STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST
Mgr. Dita Váchová - Institut dětí a mládeže MŠMT, Talentcentrum
Středoškolská odborná činnost (SOČ) je soutěž pro talentované studenty všech typů středních škol. Jde o jedinou celostátně organizovanou aktivitu, která umožňuje středoškolským studentům samostatně si zvolit téma nebo problém, který je zajímá, a řešit ho buď individuálně, nebo v týmu, samozřejmě s možností konzultace s pedagogy, případně s dalšími odborníky z vysokých škol nebo z praxe.
SOČ každoročně vyhlašuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v těchto oborech:
01 - Matematika a matematická informatika;
02 - Fyzika;
03 - Chemie;
04 - Biologie;
05 - Geologie a geografie;
06 - Zdravotnictví a speciální pedagogika;
07 - Zemědělství a potravinářství, lesní a vodní hospodářství;
08 - Ochrana a tvorba životního prostředí;
09 - Strojírenství, hutnictví, doprava a ostatní technické obory;
10 - Elektrotechnika, elektronika, technika počítačů a telekomunikace;
11 - Stavebnictví, architektura;
12 - Tvorba učebních pomůcek a didaktické techniky;
13 - Ekonomika a řízení;
14 - Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času;
15 - Teorie kultury, umění a umělecké tvorby;
16 - Historie a ostatní humanitní a společenskovědní obory.
SOČ má v naší republice více než dvacetiletou tradici. Dává studentům příležitost rozvíjet odborný zájem, talent a schopnost samostatně cílevědomě pracovat na řešení zvoleného problému. Práce je pro ně zároveň zdrojem nových poznatků, studijních, profesních i společenských kontaktů a její obhajoba možná prvním vystoupením na veřejnosti. Pedagogům nabízí šanci věnovat se talentovaným žákům, podílet se na jejich odborném růstu, sociálním i lidském zrání ve složité moderní době i etapě jejich života, kdy na ně příliš zaneprázdnění rodiče nemívají čas a kdy tak snadno podléhají svodům k nežádoucím až škodlivým způsobům trávení volného času. Z hlediska školství jako celku představuje SOČ promyšlený systém péče o nadané studenty a poskytuje prostor pro jejich společenské uplatnění. Konkrétním cílem snažení “sočkařů” je vypracovat samostatnou práci (náročnější obdoba diplomové práce) nebo navrhnout učební pomůcku, úspěšně je obhájit před odbornou porotou a postoupit sítí školních, okresních a oblastních kol až do celostátní přehlídky, v níž soutěží celkem přes 200 prací - a v ní uspět co nejlépe.
ÚSTŘEDNÍ PŘEHLÍDKY
Garantem SOČ a organizátorem její celostátní přehlídky je Institut dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ústřední přehlídka se koná za účasti asi 400 lidí (na 250 soutěžících, 80 porotců, čestní hosté, organizační štáb) obvykle v prvním červnovém týdnu, a to pokaždé v jiném městě, které vybírá ústřední komise SOČ na základě nabídek školských úřadů, obcí nebo územních orgánů. Ve 22leté tradici SOČ již byla dějištěm finále města Hradec Králové, Lipník nad Bečvou, Boskovice, Plzeň, Břeclav atd. a naposled, v roce 1999, západočeský Sokolov. Finále 22. ročníku se uskuteční 6.-10. června 2000 v Rožnově pod Radhoštěm. Práce v každém oboru posuzuje 4-6 členná komise složená ze středoškolských a vysokoškolských pedagogů, pracovníků Akademie věd ČR a významných odborníků z praxe. Mezi nejdůležitější kritéria hodnocení patří míra samostatnosti a vlastního přínosu autora, využití práce v praxi, při výuce nebo k publikování v odborných časopisech a úplnost (má přednost před úpravností). Záštity nad jednotlivými obory SOČ přejímají příslušní ministři - obor 07 zaštítil v Sokolově ministr zemědělství Jan Fencl, který navíc po skončení přehlídky přijal úspěšné soutěžící na svém ministerstvu, stejně jako ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Další záštity převzali ministr životního prostředí Miloš Kužvart a ministr kultury Pavel Dostál.
MEZINÁRODNÍ NÁVAZNOST
Laureáti SOČ bývají kromě dalších ocenění navrženi na Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy TALENT a jsou nominováni na prestižní mezinárodní podniky určené právě vítězům národních soutěží podobných SOČ. Patří k nim přehlídka prací o životním prostředí pořádaná německou nadací Jugend forscht za sponzorství Deutsche Bank, jejíž příští ročník se uskuteční v Hannoveru u příležitosti světové výstavy EXPO 2000. Další soutěží je Mezinárodní veletrh vědy a techniky, který se koná každoročně v některém z měst USA nebo Kanady. Letošní, 51. ročník, hostí v květnu 2000 Detroit. Účast české delegace je možná díky podpoře české pobočky firmy Intel a Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského. Poslední mezinárodní akcí pro laureáty SOČ je soutěž pořádaná komisí Evropské unie pro členské státy EU, další evropské země a hosty z USA, Japonska a Brazílie. Letošní přehlídku uvidí Amsterodam.
ÚSPĚCHY STŘEDNÍCH LESNICKÝCH ŠKOL
SOČ se - jak už bylo řečeno - účastní také studenti středních lesnických škol (tradičně aktivní je zejména SLŠ Šluknov) a dosahují v ní výrazných úspěchů. Své práce obvykle zařazují do oboru 07 - Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství. V jeho rámci mohou zpracovávat například témata: aktuální problémy lesního hospodářství; intenzifikace a rozvoj pěstování lesů, zvyšování produkce půd; rozvoj a zkvalitňování těžební činnosti, racionální využívání dřevní suroviny, různé aspekty těžebně-výrobního procesu s důrazem na minimální poškozování lesního biotopu; řízení lesního hospodářství v podmínkách nových ekonomických vztahů, optimální způsoby odborného řízení lesů mimo státní vlastnictví; integrovaná ochrana lesa; pěstování dřevin odolných proti imisím, předcházení kalamitám a jejich zpracování; využití výpočetní techniky. Témata související s problematikou lesa a jeho ochrany, lesního hospodářství, myslivosti atp. se však objevují také v oboru 08 - Ochrana a tvorba životního prostředí, případně 04-Biologie.
O aktivitě studentů středních lesnických škol svědčí jejich dosažené výsledky v konkurenci ostatních škol. V r. 1998 na celostátní přehlídce SOČ v oboru 07 - Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství získal 2. místo Petr Semrád ze SLŠ Žlutice s Projektem naučné stezky Chlumská hora; 3. místo Radomil Žatka ze SLŠ Šluknov s prací Chov a lov bažantí zvěře v bažantnici Správy města Olomouc; 4. místo David Jedlička ze SLŠ Šluknov s prací Chov a lov srnčí zvěře v MS Orlické hory; 8. místo Martina Vaníčková z Gymnázia Vlašim s prací Rozbor zatížení organismu spárkaté zvěře obory Sellier a Bellot chemickými prvky. V roce 1999 získal 3. místo Pavel Kuběna z Gymnázia Nový Jičín s prací Vliv orální vakcinace lišek proti vzteklině na zvyšování jejího početního stavu; 6. místo Blanka Berdychová ze Sport. gymnázia Kladno s prací Lesy VLS Nouzov; 8. místo Jana Boháčková z Gymnázia Blansko s prací Aplikace trvale udržitelného obhospodařování lesů v podmínkách biocentra “Bayerova”; 10. místo Karel Pešat ze SLŠ Šluknov s prací Chov mufloní zvěře v MS Černá Studnice a 11. místo Richard Novák z Gymnázia a SOŠ Hořice s prací Studie možností návratu populace zajíců do našich revírů.
ZÁVĚR
Středoškolská odborná činnost je mimořádně náročná časově, odborně, množstvím účastníků i organizačně. Finanční dotace z rozpočtu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se však během posledních let díky nulové valorizaci ztenčily, takže plnohodnotnou realizaci soutěže si nelze představit bez sponzorských darů. Každý z nich přispívá nejen k výraznějšímu ocenění vítězů, nýbrž také k vytvoření optimálních podmínek pro odborný růst mladých lidí, pro rozvoj jejich schopností a nadání. SOČ 1999 podpořily např. Sokolovská uhelná, a. s., jako generální sponzor, ČEZ - Elektrárna Tisová, Moser, a. s., Komerční banka, a. s., - pobočka Sokolov a další.
Podrobnosti případného sponzorství nebo jiné spolupráce v dalších ročnících SOČ lze projednat s jejím garantem a organizátorem celostátní přehlídky na adrese:
Institut dětí a mládeže MŠMT, Talentcentrum
Sámova 3, 101 00 Praha 10
tel.: 02/7174 6982, fax: 02/7174 6923,
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.