Robinsona Crusoe. Zvážit účast na dřevařsko-lesnické výstavě EXPOCORMA 2000.

EKVÁDOR

Vyvinout maximální úsilí k uvolnění kontejnerové zásilky s technologiemi PATRIK z celního skladu v Guyaquilu. Nejpozději v květnu uvést plničky do ověřovacích zkoušek. Vyhodnocení kvality vypěstovaných sazenic se současným provedením zalesnění ověřovacích ploch v měsíci listopadu. Konečné vyhodnocení uskutečnit v roce 2001.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.