MĚSTSKÉ LESY HRADEC KRÁLOVÉ
Ing. Zdeněk Petřík - Městské lesy Hradec Králové
Rada města Hradec Králové dne 4. dubna 2000 projednávala hospodaření organizace Městské lesy Hradec Králové a po hodinovém rokování činnost organizace za r. 1999 schválila. Ve svém úvodním slově jsem zdůraznil, že při hospodaření v r. 1999 bylo dosaženo nejlepších výsledků za osmileté období existence organizace. V tomto roce dosáhly výnosy hospodaření 43,7 mil. Kč, a oproti r. 1992 narostly 2,3x. Tehdy jsme dosáhli tržeb 19,2 mil. Kč. Tohoto výsledku bylo dosaženo při téměř vyrovnaných nákladech, které mimo běžné hospodářské výdaje obsahují odvody do pěstebního fondu a fondu rekultivací a odvod městu využívaný pro investiční činnost na majetku v naší správě a zlepšování lesního prostředí především jako rekreačního zázemí pro obyvatele města Hradec Králové, což organizace dostala do vínku již při svém vzniku.
Již v r. 1307 získalo město Hradec Králové lesy darem od římského krále Albrechta. Jejich rozlohu zvětšovalo různými transakcemi. Největší část získalo město v roce 1931 odkoupením části Pallaviciniho panství o rozloze 1600 ha. O své lesy přišlo celkem 3x. V r. 1547 za účast na odboji proti Ferdinandu I. na dva roky, po bitvě bělohorské v r. 1623 mu byly zkonfiskovány na pět let a v r. 1951 byly městu odebrány téměř na 40 let.
PŘEVZETÍ HISTORICKÉHO MAJETKU
Městské lesy Hradec Králové (dále jen MLHK) byly zřízeny Městem Hradec Králové k 1. srpnu 1991 jako příspěvková organizace. Tato organizace je určena ke správě a obhospodařování historického lesního a rybničního majetku, který se městu vrátil ke dni platnosti zákona č. 172/91 Sb., to je k 24. 5. 1991. Od nabytí účinnosti zákona město připravilo v co nejkratší době legislativní podklady k převzetí majetku a k zahájení činnosti. Jako jedno z prvních v republice začalo prostřednictvím své organizace na majetku vráceném po 40 letech hospodařit. Podle nejnovějších podkladů obhospodařují MLHK 3846 ha pozemků, z toho 3671 ha lesních porostů, 40 ha rybníků, a 135 ha pastvin, orné půdy a ostatních ploch a dvacet navrácených staveb, především bývalých hájoven.
Po rozsáhlých větrných kalamitách a po nejsilnější vichřici za posledních 60 let, která byla dne 24. 8. 1988, město Hradec Králové převzalo lesy ve značně zdevastovaném stavu. Nezpracované zbytky poškozených porostů po větrné smršti zůstaly ještě v době převzetí. Nacházelo se zde velké množství ploch pro zalesnění, stovky hektarů lesních kultur vyžadujících další ochranu, velké množství nevytěžených souší a zbytků po těžbě. Desetiletý plán těžeb (těžební etát) byl značně překročen. V souvislosti s nedávným náročným zpracováním kalamitního dříví byla značná část lesních cest včetně propustků a rozsáhlá odvodňovací síť silně poškozena.
Rada města Hradce Králové proto po nové organizaci nepožadovala okamžitou tvorbu zisku z hospodaření na tak rozsáhlém majetku, ale především zlepšení stavu lesa, jeho mimoprodukčních funkcí, zvýšení ekologického významu a rekreačních možností jako zázemí pro obyvatele města. To potvrdila v usnesení č. 313 z roku 1992.
OBNOVA HOSPODAŘENÍ
Lesnictví
Z poznaného výchozího stavu majetku a podmínek vytvořených vlastníkem vycházela i strategie MLHK. Ke zvládnutí značných úkolů, především v pěstební činnosti, v údržbách staveb a cest, bylo v r. 1991 vytvořeno 9 lesnických okrsků. Od 1. ledna 2000 tvoří plošné rozdělení MLHK 7 lesnických okrsků. Lesnickou a rybníkářskou činnost, myslivost a provoz ubytovny od r. 1998 doplňuje těžba štěrkopísku ve vlastním lomu Marokánka. Pro pěstební práce zaměstnává organizace vlastní pěstební dělníky. Práce v těžbě a přibližování dříví, těžbě štěrkopísku, stejně tak některé mechanizované práce v pěstební činnosti a v údržbách, jsou zadávány soukromým firmám, jejichž práci přímo lesní organizují. Prodej dříví, písku a ostatních výrobků provádí organizace ve vlastní režii. MLHK zaměstnávají průměrně 52 pracovníků, z toho 18 THP. Řízení prací je dvoustupňové, ředitelství - lesní okrsky, bez mezičlánku (polesí).
Z důvodu rozsáhlých kalamit a následného zpracování jejich “zbytků” byly pro první roky hospodaření odsouhlaseny “Změny LHP ministerstvem životního prostředí”, ze kterých vyplynuly i výše těžeb dřevní hmoty, pro rok 1993 20 000 m3, v r. 1994 23 000 m3. Těžba byla prováděna především z větrných polomů, jednotlivých vývratů a souší. Les se podle představ vlastníka i jeho stálých návštěvníků “uklízel”.
Velmi důležitým krokem pro další hospodaření MLHK bylo vyhlášení samostatného vlastnického lesního hospodářského celku. Ten byl na žádost MLHK ustanoven ministerstvem životního prostředí od 5. 1. 1994, umožnil prosazení vlastních záměrů hospodaření, totožných s prvními představami o poslání městských lesů, při zpracování nového lesního hospodářského plánu platného od 1. 1. 1995.
Hlavní údaje LHP na LHC Městské lesy Hradec Králové pro roky 1995-2004: výše odvozených těžeb - 175 000 m3, tj. 4,9 m3/ha, probírková plocha - 2000 ha, prořezávky mladých lesních porostů - 1317 ha, obnova lesa - 433 ha. Z důvodů dlouhodobé těžební vyrovnanosti lesních porostů v majetku města a tím i trvalého vyrovnaného hospodaření, odsouhlasilo MŽP žádost MLHK a snížilo o 32,2 % původně vypočtený těžební etát podle těžebního procenta a dalších těžebních ukazatelů na množství výše uvedené. Pro zlepšení stavu lesa byly provedeny práce v daleko větším rozsahu, než by odpovídalo poměrným úkolům vycházejícím z LHP. Rozsah prací vyplýval ze stavu převzatých porostů. Hlavní údaje o hospodaření MLHK jsou uvedeny v přiložené tabulce.
Dne 23. 7. 1998 zasáhla činnost organizace více jak stoletá povodňová voda. Náklady na likvidaci škod na lesních cestách dosáhly téměř 1 mil. Kč, na rybničním hospodářství byly vyčísleny téměř na 300 tis. Kč. Vzniklé škody byly odstraněny v nejkratších možných lhůtách.
Myslivost
V souladu s novelou zákona o myslivosti byly od 1. 4. 1993 na území MLHK zřízeny tři myslivecké honitby, Nový Hradec Králové (1143 ha), Svinary - Stříbrný potok (854 ha) a režijní honitba pro MLHK (1715 ha). Běžný roční odstřel v plánech lovu a chovu pro režijní honitbu MLHK je navržen a plní se ve výši 13 ks daňčí zvěře, (z toho 3 ks daňků) a 44 ks srnčí zvěře, (z toho 20 ks srnců - 3 srnci mimořádný odstřel). Dále se v naší honitbě střílí běžně až 50 ks černé zvěře, kolem 70 ks divokých kachen a na společném honu na “zajíce”, mimo škodné, vždy i jeden zajíc.
Rybníkářství
Městské lesy Hradec Králové také obhospodařují 12 rybníků. Specializují se především na chov kapra. Po podzimních výlovech roku 1999, kdy jsme prodali téměř 6000 kg ryb, i přes značné ztráty po povodních z roku 1997 a především 1998, zůstalo přes zimní období zakomorováno v rybnících téměř 8000 kg ryb. S rybničním hospodářstvím souvisí i velmi nákladné ale potřebné rekonstrukce rybníků a jejich trvalá běžná údržba.
Ubytovna
MLHK provozují i ubytovnu s kapacitou 26 lůžek v třílůžkových pokojích a jedním apartmá. K dispozici je i samoobslužná kuchyň. Zařízení využívají především mimohradecké firmy pro své zaměstnance. Kapacita ubytovny nestačí pokrýt velký zájem o ubytování. V letošním roce je již po výběrovém řízení uzavřena smlouva na rekonstrukci budovy ředitelství MLHK se současným zvýšením kapacity ubytovny na 42 lůžek.
Těžba písku
Na pozemcích ve správě organizace se nachází rozsáhlé ložisko štěrkopísku. Městské lesy zde získaly vyhlášení dobývacího prostoru Běleč nad Orlicí I., a ke dni čtvtého května 1998 připravily otvírku písníku “Marokánka” pro dobývání štěrkopísku v povoleném dobývaném množství 150-200 000 m3/rok. Dobývací prostor vyhlášený v roce 1996 o výměře 309 ha je jedním z největších v republice. Při stanovené kapacitě těžby umožní získávat tuto surovinu s výhledem sta let.
SLUŽBY VEŘEJNOSTI
Činnost MLHK je daleko rozsáhlejší než pouze péče o lesní majetek. Pro naplnění rekreační funkce lesa byla v příměstských lesních porostech vybudována odpočinková zařízení, několik altánů, desítky laviček a stolků, odpadkové koše. Bylo opraveno a vybudováno několik lávek přes vodní toky. To vše v souladu s vypracovaným projektem pro příměstské rekreační lesy. V době psaní tohoto článku nabylo právní moci rozhodnutí MZe o rozšíření kategorie příměstských lesů z původních 673 ha na současných 2064 ha. Pro zvýšení biologické ochrany lesa bylo vyvěšeno cca 2200 kusů ptačích budek na ploše 1800 ha lesa. Pro vlastní hospodaření, ale i k lepšímu rekreačnímu využití lesa bylo opraveno 139 km lesních cest, 5 původních klenutých mostků a většina potřebných přejezdů a lesních mostů. Běžně se provádí generální opravy jednotlivých budov.
ZÁVĚR
Příspěvková organizace MLHK je zodpovědna ze své činnosti Radě města Hradec Králové, které předkládá vždy po půl roce zprávu o výsledku hospodaření. Jako svůj kontrolní orgán nad naší činností včetně koncepčního poradce má Rada města vytvořenu devítičlenou lesní komisi, složenou z odborníků různých profesí i různého politického spektra. Pro přímá provozní jednání je ustanoven Odbor životního prostředí a jeho nadřízený Ředitel rozvoje města. Vztahy ke zřizovateli organizace jsou definovány v tzv. obstaravatelské smlouvě.
Městské lesy Hradec králové si vytvořily širší společenské postavení a republikovou povědomost přítomností v některých celorepublikových komisích. Účastní se jednání komise ČAZV pro genetiku, šlechtění a reprodukci sadebního materiálu, Lesnické společnosti v Celonárodní skupině pro biologii lesa, Okresní agrární komory. MLHK jsou jedním ze spoluzakladatelů Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, prosazující zájmy komunálního a soukromého lesního hospodářství v lesnické politice a dalších profesních zájmech. Je členem představenstva PRO SILVA BOHEMICA, evropské organizace lesníků, kteří obhospodařují les přírodě blízkým způsobem. Borové hospodářství a přirozená obnova lesa v borovém hospodářství je u MLHK vyhlášena jako příkladný objekt. Stala se tak cílem mnoha domácích i některých zahraničních exkurzí a seminářů.
Za devět let činnosti nově zřízená organizace Městské lesy Hradec Králové podstatně zlepšila stav svěřeného lesa, čímž navázala na dlouhodobou tradici v obhospodařování hradeckých lesů. Uplatňováním posledních vědeckých poznatků s přednostním záměrem ochraňovat a hospodařit v lese přírodě blízkým způsobem vytváří pro obyvatele města nejcennější přírodní zázemí. Je málo měst v ČR, které se mohou takovým lesním zázemím pochlubit.
Údaje o hospodaření městských lesů Hradec Králové v hlavních ukazatelích od 1. 7. 1991 do 31. 12. 1999
Výkony | Měrná jedn. | Roky | Celkem | ||||||||
1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | |||
Vybrané činnosti v technických jednotkách | |||||||||||
Obnova lesa | ha | 16 | 110 | 63 | 63 | 57 | 53 | 50 | 42 | 39 | 493 |
Ochrana kultur proti buřeni | ha | 248 | 268 | 253 | 174 | 229 | 265 | 185 | 181 | 193 | 1996 |
Ochrana kultur proti zvěři | ha | 165 | 157 | 140 | 240 | 161 | 160 | 187 | 116 | 120 | 1446 |
Zřizování oplocenek | km | 11 | 42 | 23 | 19 | 15 | 23 | 21 | 14 | 15 | 183 |
Výřez plevelných dřevin | ha | 58 | 111 | 200 | 173 | 142 | 117 | 78 | 25 | 59 | 963 |
Prořezávky lesních kultur | ha | 60 | 143 | 153 | 98 | 134 | 177 | 164 | 166 | 117 | 1212 |
Meliorace lesních porostů | ha | 11 | 32 | 34 | 56 | 40 | 20 | 24 | 17 | 17 | 251 |
Vyvětvování porostů | ha | - | - | 2 | 2 | 4 | 40 | 146 | 59 | 13 | 266 |
Probírky | ha | 30 | 15 | 150 | 390 | 155 | 224 | 245 | 202 | 221 | 1632 |
Těžba dříví | m3 | 9.052 | 15.573 | 18.973 | 21.395 | 16.879 | 17.721 | 17.487 | 18.682 | 17.002 | 152.764 |
Těžba štěrkopísku | m3 | - | - | - | - | - | - | - | 101.931 | 159.644 | 261.575 |
Opravy cest a svážnic | km | 9 | 27 | 12 | 15 | 21 | 11 | 10 | 15 | 19 | 139 |
Náklady na vybrané činnosti | |||||||||||
Pěstební činnost | mil. Kč | 3,7 | 6,6 | 7,0 | 7,3 | 7,8 | 9,3 | 8,3 | 6,8 | 6,9 | 63,7 |
Těžba dříví a přibližování | mil. Kč | 1,4 | 2,4 | 3,1 | 3,9 | 3,0 | 3,9 | 4,3 | 4,6 | 4,3 | 30,9 |
Těžba štěrkopísku | mil. Kč | - | - | - | - | - | - | - | 7,6 | 13,6 | 21,2 |
Odstraň. klestu a dočišťování | mil. Kč | 0,1 | 0,9 | 1,0 | 1,0 | 1,2 | 1,3 | 1,0 | 0,9 | 1,0 | 8,4 |
Opravy budov | mil. Kč | 0,1 | 1,4 | 0,4 | 1,8 | 1,1 | 1,5 | 0,5 | 3,2 | 1,3 | 11,3 |
Opravy cest a svážnic | mil. Kč | 0,7 | 2,0 | 1,1 | 1,0 | 2,4 | 0,9 | 0,8 | 1,7 | 1,6 | 12,2 |
Úklid lesa - skládky | mil. Kč | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,3 | 0,5 | 0,7 | 0,6 | 0,6 | 3,3 | |
Ostatní výrobní činnost | mil. Kč | 0,1 | 1,1 | 0,9 | 1,0 | 2,3 | 2,2 | 3,4 | 5,9 | 8,2 | 25,1 |
Režie | mil. Kč | 0,7 | 2,0 | 3,3 | 4,1 | 4,4 | 5,1 | 5,5 | 6,1 | 5,8 | 37,0 |
Celkem náklady (hrubé) | mil. Kč | 6,8 | 16,6 | 17,0 | 20,3 | 22,5 | 24,7 | 24,5 | 37,4 | 43,3 | 213,1 |
Výnosy vybraných činností | |||||||||||
Tržby za dříví | mil. Kč | 7,9 | 16,6 | 15,2 | 17,6 | 18,3 | 19,1 | 18,9 | 22,3 | 20,6 | 156,5 |
Tržby za štěrkopísek | mil. Kč | - | - | - | - | - | - | - | 7,5 | 15,7 | 23,2 |
Výnosy z další činnosti | mil. Kč | 0,3 | 2,5 | 4,3 | 5,2 | 6,8 | 5,6 | 5,8 | 7,8 | 7,2 | 45,5 |
Celkem výnosy | mil. Kč | 8,2 | 19,1 | 19,5 | 22,8 | 25,1 | 24,7 | 24,7 | 37,6 | 43,5 | 225,2 |