PROGRAM SAPARD
Ing. Pavlína Ryšková - sekce lesního hospodářství ministerstva zemědělství
V LP 8/1999 vyšel článek o programu SAPARD v ČR, který informoval o tomto nástroji EU, jenž má za úkol připravit kandidátské země na využívání finančních prostředků ze strukturálních fondů. Evropská unie uvolní na program SAPARD pro všech 10 kandidátských zemí ročně částku 520 mil. EUR. Na ČR připadne ročně pro sektor zemědělství (včetně lesnictví a vodního hospodářství) cca 540 mil. Kč, pro sektor rozvoje venkova cca 270 mil. Kč.
REKAPITULACE DOSAVADNÍCH KROKŮ
V první řadě byla provedena podrobná analýza současného stavu zemědělství a venkova, která tvoří základ “Plánu rozvoje zemědělství a venkova”. Plán je vypracován na sedm let a jsou v něm mimo jiné zahrnuty i priority a opatření, jež budou v rámci tohoto programu podporovány. Koncem ledna byl tento plán, po zapracování připomínek, předán Evropské komisi ke schválení, po němž bude následovat podpis finančního memoranda. Teprve poté může být SAPARD oficiálně vyhlášen. Dalším krokem bylo vytvoření platební agentury, nutné pro transfer finančních prostředků z EU až k příjemcům podpory (žadatelům). Platební agentura je od 1. 10. 1999 začleněna v organizační struktuře ministerstva zemědělství jako samostatný odbor v ekonomickém úseku. Neméně důležité je vypracování administrace programu SAPARD, modelových projektů a řešení otázky informovanosti veřejnosti a poradenství.
PŘÍJEMCE FINANČNÍ PODPORY
Příjemcem finanční podpory z programu SAPARD může být právnická či fyzická osoba (podnikatel, obec nebo sdružení obcí), přičemž je zde povolena státní účast maximálně 25 %. Pokud půjde o projekty, nepřinášející zisk, může být příjemcem pomoci i orgán státní správy, rozpočtový orgán státní správy a rozpočtová organizace. Při podávání žádosti bude muset žadatel předložit: čestné prohlášení (zavázat se dodržovat všechna ustanovení programu); doklady o vlastnictví pozemků či nemovitostí, kterých se projekt týká; výpis z obchodního rejstříku či kopii živnostenského listu; výpis z trestního rejstříku; prohlášení žadatele, že ke dni podání žádosti nemá žádné nevypořádané splatné finanční závazky vůči státu. Navíc podle zaměření projektu bude muset být projekt doplněn o tyto náležitosti: závazný úvěrový příslib; rozhodnutí příslušného stavebního úřadu; studii o vlivu projektu na životní prostředí (EIA); písemný souhlas spoluvlastníků pozemků, či nemovitostí, kterých se projekt týká; kopii katastrální mapy; studii proveditelnosti (u projektů nad 1 mil. Kč); vyjádření spolupodílníků financování.
SCHVALOVÁNÍ PROJEKTŮ
Formuláře žádosti o poskytnutí finanční podpory z programu SAPARD budou pro zájemce k dispozici na všech územních odborech MZe a na okresních úřadech. Zaměstnanci ÚO by měli být schopni poskytnout veškeré potřebné informace a poradit s vyplněním žádosti a pomoci i s odstraněním formálních nedostatků, neboť územní odbory budou základní administrativní jednotkou pro program SAPARD. Zde by se měly v období od 1. 10.-31. 10. roku předcházejícího shromažďovat projekty. Žádosti budou místně předkládány v okrese, ve kterém bude projekt realizován. Pokud by projekt zasahoval do více okresů, potom bude předkládán v okrese, kde se bude nacházet největší část plochy, které se bude projekt týkat. Po skončení předkládacího období budou projekty předány tzv. regionálním výběrovým komisím, které z předložených projektů na základě předem stanovených kritérií a indikátorů vyberou projekty určené ke spolufinancování. Schválené projekty převezme platební agentura a s žadateli sepíše smlouvu o poskytnutí finančních prostředků. Financování projektu bude záviset na jeho ziskovosti. Pokud půjde o projekt výnosový, žadatel bude muset z 50 % projekt financovat sám, 37,5 % budou tvořit prostředky EU a 12,5 % půjde z národních zdrojů. Nevýnosový projekt bude financován ze 75 % z prostředků EU a z 25 % z národních prostředků. Každý žadatel bude muset při předkládání projektu doložit jeho 100% finanční připravenost, neboť finanční prostředky budou refundovány až po ukončení projektu či jeho etapy.
NÁVRH PRIORIT
Dne 23. 11. 1999 byl ministrem zemědělství schválen návrh priorit a opatření pro program SAPARD, který bude ještě následně připomínkován Evropskou komisí. Tyto priority a opatření podléhají v rámci Plánu rozvoje zemědělství a venkova ČR na období 2000-2006 ještě konečnému schválení Evropskou komisí, nelze s nimi tedy nakládat jako s definitivními. Zatím zde tedy mohu uvést poslední návrh jednotlivých priorit a opatření v jeho nejstručnější podobě, neboť lze očekávat další změny.
Priorita 1: Zemědělství, lesní a vodní hospodářství (gesce MZe)
1.1. Investice do zemědělského majetku;
1.2. Zakládání a aktualizace pozemkových katastrů;
1.3. Meliorace a pozemkové úpravy;
1.4. Lesnictví, včetně zalesňování zemědělských pozemků, investice do lesního majetku vlastněného soukromými vlastníky lesa, zpracování a marketing lesních produktů;
1.5. Vodní hospodářství v zemědělství; 1.6. Metody zemědělské produkce určené k ochraně životního prostředí a k uchování krajiny.
Priorita 2: Podpora marketingu, odbytu a kvality (gesce MZe)
2.1. Zlepšování zpracování a marketingu zemědělských produktů a produktů rybolovu;
2.2. Zlepšování struktur pro kontrolu kvality, pro veterinární a fytosanitární kontroly, pro kvalitu potravin a ochranu spotřebitele;
2.3. Technická pomoc.
Priorita 3: Rozvoj venkova (gesce MMR)
3.1. Obnova a rozvoj vesnice a ochrana a péče o dědictví venkova;
3.2. Rozvoj a zlepšování infrastruktury na venkově;
3.3. Rozvoj a diverzifikace hospodářských činností zajišťujících rozmanitost a alternativní zdroje příjmů.
Informace o programu SAPARD je možno nalézt na internetové stránce MZe: www.mze.cz, která je pravidelně aktualizována. Dotazy, které se týkají oblasti lesního hospodářství, je možno zasílat na e-mailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (případně tel.: 02/2181 2364).